جاهای دیدنی اصفهان

دیدنی های اصفهان که شما را مبهوت خواهد کرد

جاهای دیدنی اصفهان که شما را مبهوت خواهد کرد

سفر خود را آغاز کرده‌ایم و به سمت اصفهان راهی شدیم. از شما دعوت می‌کنیم در این مسیر با ما همراه باشید تا اصفهان را بیشتر بشناسیم، جاهای دیدنی اصفهان را از نزدیک ببینیم و با دیدن هر کدام از این دیدنی های اصفهان ، چشمان خود را ببندیم و به تاریخ و گذشتگان فکر کنیم. دست‌هایی که طراحی کردند تا هنر ایران و ایرانی باقی بماند، معمارانی که معماری اصیل ایرانی اسلامی را زنده نگهداشتند و پادشاهانی که گاهی به مردم لطف کردند و گاهی ظلم! چشمان خود را ببندید و سفری به یکی از زیباترین و توریستی‌ترین شهرهای ایران داشته باشیم.

بازدید از جاهای دیدنی اصفهان

در این سفر قصد داریم 10 مورد از جاهای دیدنی اصفهان را معرفی کنیم. 10 مورد از معروف‌ترین، محبوب‌ترین و مشهورترین دیدنی های اصفهان که شما را مبهوت خواهند کرد. شما با دیدن این مناطق و اماکن تاریخی و فرهنگی، به عظمت هنر ایران پی خواهید برد. پس با لوکس ویلا همراه باشید تا به معرفی 10 مورد از دیدنی ها و جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم.

آغاز سفر به اصفهان

از هر کجای ایران به اصفهان که بخواهید سفر کنید می‌توانید به صورت زمینی یا هوایی این مسیر را طی کنید. ما از تهران و با سواری راهی اصفهان شدیم. مسیری 450 کیلومتری که با حداکثر 5 ساعت رانندگی در اتوبان‌ها و بزرگراه‌های بین شهری می‌توانید آن را طی کنید. ما از سمت تهران به کاشان و سپس شهر زیبای اصفهان ادامه مسیر دادیم تا به اصفهان رسیدیم. خوشبختانه از قبل به فکر محل اقامت خود بودیم. از طریق سایت لوکس ویلا برای اجاره آپارتمان در اصفهان اقدام کرده بودیم و بلافاصله بعد از رسیدن به مقصد، راهی این آپارتمان شدیم تا خستگی مسیر را از تن به در کنیم، کمی استراحت کنیم، دوش آب داغی بگیریم و خود را محیای گشت و گذار و بازدید از اصفهان و جاهای دیدنی اصفهان کنیم. آپارتمانی که ما اجاره کرده بودیم نزدیک به سی و سه پل بود و برای همین اول از همه قصد کردیم تا از سی و سیه پل دیدن کنیم.

سی و سه پل و زاینده رود از جاهای دیدنی اصفهان

مازیچال از مناطق دیدنی کلاردشت

به یکی از نمادهای شهر اصفهان رفتیم. سی و سه پلی که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده و نمایی زیبا به این شهر بخشیده است. سی و سه پل در زمان‌های قدیم مرکز برگزاری جشن‌ها بوده‌است و امروزه به یکی از اصلی‌ترین تفرجگاه‌های اصفهان تبدیل شده است. زمانی که از روی سی و سه پل گذر کنید، افرادی را خواهید دید که آواز می‌خوانند، گروه‌هایی را خواهید دید که کنسرت خیابانی برگزار می‌کنند و جوانانی را مشاهده خواهید کرد که در گوشه و کنار سی و سه پل قدم می‌زنند.

اگر قصد دارید از سی و سه پل دیدن کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان غروب خورشید این بنای دیدنی را ببینید. نورپردازی فوق العاده‌ زیبای سی و سه پل در شب، جلوه‌ی خاص و رویایی به شهر می‌بخشد.

میدان نقش جهان از دیدنی های اصفهان

میدان نقش جهان یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان و میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم پیوند داده است : مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، سر درب بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو.همچنین پیرامون میدان نقش جهان دویست حجره دو طبقه قرار دارد.با انتخاب اصفهان به پایتختی در عهد صفویه و گسترش این شهر، میدان نقش جهان به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید.

پا به گذشته بگذارید. در زمان سفر کنید و با مجموعه‌ای زیبا از روایات، رویاها و افسانه‌های تاریخی روبه‌رو شوید. در بین جاهای دیدنی اصفهان ، میدان نقش جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. میدان نقش جهن در زمان تیموریان و در مرکز شهر اصفهان ساخته شد و جولانگاه اسب‌ها و رژه‌های نظامی بود. مسابقات چوگانی که در این منطقه برگزار می‌شد زبانزد جهانیان بود و برای دیدن این مسابقات به اصفهان و میدان نقش جهان می‌آمدند.

پل خواجو یکی دیگر از دیدنی های اصفهان

به یکی از زیباترین پل‌های جهان خوش آمدید. پل خواجوی اصفهان در زمان صفویان به عنوان زیباترین پل جهان شناخته شد. پل خواجو به مانند جواهری درخشان بر روی زاینده رود ساخته شد و با معماری منحصر به فرد و کاشی کاری‌ها و تزئینات بسیار زیبا و خاص خود، اوج هنر و زیبایی را در آغوش کشیده‌است. شاعران و گردشگران بسیاری در دوره های مختلف تاریخی پل خواجو را به عنوان یکی از موفق ترین آثار معماری مخصوص ایرانی و همچنین سبک اسلامی معرفی کرده اند.

درست در وسط پل برای خانواده سلطنتی، به دستور شاه عباس دوم ساختمان مخصوصی بنا شد که امروزه بیگلر بیگی نام گرفته است. این ساختمان دارای تزئینات شاخص و زیبا و همچنین نقاشی ها و تزئینات خاصی است که بسیار مورد توجه گردشگران است.

طنین افسانه‌ای صدا در کاخ عالی قاپو منحصر به فردترین بنای دیدنی اصفهان

کمی در گذشته سفر کنیم. به قرن یازدهم بازگردیم و یک بنای منحصر به فرد دیگر از جاهای دیدنی اصفهان را از نزدیک ببینیم. در زمان شاه عباس صفوی و به دستور ایشان، کاخ عالی قاپو ساخته شد. کاخی که به مرکز دیدار شاه با سفرا و بزرگان تبدیل شد. کاخی در 6 طبقه که در هر طبقه معماری متفاوتی به کار رفته‌است. برای دسترسی به طبقات بالاتر از دو راه پله‌ی مارپیچ و یک پلکان مستقیم استفاده شده‌است. و اما شاید اوج شاهکار معماری را بتوان در طبقه ششم کاخ عالی قاپو مشاهده کرد. تالاری که با نام تالار صوت شناخته می‌شود که با گچ بری‌ها و کاشی کاری‌های منحصر به فرد خود به صورتی طراحی شده‌است که طنین صوت و موسیقی به طور زیباترین شنیده می‌شود.

در ادامه مراحل ساخت کاخ عالی قاپو را با هم مرور خواهیم کرد.

مرحله اول ساخت بنا تنها به‌عنوان ورودی سایر بناها و مجموعه کاخه‌ای سلطنتی

مرحله دوم در این مرحله لزوم گسترش بنا و اضافه کردن طبقات فوقانی به دلیل گسترش پایتخت و افزایش جمعیت شهری و با اهمیت جلوه دادن مقر حکومتی احساس شد وبه همین دلیل طبقات سوم و چهارم و نیم طبقه پنجم اضافه شد.

مرحله سوم تکمیل ساختمان برجی شکل کاخ با اضافه شدن آخرین طبقه (معروف به سالن موسیقی).

مرحله چهارم درمرحله بعدی بااضافه شدن یک ایوان به سمت میدان نقش جهان جهت افزایش طول کاخ

مرحله پنجم اضافه شدن ۱۸ ستون به ایوان با فضای ایجاد شده‌ی مرحله قبل به‌علاوه ایجاد پله‌های شاهی و ساخت و تکمیل سیستم آبرسانی بنا جهت انتقال آب به طبقات به خصوص حوض مسی ایوان از ایوان بلند عالی قاپو به کل مجموعه‌ی میدان نقش جهان چشم بدوزید و این تصویر ابدی را به‌خاطر بسپارید

مسجد شیخ لطف الله از دیدنی های اصفهان

این شاهکار هنر و معماری درضلع شرقی میدان نقش جهان قرار گرفته است، با گنبد مدور و بی مناره ای که نقش و نگارایرانی بر روی آن هنرنمایی می کند، گردشگران را مجذوب و مبهوت می کند. این مسجد زیبا ویژگی منحصربفردی دارد که آن را از مساجد دیگر متمایز کرده است و آن نداشتن مناره است، مسجد شیخ لطف الله شبستان یا صحن ورودی هم ندارد و به جای آن رواق کاشی کاری شده و زیبایی دارد که زینت بخش میدان نقش جهان است. طرح و رنگ و نقش و نورپردازی این مسجد آن قدر بی نظیر و خیال انگیز است که چشم از دیدن آن سیر نمی شود، بی شک این اثرمعماری شاهکاری است باشکوه و بی همتا که هربیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

مسجدی که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بود در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی بر تن خود می‌بیند. خاکی، صورتی و خاکستری این رنگ‌ها هستند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن تمبر مشترکی با نقش این بنا از چین منتشر شده است تا شهرت این اثر را جهانی‌تر کند. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

موزه و کلیسای وانک از دیدنی های حیرت آور اصفهان

بازدید از جاهای دیدنی اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان کلیسا و موزه‌ی وانک است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. نام اصلی این کلیسا، وانک امنا پرکیچ است که همگان با نام کلیسای وانک آن را می‌شناسند. کلیسای وانک مرکز عبادتگاه ارمنیان است که در مرحله‌ی جلفا قرار گرفته‌است.در معماری کلیسای وانک از دو گنبد استفاده شده‌ که بر گرفته از معماری ایران است.

سقف ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای وانک با نقاشی های بسیار زیبایی پوشیده شده است، این نقاشی ها همه روایت ها و تصاویری از انجیل هستند و در میان آن ها می توان به تصاویری از تولد عیسی و بهشت و جهنم اشاره کرد. دراین کلیسا موزه و کتابخانه ای وجود دارد که ارزش تاریخی دارند. در موزه ی این کلیسا اشیا و کتاب های قدیمی مانند: نسخه های خطی وتابلوها، سازها، زیورآلات، منسوجات و...نگهداری می شوند.

آتشگاهی بر فراز کوه از دیدنی های اصفهان

اثری باستانی و کهن که بر فراز کوه‌های آتشگاه اصفهان قرار گرفته‌است. این آتشکده متعلق به دوران ساسانی است. همانطور که می‌دانید آتکشده‌ها مکانی برای عبادت و انجام آیین‌های مذهبی و حفظ و نگهداری آنش مقدس بوده‌است. دیرینه شناسان تا به امروز درباره‌ی تاریخ دقیق احداث این آتشکده به نتیجه‌ای نرسیده‌اند اما حدس می‌زنند که در زمان ساسانیان احداث شده و در زمان‌های مختلف دارای کاربری بوده‌است.

این آتشگاه در محلی واقع شده که کاملا مشرف به اطراف است .هفت پنجره ی بزرگ و یک در ورودی دارد و در طراحی آن به این نکته توجه شده، که آتش مقدسی که درآن افروخته می شود، از بیرون قابل رویت باشد

رقص لرزان ستون‌های چهل ستون در آب

دوران صفویه اوج دوران شکوفایی فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی در اصفهان بود. بسیاری از بناها و جاهای دیدنی اصفهان در این دوران ساخته شدند. یکی از دیدنی های اصفهان که بازدیدکنندگان بسیاری را جذب می‌کند، کاخ چهل ستون اصفهان است. این بناها بیشتر برای به رخ کشیدن قدرت و جلال حکومت صفویه ساخته شدند. کاخ چهل ستون در 15 دی ماه 1310 با شماره 108 به ثبت ملی رسید.

کاشی‌کاری‌های چهل ستون به همراه آینه کاری‌های بی نظیر آن نمادی از هنر معماری است که با نگاه کردن به آن‌ها غرق در غرور و لذت خواهید شد. این بنای دیدنی اصفهان دارای 20 ستون است که با بازتابی که بر روی حوضچه‌ی میان باغ ایجاد می‌کنند به چهل ستون معروف است.

کمی بیشتر درباره چهل ستون بدانیم

هر گوشه‌ی چهل ستون چیزی برای غافلگیری و شگفتی دارد تا چشم‌هایتان را پر از زیبایی کند. در حال حاضر از این مجموعه‌ی عظیم به‌عنوان موزه استفاده می‌کنند و در آن به نمایش آثار مختلفی پرداخته‌اند، همچون

۱- مجموعه سفال، اولین نمونه کاشی، ساخت اصفهان۲- مجموعه آبگینه، فرش، نسخ خطی کوفی قرآن۳- مجموعه قدیمی ترین آثار سکه ماقبل تاریخ۴- مجموعه آثار دوران تاریخی و آثار دوران اسلامی۵- مجموعه آثار دوران صفویه که شامل انواع قباله های ازدواج قرن نهم به بعد تا آخر قاجار می شود.۶- مجموعه انواع سنگ نوشته ها۷- مجموعه فرش های قدیمی: قدمت فرش ها در این مجموعه به ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل برمی گردد. دو تخته فرش آن در دنیا نظیر ندارد و مزین به آیات الهی هستند.

پارک جنگلی ناژوان

ناژوان نام گیاهی از خانواده صنور است و در واقع، یکی از طرح های شهرداری اصفهان برای توسعه گردشگری و همچنین حفاظت از طبیعت اصفهان می باشد که تحت نظر این سازمان توسعه داده شده است. اکثر گردشگران هنگامی که به اصفهان سفر می کنند، تنها از جاهای دیدنی و تاریخی شهر بازدید می کنند که شامل میدان نقش جهان، کاخ علی قاپو، سردر قیصریه و صدها جای دیدنی مختلف است اما پیشنهاد می کنیم برای ساعاتی دوری از آلودگی و شلوغی شهر، به پارک جنگلی ناژوان مراجعه کنید. برای دسترسی به پارک جنگلی ناژوان اصفهان می بایست خود را به پل وحید برسانید تا وارد میدان سهروردی شده و سپس در جاده الفت، پارک را مشاهده کنید.

پارک جنگلی ناژوان  1200 هکتار از مساحت شهر اصفهان را به خود اختصاص داده است تا در فضایی سبز و دلنشین، میزبان ساعات خوش مردم باشد. پارگ جنگلی ناژوان که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های اصفهان شناخته می شود در کنار زاینده رود قرار دارد و مجموعه ای از انواع درختان، گیاهان و گل های رنگارنگ را در خود جای داده است و می توان با همراه داشتن یا کرایه کردن دوچرخه، در میان درختان و مسیرهای سرسبز پارک از دوچرخه سواری نیز لذت برد.

اما پارک جنگلی تنها به قدم زدن در طبیعت سبز ختم نمی شود. در طرح توسعه پارک جنگلی ناژوان شهرداری اصفهان، جاهای تفریحی و دیدنی مختلفی در پارک احداث شده است که باغ پرندگان، آکواریوم ماهی ها، تله سیژ، باغ پروانه های رویایی، رستوران ها و کافی شاپ های مختلف برخی از آن ها به حساب می آیند.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

کوه صفه

 در گذشته های دور، سلسله ای با نام جبال زاگرس بر اصفهان حکومت میکرد که کوه های جنوبی شهر را با همین نام میشناسند. کوه صفه یکی از کوه های معروف جبال زاگرس است که در ارتفاع 2257 متری قرار داشته و مجموعه تفریحی بی نظیری از نظر گردشگران است.

شلوغ ترین زمان بازدید از کوه صفه، روزهای جمعه است. در کوه صفه علاوه بر طبیعت زیبا و چشم انداز بی نظیری از دشت ها و جاهای دیدنی مختلف، می توانید سوار بر تله کابین شوید یا در غارنوردی بپردازید. در کوه صفه باغ وحشی بزرگ احداث شده که جانوران وحشی و پرندگان مختلفی در باغ وحش زندگی می کنند.همچنین اگر کودک به همراه دارید پیشنهاد می کنیم نگاهی به شهربازی کوه صفه اصفهان نیز بیاندازید و در آخر اگر هم اهل کوهنوردی و صخره نوردی هستید، در کوه صفه مسیرهای کوهنوردی صعب العبوری وجود دارد که کوهنوردان را به چالش دعوت می کند. لازم به ذکر است بعد از نگاهی به جاهای دیدنی کوه صفه و لذت بردن از تفریحاتش، نگاهی به رستوران ها و کافه های کوه صفه نیز بیاندازید.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

ورزنه اصفهان

شهر تاریخی ورزنه در کویر مرکزی ایران و نزدیک به اصفهان واقع شده است که تالاب گاو خونی، نزدیک ترین جاذبه دیدنی به شهر می باشد. برای دسترسی به شهر تاریخی ورزنه می بایست 117 کیلومتر از اصفهان فاصله گرفت تا شهری به مساحت 17هزار متر مربع را مشاهده کرد.

شهر تاریخی ورزنه به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم می شود که نام منطقه جدید شهر ورزنه، شهرک امام جعفر صادق نام دارد. این شهر به قدری کوچک است که نیازی به داشتن وسیله نقلیه برای بازدید از جاهای دیدنی شهر نیازی است هرچند برای بازدید از برخی جاهای دیدنی شهر ورزنه مانند گاوگرد، گاوچاه، آسیاب شتر و قلعه قورتان بدون وسیله نقلیه می بایست ساعاتی را پیاده روی کنید تا به این جاهای تاریخی برسید.

هنگام بازدید از شهر ورزنه، یکی از نکات جالبی که با آن روبرو می شوید چادر سفید زنان است. برخی می گویند زنان ورزنه به دلیل گرمای طاقت فرسا چادر سفید می پوشند هرچند حرف های دیگری هم درباره این موضوع گفته می شود. در شهر ورزنه کارگاه های خانگی پارچه بافی و قالیبافی وجود دارد که شغل اکثر زنان مسن شهر می باشد لذا پیشنهاد می کنیم اگر به شهر ورزنه رفتید، نگاهی به صنایع دستی بی نظیر شهر بیاندازید که قدمتشان به دوران حکومت تیموریان رسیده و بسیار با ارزش هستند هرچند امروزه به دلیل وجود کارگاه های صنعتی، کمتر به این پارچه بافی و قالیباقی شهر ورزنه توجه می شود.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

شهرستان چادگان اصفهان

اگر در شهر اصفهان به دنبال منطقه ای متفاوت و جذاب هستید، بازدید از شهر چادگان را پیشنهاد می کنیم. چادگان از دو کلمه چاد و گان تشکیل شده است که چاد در زبان ترکی به معنای دره یا شکاف بوده و دلیل موجهی برای نام شهر است چراکه شهر چادگان در میان دره کوه ساخته شده است.

شهرستان چادگان منطقه ای خوش آب و هوا می باشد که پیدایش زاینده رود را در این منطقه می توان مشاهده کرد. برای بازدید از شهر چادگان می بایست 120 کیلومتر از اصفهان به سمت غرب فاصله گرفت تا در 2 کیلومتری سد زاینده رود، دهکده تفریحی چادگان را مشاهده کرد. با اینکه شهر چادگان استحراتگاهی ییلاقی و سرسبز محسوب می شود اما تفریحات متنوعی دارد که زمین پینت بال، غواصی، کارتینگ، قایق سواری و پل معلق از جمله محبوب ترین تفریحات منطقه به حساب می آیند. همچنین علاوه بر گلخانه ای بزرگ در شهر، برای علاقه مندان به ورزش نیز زمین های سوارکاری، تنیس و استخر ساحلی نیز درنظر گرفته شده تا شهر چادگان سفری بسیار دلچسب، آرامش بخش و هیجان انگیز را برای مهمانانش فراهم سازد.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

کلیسای وانک

برای مشاهده یکی از کلیساهای قدیمی و باشکوه ارامنه در اصفهان، کافیست به منطقه جلفا مراجعه کنید تا کلیسای وانک را از نزدیک ببینید. منطقه جلفا بیش از 20 کلیسا داشت که قدمت آن ها به صدها سال پیش برمیگردد هرچند امروزه تنها 13 کلیسا در این منطقه باقی مانده است.

کلیسا وانک به عنوان محبوب ترین و جذاب ترین کلیسای منطقه جلفا اصفهان شناخته می شود که در دوران صفویه و پادشاهی شاه عباس دوم ساخته شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید در آن زمان، هنگامی که شاه عباس در جنگی که صورت گرفته بود، مجبور بود مناطق مسیر برگشت خود را آتش بزند که ارمنستان هم جزء آن ها به حساب می آمد لذا تصمیم گرفت تا ارامنه را با خود به اصفهان بیاورد. ارامنه هنگامی که در منطقه جلفا ساکن شدند، تصمیم به ساخت کلیسا کردند و کلیسای وانک، اولین کلیسایی بود که در اصفهان ساخته شد.

کلیسای وانک از جمله بزرگترین کلیساهای ایران است که در زمینی به وسعت بیش از 8هزار متر مربع ساخته شده و خود کلیسا، نزدیک به 4هزار متر مربع می باشد. گردشگران در کلیسای وانک اصفهان بخش هایی از جمله کلیسای اصلی به همراه صحن، کتابخانه، موزه، ناقوس، برج ساعت، دیر، تالار اجتماعات و همچنین اتاق هایی برای اقامت را مشاهده خواهند کرد.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

کاخ هشت بهشت

از دیگر یادگاری های صفویان برای ما، کاخ هشت بهشت است که در سال 1080 هجری قمری ساخته شده است. کاخ هشت بهشت در باغی بزرگ قرار دارد که قدم زدن در آنجا و کنار حوض بزرگ جلوی کاخ بسیار لذت بخش می باشد. کاخ هشت بهشت اصفهان به دستور شاه سلیمان صفوی ساخته شده و در آن دوران، به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته میشد که با نام مدرسه همایونی نیز شناخته می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید ابتدا در زمان پادشاهی شاه اسماعیل اول، باغی در این منطقه ساخته شد که بسیار بزرگ بوده و در دوران حکومت پادشاه های مختلف، علاوه بر تقسیم  زمین های باغ، درختان بسیاری هم در منطقه کاشته شده است اما در زمان شاه اسماعیل صفوی، تصمیم گرفته شد تا یکی از شاهکارهای معماری صفویه در این باغ ساخته شود.

لازم به ذکر است اگر در سفر به اصفهان از کاخ هشت بهشت بازدید کردید، نگاهی هم به کاخ بلبل واقع در کنار کاخ هشت بهشت نیز بیاندازید.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

منارجنبان

منارجنبان از جمله شاهکارهای معماری اصفهان است که تمام گردشگران در برنامه سفر خود از آن بازدید می کنند. قدمت منارجنبان به سال 716 هجری قمری برمیگردد و شاید تا به حال نمیدانستید که این بنا درواقع آرامگاه عمو عبادلله کارلادانی معروف به عمو عبدالله سقلابی، یکی از عارفان مشهور اصفهان می باشد.

منارجنبان را با منارهای مرتفعش می شناسند که می توانند در جای خود تکان بخورند. بی شک منارجنبان را می توان به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اصفهان شناخت و همچنین خوب است بدانید در مواقع اذان، موذن به بالای مناره می رود تا همزمان با گفتن اذان، مناره ها را هم تکان می دهد.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

آبشار کرد علیا

برای بازدید از آبشار کرد علیا، می بایست شهر اصفهان را به سمت غرب ترک کنید تا وارد جاده نجف آباد – تیران شده و پس از یک ساعت و نیم رانندگی، به روستای کرد علیا برسید. این روستا از توابع شهرستان تیران است که مردمی بسیار مهمان نواز دارد. در این روستا کافیست به دالانکوه رفته و در ارتفاعات دالانکوه، آبشار معروف کرد علیا را ببینید.

آبشار کرد علیا به لطف ذوب شدن برف ها به وجود می آید که در فصل بهار و تابستان به بیشترین حد خود می رسد. کرد علیا منطقه ای ییلاقی است که تابستان های خنک و زمستان های بسیار سردی دارد و همچنین پیشنهاد می کنیم در کنار بازدید از آبشار کرد علیا، نگاهی هم به شهرستان تیران که قدمتی 6هزار ساله دارد نیز بیاندازید.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

خانه مشروطه اصفهان

یکی از موزه های جذاب اصفهان، خانه مشروطه است که با نام خانه نورالله نجفی اصفهانی نیز شناخته می شود چراکه نورالله نجفی اصفهانی، برای مدت طولانی مالک این خانه بود. گردشگران هنگامی که وارد خانه مشروطه اصفهان می شوند ابتدا با کاشی کاری ها و شیشه کاری های بسیار جذاب روبرو خواهند شد. در این خانه 12 اتاق وجود دارد که شامل دو شاه نشین در قسمت جنوبی و شمالی بنا، تالاری با گچ بری های بسیار ظریف و زیبا، موزه ای از ماکت های روحانیون فعال مشروطه و غیره می باشد.

در موزه روحانیون خانه مشروطه اصفهان، هم بخش موزه وجود دارد و هم بخشی که همایش ها در آنجا برگزار می گردد. لازم به ذکر است خانه مشروطه در سال 1387 توسط شهرداری اصفهان خریداری شده و به یکی از موزه های جذاب اصفهان تبدیل شده است و گردشگران می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح الی 20 از خانه مشروطه اصفهان بازدید کنند.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

گشت و گذاری در جاهای مدرن و تفریحی شهر اصفهان

دیدنی های اصفهان منحصر به اماکن و بناهای تاریخی نیستند. در ادامه قصد داریم درباره مناطق تفریحی و یکی از بهترین مراکز خرید اصفهان اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. کماکان با لوکس ویلا همراه باشید

باغ پرندگان از دیدنی های زیبای اصفهان

این باغ دلپذیر و وسیع درمحله ی ناژوان و در ساحل زاینده رود قرارگرفته است و طراحی آن برای پرندگان مناسب و برای بازدید کندگان جالب و جذاب است. در این باغ بیش از 130 گونه پرنده ی گوناگون یافت می شود. این باغ با توجه به نیازهای زیست محیطی پرندگان طراحی و ساخته شده است. برکه، صخره، قفس های شیشه ای و آهنی فضاهایی هستند که برای پرندگان مختلف بر اساس سبک و اقلیم زندگی آن ها ساخته شده اند، مثلا برکه برای پرندگانی مثل اردک و قو و صخره برای پرندگانی مثل تیهو و کبک مناسب است. همچنین فضای سبزی در این جنگل ایجاد شده تا پرندگان درآن آزادانه حرکت می کنند. پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین و کرکس نیز در قفس های آهنین نگهداری می شوند.

تونل آکواریوم جذابیتی بی نظیر از جاهای دیدنی اصفهان

بازدید از تونل اکواریم دراین شهر تاریخی و باستانی می تواند تجربه ی هیجان انگیزی را به همراه داشته باشد. این تونل آکواریم اولین تونل آبی ایران است و درآن می توان آبزیان گوناگونی را که ازپنج قاره به این محل آورده شده اند مشاهده کرد. با ورود به این تونل آبی می توان به اعماق اقیانوس ها سفر کرد، انواع و اقسام ماهی ها، کوسه ها، اسب آبی، خرچنگ، خروس ماهی، پیرانا، هشت پا و ماهی های رنگارنگی که درآب شیرین و آب شورزندگی می کنند، دراین آکواریم موجودند.

سیتی سنتر اصفهان

این مرکز یک مجتمع تجاری تفریحی مدرن است، که دارای هفت طبقه است، سه طبقه از این مجموعه به مراکز خرید اختصاص داده شده و دو طبقه مرکز تجاریست. امکانات رفاهی و تفریحی بی نظیری مثل سینما، فوت کورت و شهربازی در دو طبقه ی آخر این مجموعه وجود دارد، که می تواند برای تمام اعضای یک خانواده با سلیقه های مختلف جذاب باشد.

و اما پایان سفر به اصفهان

در انتها امیدواریم از این مطالب که به معرفی مناطق و جاهای دیدنی اصفهان پرداختیم لذت برده باشید.مطئنیم که دیدنی های اصفهان محدود به این موارد و بناها نیستند. اگر منطقه‌ی خاصی از اصفهان مد نظر شماست که در رابطه با آن حرفی نزدیم، خوشحال می‌شویم که در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران نیز بتوانند از اطلاعات شما استفاده کنند.