وقتی پایتخت صفویان یکی از شهرهای تاریخی ایران می شود

هزاران سال پیش، ایرانیان شهری ساختند که امروزه بناهای تاریخی اش حتی نظر خارجی ها را به خود جلب کرده است.

وقتی پایتخت صفویان یکی از شهرهای تاریخی ایران می شود

در بازه قرن هفتم تا 11 میلادی، سلسله صفویان تصمیم گرفتند شهر اصفهان را به عنوان پایتخت حکومت خود انتخاب کنند. صفویان بناهای بی نظیری در اصفهان ساختند که امروزه نه تنها در میان آثار ملی ایران بلکه در فهرست میراث تاریخی یونسکو هم ثبت شده اند. بناهی تاریخی اصفهان به قدری استوار ساخته شده اند که همچنان پابرجا هستند و همچنین شاید برایتان جالب باشد بناهای تاریخی اصفهان به لطف معماری بی نظیری که دارند، در کنار شهر رشت جزء شهرهای خلاق جهان قرار گرفتند و بعید نیست که توریست های خارجی زیادی به اصفهان می آیند.

جاهای تاریخی و حیرت آور اصفهان

میدان نقش جهان اولین بار در دوران تیموریان با کمک معمارانی همچون ساخته شد. در آن دوران نقش جهان به عظمت امروزی نبود بلکه در ابعاد بسیار کوچک تری ساخته شده بود. بعد از تیموریان و در دوران صفویه، شاه عباس اول تصمیم گرفت تا این بنا را گسترش دهد و چیزی که امروزه میبینیم حاصل تلاش حکومت صفویه برای گسترش نقش جهان با کمک معمارانی همچون محمدرضا و علی اکبر اصفهانی و شیخ بهایی است. بخاطر اینکه بعد از دوران صفویه، پایتخت ایران از اصفهان به شیراز منتقل شد، حکومت ها دیگر اهمیتی به میدان نقش جهان نمیدادند بطوریکه در دوران قاجاریه این بنا تخریب شد. اما بعد از دوران قاجاریه که حکوت پهلوی بر کار آمد، ماجرا تغییر کرد و به دستور شاه، مرمت و بازسازی نقش جهان شروع شد و تا به امروز نیز همچنان ادامه دارد.

میدان نقش جهان؛ شاهکار معماری اسلامی

باستان شناس می گوید تاریخ این قلعه به سلسله سلجوقی می رود اما برخی دیگر از متخصصان معتقدند این قلعه در سلسله ساسانی ساخته شده است و یکی از مهمترین ستادهای دفاع در برابر اعراب بوده است. با این حال ، رهبران محلی داستان های جالب تری برای گفتن در مورد این مکان جادویی دارند. آنها بر این باورند که تاریخ این قلعه باستانی تر از ایده دیگران است.

میدان نقش جهان

پل الله وردی خان؛ پلی که رودخانه زیرش خشک شد

تمام گردشگران پل الله وردی خان را با نام سی و سه پل میشناسند. به لطف برگزیده شدن اصفهان به عنوان پایتخت حکومت صفویه، الله وردی خان سپهسالار شاه عباس از شاه دستور گرفت تا پلی با سی و سه دهانه بر روی رودخانه بنا کند که در آن زمان به چهل چشمه شناخته میشد اما با توجه به عقیده های مختل، نام های دیگری نیز بر روی سی و سه پل گذاشته می شود بطور مثال، برخی عقیده دارند چون این پل را شاه عباس دستور داده بسازند پس نام اون نام پل است. همچنین مردم جلفا نیز اعتقاد دارند نام سی و سه پل، پل جلف است.

سی و سه پل

منارجنبان؛ بنایی ثابت اما متحرک

منارجنبان به سازه هایی گفته می شود که قابلیت ارتجاعی دارند و می توانند تکان بخورند. در ایران فقط دو عدد منارجنبان وجود دارد که یکی در شهر اردکان و دیگری در اصفهان قرار دارد هرچند در گذشته بخاطر وسعت کمتر اصفهان، منارجنبان در منطقه ای با نام کارلادان قرار داشت. منارجنبان بر روی قبر عارفی در قرن هشتم با نام عمو عبدالله کارلادانی ساخته شده که دارای دو بقعه و یک مناره بوده و کاشی های فیروزه‌ای، زیبایی بنا را دوچندان کرده است.

مناره های منارجنبان بسیار نازک و سبک هستند و همین موضوع باعث شده علاوه بر استحکام مناسب منارها، ارتجاع قابل توجهی هم دارند که در گذشته، موذن ها هنگام گفتن اذان، مناره ها را نیز تکان می دادند.

منارجنبان

عمارت هشت بهشت؛ بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت تنها عمارتی است که در دوران صفویه ساخته شده و تا به امروز بدون مرمت و بازسازی اساسی برجای مانده است. عمارت هشت بهشت در پارک شهید رجایی اصفهان (پارک بلبل سابق) قرار دارد که جزء اراضی نقش جهان به حساب می آید. هشت بهشت به دستور شاه عباس دوم ساخته شد و ساختش در دوران پادشاهی سلطان سلیمان به پایان رسید. متاسفانه در دوران حکومت قاجاریه، از عمارت هشت بهشت استفاده های شخصی میشد لذا این کاخ، زیبایی و ابهت خود را از دست داد هرچند بعد از آن دوران و هنگامیکه در دست وزارت فرهنگ و هنر افتاد، با انجام تغییراتی مجدد شکوه خود را بدست آورد.

عمارت هشت بهشت

شکوه و ابهت عمارت هشت بهشت غیرقابل توصیف است. ستون هایی از چوب درختان سرو، ایوانی هشت ضلعی با حوضی هشت ضلعی در مرکز آن، سقف و دیوارهایی با سنگ مرمر و تزئین شده با اینه‌کاری ها و نقاشی های جذاب و سنتی و گچ بری های ریز و با جزئیات تنها بخشی از جذابیت عمارت هشت بهشت هستند. شاید جالب باشد بدانید که عمارت هشت بهشت در گذشته، زیباترین کاخ دنیا نام داشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید