غار علیصدر همدان

غار علیصدر یکیاز بزر گترین غارهای دنیا در شهر همدان است که دیدنی های شگفت انگیزی درون آن قرار گرفته

غار علیصدر همدان

یکی از دیدنی های همدان ، علیصدر بزرگترین غار آبی جهان است. غاری عظیم با اسرار پیچیده ، که هنوز هم برای چند میلیون سال ناشناخته است. دوستداران طبیعت با تماشای این غار حیرت می کنند. اگر از طرفداران فیلم هستید ، ممکن است تصور کنید یک حیوان عجیب از هر راهرو بیرون می آید. البته نترسید که کل غار واضح باشد و هیچ ترسی وجود ندارد. شما برای آشنایی با این غار اینجا هستید.

غار علیصدر کجاست؟

علیصدر بزرگترین غار آبی جهان در همدان یک غار شگفت انگیز و یکی از منحصر به فرد ترین و دیدنی ترین غارهای قایق رانی طبیعی جهان است که در روستای علی صدر در کبودرآهنگ در استان همدان واقع شده است.

غار علیصدر در کوهی نه چندان مرتفع ساری غیاث یا صخره زرد که در ضلع جنوبی روستای علی صدر قرار دارد ایجاد شده است. دو غار دیگر نیز در این کوه به نام غار سراب و غار سوباشی وجود دارد که به ترتیب 7 و 11 کیلومتر در جهت غار علیسدر قرار دارند و مانند منابع جغرافیایی ، غار علیصدر از غار سراب سرچشمه می گیرد.

همه چیز درباره غار علیصدر

گذرگاه آب به ندرت در غارهای دیگر ایران و جهان مشاهده می شود و فقط می توانید آن را فقط در چند غار جهان مانند فرانسه و استرالیا پیدا کنید. علیصدر قدمت 905 ساله دارد و در میان غارهای زنده قرار دارد. همانطور که زمین شناسی توضیح می دهد ، غار زنده است و تا زمان شنیدن صدای آب در غار شنیده می شود و تا زمانی که ترک های دیواره غار با لایه های آهک پوشیده شده باشد ، این تغییرات در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد.

ارتفاع غار از سطح دریا به 2180 متر می رسد. با این حال ، از آنجا که هنوز تمام زوایا و گوشه های این غار کشف نشده اند ، هیچ کس دقیقاً از طول و عمق آن نمی داند. تاکنون این کاوش ها تاکنون مشخص شده که برخی غارهای زیرزمینی تا 40 متر طول دارند و عمق غار بین نیمی از 14 متر است.

غار علیصدر همدان

علیصدر بزرگترین غار آبی جهان از راهروها و سالن های زیادی تشکیل شده است و دریاچه بزرگی در وسط آن بخش بزرگی از غار را به هم وصل می کند ، بنابراین برای رسیدن به قسمت های مختلف آن لازم است از قایق استفاده شود. نکته ای که باعث شد آلیسدر بزرگترین غار قایقرانی جهان باشد. برخی محققان همچنین گفتند كه این غار با غار كاتاله خور در زنجان ارتباط دارد. مردم روستای علیصدر و سایر روستاهای اطراف آن غار علیسدر را می شناختند و از آن استفاده می کردند اما شناسایی دقیق و معرفی پشت غار را به حدود 50 سال پیش می داد.

دریاچه علیصدر

جذاب ترین بخش این مجموعه، بزرگترین غار آبی جهان تالاب وسیع آبی آن است که امکان قایقرانی و نفوذ به قسمتهای داخلی غار را برای گردشگران فراهم می کند. طیف گسترده ای از آب که می توانید برای کشف قسمت های مختلف غار و کشف گونه ها و اشکال مختلف و ناشناخته استفاده کنید.

دریاچه آب این دریاچه بی رنگ و راکد است و منبع آن چشمه های زیرزمینی است و همچنان آب از سقف دیواره های غار ریخته می شود. همچنین طعم آن طبیعی است و هیچ حیوانی در آن وجود ندارد. آب واضح است که می توانید به راحتی تا عمق 10 متری بدون چشمان مسلح مشاهده کنید. به دلیل جریان آب درون غار است ، که همچنین فضای داخلی آلیسدر را مرطوب و با طراوت نگه می دارد. دمای آب در طول سال ثابت است و در حدود 12 درجه سانتی گراد است.

پدیده های طبیعی و هوای غار

نمای داخلی غار علی رغم این استالاگمیت و استالاکتیت بسیار دیدنی است و در هر قسمت از آن می توان معجزه طبیعت و قدرت خالق را مشاهده کرد. همچنین می توانید اشکال مختلف سنگ را مانند اژدها ، پرندگان و غیره در آن جا پیدا کنید. هوای غار یکی دیگر از مزایا و کیفیت غار است: هوای بسیار تمیز و ملایم ، بدون آلودگی و گرد و غبار میکروبی ، در تابستان بسیار خنک و در زمستان گرم است.

اگرچه دمای ذاتی غار در دمای 14 درجه سانتیگراد ثابت است ، اما شما را مجبور می کند که لباس های گرم را در تابستان حمل کنید. در کنار این واقعیت های جالب ، خوب است بدانید هوای داخل غار بسیار سبک است و حالت کاملی از کناره گیری دارد. بنابراین اگر شمع را در غار باز کنید ، هیچ حرکتی در شعله آن نخواهید دید.

غار علیصدر همدان

محل اقامت

برای اقامت در علیصدر می توانید از مجتمع مسکونی در نزدیکی غار استفاده کنید. هتل ، همچنین برای مسافران در نزدیکی علیصدر در دسترس است. در داخل دهکده خانه ها و سوئیت های محلی وجود دارد که می توانید برای ماندن نیز انتخاب کنید.

امکانات

علاوه بر امکانات اسکان ، امکانات تفریحی مانند رستوران ها ، بازارچه های صنایع دستی ، شهربازی ، رصدخانه ، نمازخانه ، حمام و پارکینگ نیز در نزدیکی غار علیصدر برای پذیرایی از گردشگران قرار دارد.

بهترین فصل برای بازدید از غار علیصدر؟

آب و هوای معتدل این غار باعث شده تا برای تمام فصول سال مقصد خوبی باشد. هوای غار بسیار متفاوت ، تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی است.

غار علیصدر همدان

مسیر دسترسی به غار علیصدر

آدرس: غار علیصدر ، شهر کبودرآنگ ، استان همدان ، ایران . برای رسیدن به علیصدر می توانید از دو مسیر استفاده کنید.

1. از مسیر همدان به سمت شهر لالجین و سپس بیجار بروید و به سمت غار علیصدر بروید.

2- از همدان به سمت شهر کبودرنگ ، به سمت شهر حرکت کنید ، مسیر خود را به سمت نوژه (مسیر همدان به سمت رازان) بپیچید و مسیر را به سمت غار بکشید.

اطلاعات بازدید کنید

شش ماه اول سال: 8:00 تا 20:00

ماه ششم دوم: 8:00 تا 15:00

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید