قلعه رودخان

در واقع پس از گذر از شهر فومن و بسیاری از روستاها با دنبال کردن علائم جهت ، به منطقه قلعه رودخان خواهید رسید.

هزار پله تا قلعه رودخان

شهرهای شمالی ایران بیشتر به دلیل طبیعت خالص ، جنگل ها و دریای خزر شناخته می شوند اما می توانید مکان هایی با قدمت جالب در کنار گلخانه های سبز پیدا کنید. هزار پله تا قلعه رودخان که یکی از معروف ترین ترکیب های تاریخ 2000 ساله و جنگل خیره کننده سبز گیلان است.

چگونه به قلعه رودخان برسیم؟

شما باید با عبور از جاده ای زیبا و ورود به عمق جنگل ، یک راه برای رسیدن به این قلعه داشته باشید. در واقع پس از گذر از شهر فومن و بسیاری از روستاها با دنبال کردن علائم جهت ، به منطقه قلعه رودخان خواهید رسید. اینجا مکانی است که ماجراجویی خود را به قلعه آغاز خواهید کرد. بخش سخت این است که شما باید 935 پله عبور کنید تا در نهایت بزرگترین قلعه آجری ایران را ببینید.

قلعه رودخان

تاریخچه قلعه

باستان شناس می گوید تاریخ این قلعه به سلسله سلجوقی می رود اما برخی دیگر از متخصصان معتقدند این قلعه در سلسله ساسانی ساخته شده است و یکی از مهمترین ستادهای دفاع در برابر اعراب بوده است. با این حال ، رهبران محلی داستان های جالب تری برای گفتن در مورد این مکان جادویی دارند. آنها بر این باورند که تاریخ این قلعه باستانی تر از ایده دیگران است.

داستان از زمانی شروع می شود که بیشتر قسمت های گیلان در زیر آب بوده و این قلعه در واقع در یک جزیره ساخته شده است و با کم شدن آب ، مردم می توانند از قلعه خارج شوند و روستاهای نزدیک و دور از قلعه رودخان بسازند. اگرچه این یک داستان سرگرم کننده است اما هیچ مدرکی نداریم که نشان دهد این یک داستان واقعی است یا نه.

معماری قلعه

در اطراف این قلعه 42 برج وجود دارد که در قسمتهای پایین جامد و توخالی در قسمت بالا هستند و اتاقهای هشت ضلعی آنها در قسمت بالا با قوسهای گنبدی پوشانده شده است. در دیوارها و برجها سوراخهای شیب دار وجود دارد که تیراندازی و ریختن مواد مذاب را در نظر گرفته است. برخی از این برج ها دارای دو طبقه با سقف های چوبی بوده و دارای اجاق گاز و دودکش بودند تا در زمستان ها یک مکان گرم برای سربازان ایجاد کنند.

قلعه رودخان

اما از نظر معماری قلعه رودخان در دو قله کوه قرار گرفته و در 3 قسمت شرقی ، غربی و میانه اعزام می شود. قسمت شرقی که از بخش های دیگر با یک دروازه جدا می شود ، در یک تپه 670 متری قرار دارد و بیشتر برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین دارای یک دروازه ورودی ، زندان ، برخی از واحدهای مسکونی و 2 برج بود. میانه ای که در پایین ترین قسمت قلعه قرار دارد ، دارای دروازه اصلی با کتیبه ای روی آن است که اکنون در موزه رشت نگهداری می شود. سرانجام ، قسمت غربی که در دامنه کوه شیب دار قرار دارد ، یک ورودی ورودی دیگر ، مخزن ، یخچال و فریزر و محل اقامت پادشاه و برخی واحدهای مسکونی دیگر داشت.

بهترین زمان برای بازدید از قلعه رودخان کی است؟

شما می توانید هر فصل از قلعه رودخان دیدن کنید اما اگر می خواهید از هزار پله تا قلعه رودخان عبور کنید ، بهتر است در بهار و تابستان سفر کنید تا از جنگل های سرحال و باریک لذت ببرید و از هوای سرد فرار کنید.

امکانات قلعه

وقتی وارد منطقه قلعه می شوید ، رستوران های زیادی وجود دارند که بهتر است در قیمت های آنها دقت کنید و همچنین خانه های زیبا ساخته شده توسط انسان وجود دارد که در واقع آتلیه های عکاسی هستند که می توانید لباس های سنتی بپوشید و از آنها عکس بگیرید و برخی از فروشگاه هایی را که می توانید تهیه کنید. سوغات و غذای سنتی تازه بخرید. در مسیر خود به هزار پله تا قلعه رودخان ، می توانید بسیاری از استخرها را پیدا کنید که بتوانید استراحت کنید و لذت ببرید.

قلعه رودخان

نکات مهم برای بازدید از قلعه

همانطور که اشاره کردیم ، یک مسیر طولانی به سمت قلعه وجود دارد و شما باید از نظر جسمی آماده باشید و کفش های مناسبی برای صعود در حدود هزار پله تا قلعه رودخان بپوشید. بهتر است یک چوب برای راه رفتن راحت تر داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید