جاهای دیدنی اصفهان

دیدنی های اصفهان که شما را مبهوت خواهد کرد

جاهای دیدنی اصفهان

سفر خود را آغاز کرده‌ایم و به سمت اصفهان راهی شدیم. از شما دعوت می‌کنیم در این مسیر با ما همراه باشید تا اصفهان را بیشتر بشناسیم، جاهای دیدنی اصفهان را از نزدیک ببینیم و با دیدن هر کدام از این دیدنی های اصفهان ، چشمان خود را ببندیم و به تاریخ و گذشتگان فکر کنیم. دست‌هایی که طراحی کردند تا هنر ایران و ایرانی باقی بماند، معمارانی که معماری اصیل ایرانی اسلامی را زنده نگهداشتند و پادشاهانی که گاهی به مردم لطف کردند و گاهی ظلم! چشمان خود را ببندید و سفری به یکی از زیباترین و توریستی‌ترین شهرهای ایران داشته باشیم. برای اطلاع از تاریخچه اصفهان کلیک کنید.

بازدید از جاهای دیدنی اصفهان

در این سفر قصد داریم 10 مورد از جاهای دیدنی اصفهان را معرفی کنیم. 10 مورد از معروف‌ترین، محبوب‌ترین و مشهورترین دیدنی های اصفهان که شما را مبهوت خواهند کرد. شما با دیدن این مناطق و اماکن تاریخی و فرهنگی، به عظمت هنر ایران پی خواهید برد. پس با لوکس ویلا همراه باشید تا به معرفی 10 مورد از دیدنی ها و جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم.

آغاز سفر به اصفهان

از هر کجای ایران به اصفهان که بخواهید سفر کنید می‌توانید به صورت زمینی یا هوایی این مسیر را طی کنید. ما از تهران و با سواری راهی اصفهان شدیم. مسیری 450 کیلومتری که با حداکثر 5 ساعت رانندگی در اتوبان‌ها و بزرگراه‌های بین شهری می‌توانید آن را طی کنید. ما از سمت تهران به کاشان و سپس شهر زیبای اصفهان ادامه مسیر دادیم تا به اصفهان رسیدیم. خوشبختانه از قبل به فکر محل اقامت خود بودیم. از طریق سایت لوکس ویلا برای اجاره آپارتمان در اصفهان اقدام کرده بودیم و بلافاصله بعد از رسیدن به مقصد، راهی این آپارتمان شدیم تا خستگی مسیر را از تن به در کنیم، کمی استراحت کنیم، دوش آب داغی بگیریم و خود را محیای گشت و گذار و بازدید از اصفهان و جاهای دیدنی اصفهان کنیم. آپارتمانی که ما اجاره کرده بودیم نزدیک به سی و سه پل بود و برای همین اول از همه قصد کردیم تا از سی و سیه پل دیدن کنیم.

سی و سه پل و زاینده رود از جاهای دیدنی اصفهان

سی و سه پل و زاینده رود از جاهای دیدنی اصفهان

به یکی از نمادهای شهر اصفهان رفتیم. سی و سه پلی که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده و نمایی زیبا به این شهر بخشیده است. سی و سه پل در زمان‌های قدیم مرکز برگزاری جشن‌ها بوده‌است و امروزه به یکی از اصلی‌ترین تفرجگاه‌های اصفهان تبدیل شده است. زمانی که از روی سی و سه پل گذر کنید، افرادی را خواهید دید که آواز می‌خوانند، گروه‌هایی را خواهید دید که کنسرت خیابانی برگزار می‌کنند و جوانانی را مشاهده خواهید کرد که در گوشه و کنار سی و سه پل قدم می‌زنند.

اگر قصد دارید از سی و سه پل دیدن کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان غروب خورشید این بنای دیدنی را ببینید. نورپردازی فوق العاده‌ زیبای سی و سه پل در شب، جلوه‌ی خاص و رویایی به شهر می‌بخشد.

میدان نقش جهان از دیدنی های اصفهان

میدان نقش جهان یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان و میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم پیوند داده است : مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، سر درب بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو.همچنین پیرامون میدان نقش جهان دویست حجره دو طبقه قرار دارد.با انتخاب اصفهان به پایتختی در عهد صفویه و گسترش این شهر، میدان نقش جهان به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید.

پا به گذشته بگذارید. در زمان سفر کنید و با مجموعه‌ای زیبا از روایات، رویاها و افسانه‌های تاریخی روبه‌رو شوید. در بین جاهای دیدنی اصفهان ، میدان نقش جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. میدان نقش جهن در زمان تیموریان و در مرکز شهر اصفهان ساخته شد و جولانگاه اسب‌ها و رژه‌های نظامی بود. مسابقات چوگانی که در این منطقه برگزار می‌شد زبانزد جهانیان بود و برای دیدن این مسابقات به اصفهان و میدان نقش جهان می‌آمدند.

پل خواجو یکی دیگر از دیدنی های اصفهان

به یکی از زیباترین پل‌های جهان خوش آمدید. پل خواجوی اصفهان در زمان صفویان به عنوان زیباترین پل جهان شناخته شد. پل خواجو به مانند جواهری درخشان بر روی زاینده رود ساخته شد و با معماری منحصر به فرد و کاشی کاری‌ها و تزئینات بسیار زیبا و خاص خود، اوج هنر و زیبایی را در آغوش کشیده‌است. شاعران و گردشگران بسیاری در دوره های مختلف تاریخی پل خواجو را به عنوان یکی از موفق ترین آثار معماری مخصوص ایرانی و همچنین سبک اسلامی معرفی کرده اند.

درست در وسط پل برای خانواده سلطنتی، به دستور شاه عباس دوم ساختمان مخصوصی بنا شد که امروزه بیگلر بیگی نام گرفته است. این ساختمان دارای تزئینات شاخص و زیبا و همچنین نقاشی ها و تزئینات خاصی است که بسیار مورد توجه گردشگران است.

طنین افسانه‌ای صدا در کاخ عالی قاپو منحصر به فردترین بنای دیدنی اصفهان

کمی در گذشته سفر کنیم. به قرن یازدهم بازگردیم و یک بنای منحصر به فرد دیگر از جاهای دیدنی اصفهان را از نزدیک ببینیم. در زمان شاه عباس صفوی و به دستور ایشان، کاخ عالی قاپو ساخته شد. کاخی که به مرکز دیدار شاه با سفرا و بزرگان تبدیل شد. کاخی در 6 طبقه که در هر طبقه معماری متفاوتی به کار رفته‌است. برای دسترسی به طبقات بالاتر از دو راه پله‌ی مارپیچ و یک پلکان مستقیم استفاده شده‌است. و اما شاید اوج شاهکار معماری را بتوان در طبقه ششم کاخ عالی قاپو مشاهده کرد. تالاری که با نام تالار صوت شناخته می‌شود که با گچ بری‌ها و کاشی کاری‌های منحصر به فرد خود به صورتی طراحی شده‌است که طنین صوت و موسیقی به طور زیباترین شنیده می‌شود.

در ادامه مراحل ساخت کاخ عالی قاپو را با هم مرور خواهیم کرد.

مرحله اول ساخت بنا تنها به‌عنوان ورودی سایر بناها و مجموعه کاخه‌ای سلطنتی

مرحله دوم در این مرحله لزوم گسترش بنا و اضافه کردن طبقات فوقانی به دلیل گسترش پایتخت و افزایش جمعیت شهری و با اهمیت جلوه دادن مقر حکومتی احساس شد وبه همین دلیل طبقات سوم و چهارم و نیم طبقه پنجم اضافه شد.

مرحله سوم تکمیل ساختمان برجی شکل کاخ با اضافه شدن آخرین طبقه (معروف به سالن موسیقی).

مرحله چهارم درمرحله بعدی بااضافه شدن یک ایوان به سمت میدان نقش جهان جهت افزایش طول کاخ

مرحله پنجم اضافه شدن ۱۸ ستون به ایوان با فضای ایجاد شده‌ی مرحله قبل به‌علاوه ایجاد پله‌های شاهی و ساخت و تکمیل سیستم آبرسانی بنا جهت انتقال آب به طبقات به خصوص حوض مسی ایوان از ایوان بلند عالی قاپو به کل مجموعه‌ی میدان نقش جهان چشم بدوزید و این تصویر ابدی را به‌خاطر بسپارید

مسجد شیخ لطف الله از دیدنی های اصفهان

این شاهکار هنر و معماری درضلع شرقی میدان نقش جهان قرار گرفته است، با گنبد مدور و بی مناره ای که نقش و نگارایرانی بر روی آن هنرنمایی می کند، گردشگران را مجذوب و مبهوت می کند. این مسجد زیبا ویژگی منحصربفردی دارد که آن را از مساجد دیگر متمایز کرده است و آن نداشتن مناره است، مسجد شیخ لطف الله شبستان یا صحن ورودی هم ندارد و به جای آن رواق کاشی کاری شده و زیبایی دارد که زینت بخش میدان نقش جهان است. طرح و رنگ و نقش و نورپردازی این مسجد آن قدر بی نظیر و خیال انگیز است که چشم از دیدن آن سیر نمی شود، بی شک این اثرمعماری شاهکاری است باشکوه و بی همتا که هربیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

مسجدی که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بود در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی بر تن خود می‌بیند. خاکی، صورتی و خاکستری این رنگ‌ها هستند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن تمبر مشترکی با نقش این بنا از چین منتشر شده است تا شهرت این اثر را جهانی‌تر کند. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

موزه و کلیسای وانک از دیدنی های حیرت آور اصفهان

موزه و کلیسای وانک از دیدنی های حیرت آور اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان کلیسا و موزه‌ی وانک است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. نام اصلی این کلیسا، وانک امنا پرکیچ است که همگان با نام کلیسای وانک آن را می‌شناسند. کلیسای وانک مرکز عبادتگاه ارمنیان است که در مرحله‌ی جلفا قرار گرفته‌است.در معماری کلیسای وانک از دو گنبد استفاده شده‌ که بر گرفته از معماری ایران است.

سقف ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای وانک با نقاشی های بسیار زیبایی پوشیده شده است، این نقاشی ها همه روایت ها و تصاویری از انجیل هستند و در میان آن ها می توان به تصاویری از تولد عیسی و بهشت و جهنم اشاره کرد. دراین کلیسا موزه و کتابخانه ای وجود دارد که ارزش تاریخی دارند. در موزه ی این کلیسا اشیا و کتاب های قدیمی مانند: نسخه های خطی وتابلوها، سازها، زیورآلات، منسوجات و...نگهداری می شوند.

آتشگاهی بر فراز کوه از دیدنی های اصفهان

اثری باستانی و کهن که بر فراز کوه‌های آتشگاه اصفهان قرار گرفته‌است. این آتشکده متعلق به دوران ساسانی است. همانطور که می‌دانید آتکشده‌ها مکانی برای عبادت و انجام آیین‌های مذهبی و حفظ و نگهداری آنش مقدس بوده‌است. دیرینه شناسان تا به امروز درباره‌ی تاریخ دقیق احداث این آتشکده به نتیجه‌ای نرسیده‌اند اما حدس می‌زنند که در زمان ساسانیان احداث شده و در زمان‌های مختلف دارای کاربری بوده‌است.

این آتشگاه در محلی واقع شده که کاملا مشرف به اطراف است .هفت پنجره ی بزرگ و یک در ورودی دارد و در طراحی آن به این نکته توجه شده، که آتش مقدسی که درآن افروخته می شود، از بیرون قابل رویت باشد

رقص لرزان ستون‌های چهل ستون در آب

دوران صفویه اوج دوران شکوفایی فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی در اصفهان بود. بسیاری از بناها و جاهای دیدنی اصفهان در این دوران ساخته شدند. یکی از دیدنی های اصفهان که بازدیدکنندگان بسیاری را جذب می‌کند، کاخ چهل ستون اصفهان است. این بناها بیشتر برای به رخ کشیدن قدرت و جلال حکومت صفویه ساخته شدند. کاخ چهل ستون در 15 دی ماه 1310 با شماره 108 به ثبت ملی رسید.

کاشی‌کاری‌های چهل ستون به همراه آینه کاری‌های بی نظیر آن نمادی از هنر معماری است که با نگاه کردن به آن‌ها غرق در غرور و لذت خواهید شد. این بنای دیدنی اصفهان دارای 20 ستون است که با بازتابی که بر روی حوضچه‌ی میان باغ ایجاد می‌کنند به چهل ستون معروف است.

کمی بیشتر درباره چهل ستون بدانیم

هر گوشه‌ی چهل ستون چیزی برای غافلگیری و شگفتی دارد تا چشم‌هایتان را پر از زیبایی کند. در حال حاضر از این مجموعه‌ی عظیم به‌عنوان موزه استفاده می‌کنند و در آن به نمایش آثار مختلفی پرداخته‌اند، همچون

۱- مجموعه سفال، اولین نمونه کاشی، ساخت اصفهان ۲- مجموعه آبگینه، فرش، نسخ خطی کوفی قرآن ۳- مجموعه قدیمی ترین آثار سکه ماقبل تاریخ ۴- مجموعه آثار دوران تاریخی و آثار دوران اسلامی ۵- مجموعه آثار دوران صفویه که شامل انواع قباله های ازدواج قرن نهم به بعد تا آخر قاجار می شود. ۶- مجموعه انواع سنگ نوشته ها ۷- مجموعه فرش های قدیمی: قدمت فرش ها در این مجموعه به ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل برمی گردد. دو تخته فرش آن در دنیا نظیر ندارد و مزین به آیات الهی هستند.

پارک جنگلی ناژوان

ناژوان نام گیاهی از خانواده صنور است و در واقع، یکی از طرح های شهرداری اصفهان برای توسعه گردشگری و همچنین حفاظت از طبیعت اصفهان می باشد که تحت نظر این سازمان توسعه داده شده است. اکثر گردشگران هنگامی که به اصفهان سفر می کنند، تنها از جاهای دیدنی و تاریخی شهر بازدید می کنند که شامل میدان نقش جهان، کاخ علی قاپو، سردر قیصریه و صدها جای دیدنی مختلف است اما پیشنهاد می کنیم برای ساعاتی دوری از آلودگی و شلوغی شهر، به پارک جنگلی ناژوان مراجعه کنید. برای دسترسی به پارک جنگلی ناژوان اصفهان می بایست خود را به پل وحید برسانید تا وارد میدان سهروردی شده و سپس در جاده الفت، پارک را مشاهده کنید.

پارک جنگلی ناژوان  1200 هکتار از مساحت شهر اصفهان را به خود اختصاص داده است تا در فضایی سبز و دلنشین، میزبان ساعات خوش مردم باشد. پارگ جنگلی ناژوان که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های اصفهان شناخته می شود در کنار زاینده رود قرار دارد و مجموعه ای از انواع درختان، گیاهان و گل های رنگارنگ را در خود جای داده است و می توان با همراه داشتن یا کرایه کردن دوچرخه، در میان درختان و مسیرهای سرسبز پارک از دوچرخه سواری نیز لذت برد.

اما پارک جنگلی تنها به قدم زدن در طبیعت سبز ختم نمی شود. در طرح توسعه پارک جنگلی ناژوان شهرداری اصفهان، جاهای تفریحی و دیدنی مختلفی در پارک احداث شده است که باغ پرندگان، آکواریوم ماهی ها ، تله سیژ، باغ پروانه های رویایی، رستوران ها و کافی شاپ های مختلف برخی از آن ها به حساب می آیند.

 

پارک جنگلی ناژوان

 

کوه صفه

 در گذشته های دور، سلسله ای با نام جبال زاگرس بر اصفهان حکومت میکرد که کوه های جنوبی شهر را با همین نام میشناسند. کوه صفه یکی از کوه های معروف جبال زاگرس است که در ارتفاع 2257 متری قرار داشته و مجموعه تفریحی بی نظیری از نظر گردشگران است.

شلوغ ترین زمان بازدید از کوه صفه، روزهای جمعه است. در کوه صفه علاوه بر طبیعت زیبا و چشم انداز بی نظیری از دشت ها و جاهای دیدنی مختلف، می توانید سوار بر تله کابین شوید یا در غارنوردی بپردازید. در کوه صفه باغ وحشی بزرگ احداث شده که جانوران وحشی و پرندگان مختلفی در باغ وحش زندگی می کنند.همچنین اگر کودک به همراه دارید پیشنهاد می کنیم نگاهی به شهربازی کوه صفه اصفهان نیز بیاندازید و در آخر اگر هم اهل کوهنوردی و صخره نوردی هستید، در کوه صفه مسیرهای کوهنوردی صعب العبوری وجود دارد که کوهنوردان را به چالش دعوت می کند. لازم به ذکر است بعد از نگاهی به جاهای دیدنی کوه صفه و لذت بردن از تفریحاتش، نگاهی به رستوران ها و کافه های کوه صفه نیز بیاندازید.

 

کوه صفه

 

ورزنه اصفهان

شهر تاریخی ورزنه در کویر مرکزی ایران و نزدیک به اصفهان واقع شده است که تالاب گاو خونی، نزدیک ترین جاذبه دیدنی به شهر می باشد. برای دسترسی به شهر تاریخی ورزنه می بایست 117 کیلومتر از اصفهان فاصله گرفت تا شهری به مساحت 17هزار متر مربع را مشاهده کرد.

شهر تاریخی ورزنه به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم می شود که نام منطقه جدید شهر ورزنه، شهرک امام جعفر صادق نام دارد. این شهر به قدری کوچک است که نیازی به داشتن وسیله نقلیه برای بازدید از جاهای دیدنی شهر نیازی است هرچند برای بازدید از برخی جاهای دیدنی شهر ورزنه مانند گاوگرد، گاوچاه، آسیاب شتر و قلعه قورتان بدون وسیله نقلیه می بایست ساعاتی را پیاده روی کنید تا به این جاهای تاریخی برسید.

هنگام بازدید از شهر ورزنه، یکی از نکات جالبی که با آن روبرو می شوید چادر سفید زنان است. برخی می گویند زنان ورزنه به دلیل گرمای طاقت فرسا چادر سفید می پوشند هرچند حرف های دیگری هم درباره این موضوع گفته می شود. در شهر ورزنه کارگاه های خانگی پارچه بافی و قالیبافی وجود دارد که شغل اکثر زنان مسن شهر می باشد لذا پیشنهاد می کنیم اگر به شهر ورزنه رفتید، نگاهی به صنایع دستی بی نظیر شهر بیاندازید که قدمتشان به دوران حکومت تیموریان رسیده و بسیار با ارزش هستند هرچند امروزه به دلیل وجود کارگاه های صنعتی، کمتر به این پارچه بافی و قالیباقی شهر ورزنه توجه می شود.

 

ورزنه اصفهان

 

شهرستان چادگان اصفهان

اگر در شهر اصفهان به دنبال منطقه ای متفاوت و جذاب هستید، بازدید از شهر چادگان را پیشنهاد می کنیم. چادگان از دو کلمه چاد و گان تشکیل شده است که چاد در زبان ترکی به معنای دره یا شکاف بوده و دلیل موجهی برای نام شهر است چراکه شهر چادگان در میان دره کوه ساخته شده است.

شهرستان چادگان منطقه ای خوش آب و هوا می باشد که پیدایش زاینده رود را در این منطقه می توان مشاهده کرد. برای بازدید از شهر چادگان می بایست 120 کیلومتر از اصفهان به سمت غرب فاصله گرفت تا در 2 کیلومتری سد زاینده رود، دهکده تفریحی چادگان را مشاهده کرد. با اینکه شهر چادگان استحراتگاهی ییلاقی و سرسبز محسوب می شود اما تفریحات متنوعی دارد که زمین پینت بال، غواصی، کارتینگ، قایق سواری و پل معلق از جمله محبوب ترین تفریحات منطقه به حساب می آیند. همچنین علاوه بر گلخانه ای بزرگ در شهر، برای علاقه مندان به ورزش نیز زمین های سوارکاری، تنیس و استخر ساحلی نیز درنظر گرفته شده تا شهر چادگان سفری بسیار دلچسب، آرامش بخش و هیجان انگیز را برای مهمانانش فراهم سازد.

 

شهرستان چادگان اصفهان

 

کلیسای وانک

برای مشاهده یکی از کلیساهای قدیمی و باشکوه ارامنه در اصفهان، کافیست به منطقه جلفا مراجعه کنید تا کلیسای وانک را از نزدیک ببینید. منطقه جلفا بیش از 20 کلیسا داشت که قدمت آن ها به صدها سال پیش برمیگردد هرچند امروزه تنها 13 کلیسا در این منطقه باقی مانده است.

کلیسا وانک به عنوان محبوب ترین و جذاب ترین کلیسای منطقه جلفا اصفهان شناخته می شود که در دوران صفویه و پادشاهی شاه عباس دوم ساخته شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید در آن زمان، هنگامی که شاه عباس در جنگی که صورت گرفته بود، مجبور بود مناطق مسیر برگشت خود را آتش بزند که ارمنستان هم جزء آن ها به حساب می آمد لذا تصمیم گرفت تا ارامنه را با خود به اصفهان بیاورد. ارامنه هنگامی که در منطقه جلفا ساکن شدند، تصمیم به ساخت کلیسا کردند و کلیسای وانک، اولین کلیسایی بود که در اصفهان ساخته شد.

کلیسای وانک از جمله بزرگترین کلیساهای ایران است که در زمینی به وسعت بیش از 8هزار متر مربع ساخته شده و خود کلیسا، نزدیک به 4هزار متر مربع می باشد. گردشگران در کلیسای وانک اصفهان بخش هایی از جمله کلیسای اصلی به همراه صحن، کتابخانه، موزه، ناقوس، برج ساعت، دیر، تالار اجتماعات و همچنین اتاق هایی برای اقامت را مشاهده خواهند کرد.

 

کلیسای وانک

 

کاخ هشت بهشت

از دیگر یادگاری های صفویان برای ما، کاخ هشت بهشت است که در سال 1080 هجری قمری ساخته شده است. کاخ هشت بهشت در باغی بزرگ قرار دارد که قدم زدن در آنجا و کنار حوض بزرگ جلوی کاخ بسیار لذت بخش می باشد. کاخ هشت بهشت اصفهان به دستور شاه سلیمان صفوی ساخته شده و در آن دوران، به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته میشد که با نام مدرسه همایونی نیز شناخته می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید ابتدا در زمان پادشاهی شاه اسماعیل اول، باغی در این منطقه ساخته شد که بسیار بزرگ بوده و در دوران حکومت پادشاه های مختلف، علاوه بر تقسیم  زمین های باغ، درختان بسیاری هم در منطقه کاشته شده است اما در زمان شاه اسماعیل صفوی، تصمیم گرفته شد تا یکی از شاهکارهای معماری صفویه در این باغ ساخته شود.

لازم به ذکر است اگر در سفر به اصفهان از کاخ هشت بهشت بازدید کردید، نگاهی هم به کاخ بلبل واقع در کنار کاخ هشت بهشت نیز بیاندازید.

 

کاخ هشت بهشت

 

منارجنبان

منارجنبان از جمله شاهکارهای معماری اصفهان است که تمام گردشگران در برنامه سفر خود از آن بازدید می کنند. قدمت منارجنبان به سال 716 هجری قمری برمیگردد و شاید تا به حال نمیدانستید که این بنا درواقع آرامگاه عمو عبادلله کارلادانی معروف به عمو عبدالله سقلابی، یکی از عارفان مشهور اصفهان می باشد.

منارجنبان را با منارهای مرتفعش می شناسند که می توانند در جای خود تکان بخورند. بی شک منارجنبان را می توان به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اصفهان شناخت و همچنین خوب است بدانید در مواقع اذان، موذن به بالای مناره می رود تا همزمان با گفتن اذان، مناره ها را هم تکان می دهد.

 

منارجنبان

 

آبشار کرد علیا

برای بازدید از آبشار کرد علیا، می بایست شهر اصفهان را به سمت غرب ترک کنید تا وارد جاده نجف آباد – تیران شده و پس از یک ساعت و نیم رانندگی، به روستای کرد علیا برسید. این روستا از توابع شهرستان تیران است که مردمی بسیار مهمان نواز دارد. در این روستا کافیست به دالانکوه رفته و در ارتفاعات دالانکوه، آبشار معروف کرد علیا را ببینید.

آبشار کرد علیا به لطف ذوب شدن برف ها به وجود می آید که در فصل بهار و تابستان به بیشترین حد خود می رسد. کرد علیا منطقه ای ییلاقی است که تابستان های خنک و زمستان های بسیار سردی دارد و همچنین پیشنهاد می کنیم در کنار بازدید از آبشار کرد علیا، نگاهی هم به شهرستان تیران که قدمتی 6هزار ساله دارد نیز بیاندازید.

 

آبشار کرد علیا

 

خانه مشروطه اصفهان

یکی از موزه های جذاب اصفهان، خانه مشروطه است که با نام خانه نورالله نجفی اصفهانی نیز شناخته می شود چراکه نورالله نجفی اصفهانی، برای مدت طولانی مالک این خانه بود. گردشگران هنگامی که وارد خانه مشروطه اصفهان می شوند ابتدا با کاشی کاری ها و شیشه کاری های بسیار جذاب روبرو خواهند شد. در این خانه 12 اتاق وجود دارد که شامل دو شاه نشین در قسمت جنوبی و شمالی بنا، تالاری با گچ بری های بسیار ظریف و زیبا، موزه ای از ماکت های روحانیون فعال مشروطه و غیره می باشد.

در موزه روحانیون خانه مشروطه اصفهان، هم بخش موزه وجود دارد و هم بخشی که همایش ها در آنجا برگزار می گردد. لازم به ذکر است خانه مشروطه در سال 1387 توسط شهرداری اصفهان خریداری شده و به یکی از موزه های جذاب اصفهان تبدیل شده است و گردشگران می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح الی 20 از خانه مشروطه اصفهان بازدید کنند.

 

خانه مشروطه اصفهان

 

پل مارنان

گردشگران در سفر به اصفهان برای بازدید از پل مارنان، می بایست به خیابان مطهری وافع در غربی ترین منطقه شهر اصفهان مراجعه کنند تا در میان پل های وحید و فلزی، پل تاریخی مارنان را مشاهده کنند. پل مارنان در طول تاریخ دست خوش بازسازی ها و تغییرات بسیاری شده است اما همچنان معماری صفوی خود را حفظ کرده و سالانه هم گردشگران بسیاری در سفر به اصفهان از این پل تاریخی بازدید می کنند.

نام پل مارنان در گذشته ماربین بوده و در میان زرتشتیان با نام مهربین شناخته میشده است و وقتی درحال بازدید از پل هستید، مشاهده خواهید کرد که پل دارای هفده دهانه بر روی زاینده رود می باشد اما امروزه به لطف کاهش سطح آب زاینده رود، این پل دچار ترک هایی شده است.

 

پل مارنان

 

پل شهرستان (جی)

اکثر گردشگران اصفهان را با سی و سه پل میشناسند و عده ای هم بر این باورند که سی و سه پل به عنوان بهترین و قدیمی ترین پل اصفهان شناخته می شود اما پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان، به فاصله 4 کیلومتری شرق اصفهان مراجعه کرده و وارد روستای شهرستان شوید تا قدیمی ترین و اولین پل اصفهان را از نزدیک ببینید.

پل شهرستان اصفهان که با نام پل جسر حسین نیز شناخته می شود، در زمان ساسانیان ساخته شده و امروزه به عنوان قدیمی ترین پل شهر شناخته می شود اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که عده ای می گویند معماری پل شهرستان ریشه در معماری دوران هخامنشیان دارد. این پل دارای دوازده پایه سنگی بزرگ می باشد و تماماً از سنگ، خشت و آجر ساخته شده است. لازم به ذکر است پل شهرستان امروزه در میان آثار می ایران قرار داشته و جزء محبوب ترین جاهای دیدنی اصفهان به حساب می آید.

 

پل شهرستان (جی)

 

کاروانسرای قلعه شور

کاروانسرای قلعه شور در میان بهترین کاروانسراهای تاریخی ایران است که قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد. گردشگران در سفر به اصفهان برای بازدید از این کاروانسرای تاریخی می بایست ابتدا به فاصله 20 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان مراجعه کنند تا در روستای قلعه شور، کاروانسرا را مشاهده نمایند اما لازم به ذکر است بنای تاریخی کاروانسرای قلعه شور یکبار در سال 1332 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و امروزه هم جزء محبوب ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان به شمار می رود.

کاروانسرای قلعه شور 4 ایوان بزرگ دارد و حیاط مرکزی نگین مانند در وسط کاروانسرا مشاهده می شود. در اطراف این حیاط مرکزی، راهروهایی وجود دارد که دارای مکان های مناسب جهت استراحت تاجران بوده و همچنین در پشت کاروانسرا هم محلی برای نگهداری از شترها تعبیه شده است. همچنین امروزه بنای تاریخی کاروانسرای قلعه شور در سال 1379 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

 

کاروانسرای قلعه شور

 

مرکز پرنده نگری اصفهان

در کنار جاهای تاریخی و معروف اصفهان که جذابیت های خاص خود را دارند، پیشنهاد می کنیم نگاهی به مرکز پرنده نگری اصفهان هم بیاندازید. این مرکز جذاب که با نام مرکز پرنده نگری آوای بوم اصفهان هم شناخته می شود، به عنوان اولین مرکز پرنده نگری در ایران شناخته می شود و کمتر از یک ساعت از وقت شما را می گیرد تا از تمام جاهای دیدنی مجموعه بازدید کنید. همچنین اگر قصد بازدید از مجموعه را دارید می بایست به کوه صفه مراجعه کنید تا در منطقه نمونه گردشگری کوه صفه و کنار تله کابین صفه، ورودی مجموعه را مشاهده کنید.

در مرکز پرنده نگری آوای بوم، گردشگران ابتدا آموزش های ابتدایی کار با لوازم را مشاهده می کنند و سپس، به گروه های 10 نفره تقسیم می شوند و به همراه یک راهنما، به سمت راهپیمایی در کوه صفه می روند تا نزدیک به 80 گونه پرنده را مشاهده نمایند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید کوه صفه، منطقه ای است که پرندگان مهاجر بسیاری از آن جا عبور می کنند و می توانید در این مجموعه، آن ها را مشاهده کرده و اطلاعاتی درباره گونه های مختلف پرنده ها کسب کنید.

 

مرکز پرنده نگری اصفهان

 

باغ خزندگان اصفهان

در سال 1391، تصمیم گرفته شد تا مجموعه ای دیدنی و تفریحی متفاوتی در اصفهان افتتاح شود. باغ خزندگان اصفهان یکی از مجموعه های دیدنی جذاب در این شهر است که اگر علاقه مند به بازدید از انواع خزندگان هستید، به هیچ وجه بازدید از مجموعه را از دست ندهید.

گردشگران برای دسترسی به مجموعه می بایست به میدان سهرودی و خیابان الفت مراجعه کنند تا در مجموعه پارک ناژوان، باغ خزندگان را مشاهده نموده و همچنین برای ورود به مجموعه هم می بایست هزینه ای به عنوان ورودی پرداخت شود. باغ خزندگان اصفهان به دو بخش تقسیم می شود. در بخش اول گردشگران می توانند خزندگان زنده همچون انواع مارهای ایرانی و خارجی، سوسمار بالدار و غیره را از نزدیک مشاهده کنند و در بخش دیگر مجموعه، با جسد انواع خزندگان که برخی از آن ها در میان گونه های کم یاب بودند روبرو شده و می توانند اطلاعات جامع و جالبی درباره آن ها داشته باشند.

 

باغ خزندگان اصفهان

 

پارک آبی کودکان

اگر در سفر به اصفهان، با خود کودک به همراه دارید، بازدید از پارک آبی کودکان را به هیچ وجه از دست ندهید. این پارک آبی در پارک جنگلی ناژوان قرار دارد و گردشگران برای دسترسی به مجموعه، می بایست در شهر اصفهان وارد اتوبان شهید حبیب اللهی شوند تا میدان سهرودری رسیده و در  خیابان الفت، ورودی پارک جنگلی را مشاهده کنند.

پارک آبی کودکان که امروزه به یکی از محبوب ترین بخش های مجموعه بخصوص در میان خانواده ها تبدیل شده است، مجموعه ای به وسعت 2500 متر مربع می باشد که مناسب پسران بین 3 تا 10 سال و کودکان 3 تا 8 سال است. در این مجموعه امکانات تفریحی بسیار جذاب و هیجان انگیزی برای کودکان ارائه می شود که شامل استخرهایی با عمق 40 سانت، قایق های بادی، ده ها تفریح هیجان انگیز از جمله نخل آب پاش، چتر آب، رینگ آبی مه پاش، الاکلنگ آب پاش و غیره می باشد که ساعت ها کودکان را سرگرم می کنند.

یکی از بزرگترین دغدغه های والدین در این مجموعه ها، سر خوردن بر روی کف مجموعه است که ترس از آسیب رسیدن به کودک خود را دارند اما خوب است بدانید در مجموعه پارک آبی کودکان، تمام نقاط مجموعه با کفپوش های ضربه گیر پوشیده شده تا هیچ آسیبی به کودکان وارد نشود. همچنین یکی دیگر از نکات مثبت مجموعه پارک آبی، تصفیه آب بدون کلر می باشد تا آسیبی به پوست و چشم کودکان وارد نشود.

 

پارک آبی کودکان

 

پارک آبی آبسار

پارک آبی آبسار یکی از محبوب ترین تفریحگاه های اصفهان می باشد و محبوبیت مجموعه به قدری است که در فصل تابستان، شاهد صف های طولانی برای تهیه بلیط بوده و شلوغی کم نظیری را در مجموعه مشاهده می کنید. اگر در سفر به اصفهان قصد بازدید از مجموعه پارک آبی آبسار را دارید، می بایست در این شهر وارد منطقه ساپاهان شهر شوید تا در بلوار شاهد، مجموعه را مشاهده کنید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید پارک آبس آبسار در زمانی که افتتاح شد، به عنوان بزرگترین پارک آبی سرپوشیده فلات مرکزی شناخته میشد و امروزه گردشگران در این مجموعه، با امکانات هیجان انگیزی ازجمله 13 سرسره روباز در کنار سرسره های تونلی، حمام ترکی، بازی کامپیوتری، سونا و جکوزی، چندین رستوران و کافه، فوتبال صابونی و بخش برای کودکان روبرو خواهند شد که در زمینی به وسعت 12هزار متر مربع قرار دارند.

لازم به ذکر است آقایان برای ورود به مجموعه پارک آبی آبسار می توانند روز های شنبه از ساعت 18:00 الی 24:00 روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 14:00 الی 24:00 و جمعه ها از ساعت 10:00 الی 24:00 مراجعه کنند. ساعت ورود بانوان نیز روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 14:00 الی 24:00 و پنج شنبه از ساعت 10:00 الی 22:00 می باشد.

 

پارک آبی آبسار

 

شهربازی ناژوان

یکی از جذاب ترین بخش های پارک جنگلی ناژوان اصفهان، شهربازی مجموعه است. این شهربازی برخلاف اکثر شهربازی ها، محدودیت سنی نداشته و هر گردشگری می تواند با دستگاه های جذاب، ترسناک و هیجان انگیز مجموعه بهترین خاطرات را برای خود بسازد. شهربازی ناژوان امکانات جذابی همچون کارتینگ برای کودکان و بزرگسالان، پارک بادی کودکان و بزرگسالان و ده ها دستگاه هیجان انگیز دیگر دارد که همگی در میان طبیعت سرسبز پارک جنگلی ناژوان اصفهان قرار دارند

 

شهربازی ناژوان

 

تله سیژ ناژوان

پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان، اگر وارد پارک جنگلی ناژوان شدید حتماً نگاهی به تله سیژ مجموعه هم بیاندازید چراکه خط تله سیژ علاوه بر جذاب بودن، در ایران نیز بسیار کم می باشد. تله سیژ درواقع به نوعی از تله کابین ها می گویند که دارای کابین نبوده و گردشگران هنگامی که بر روی نیکمت ها مینشینند، زیر پایشان خالی بوده و چشم انداز بی نظیری هم از طبیعت پارک و شهر اصفهان خواهند داشت.

 

تله سیژ ناژوان

 

باغ جوان اصفهان

یکی از بزرگترین باغ های سرسبز اصفهان، باغ جوان است که گردشگران برای دسترسی به این مجموعه می بایست در شهر اصفهان وارد خیابان سلمان فارسی شوند تا پارک را مشاهده کنند. باغ جوان اصفهان در زمینی به وسعت 30هزار متر مربع، ده ها تفریح بسیار جذاب و هیجان انگیز را ارائه می دهد که این تفریحات جذاب شامل پیست اسب سواری، یوروجامپینگ یا پرش در آسمان، پارک بادی، پیست کارتینگ، پینت بال، باشگاه تیراندازی، روپ ادونچر و غیره می باشد. اگر به صورت گروهی سفر کرده اید، بازدید از باغ جوان اصفهان را حتماً در برنامه سفر خود قرار دهید تا بعد از چندین ساعت تفریح و هیجان، در میان کافه ها و رستوران های مجموعه، بهترین غذاها و نوشیدنی ها را میل کنید.

 

باغ جوان اصفهان

 

خانه استاد جلال الدین همایی

اگر علاقه مند به ادبیات و اشعار فارسی هستید، همواره با اشعار و حتی زندگینامه استاد جلال الدین همایی روبرو شده اید. ایشان که در سال 1278 به دنیا آمده اند، یکی از اساتید و شاعران بزرگ ادبیات فارسی بودند و همواره در میان علاقه مندان به ادبیات، از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. اگر قصد سفری چند روزه به اصفهان را دارید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به خانه ای که استان در آنجا به دنیا آمده و زندگی خود را سپری کرده نیز بازدید کنید.

خانه استاد جلال الدین همایی یکی از لوکس ترین و جذاب ترین عمارت های قدیمی اصفهان است که قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد. این خانه دارای حیاطی بزرگ است که دو ضلع غربی و جنوبی خانه را در بر گرفته و همچنین همانند اکثر خانه های قدیمی ایران، ایوان خانه کمی بالاتر از حیاط قرار دارد و از طریق پله ها می توان به ایوان دسترسی داشت. استاد جلال الدین همایی در طول زندگی خود در این خانه، به همراه پدرش میرزا ابوالقاسم محمدنصیر معروف به طرب، اشعار و کتاب های مختلفی از جمله قرآن، شاهنامه، کلیات سعدی، غزلیات حافظ و غیره را مطالعه کرده است.

این عمارت لوکس و تاریخی در سال 1376 مورد مرمت و بازسازی کوچکی قرار گرفت تا به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و امروزه یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار رود.

 

خانه استاد جلال الدین همایی

 

خانه دکتر بهشتی

آیت الله دکتر بهشتی را همه میشناسند. یکی از روحانیونی که حمایت بی نظیری جهت پیروزی انقلاب اسلامی کرد و از مخالفان سرسخت حکومت پهلوی بود. او در سال 1307 هجری شمسی دیده به جهان گشود و در طول مدت حیاتش، در این خانه زندگی میکرد که امروزه به یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی اصفهان تبدیل شده است. او در سن نوجوانی تصمیم گرفت تا وارد حوزه شده و تحصیلات حوزوی را شروع کند و همچنین دکتر بهشتی از شاگردان اساتیدی همچون علامه طباطبایی، امام خمینی، آیت الله بروجوردی و غیره بود.

دکتر بهشتی یکی از روحانیون متفاوت زمان خود بود چراکه به زبان های آلمانی و انگلیسی نیز مسلط بوده و برای مدتی تصمیم گرتف تا به آلمان سفر کرده و تحصیلات خود را در حوزه های آلمان ادامه دهد. خانه ای که او در آنجا تا سال 1360 زندگی میکرده، در سال 1374 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و همچنین مالکیت آن را سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری اصفهان برعهده گرفت تا کاربری بنا را به موزه فرهنگی دکتر بهشتی تغییر دهد.

 

خانه دکتر بهشتی

 

خانه قدیمی مارتا پیترز

در میان جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان که اکثر آن ها از یادگاری های دوران قاجاریه هستند، خانه قدیمی مارتا پیترز قدمتی بیشتر داشته در دوران حکومت صفویان و پادشاهی شاه عباس صفوی ساخته شده است. با اینکه نام بنای تاریخی، برگرفته از ساکن آن، مارتا پیترز می باشد اما عده زیادی هستند که این خانه را با نام خانه جائی میشناسند چراکه جائی، نام پدر خانم مارتا پیترز بود و ایشنا درواقع، مالک خانه بودند.

خانه قدیمی مارتا پیترز در سال 1357 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا بعد از اتمام بازسازی، به دانشگاه هنر فارابی اهدا گردد. امروزه، خانه قدیمی مارتا پیترز ساختمان مرکزی دانشگاه هنر فارابی است.

گشت و گذاری در جاهای مدرن و تفریحی شهر اصفهان

دیدنی های اصفهان منحصر به اماکن و بناهای تاریخی نیستند. در ادامه قصد داریم درباره مناطق تفریحی و یکی از بهترین مراکز خرید اصفهان اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. کماکان با لوکس ویلا همراه باشید

باغ پرندگان از دیدنی های زیبای اصفهان

این باغ دلپذیر و وسیع درمحله ی ناژوان و در ساحل زاینده رود قرارگرفته است و طراحی آن برای پرندگان مناسب و برای بازدید کندگان جالب و جذاب است. در این باغ بیش از 130 گونه پرنده ی گوناگون یافت می شود. این باغ با توجه به نیازهای زیست محیطی پرندگان طراحی و ساخته شده است. برکه، صخره، قفس های شیشه ای و آهنی فضاهایی هستند که برای پرندگان مختلف بر اساس سبک و اقلیم زندگی آن ها ساخته شده اند، مثلا برکه برای پرندگانی مثل اردک و قو و صخره برای پرندگانی مثل تیهو و کبک مناسب است. همچنین فضای سبزی در این جنگل ایجاد شده تا پرندگان درآن آزادانه حرکت می کنند. پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین و کرکس نیز در قفس های آهنین نگهداری می شوند.

خانه کدخدایی اصفهان

یکی از خاص ترین جاهای دیدنی اصفهان، خانه کدخدایی است. گردشگرانی که در سفر به اصفهان قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارند می بایست وارد خیابان ابن سینا شوند تا به محله پادرخت برسند و سپس، در این محله وارد کوچه ای با نام کدخدا شوند تا به این بنای تاریخی باارزش برسند. خانه کدخدایی اصفهان یکی از یادگاری های حکومت قاجاریه به شمار می رود و سبک معماری قاجاریه به خوبی در نقاط مختلف بنا مشاهده می شود.

این بنای تاریخی در دهه های گذشته به لطف عدم مراقبت در طول تاریخ، آسیب های شدیدی را به خود دید اما سازمان بهسازی و شهرداری اصفهان تصمیم گرفت تا این خانه را از مالک قبلی خریداری کرده و بازسازی و مرمت آن را شروع کند. بعد از بازسازی کامل خانه کدخدایی اصفهان در زمینی به وسعت 1600 متر مربع، کابرد خانه به موزه تغییر یافت و طولی نکشید که خانه کدخدایی در میان پربازدیدترین جاهای دیدنی اصفهان قرار گرفت.

خانه کدخدایی اصفهان دارای 14 فضای اصلی بوده و راهروها و پله های مختلفی برای دسترسی به بخش های خانه وجود دارد اما درکنار گچ کاری های جذاب و دیدنی، نکات جالبی هم در این خانه مشاهده می شود که از دلایل مهم محبوبیتش در میان گردشگران شده است. یکی از این تفاوت ها، طرح شومینه می باشد بطوریکه در تمام اتاق ها، شومینه وجود دارد اما در اتاق شاه نشین، شومینه دارای الوان قرمز و سبز است و همچنین، از دیگر تفاوت ها می توان به تزئینات در حیاط های خانه، پنجره های غربی و شرقی، درب ها و غیره اشاره کرد.

خانه دهدشتی ها

در اصفهان بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد که به هتل های لوکس و دیدنی، کافه ها و رستوران های مختلف تبدیل شده اند. خانه دهدشتی های اصفهان هم یکی از این بناهای تاریخی است که امروزه به کاربری کافه رستوران تغییر پیدا کرده و با نام کافه هوگر شناخته می شود. خانه دهدشتی های از جمله کافه های بسیار زیبای اصفهان است و برای بازدید از این بنای تاریخی، می بایست ابتدا به منطقه چهارباغ عباسی مراجعه کنید و سپس وارد خیابانی با نام مسجد باب الرحمه شده و در انتهای بن بست دهدشتی ها، به این بنای تاریخی بزرگ و دیدنی برسید.

کافه هوگر در دو محیط روباز و سرپوشیده آماده میزبانی از گردشگران است و وقتی که وارد کافه می شوید، با تلفیق بسیار زیبای سنت و مدرنیته روبرو خواهید شد که در نوع خود بسیار جذاب است. محیط بیرونی کافه هوگر که درواقع حیاط خانه دهدشتی ها می باشد، دارای آبنمای زیبا و باغی رنگارنگ بوده و در فصل تابستان بسیار شلوغ می شود و از طرفی، در محیط داخلی کافه هم تزئینات زیبا و جذابی مشاهده می شود. لازم به ذکر است خانه دهدشتی های اصفهان در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و امروزه هم برای مراجعه به کافه بخصوص در ایام اوج سفر، شاید چند دقیقه ای را باید منتظر بمانید تا میزی خالی شود.

خانه قزوینی های اصفهان

خانه قزوینی های اصفهان بنایی تاریخی و بسیار زیبا در منطقه شهشهان اصفهان است و اگر در میان جاهای دیدنی اصفهان قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، می بایست در منطقه شهشهان وارد خیابان ابن سینا شوید و همچنین، از کوچه امام جمعه نیز به داخل خانه راه دارد اما راهرویی طویل وجود دارد که باید از آن عبور کنید. همچنین برای بازدید از مجموعه می توانید به غیر از تعطیلات، از ساعت 8:30 الی 14:15 به این خانه جذاب و دیدنی مراجعه فرمائید.

خانه قزوینی های اصفهان در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و بنایی با معماری قاجاریه و تزئینات بسیار زیبایی می باشد. خانه دارای یک حیاط بزرگ است و اتاق ها همگی در اطراف حیاط قرار دارند و همچنین وقتی که به بخش شمالی حیاط مراجعه می کنید، متوجه می شوید ارتفاع این بخش به مراتب بیشتر از سایر نقاط حیاط است چراکه بخش شمالی به اتاق شاهنشین راه داشته و از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد.

اتاق شاهنشین خانه قزوینی ها از آینه کاری ها و تزئینات زیبایی برخوردار است و این تزئینات زیبا بخصوص گچ کاری های ظریف را در بخش تالار پذیرایی خانه بیشتر می توان دید. لازم به ذکر است خانه قزوینی ها در سال 1353 به وزارت فرنگ و هنر سپرده شد تا بازسازی ها و مرمت های لازم بر روی خانه صورت بگیرد.

خانه تاریخی کشیش

خانه تاریخی کشیش اصفهان بنای قدمیی جذاب و بزرگ به همراه معماری زیبایی است که تا سال 1397 یکی از جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رفت اما در سال 1396 کاربری این بنای تاریخی به اقامتگاهی سنتی تغییر پیدا کرد. قدمت خانه کشیش اصفهان به دوران قاجاریه برمیگردد و معماری آن برگرفته از دوران صفویه می باشد. همانطور که از نام بنا مشخص است، در گذشته این بنای تاریخی متعلق به کشیشی با نام گارگین هانانیان بوده و امروزه هم مقبره او در کلیسای معروف وانک قرار دارد.

در سال 1384، خانه تاریخی کشیش اصفهان از بازماندگان کشیش گارگین هانانیان خریداری شد و برای جلوگیری از آسیب بیشتر و تخریب، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. جالب است بدانید در سال 1384، شخصی با نام همایون افهام کسی بود که این خانه را خریداری کرد چراکه ایشان از خانواده های اصلی اصفهانی بودند و علاقه زیادی هم به فرهنگ، هنر و تاریخ ایران داشتند.

سرای بدیع

در میان جاهای دیدنی اصفهان، بناهای تاریخی بسیاری هستند که توسط خیرین و علاقه مندان به آثار تاریخی ایران خریداری شده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اند تا امروزه میزبان گردشگران بسیاری باشند. سرای بدیع هم جزء این دسته از جاهای دیدنی اصفهان است که توسط شخصی با نام علی اصغر بدیعی در سال 1383 خریداری شد و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت لذا امروزه این بنای تاریخی را با نام سرای بدیع میشناسند.

بنای تاریخی سرای بدیع از آثار تاریخی متعلق به دوران حکومت قاجاریه است که در زمان خود از اهمیت بالایی برخوردار بود اما طی دهه های اخیر نه تنها اهمیتی به آن داده نمیشد بلکه بخش های زیادی از بنا آسیب دید و تخریب گردید لذا برای مرمت و بازسازی بنا از معماری های بخش های دیگر بنا کمک گرفته شد. بازسازی بنا نزدیک به 10 سال طول کشید و امروزه با خانه ای تاریخی در زمینی به وسعت 1400 متر روبرو هستینم که از معماری بسیار زیبایی برخوردار بوده و آینه کاری ها و گچ بری های ظریف و جذابی در نقاط مختلف سرای بدیع مشاهده می شود. جالب است بدانید پیش از اینکه سرای بدیع توسط علی اصغر بدیعی خریداری شود، با نام خانه رسولی های اصفهان شناخته میشد.

حمام شاه علی

بنای تاریخی حمام شاه علی جاذبه ای تاریخی و جذاب است که قدمتش به دوران حکومت صفویه برمیگردد. این بنای تاریخی در خیابان عبدالرزاق اصفهان واقع شده و گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی اصفهان میخواهند نگاهی به این حمام تاریخی بیاندازند، کافیست به محله جماله اصفهان مراجعه کنند. حمام شاه علی در زمانی ساخته شد که حکومت صفویه تصمیم به رواج استفاده از حمام عمومی را داشته و در سراسر ایران حمام های بسیاری ساخته بود.

حمام شاه علی اصفهان در میان حمام های بزرگ اصفهان قرار دارد و هنگامی که وارد بنای تاریخی می شوید، معماری جذاب صفوی از جمله کاشی کاری های زیبا، نقاشی های بی نظیر و ظریف کاری هایی که در زمان خود، شاهکار معماری به شمار می رفتند به خوبی خود را نشان می دهند. لازم به ذکر است این اثر تاریخی سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

حمام جارچی اصفهان

حمام جارچی اصفهان بنایی تاریخی و باارزش است که قدمتش به بیش از 450 سال پیش برمیگردد. در میان صدها حمام عمومی ساخته شده در اصفهان طی دوران حکومت صفویه، حمام جارچی به عنوان بزرگترین حمام عمومی شناخته می شود که در نزدیکی میدان نقش جهان اصفهان و واقع در بازار بزرگ اصفهان قرار داشته و مالک آن، شخصی با نام ملک سلطان بود که در دوران حکومت شاه عباس اول، به عنوان جارچی باشی شاه انتخاب شده بود.

حمام جارچی باشی اصفهان همانند سایر حمام های عمومی از بخش هایی همچون سربینه، رختکن، گرمینه، چال و حوض تشکیل شده و در زمان خود، به دلیل هزینه اندکی که مردم برای استفاده از این حمام عمومی پرداخت می کردند، یکی از شلوغ ترین حمام های اصفهان به شمار می رفت. این حمام تا سال 1359 مورد استفاده قرار گرفته بود تا اینکه بنا به دلایل مختلف رها شد و به لطف عدم مراقبت از بنا، به ساختمانی مخروبه تبدیل گردید اما در سال 1382، فردی خیر تصمیم به خریداری، مرمت و بازسازی بنا گردید.

حمام جارچی باشی اصفهان نزدیک به 9 سال طول کشید تا بخش هایی از آن بازسازی شود هرچند همچنان قسمت های مختلفی از حمام به صورت مخروبه باقیمانده است. اما امروزه، کاربری حمام جارچی باشی اصفهان تغییر یافته و به یک موزه رستوران سنتی با نام سلطان ملک جارچی باشی تبدیل شده است و در نظر داشته باشید این رستوران در میان بهترین رستوران های اصفهان قرار داشته و اگر علاقه مند به رستوران گردی هستید، بازدید از این بنای تاریخی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

حمام رهان اصفهان

حمام تاریخی رهان در محلی با نام رهنان قرار دارد لذا اکثر گردشگران این بنای تاریخی را با نام حمام تاریخی رهنان نیز میشناسند. حمام تاریخی رهان برخلاف اکثر حمام های عمومی که در دوران صفویه ساخته شده اند، قدمتش به دوران حکومت زندیه برمیگردد و در آن زمان شخصی با نام حاج آقا محمد رنانی تصمیم به ساخت این بنای تاریخی را گرفت.

حمام تاریخی رنان یک هشتی دارد که از طریق آن می توان وارد گرمابه شد اما بعد از هشتی، وارد یک مسیر پر پیچ و خم خواهید شد چراکه هدف از ایجاد این مسیر، جلوگیری از خروج گرما می باشد. حمام تاریخی رنان معماری بسیار زیبایی دارد و تزئینات و ظریف کاری های بی نظیری در نقاط مختلف بنا به چشم می خورد. جالب است بدانید حمام رنان از معدود حمام های تاریخ اصفهان است که سکوها در اطراف قرار دارند و همچنین این حمام تاریخی رنان در زمینی به وسعت 1400 متر مربع، دو حمام کوچک و بزرگ برای آقایان و بانوان دارد تا سانس برای ورود آقایان و بانوان تعیین نشود.

حمام تاریخی رنان در سال 1347 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و اگر در میان جاهای دیدنی اصفهان قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، کافیست به منطقه 11 شهرداری اصفهان مراجعه کنید تا به محله رهنان برسید.

مسجد جامع اصفهان

متاسفانه اکثر گردشگران تصور می کنند مسجد جامع اصفهان همان مسجد جامع عباسی است اما این بنای تاریخی یکی از بزرگترین مساجد اصفهان بوده و به عنوان قدیمی ترین مسجد اصفهان هم میشناسند. مسجد جامع اصفهان با نام های مسجد جمعه و مسجد عتیق نیز شناخته می شود و قدمت این بنای تاریخی به 700 سال پس از میلاد مسیح مصادف به دوران حکومت سلجوقیان برمیگردد هرچند مرمت و بازسازی هایی که امروزه می بینیم مربوط به دوران صفویان می باشد. اما جالب است بدانید بخش هایی از این مسجد هستند که در دوران حکومت آل بویه ساخته شده اند و معماری این قسمت ها به خوبی نشان دهنده این موضوع می باشد.

با اینکه مسجد جامع اصفهان به بعد از ظهور اسلام برمیگردد اما کاوش های بسیاری در این بنا و اطرافش صورت گرفته که گفته می شود در دوران پیش از ظهور اسلام، در این مکان آتشکده اصفهان قرار داشته و کافیست به بخش شمالی مسجد مراجعه کنید تا با تزئینات دوران ساسانیان و پیش از ظهور اسلام بیشتر آشنا شوید. مسجد جامع اصفهان در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته چراکه بر اثر عوامل طبیعی و بخصوص جنگل های صورت گرفته، به شدت آسیب دید اما امروزه با بنایی تاریخی روبرو هستیم که در میان زیباترین جاهای دیدنی اصفهان قرار دارد.

مسجد جامع اصفهان از بخش های مختلفی تشکیل شده که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند. بطور کلی، بخش های مختلف مسجد جامع اصفهان شامل شبستان مسجد و مسجد الجایتو، گنبد شمالی و جنوبی، ایوان های استاد، صاحب، درویشی و شاگرد، کتابخانه خواجه نظام الملک و سنگاب ها می باشد و برای بازدید کامل از مسجد جامع اصفهان، شاید چند ساعتی زمان می بایست صرف کنید. لازم به ذکر است گردشگرانی که میخواهند در میان جاهای دیدنی اصفهان نگاهی به این بنای تاریخی بیاندازند کافیست در شهر اصفهان به سمت منطقه شهشهان رفته و در خیابان مجلسی، عظمت مسجد جامع اصفهان را از نزدیک مشاهده کنید.

مسجد امام اصفهان

در میان جاهای دیدنی اصفهان، بنای تاریخی مسجد امام یکی از مهم ترین و باارزش ترین جاذبه های گردشگری و تاریخی به شمار می رود که با نام های مسجد جامع عباسی، مسجد سلطانی و مسجد شاه هم شناخته می شود. این بنای تاریخی در سال 1020 به دستور شاه عباس اول ساخته شد و هدف او از ساخت این بنای تاریخی، شادی روح پدربزرگش، شاه طهماسب بود و تمامی ظریف کاری ها و معماری های جذابی که در نقاط مختلف مسجد میبینیم، به لطف معمار مسجد، علی اکبر اصفهانی است.

مسجد جامع امام اصفهان امروزه نه تنها در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد بلکه سازمان یونسکو هم این بنای تاریخی را به فهرست میراث تاریخی خود افزوده و از سراسر دنیا، گردشگران بسیاری به اصفهان سفر می کنند تا با جذابیت های مسجد شاه بیشتر آشنا شوند. بر روی برخی از سنگ های مسجد امام ، سنگ نگاره های خوشخطی مشاهده می شود که توسط خوشنویسانی همچون محمدرضا امامی، علیرضا عباسی، عبدالبافی تبریزی و غیره هک شده اند.

مسجد رکن الملک

از دیگر مساجد تاریخی و دیدنی اصفهان می توان به مسجد رکن الملک اشاره کرد. این بنای تاریخی در زمان پادشاهی مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان ساخته شده و شخصی با نام میرزا سلیمان رکن الملک شیرازی اصفهانی ساخت این بنا را برعهده داشت. قدمت این بنای تاریخی به اوایل قرن 14 هجری قمری برمیگردد و در بخش های مختلفی از مسجد، کتیبه هایی مشاهده می شود که میگویند بنا در سال 1321 و 1319 هجری قمری ساخته شده است

مسجد از معماری بسیار زیبایی برخودار است و در نقاط مختلف بنا شاهد کاشی کاری های هفت رنگ با تزئینات بسیار ظریف و شکیل هستیم و در میان آن ها، کتیبه هایی از آیات قرآن به چشم می خورد که جذابیت مسجد را دوچندان کرده اند. جالب است بدانید در بخش آب انبار مسجد رکن الملک، کتیبه ای از اشعار ملا عبدالجواد خطیب مشاهده می شود که بر روی سنگ مرمر هک شده است. اگر در میان جاهای دیدنی اصفهان قصد بازدید از مسجد رکن الملک اصفهان را داشتید، می بایست به قسمت شمالی گورستان قدیمی تخت فولاد مراجعه کنید که در مجاورت تکیه محمد جعفر آباده ای، مسجد را مشاهده کنید.

مسجد علیقلی آقا اصفهان

علیقلی آقا یکی از نیکوکاران محبوب در دوران حکومت صفویه و پادشاهی سلطان حسین صفوی به شمار می رفت که در میان مردم هم از احترام بالایی برخوردار بود. ایشان در طول حیاتش بناهای مختلفی را در اصفهان بنا کرد که در میان آن ها، مسجد علیقلی آقا معروف ترین آن ها می باشد. علیقلی آقا در کنار مسجدی که در منطقه بید آبادی اصفهان قرار دارد، بناهای تاریخی دیگری هم ساخته که شامل حمام، سرا، بازار و چهارسوق می باشد که بازدید از آن ها در میان جاهای دیدنی اصفهان، خالی از لطف نیست.

مسجد علیقلی آقا اصفهان برخلاف اکثر مساجد معروف شهر، از صحن کوچک تری برخوردار است که در بخش غربی مسجد قرار دارد. بر روی ورودی صحن مسجد، کتیبه ای به رنگ قهوه ای مشاهده می شود که توسط شخصی با نام علی نقی امامی نوشته شده است. ایشان در زمان حکومت صفوی به همراه پدرش، صاحب خط ثلث بودند که در زمان خود، یکی از زیباترین خط ها به شمار می رفت. همچنین هنگامی هم که وارد صحن می شوید، با کاشی کاری های ظریف و بسیار زیبایی روبرو خواهید شد.

در بخش شرقی مسجد علیقلی آقا هم صحن دیگری وجود دارد که بر روی سردر آن، کتیبه ای به خط نستعلیق مشاهده می شود اما گفته می شود این کتیبه که بر روی کاشی های لاجوردی حک شده، در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار قرار داده شده است.

مسجد علیقلی آقا اصفهان

مسجد گار اصفهان

مسجد گاری اصفهان از جذاب ترین آثار تاریخی در میان جاهای دیدنی اصفهان است که امروزه به لطف فاصله دوری که از مرکز شهر دارد، چندان از آن استقبال نمی شوند. مسجد گار بنایی متفاوت نسبت به سایر مساجد اصفهان است که به لطف بلایای طبیعی و انسانی در کنار عدم مراقبت، بخش هایی از آن نابود شده اما همین قسمت هایی باقیمانده هم در نوع خود بسیار جذاب و دیدنی هستند.

مسجد گار اصفهان در روستای گار قرار دارد هرچند این روستا در مدت اخیر نامش را به روستای جار تغییر داده است. برای دسترسی به روستا می بایست ابتدا به جنوب شرقی اصفهان مراجعه کرده و وارد جاده آبشار شوید تا به این روستا و مسجد تاریخی جذابش برسید. مسجد گار اصفهان دارای مناره هایی 21 متری است که بر روی آن، کتیبه های مختلفی به خط کوفی مشاهده می شود. همچنین کتیبه هایی هم بر روی دیوارهای مسجد مشاهده می شود که با توجه به آن ها، پیش بینی شده قدمت ساخت مسجد به دوران حکومت سلجوقیان برمیگردد.

با مشاهده گنبد مسجد گار اصفهان، گچ کاری ها و آجرکاری های زیبایی وجود دارد که در میان آن ها، کتیبه ها و آیات قرآن به خط کوفی مشاهده می شود. لازم به ذکر است بنای تاریخی مسجد گار اصفهان در سال 1315 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده اما در صورتیکه میخواهید از مسجدی متفاوت و خاص در میان جاهای دیدنی اصفهان بازدید کنید، پیشنهاد میکنیم حتماً نگاهی به این مسجد تاریخی بیاندازید.

مسجد گار اصفهان

مسجد حکیم اصفهان

پیشنهاد می کنیم در صورتیکه سفری به اصفهان دارید، در میان جاهای دیدنی اصفهان نگاهی به مسجد حکیم بیاندازید چراکه این بنای تاریخی از معدود مساجدی است که به صورت چهار ایوانی ساخته شده و از اهمیت بالایی هم برخوردار می باشد. همچنین این بنای تاریخی در سال 1335 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

قدمت مسجد حکیم اصفهان به دوران صفویه و اواخر حکومت شاه عباس دوم صفوی برمیگردد و در آن زمان، حکیم محمد داوود که پزشک شخصی شاه بود دستور داد تا این بنا ساخته شود اما مسجد حکیم بر روی ویرانه های مسجد جامع دیلمی جورجیر ساخته شده لذا اکثر مردم این بنای تاریخی را با نام مسجد جورجیر هم میشناسند. لازم به ذکر است قدمت ساخت این مسجد به سال 1067 هجری قمری برمیگردد.

هنگامی که وارد مسجد می شوید، با ایوان ها و سردرهای جذابی روبرو خواهید شد که کتیبه های بسیار زیبایی بر روی آن ها نوشته شده است و همچنین، گچ کاری ها، کاشی کاری ها و تزئینات ظریف بنا هم از دلایل محبوبیت در میان گردشگران می باشد. جهت بازدید از مسجد حکیم اصفهان کافیست در مرکز شهر اصفهان وادر منطقه بازار بزرگ شده و به سمت شمال غرب بازار بروید.

مسجد حکیم اصفهان

مسجد و مناره علی اصفهان

اگر به دنبال بازدید یکی از شاهکارهای معماری در اصفهان هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به مسجد و مناره علی در مرکز شهر اصفهان و نزدیک به مسجد جامع شهر بیاندازید. این بنای تاریخی در نزدیکی آرامگاه هارون ولایت قرار دارد و پیشنهاد می شود از این آرامگاه باارزش و تاریخی هم بازدید کنید. مسجد و مناره علی به لطف معماری بسیار زیبا و همچنین ابعاد یکسان بخش های مختلف بنا، یکی از شاهکارهای معماری در شهر اصفهان به شمار می رود که قدمتش همانند سایر جاهای دیدنی اصفهان به دوران حکومت صفویه برمیگردد.

مسجد و مناره علی اصفهان دارای یک مناره 50 متری است که در میان مرتفع ترین مناره های شهر به شمار میرود اما به لطف عدم مراقبت و ریزش طبقه سوم بنا، ارتفاع آن به 47 متر کاهش پیدا کرده است. همچنین گفته می شود قدمت ساخت این بنای تاریخی هم به سال 515 هجری قمری برمیگردد. لازم به ذکر است بنای تاریخی مسجد و مناره علی اصفهان در سال 1310 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

مسجد و مناره علی اصفهان

تونل آکواریوم جذابیتی بی نظیر از جاهای دیدنی اصفهان

بازدید از تونل اکواریم دراین شهر تاریخی و باستانی می تواند تجربه ی هیجان انگیزی را به همراه داشته باشد. این تونل آکواریم اولین تونل آبی ایران است و درآن می توان آبزیان گوناگونی را که ازپنج قاره به این محل آورده شده اند مشاهده کرد. با ورود به این تونل آبی می توان به اعماق اقیانوس ها سفر کرد، انواع و اقسام ماهی ها، کوسه ها، اسب آبی، خرچنگ، خروس ماهی، پیرانا، هشت پا و ماهی های رنگارنگی که درآب شیرین و آب شورزندگی می کنند، دراین آکواریم موجودند.

سیتی سنتر اصفهان

این مرکز یک مجتمع تجاری تفریحی مدرن است، که دارای هفت طبقه است، سه طبقه از این مجموعه به مراکز خرید اختصاص داده شده و دو طبقه مرکز تجاریست. امکانات رفاهی و تفریحی بی نظیری مثل سینما، فوت کورت و شهربازی در دو طبقه ی آخر این مجموعه وجود دارد، که می تواند برای تمام اعضای یک خانواده با سلیقه های مختلف جذاب باشد.

و اما پایان سفر به اصفهان

در انتها امیدواریم از این مطالب که به معرفی مناطق و جاهای دیدنی اصفهان پرداختیم لذت برده باشید.مطئنیم که دیدنی های اصفهان محدود به این موارد و بناها نیستند. اگر منطقه‌ی خاصی از اصفهان مد نظر شماست که در رابطه با آن حرفی نزدیم، خوشحال می‌شویم که در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران نیز بتوانند از اطلاعات شما استفاده کنند.

دیدگاه‌ها   

0 #2 هانیه 1400-03-04 07:59
یکی از لذت بخش ترین خاطرات کودکیم غذایی بود که مامانم درست کرده بود و رفتیم کنار سی و سه پل نشستیم خوردیم خیلییی خوب بود اون موقع سی و سه پل آبش لبریز بود یادش بخیر
نقل قول کردن
0 #1 کامیار 1400-01-30 12:33
اصفهان یکی از توریستی ترین شهر های ایرانه و کم تر کسی هست که جاذبه های دیدنی اصفهان رو حداقل نشنیده باشه اما کاش کاش کاش یکم بیشتر به این شهر زیبا میرسیدن واقعا حیف شده این شهر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید