کاخ چهل ستون اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان از جاذبه های دیدنی اصفهان است که نگاه هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

تاریخچه ی کاخ چهل ستون اصفهان

با توجه به مطالب تاریخ هایی که برخی از شاعران دوره صفویه اشعار خود را آورده اند و با مراجعه به کتب و متون مربوط به آن روزها ، سال تکمیل کاخ چهلستون در سال 1057 هجری قمری در زمان شاه عباس بود دوم در بین این شاعران (سعاب تبریزی) مالک الشعرا قرار دارد ، زمانی که توصیف سنگین طولی بالای بالایی چهلستون است و سرانجام در نیمه آخر قرن ، تاج های ماندگار دائمی از قبیله قبله این مکان است. ، این مکان را در سال 1057 هجری بیان کرد.

در دوازدهمین سال سلطنت پادشاه سلطان حسین ، کاخ چهلستون سوخته و سپس تعمیرات در آنجا انجام شد و به احتمال زیاد در گذشته. به گفته زائرانی همچون فلنج و کوست در زمان سلطنت محمد شاه قاجار و مادام دیو لافوا ، در سال 1298 هجری قمری ، باغ چهلستون در حالت اصلی خود باقی ماند ، اما از سال 1300 هجری قمری در زمان ذهال السلطان ، پسر ناصرالدین شاه و فرماندار اصفهان ، ویرانی در این عمارت عمدی بوده است.

معماری کاخ چهل ستون

معماری این کاخ ترکیبی از هنر و معماری چینی ، ایرانی و ایرانی است. از یک ایوان اصلی به طول 38 متر ، عرض 17 متر و ارتفاع 14 متر به سمت شرق تشکیل شده است. ستون های این ایوان از چوب هشت ضلعی درخت چنار و کاج است. ربع میانه روی چهار لوب قرار دارد.

کاخ چهل ستون اصفهان

ساختمان کاخ

عاج کاخ چهلستون از دو بخش تشکیل شده است: یک بخش با 18 ستون چوبی و چهار ضلعی با محوریت چهار شیر سنگی ، و حک شده به گونه‌ای است که دو نوشیدنی به یک سر انسان نشان داده شده است. از دهان این چهار نیلوفر آبی ، حوض سنگ مرمر فوران کرد. قسمت دیگر که کمی بالاتر است ورودی سالن را تشکیل می دهد و از بعضی جهات آن را تالار آینه می نامند. این بنا با دو ستون احاطه شده است و با آینه ای وسیع و تکثیری آراسته شده است که در آن از آینه های آینه ای درخشان آن در رابطه با آینه و چسب استفاده می شود. سقف سالن از قاب های چوبی و به اشکال هندسی مختلف ساخته شده است. تصویر توخالی مرمر در وسط ایوان در تزئینات سقفی قابل مشاهده است. این آینه کاری بسیار شبیه Avignon Imperial است.

تالار مرکزی کاخ که به میهمانان خارجی و شخصیت های سایر کشورها اختصاص داده شده است ، شامل نقاشی هایی است که وقایع تاریخی دوره های مختلف را به نمایش می گذارد. این تالار باشکوه که بر گنبد بنا شده است و دارای سبدهای رنگارنگ و نقوش طلایی و شفاف است ، شاهکارهای آن دوره است.

کاخ چهل ستون اصفهان

عکس های کاخ چهلستون

نقاشی های موجود در تالار مرکزی کاخ که برخی از آنها در دوره قاجار نقاشی شده اند ، شامل معرفی شاه عباس اول و دوم و شهتابماس از ترکان و ائمه هند و همچنین جنگ شاه اسماعیل اول با ازبک ها دو تصویر دیگر ، یکی روبروی ورودی سالن و دیگری به آن ، جنگ چالدران را در زمان شاه اسماعیل اول و جنگ کارنال در دوران نادر شاه افشار نشان می دهد.

این دو تصویر در اوایل دوره قاجار نقاشی شده است. در طرفین تالار استوارت اتاقهایی وجود دارد که هم اکنون برای نمایشگاه های فصلی از آنها استفاده می شود. این اتاق ها همچنین شامل نقاشی هایی هستند که برخی از آنها شاهکار نقاشی محسوب می شوند. بیشتر این نقاشی ها تحت حاکمیت غروب خورشید در زیر لایه ای از گچ پنهان شده بود که با کمک کارشناسان و متخصصان از گچ بیرون آمد و ترمیم شد.

استخر کاخ علاوه بر زیبایی ، هوا را دلپذیر می کند. در چهار طرف استخر مجسمه هایی وجود دارد که هیچ ارتباطی با عمارت چهلستون ندارد و در هنگام تخریب تابوت به این مکان منتقل می شود. به گفته برخی مورخان ، در اواخر دوره صفویه ، این عمارت دچار آتش سوزی هولناکی شد و برخی از آن نیز به آتش کشیده شد. در دو طرف تالار مرکزی عمارت چلستون ، تصاویر سفیران و اروپاییانی که در آن زمان در اصفهان بودند ، نقاشی شده است. این نقاشی ها توسط دو نقاش هلندی (آنجل) و (لوکار لوکار) نقاشی شده است. تزیینات باشکوه تالار سلطنتی و اتاق های طرفین تالار آینه و نقاشی های عالی کاخ سلطنتی که شاهان صفوی را به نمایش می گذارد.

در کل ، در عمارت تاریخی چهلستون ، ترکیبی از دیوارها و سقف نقاشی شده به شکل لاتک زیبا و ترنج و خطوط اصلی تقسیمات بنا که ترکیبی از نقاشی ها ، کاشی ها و سایر تزئینات مختلف است ، این با شکوه کار به عنوان یکی از برجسته ترین نمونه های معماری دوره صفویه بدست آمده است. امروزه عمارت چهلستون باغی است که در سالن مرکزی سایت برخی از آثار هنری دوره های مختلف در ایران به نمایش گذاشته شده است که مورد بازدید گردشگران خارجی و میهمانان داخلی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید