میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان بزرگترین و از قدیمی ترین بناهای تاریخی اسفهان است که در دنیا، دومین میدان بزرگ جهان نیز شناخته می شود

میدان نقش جهان را بیشتر بشناسیم

اصفهان جزء معدود شهرهای ایران است که بیشترین جاهای تاریخی را دارد. بناهایی که صدها و گاه هزاران سال از عمر آن ها می گذرد و باعث شدند اصفهان را با بناهای تاریخی اش بشناسیم. یکی از محبوب ترین و بزرگترین جاهای تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان است و تقریباً اولین جایی به حساب می آید که گردشگران از آن بازدید می کنند. در این مطلب می خواهیم درباره میدان نقش جهان کمی بیشتر بدانیم.

میدان نقش جهان؛ یکی از بزرگترین میادین جهان

امروزه میدان نقش جهان را با نام میدان امام می شناسند. میدان نقش جهان برخلاف اکثر جاهای دیدنی اصفهان که به صورت بیضی یا دایره ای ساخته شده اند، مستطیلی است و بعد از میدان تیان آنمن واقع در پکن، دومین میدان بزرگ جهان شناخته می شود که درر مرکز شهر اصفهان قرار داشته و از اولین بناهای تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو است.

 

نقش جهان اصفهان

 

قدمت میدان نقش جهان به دوران صفویه برمیگردد. در دوران صفویه اصفهان به عنوان پایتخت حکومت انتخاب شده بود که باعث شد بناهای زیادی در این شهر ساخته شود. شاه عباس اول دستور داد در باغی با نام نقش جهان میدانی ساخته شود و جالب است بدانید این باغ در دوران حکومت سلاجقه ساخته شده بود که بعد از تبدیل به میدان، در چهار گوشه اش چهار شاهکار معماری اسلامی شامل مسجد شیخ لطف الله، سردر قیصریه، کاخ عالی قاپو و مسجد تاریخی امام ساخته شد. در حکومت های مختلف، از میدان نقش جهان استفاده های زیادی شده بطور مثال مراسم های سلطنتی، رژه های نظامی، مراسم های تعزیر حکومتی و حتی آیین های فرهنگی و دینی در میدان نقش جهان صورت می گرفتند و همچنین بعد ها به عنوان منطقه ای تجاری با استقبال زیاد مردم و تجار استفاده میشده است.

 

میدان نقش جهان

 

مسجد شاه؛ شاهکار معماری اسلامی و معروف به مسجد امام

مسجد سلطانی جزء اولین بناهایی بود که حکومت صفویه در میدان نقش جهان ساخت. مسجد  جامع، مسجد سلطانی، مسجد شاه یا مسجد امام نام هایی هستند که بر روی مسجد قرار دادند. این مسجد همچنان یکی از شاهکارهای اسلامی در ایران به حساب می آید که در سال 1310 جزء آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

مسجد شاه

 

سردر قیصریه؛ بنایی باشکوه در شمال نقش جهان

در قسمت شمالی میدان، سردری برای ورود به بازار قیصریه وجود دارد که مشابه این سردر را در هیچ جای دیگر نخواهید دید. رنگ کاری های بی نظیر، کاشی کاری ها و ظاهری قوسی شکل باعث شده سردر قیصریه یکی از معماری های باشکوه و مجلل اسلامی به حساب آید. جالب است بدانید در دوران حکومت صفویه، مردم برای وارد شدن از شهر کهن به شهر جدید می بایست از سردر قیصریه عبور می کردند.

 

سردر قیصریه

 

کاخ عالی قاپو؛ اوج معماری صفویان

کاخ عالی قاپو میزبان افراد عالی رتبه، شاه و سفیران بود که نزدیک به 100 سال طول کشید تا ساخته شود. عالی قاپو کلمه ای ترکی بوده و به معنای سردر بلند است. این بنای زیبا در 48 متر ارتفاع خود، 6 طبقه را جا داده که می توان با سه راه پله تعبیه شده، به طبقات بالاتر رسید که در طبقه آخر، گچبری های زیبا و آثار رضا عباسی، هنرمند معروف دوران صفویه به چشم می خورد که طبقه ششم تالار موسیقی یا اتاق صوت نیز گفته می شود.

سردر کاخ عالی قاپو را با سنگ هایی سماق ساخته اند که زیبایی خاصی دارند. وقتی وارد کاخ می شویم دو تالار بزرگ را می بینیم که در دوران صفویه به عنوان محلی برای انجام امور اداری و دیوانی مورد استفاده قرار می گرفت اما وقتی به طبقه سوم کاخ می رویم، 18 ستون سنگ زیبا را می بینیم که یکی از دلایل شکوه بخشیدن به کا خ هستند اما چیزی که عالی قاپو را باشکوه تر می کند، آینه کاری های بی نظیر در سقف ایوان است

اگر امروزه به اصفهان سفر کنید تا کاخ عالی قاپو را ببینید مشاهده می کنید که کاخ در حال مرمت و بازسازی است چراکه تنها مدتی به عنوان بنایی باشکوه و مجلل بود و بعد ها بخاطر آسیب های فراوانی که دید همچنان در حال مرمت و بازسازی است.

 

کاخ عالی قاپو

 

نکاتی درباره میدان نقش جهان

برای دسترسی به میدان نقش جهان می بایست به میدان امام حسین (ع) و سپس به خیابان سپاه مراجعه کرد.

مسجد شیخ لطف الله هرروز هفته هنگام اقامه نماز ظهر و مسجد اما در روزهای جمعه تعطیل هستند.

هزینه ورود به نقش جهان و بازدید از جاهای دیدنی اش رایگان است اما در داخل میدان، مغازه های زیادی وجود دارد که انواع سوغاتی های اصفهان را ارائه می دهند هرچند قیمتشان به مراتب بیشتر از مغازه های خارج میدان هستند.

اجاره ویلا در اصفهان؛ راهکاری برای دوری از شلوغی هتل ها

در اصفهان هتل های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها معماری های سنتی و زیبایی دارند هرچند برای اقامت در این هتل ها می بایست هزینه های زیادی را پرداخت کرده و در کنار آن، شلوغی هتل در دوران اوج سفر را هم تجربه کنید اما می توانید با اجاره ویلا یا اصفهان اجاره سوئیت مبله اصفهان به صورت روزانه، هم هزینه کمتری را پرداخت کنید و هم از شلوغی به دور باشید.

دیدگاه‌ها   

0 #1 سهیلا 1400-05-20 10:18
وای اصفهان واقعا یکی از شهر های مورد علاقه منه و امکان نداره برید اصفهان و به میدان نقش جهان نرید به نظر من یکی از اصلی ترین جاذبه های دیدنی اصفهان همین میدان نقش جهان هست که وقتی واردش میشید انگار وارد تاریخ ایران شدید و اصلا احساس نمیکنید که توی شهر پر سر و صدا و ... هستید و کاملا حال و هواتون رو تغییر میده
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید