روستای چمخاله

روستای چمخاله، از دلایل مهم شلوغ شدن جاده های شمالی کشور است. شهری رویایی با جاهای دیدنی بی نظیر

روستای چمخاله؛ بهترین ساحل مازندران

همه گیلان را با جنگل های بی نظیر، هوای بارانی، برنج های معروف و سواحلش می شناسند اما ساحل معروف چمخاله، جایی است شاید کمتر در میان مردم شناخته شده باشد اما در گذشته، یکی از بندرهای مهم کشور به حساب می آمده.

ساحل چمخاله کجاست؟

اگر می خواهید ساحل چمخاله را از نزدیک ببینید، ابتدا وارد شهر چابکسر شوید که به عنوان شرقی ترین  شهر گیلان شناخته می شود. سپس بعد از طی کردن نزدیک به 50 کیلومتر وارد جاده لنگرود – چمخاله می شوید که نزدیک به 10 کیلومتر است و پس از آن، به ساحل چمخاله خواهید رسید. همچنین به دلیل فاصله بسیار نزدیک چمخاله تا شهر لنگرود، برخی این شهر را جزء شهرستان های شهر لنگرود به حساب می آید هرچند در سال 1388، چمخاله از لنگرود جدا و مستقل شد.

 

روستای چمخاله

 

معرفی ساحل چمخاله

در سال 1390، ساحل چمخاله از سوی وزارت کشور به عنوان بهترین ساحل استان گیلان شناخته شد و همچنین اکثر مردم بر این باورند که چمخاله بعد از بندر انزلی، دومین قطب توریستی استان گیلان به حساب می آید.

چمخاله از گذشته های دور مورد توجه پادشاهان قرار گرفته است بطوریکه حدود 280 سال پیش، نادرشاه افشار برای سرکوب کردن تاتارهای شرق مازندران، چمخاله را به عنوان محلی برای توسعه تجارت و ایجاد کارخانه های کشتی سازی انتخاب کرد اما شاید برایتان جالب باشد که اکثر مردم چمخاله کرد هستند چراکه در زمان نادرشاه افشار، به دلیل جنگ هایی که رخ داده بود کردهای زیادی به این منطقه کوچ کردند.

امروزه مهم ترین و بزرگترین راه کسب درآمد مردم چمخاله، گردشگران هستند چراکه در همه روزهای سال، چه آفتابی و گرم و شرجی و چه سرد و بارانی مسافرانی از این شهر بازدید می کنند اما در کنار کسب درآمد از مسافران، مردم نیز به کشاورزی و کاشت هندوانه، برنج و کدو درکنار صیادی مشغول هستند.

 

معرفی ساحل چمخاله

 

جاهای دیدنی چمخاله

چمخاله شهری تماماً سرسبز و جنگلی است که جاهای دیدنی و طبیعت بی نظیری دارد. در ادامه با برخی از جاهای این شهر آشنا می شویم که از دلایل محبوبیت شهر در میان گردشگران هستند.

جزیره ارشیا؛ فلامینگوی شمال

جزیره ارشیا را مردم به عنوان زیباترین جای دیدنی چمخاله می دانند. از وسط منطقه، رودی بزرگ می گذرد که بخش های مختلفی را به وجود آورده و عده ای بر این باورند نام چمخاله برگرفته از جزیره ارشیا است چراکه چم در زبان کردی به معنای رودخانه و خاله در زبان گیلکی به معنای انشعاب می باشد.

تالاب ها و پلاژهای دیدنی

در طبیعت چمخاله، تالاب های متعددی مشاهد می شود که اطرافشان، جانوران زیادی زندگی می کنند. اگر قصد کمپ زدن و طبیعت گردی دارید، طبیعت چمخاله را اکیداً توصیه می کنیم چراکه ساعت ها نشستن در منطقه سبز و بکر با صدای دلنشین پرندگان بسیار لذت بخش خواهد بود. همچنین به غیر از تالاب ها، کوه لیلا، اطاقور و منطقه جنگلی خرما هم جزء معروف ترین جاهایی دیدنی چمخاله به شمار می روند. در دوران پیش از انقلاب، در چمخاله پلاژهای بی نظیری وجود داشت که مردم به شدت از آن ها استقبال می کردند اما پس از انقلاب 1357 تمام پلاژها تخریب شد.

اما چمخاله تنها به دیدنی ها ختم نمی شود. در سواحل بی نظیر چمخاله تفریحات مختلفی وجود دارد که محبوب ترین آن ها قایق سواری، جت اسکی و شنا روی موج های دریا است. لازم به ذکر است در زمان هایی که چمخاله مملو از گردشگر می شود، ساحل فرقی نمی کند روز باشد یا شب، همواره شلوغ بوده و بومی های زیادی به ساحل می آیند تا انواع بلال ها، غذاهای بومی و خوراکی های مختلف را برای مردم عرضه کنند.

 

تالاب ها و پلاژهای دیدنی

 

اجاره ویلا در چمخاله؛ تجربه متفاوت اقامت در شمال

به لطف علاقه‌مندی مردم به چمخاله، سرمایه گذاران زیادی در این شهر اقدام به ساخت ویلاها و اقامتگاه های مختلف کردند و همچنین اکثر اقامتگاه های چمخاله در نوار ساحلی قرار دارند. برای اجاره ویلا چمخاله هم ویلاهای جنگلی وجود دارد، هم ساحلی و هم ویلاهای استخردار که قیمت های بسیار مناسبی دارند اما در نظر داشته باشید دو دوران اوج سفر گردشگران، تمام ویلاهای چمخاله به سرعت اجاره داده می شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید