مناطق دیدنی کلاردشت

بهشتی به نام کلاردشت در میان کوه‌های شمال ایران

مناطق دیدنی کلاردشت

برای سفر به مناطق خنک ایران در فصل تابستان، انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای پیش‌ِرو خواهیم داشت. یکی از این مناطق رؤیایی، منطقه کوهستانی کلاردشت است که نگاه مسافران سرزمین‌‌های شمال ایران را درحین راندن در جاده به خود جلب می‌کند. سادگی سرسبز این دشت بهشتی و همسایگی آن با ابرها و پهنه آبی آسمان، یکی از دلفریب‌ترین تصاویر شمال ایران را به مسافران نشان می‌دهد. این‌بار در این ایرانگردی قصد داریم که فقط به تماشای دورنمای این قاب سبز در جاده اکتفا نکنیم و از نزدیک سری به آن بزنیم. به همین دلیل در این مطلب به‌قصد ماجراجویی در جاهای دیدنی کلاردشت راهی شمال ایران می‌شویم. هم‌سفر ما تا این منطقه توریستی شوید و تابستانی خنک را تجربه کنید. شما غزیزان میتوانید جهت اطلاع از تاریخچه و پیشینه کلاردشت بر روی لینک کلیک کنید

مسیر دسترسی به کلاردشت

اگر از تهران به‌سمت شمال، به‌قصد سفر به جاهای دیدنی کلاردشت راه بیفتید، بعد از گذر از مسیر تهران‌ ـ‌ کرج و وارد شدن به جاده چالوس، باید تا سه‌راهی مرزن‌آباد پیش بروید و درنهایت، به سمت چپ بپیچید تا وارد مسیر منتهی به کلاردشت شوید. در این سفر باید در حدود ۱۹۵ کیلومتر برانید که تقریبا ۴ ساعت طول می‌کشد. اگر زمان بیشتری صرف کنید و از جاده جنگلی عباس‌آباد به کلاردشت بروید، باوجود مسافت طولانی‌تر، از مسیر بهشتی مقصد خود لذت بیشتری خواهید برد.

تاریخچه کلاردشت

کلاردشت از گذشته های دور تا به امروز، همواره یکی از جذاب ترین شهرهای استان مازندران بخصوص برای پایتخت نشین ها بوده چراکه این شهر تنها 160 کیلومتر تا تهران فاصله داشته و دو مسیر دسترسی به کلاردشت شامل جاده عباس آباد و مرزن آباد همواره از زیبایی های بسیار جذابی برخوردار هستند و همچنین، به لطف توسعه منطقه در سال های اخیر، کلاردشت از روستا به شهر تغییر یافته است. از دیگر دلایل محبوبیت کلاردشت در میان گردشگران، آب و هوای منطقه است چراکه این شهر در جنوب غربی مازندران قرار داشته و به لطف فاصله قابل توجه تا زمین های شالی و دریا، از آب و هوای شرجی به مراتب کمتری برخوردار است.

از طرفی کلاردشت ارتفاع قابل توجهی از سطح دریا دارد که به لطف این موضوع، در اطراف شهر مناطق ییلاقی بسیاری وجود داشته و همواره شاهد تابستان های خنک و زمستان های بسیار سردی در این منطقه هستیم. کلاردشت جمعیتی بیشض از 14هزار نفر دارد که بخشی از آن ها به زبان مازندرانی و بخشی به زبان کردی سخن می گویند. بومی های کردی کلاردشت مهاجرهای کرمانشاه هستند و به آن ها خواجه وند نیز گفته می شود. لازم به ذکر است گردشگری یکی از قطب های مهم درآمد بومی های کلاردشت بوده و مردم این شهر به فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و صنایع دستی خاص و بی نظیر مشغولند.

جاده ی زیبای عباس آباد

یکی از جاهای دیدنی کلاردشت در مسیر منتهی به آن جا خوش کرده است و از تماشایی‌ترین قسمت‌های این سفر مهیج محسوب می‌شود. جاده جنگلی عباس‌آباد در دل سرزمینی پر دارودرخت واقع شده و از زیباترین جاده‌های ایران است. رانندگی در این جاده، خستگی تمام مسیر طی‌شده را از تن‌تان دور می‌کند. ۲۵ کیلومتر راه در حصاری از درختان با سقفی از مه لطیف جنگلی، شما را تا رسیدن به کلاردشت همراهی می‌کند. پیش از رسیدن به کلاردشت، می‌توانید به مناطق جنگلی جاده عباس‌آباد بروید و در سرسبزی بکر آن جانی تازه کنید.

مناطق دیدنی کلاردشت

دهکده ییلاقی مازیچال بر فراز کوه‌های کلاردشت

روستاهای ییلاقی در بین جاهای دیدنی کلاردشت سرآمد هستند. زیباترین دهکده‌های توریستی در این منطقه را باید مازیچال دانست. روستای مازیچال سرزمینی است که فرش آن را سرسبزی طبیعت و سقفش را ابرهای خامه‌ای می‌سازد. پرتوهای نور خورشید، با سماجت، روزنه‌ای را میان ابرها پیدا می‌کنند و خودشان را به سرزمین سبز مازیچال می‌رسانند تا رؤیایی‌ترین تصویر این دهکده توریستی را به همگان نشان دهند. جنگل‌هایی که درختان خوش‌قدوقامتش در ابرها گره خورده‌اند، این دهکده ییلاقی را دیدنی کرده‌اند.

۲۶۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا، از ویژگی‌های این روستای مرتفع است. در این منطقه می‌توانید دورنمایی خارق‌العاده از طبیعت رامسر و دریای خزر را ببینید. ابرها در این روستا غوغا می‌کنند: تماشای اقیانوس ابری یکی از لذت‌های سفر به مازیچال است. چند روزی از تابستان را در کلبه‌های کوچک و دنج این منطقۀ ییلاقی سپری کردن، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد شد. خنکای هوای مه‌گرفته و آرامش زندگی روستایی شما را از هیاهوی شهر و آب‌وهوای داغ تابستانی‌اش دور می‌کند. «طویدره» و «مکارود» از دیگر روستاهای ییلاقی در جاهای دیدنی کلاردشت هستند؛ پیش از رسیدن به مازیچال، تابلوی راهنمای آنها را خواهید دید.

روستای کردیچال

از خنک‌ترین جاهای دیدنی کلاردشت را باید روستای کردیچال دانست که حال‌وهوایی زمستانی دارد. آب‌وهوای پاک و سرد این منطقه آن را به ییلاقی با سبک زمستانی در تابستان تبدیل کرده است. گفته می‌شود که این روستا شاهد تحولات اجتماعی بسیاری از جمله تأسیس اولین بانک و دومین مدرسه در کلاردشت بوده است؛ بنابراین، علاوه بر طبیعت رؤیایی، این روستا ویژگی تاریخی نیز دارد.

صعود به علم‌کوه و لذت از روستای رودبارک

در بین مناطق دیدنی کلاردشت، گزینه‌های محبوبی برای کوهنوردان نیز وجود دارد. صعود به قله علم‌کوه، از رؤیاهای هر کوهنورد حرفه‌ای است. کوهنوردان برای تحقق این رؤیا باید به روستای رودبارک در کلاردشت سفر کنند. اگر از کوهنوردان حرفه‌ای هستید، در سفرتان به کلاردشت، علاوه بر لذت از طبیعت کوهپایه‌ها، خود را برای کوهنوردی جانانه در دامنه‌های این کوه مرتفع آماده کنید. روستای رودبارک طبیعت دل‌چسبی دارد که علاوه بر کوهنوردان، سایر توریست‌ها نیز شیفته‌اش خواهند شد.

این روستا یکی از زیباترین جاهای دیدنی کلاردشت است. از جاذبه‌های خوش‌آب‌وهوای آن می‌توان به رودخانه سردآبرود، آبشار آکاپل و یخچال‌های طبیعی دهکده اشاره کرد. از بناهای منحصربه‌فرد روستای رودبارک، مسجد بزرگ آن است که معماری جالبی دارد. سفر به کلاردشت بدون رفتن به این روستا کامل نخواهد شد؛ به‌ویژه که به‌خاطر پرورش ماهی قزل‌آلا در این منطقه، می‌توانید از ناهار خوشمزه دریایی با ماهی‌های تازه‌اش لذت ببرید.

دریاچه ولشت از مناطق دیدنی کلاردشت

دریاچه کوهستانی ولشت یکی از جاهای دیدنی کلاردشت است. این دریاچه در ۲۲کیلومتری شمال‌شرقی کلاردشت واقع شده و در واقع، از جاذبه‌های مرزن‌آباد است؛ اما به‌سبب نزدیکی به کلاردشت، توریست‌های این دشت سرسبز، سفر به این دریاچه را نیز از دست نمی‌دهند. این دریاچه آب شیرین در فهرست میراث ملی قرار گرفته است و منظره‌ای بی‌بدیل دارد. نمای گسترۀ آب آن در حصار کوه‌های البرز، قابی دیدنی از طبیعت شمال ایران را پیش‌ِروی چشمان‌تان قرار می‌دهد. دریاچه ولشت با وسعتی در حدود ۱۵۰ هزار مترمکعب، درون دره‌ای وسیع از دامنه‌های شمالی رشته‌کوه البرز جا خوش کرده است؛ این محدوده به منطقه کوهستانی تخت‌سلیمان شناخته می‌شود. در سفرتان به کلاردشت بهشتی، گشت‌وگذار در حاشیۀ این دریاچه را از دست ندهید.

دهکده مازیچال

دهکده مازیچال از جمله سرسبزترین جاهای دیدنی کلاردشت است که همواره میزبان گردشگران بسیاری می باشد. با اینکه سرسبزی دهکده مازیچال در همه فصل ها وجود دارد اما فصل بهار و پاییز بهترین زمان بازدید از دهکده هستند.

دهکده مازیچال در ارتفاع 2600 متری از طرح دریا قرار دارد لذا با منطقه ای با آب و هوای دلنشین در تابستان و هوای سرد در زمستان روبرو هستیم. اگر از تهران قصد سفر و بازدید از دهکده مازیچال را دارید خوب است بدانید مازیچال نزدیک به 170 تا پایتخت فاصله دارد و همچنین، فاصله مازیچال تا شهر چالوس نیز نزدیک به 48 کیلومتر می باشد. دهکده مازیچال همانند فیلبند، دشتی برا فراز کوه ها است که در اکثر روزها ابرها پایین تر از دهکده قرار دارند لذا گردشگران نه تنها می توانند پدیده اقیانوس ابرها را در منطقه مشاهده کنند، بلکه صبح ها بخصوص در نزدیکی طلوع آفتاب غرق در ابرها خواهند بود.

لازم به ذکر است در مواقعی که گردشگران پدیده اقیانوس ابرها را در دهکده مازیچال مشاهده نمی کنند، با کمی دقت می توانند در دور دست ها شهرهای چالوس، رامسر و حتی دریا را مشاهده کنند. پیشنهاد می کنیم اگر شما هم قصد بازدید از دهکده مازیچال را داشتید، از بومی های منطقه انواع لبنیات تازه که تولید به مصرف هستند را تهیه کنید.

زندگی در جنگل های کلاردشت

روستای سیاه بیشه

برخلاف اکثر مناطق سرسبز مازندران و کلاردشت که در تابستان ها خنک و دلنشین هستند و زمستان های سردی هم بر آن ها حاکم است، روستای سیاه بیشه تابستان های چندان خنکی نداشته و هوا هم در روستا بسیار شرجی است. سیاه بیشه کمتر از 50 کیلومتر تا جاده چالوس فاصله دارد  برای دسترسی به روستا می بایست وارد شهر مرزن آباد شده و با استفاده از تابلوهای راهنما به روستای سیاه بیشه برسید.

در اکثر روزهای سال، گردشگران در روستای سیاه بیشه شاهد حضور مه غلیظی هستند که در اغلب موارد، این مه غلیظ تیره است لذا عده کثیری بر این باورند به دلیل وجود ابرهای سیاه در روستا، نام سیاه بیشه برای منطقه انتخاب شده است. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از روستای سیاه بیشه، نگاهی هم به منطقه محافظت شده چهار باغ هم بیاندازید.

در کیلومتر 90 جاده چالوس، منطقه محافظت شده چهار باغ سیاه بیشه در مسیر جاده کندوان مشاهده می شود. در منطقه چهارباغ که بخشی از جنگل های هیرکانی به حساب می آید، صدها گونه گیاهی و جانوری جذاب مشاهده می شود و جالب است بدانید در سال 1380، منطقه تحت محافظت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفته است تا علاقه مندان و پژوهشگران، بررسی های خود را بتوانند براحتی در منطقه انجام دهند.

زندگی در جنگل های کلاردشت

تپه کلار

یکی از تپه های باستانی میان دیدنی های کلاردشت که از ارزش بالایی برخوردار است، تپه کلار می باشد. قدمت تپه کلار به 2هزار سال پیش از میلاد معادل 4هزار سال پیش برمیگردد که در سال 1344 به فهرست آقار ملی ایران اضافه شد.

تپه کلار در شرق کلاردشت و نزدیک به شهر لاهور قرار دارد. وسعت این تپه تاریخی بیش از 35هزار متر مربع می باشد و در هزاران سال پیش، مردم منطقه یکی از بهترین و زیباترین زندگی ها را داشتند اما امروزه نه تنها دیگر توجهی به تپه کلار نمی شود و در حال نابودی است، بلکه اگر به منطقه بروید، حفاری های بسیاری را مشاهده می کنید که گفته شده افراد سودجو  برای رسیدن به اشیا با ارزش و قیمتی، اقدام به حفاری کرده اند.

زندگی در جنگل های کلاردشت

جنگل مجل

اگر بین جاهای دیدنی کلاردشت میخواهید یکی از جنگل های زیبا و بکر شمال را ببینید، می بایست به 6 کیلومتری شهر حسین کیف مراجعه کنید. جنگل مجل در نزدیکی روستایی با نام مجل قرار داشته و نزدیک به 2 کیلومتر تا روستا نیز فاصله دارد. جنگل مجل منطقه ای بسیار بکر و سرسبز است اما به دلیل عدم وجود آب جاری در منطقه، گردشگران کمی از جنگل بازدید کرده و اکثراً به روستای رودبارک در نزدیکی مجل مراجعه می کنند چراکه منطقه ای مناسب تر برای تفریح، طبیعت گردی و لذت بردن از جنگل های سرسبز شمال است لذا اگر در مواقعی سفر کردید که گردشگران بسیاری در کلاردشت حضور داشتند، برای دوری از شلوغی پیشنهاد می کنیم مهمان جنگل مجل شوید تا از آرامش و سکوت بی نظیر منطقه نهایت لذت را ببرید هرچند بخاطر اینکه جنگل مجل از محبوب ترین جاذبه های گردشگری کلاردشت به شمار میرود، در برخی از ایام سال این جنگل هم شلوغ و مملو از طبیعت گرد خواهد شد.

زندگی در جنگل های کلاردشت

روستای هریجان

از جمله روستاهای سرسبز و دل انگیز مازندران که در نزدیکی کلاردشت واقع شده است، روستای هریجان می باشد. روستا هریجان بر دامنه کوه قرار دارد و برای دسترسی به روستا می بایست ابتدا وارد روستای سیاه بیشه شد و از طریق جاده فرعی که در روستا وجود دارد، به روستای هریجان رسید.

روستای هریجان منطقه ای است که همواره آب و هوای دل انگیزی دارد و از بهترین مناطق شمال برای طبیعت گردی و از جذاب ترین جاذبه های گردشگری کلاردشت به حساب می آید. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از این روستا را داشتید، حتماً نگاهی هم به آبشار هریجان بیاندازید که 80 متر ارتفاع داشته و از دیدنی های جذاب روستا می باشد.

زندگی در جنگل های کلاردشت

بهترین زمان سفر به کلاردشت

تمام چهارفصل کلاردشت افسونگرند و زیبایی خاص خود را دارند. بهار با تازگی و طراوت خوش‌آب‌وهوایش، تابستان با خنکای مطلوب ییلاقی، پاییز با جادوی رنگارنگ درختان و زمستان با رخت سپید خود، همگی لذتی متفاوت از سفر می‌سازند. اما اگر با سرمای هوا نمی‌توانید کنار بیایید، بهتر است پاییز و زمستان به این منطقه نروید. برای تجربۀ سفر ییلاقی به کلاردشت، از اواسط بهار تا اواخر تابستان، راهی این منطقه از شمال ایران شوید تا از آب‌وهوایی خنک و مطلوب در این دشت بهشتی لذت ببرید.

مراکز خرید کلاردشت

کلاردشت مراکز خرید و بازارهای سنتی مختلفی دارد که گردش در میان آن ها کنار ماجراجویی میان دیدنی های کلاردشت، از جمله تفریحات محبوب گردشگران در سفر به این شهر محسوب می شود. اگر در کلاردشت به دنبال مراکز خرید و بازارهای سنتی شهر هستید، پاساژ ولیعصر از جمله مراکز خرید محبوب کلاردشت است که کمی جلوت ار خیابان شهرد کریمی نژاد و قبل از خیابان معصومی قرار دارد و پیشنهاد می کنیم در کنار بازدید از پاساژ معصومی، نگاهی هم به محتمع تجاری میلاد نور کلاردشت هم بیاندازید. لازم به ذکر است در بازارها و مراکز خرید کلاردشت می توانید انواع سوغاتی ها و صنایع دستی محبوب شهر را پیدا کنید.

کاخ اجابیت

برای بازدید از کاخ اجابیت، کافیست به جنوب کلاردشت مراجعه کنید تا در ارتفاعات، بنای تاریخی کاخ را ببینید. کاخ اجابیت در دوران حکومکت پهلوی ساخته شده و قدمت آن به سال 1318 برمیگردد. برای ساخت کاخ اجابیت، از معماری اروپایی کمک گرفته شده و این کاخ از جمله بناهای مجلل و جذاب کلاردشت به حساب می آید. لازم به ذکر است امروزه کاخ اجابیت که از معروف ترین جاهای دیدنی کلاردشت در دست نهاد ریاست جمهوری می باشد.

مناطق دیدنی کلاردشت

رستوران های کلاردشت

کلاردشت از جمله مناطق مازندران است که گردشگران می توانند در میان رستوران های شهر، بهترین غذاهای محلی را میل کنند. اگر در سفر به کلاردشت به دنبال رستوران های محبوب شهر هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به برخی از آن ها بیاندازیم.

رستوران اکبرجوجه کلاردشت

این رستوران که از جمله شعبه های معتبر اکبر جوجه می باشد، در میدان اصلی کلاردشت با نام حسنکیف قرار دارد و به دلیل اینکه تحت پوشش شعبه اصلی اکبرجوجه واقع در گلوگاه فعالیت می کند، همواره شلوغ بوده و می توانید  بهترین اکبرجوجه کلاردشت را  در این رستوران میل کنید. رستوران اکبرجوجه کلاردشت نزددیک به 80 نفر ظرفیت دارد و در صورتی که با خود خودرو به همراه دارید، می توانید از پارکینگ اختصاصی واقع در جلوی رستوران نیز بهرمند شوید.

رستوران اسماعیل سرآشپز

به جرات می توان گفت رستوران اسماعیل سرآشپز به عنوان محبوب ترین رستوران کلاردشت شناخته می شود. گردشگران برای مراجعه به این رستوران می بایست می بایست میدان اصلی کلاردشت، حسنکیف را به سمت شمال رفته و کمی جلوتر، تابلوی رستوران اسماعیل سرآشپز را مشاهده کنید. این رستوران بهترین غذاهای ایرانی و محلی را سرو می کند و از جمله رستوران هایی قدیمی شهر به شمار میرود و گردشگران همواره از انواع کباب ها و ماهی های رستوران تعریف می کنند که پیشنهاد می کنیم شما هم آن ها را سفارش دهید.

مناطق دیدنی کلاردشت

رستوران آرش کلاردشت

رستوران آرش را می توان به عنوان شیک ترین رستوران کلاردشت شناخت. این رستوران برای افرادی که وسیله نقلیه شخصی دارند پارکینگ اختصاصی در نظر گرفته و گردشگران هنگامی که منوی رستوران را مشاهده می کنند، با تنوعی از غذاهای مختلف روبرو می شوند که تمام آن ها علاوه بر کیفیت  بسیار بالا، قیمت های مناسبی هم دارند. اما خوب است بدانید به دلیل محبوبیت رستوران در میان گردشگران، در روزهایی که افراد زیادی به کلاردشت سفر می کنند شاهد صف های طولانی در جلوی رستوران آرش هستیم.

مناطق دیدنی کلاردشت

رستوران محلی گیلدا کلاردشت

در میان رستوران های مختلف کلاردشت، اگر به دنبال بهترین رستوران با سرو غذاهای محلی هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به رستوران محلی گیلدا بیاندازید. این رستوران کارکنانی خوش برخورد داشته و در منوی رستوران هم می توان انواع غذاهای محلی مازندران و کلاردشت را مشاهده کرد. برای بازدید از رستوران محلی گیلدا می بایست در شهر کلاردشت به لامو مراجعه کرده و در روبروی پمپ بنزین، تابلوی رستوران را مشاهده کرد.

پیتزا سیزلر کلاردشت

اگر در می خواهید برای تنوع، بجای غذاهای ایرانی و محلی به سراغ بهترین فست فودها بروید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به پیتزا سیزلر کلاردشت بیاندازید. پیتزا سیزلر در بلوار پاسداران و بعد از خیابان نارون قرار دارد که به لطف سرو انواع فست فود با کیفیت در کنار قیمت و حجم مناسب، جزء محبوب ترین فست فودهای کلاردشت به شمار می رود.

مناطق دیدنی کلاردشت

اقامت در کلاردشت

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از زمان سفر به این منطقه برای اجاره ویلای مورد نظر خود اقدام کنید. این امکان برای شما عزیزان و همراهان گرامی فراهم شده است تا برای اجاره ویلا در کلاردشت و سراسر ایران ؛ بتوانید از طریق وبسایت لوکس ویلا اقدام کنید و با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، ویلای خود را رزرو کنید و با خیالی آسوده دل به جاده بزنید و هنگام رسیدن به مقصد سفر خود، در یک ویلای راحت و مناسب، خستگی در کنید و تجدید قوا کنید برای یک گشت و گذار خاطره‌انگیز.

دیدگاه‌ها   

0 #3 محمد 1400-03-02 07:48
اگر شما هم مثل من عاشق غذا هستید کلا بیخیال جاهای دیدنی کلاردشت بشید و فقط تا میتونید غذا های محلی کلاردشت رو امتحان کنید که یکی از یکی بهتره
نقل قول کردن
0 #2 نریمان 1400-01-30 11:38
شاید بالای 100 بار رفتم کلاردشت، انقدر که زیباست و بکر، خسته نمیشم 1000 باره دیگه برم و مناطق دیدنی کلاردشت رو ببینم
نقل قول کردن
0 #1 امیر حسین 1400-01-25 09:18
پیتزا سیزلار یکی از به صرفه ترین فست فود های کلاردشت هست که میتونید در کنار قیمت مناسب کیفیت خوبی رو هم داشته باشید اگر رفتید کلاردشت حتما به این فست فود هم یه سر بزنید خوبه غذاهاش
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید