کاخ چهل ستون اصفهان

اصفهان دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که، کاخ چهلستون یکی از بهترین ها به شمار می رود.

کاخ چهل ستون اصفهان

باغ قصر یکی از نمونه های باغ های سلطنتی دوره صفویه در اصفهان است که با نام کاخ چهلستون یا موزه کلیسای جامع چله ستون نیز شناخته می شود. در حقیقت ، این باغ بخش کوچکی از باغ وسیع جهانان است که شاه عباس اول با ایجاد یک خلیج توخالی در وسط آن هسته کاخ چهل ستون ایجاد کرده است. این میراث تاریخی یکی از مکان های مشهور و محبوب اصفهان محسوب می شود که با وجود جراحات ، هنوز زیبایی خیره کننده ای را برای ارائه بازدید کنندگان و بازدید کنندگان به همراه دارد

چهل ستون کجاست؟

باغات چهلستون واقع در شهر اصفهان و شرق خیابان چهارباغ پایین ، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان است. این باغ در شهر و در میان باغ های دیگر طراحی شده است به گونه ای که دسترسی به آن از سایر باغ ها امکان پذیر است. مجموعه ای از این باغ ها که در امتداد چهارباغ شکل گرفته ، یکی از پایه های اصفهان در دوره صفویه را تشکیل داده است و نقش باغچه های چهارگوش از این جنبه برتر است ، زیرا حلقه پایه این بنیاد دیگر یعنی پایگاه شهر جهان.

ویژگی های کاخ چهل ستون

باغ چهل ستونی دارای سه ورودی است که در شرق ، رو به شرق قرار دارد. هنگام ورود به باغ از ورودی اصلی آن ، پس از طی مسافتی کوتاه ، یک استخر بزرگ در جلوی عمارت قرار خواهد گرفت و سپس در حال ساخت آن هستیم. محور اصلی باغ جهت حرکت با کمک درختانی از دو طرف به سمت کاخ اصلی را نشان می دهد. باغ چهلستون دارای شیب بسیار کوچکی است که به جریان هوا کمک می کند.

آب باغ در گذشته با شاخه ای از ماده "فدن" تأمین می شد که پس از طی مسافت طولانی از انتهای باغ ، وارد میدان عالم شد. امروزه آب باغ از چاهی عمیق تأمین می شود. پوشش گیاهی باغ چهلستون در حال حاضر از کاج ، نارون ، چشم سیاه ، سیکامور و آرار تشکیل شده است. در باغهای اطراف کاخ ، گلهای فصلی وجود دارد که در فضای سبز باغ در جنوب باغ کاشته شده است. مساحت کاخ 2120 متر مربع و عمارت یک متر بالاتر از سطح باغ است.

کاخ چهل ستون اصفهان

باغ چهلستون در محیط شهری خود با دیوارهایی از محیط اطراف خود جدا می شود و امروزه ارتباط آن با سایر عناصر شهری بسیار محدود است. ارتباط بین عناصر اصلی شهری میدان جهان یا ساختمانهای تاریخی عمومی دیگر که نمادی از ساختار شهری است. این اتصال داخلی با کمک فضای داخلی داخلی داخلی مانند ورودی ها و لوازم جانبی ایجاد شده است.

تاریخچه کاخ چهل ستون

باغ چهل ستون نمونه ای از یک باغ سلطنتی از دوره صفویه است. تا سال 1327 به دلیل فقدان تاریخ دقیق ، اظهار نظر در مورد تاریخ ساخت کوئلستون دشوار بود. اما در همان سال ، در نتیجه کاوش ها ، در قسمت جلوی حیاط ، شعری در دو کتیبه در زیر گچ یافت شد ، یکی کوتاه تر و در پس زمینه کاریکاتور ، ساخت تالار چهلستون را به آن نسبت داد. پادشاهان دوم ، و تاریخ اتمام سال 1057 هجری قمری مشخص می شود ، در حالی که دیگری طولانی تر است ، و خطوط آن در پس زمینه آبی ، تعمیر زمان شاه سلطان حسین است.

یکی از برنامه های شاه عباس اول و پس از انتخاب شهر اصفهان به عنوان پایتخت در 1007 هجری ، ساخت خیابان چهارباغ زیبا و طولانی و باغ های بی شماری در اطراف آن. جانشین باغها که یادآور مفهوم باغچه باغ است اصول شهر اصفهان مانند باغ مهد کودک ، باغ بلبل ، هشت باغ بهشت ، باغ فتح آباد ، و غیره است. باغ کاج ، باغ نسترن ، باغ خلطایی ، باغ گورستانستان و باغهای دیگر. . امروزه به جز باغ بهشت و باغچه چهلستون ، باغ های دیگر از بین رفته اند و تنها یکی از آنها باقی مانده است.

با انتخاب اصفهان به پایتخت و گسترش شهر به سمت جنوب و ساخت میدان امام ، تأسیس کاخ ها توسط شیخ بهائی تأسیس شد. انتخاب فضای وسیع در مجموعه ای به نام "دولتی" و مطالعاتی که برای آینده انجام شده است ، همه نشان دهنده استعداد و خلاقیت شیخ بهایی ، دانشمند بزرگ دوره صفویه است. مجموعه کاخ هایی که از ابتدا تا میدان اصلی چاباق عباسی آغاز شده بود ، ادامه داشت. در این منطقه بزرگ و با چندین کاخ سلطنتی ، عمارتهایی همچون تالار اشرف ، جبهه ، خانه پذیرایی ، خانه برجها ، تالار تاویل ، کاخ هشت ضلعی ، صومعه خانه و برخی عمارتهای دیگر ساخته شده است.

بنای داخلی کاخ چهل ستون

در داخل باغ چهلستون ، شاه عباس بنایی با ساخت اتاق های کوچک با اتاق های کوچک در اطراف آن طراحی کرد که به عنوان هسته اصلی کاخ Quel'tone در نظر گرفته می شود. از این باغ حیاط برای پذیرایی از میهمانان دربار پادشاه در مراسم ها و جشن ها استفاده می شد. از آن زمان ، پس از سلطنت پادشاه عباس دوم ، هفتمین پادشاه صفوی ، عمارت چهلستون بزرگتر شده است و مجالس و ایوان ها را به آن افزوده است.

کاخ چهل ستون اصفهان

از جمله این موارد می توان به تالار آینه ، سالن ستون هجدهم ، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی ، تالار آینه ، ایوان های طرفین تالار کینگ و حوضچه بزرگ جلوی تالار با همه دکوراسیون های نقاشی اشاره کرد. ، آینه کاری ، کاشی کاری دیوارها و سقف ها. حیاط های بزرگ کاخ در دوره دوم شاه عباس همچنین محل اقامتگاه های عمومی و اقامتگاه های پذیرش رسمی بوده است. این کاخ در سال 1056 هجری (1642 میلادی) با حضور شاه عباس دوم و سفیران خارجی افتتاح شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید