خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی، جزء اندک خانه های تاریخی گیلان است که گذشته فرهنگ و معماری گیلان را نشان می دهد

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

با اینکه همه گیلان را با طبیعت سبز و جنگل های بی نظیرش میشناسند اما در میان جنگل های گیلان، جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری دیده می شود که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. خانه یا موزه میرزا کوچک خان جنگلی، موزه ای تاریخی در گیلان است که اخیراً در میان پربازدیدترین و مهم ترین جاهای دیدنی گیلان به حساب می آید.

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

 

میرزا کوچک خان جنگلی که بود؟

مردم او را جزء یکی از شجاع ترین مردان ایران میشناسند که در سال 1257 به دنیا آمد. نام اصلی او یونس استاد سرایی است؛ پدرش که از مبارزان نهضت جنگل بود، به لطف دست خط بسیار زیبایش لقب میرزای بزرگ را به او داده بودند و او نیز لقب فرزندش را میرزای کوچک گذاشت. مردم رشت با افتخار نام میرزا کوچک خان جنگلی را بر سر زبان می آورند چراکه او نیز همانند پدرش یکی از افراد شجاع سرزمین بوده و قیام های زیادی هم به پا کرده بود و همچنین گفته می شود میرزا کوچک خان هیچوقت در برابر چیزی نه تسلیم میشد و نه کوتاه می آمد.

 

میرزا کوچک خان جنگلی که بود؟

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی را بیشتر بشناسیم

خانه ای که میرزا کوچک خان جنگلی در آن زندگی می کرد در میان مردم رشت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چراکه نشان دهنده معماری خطی و قدیمی گیلان بوده و همچنین بخاطر اینکه تعداد خانه های تاریخی رشت بسیار کم است، این خانه از ارزش قابل توجهی برخوردار است. این خانه 300 متر مربع مساحتش است که دارای دو طبقه و چهار اتاق بوده و برای دسترسی به طبقه دوم می بایست از دو پلکانی استفاده کرد که در دوطرف خانه قرار دارد استفاده کرد.

خانواده میرزا کوچک خان جنگلی تنها افرادی نبودند که در این خانه زندگی می کنند بلکه افراد مشهور دیگری مانند محمود نامجو، هوشنگ ابتهاج و مشاهیر معروف دیگری هم زندگی می کردند. وقتی به داخل خانه میرزاکوچک خان می شویم، اولین چیزی که نظر را به خود جلب می کند، کف چوبی خانه است که با راه رفتن، چوب ها صدا می دهند. در طبقه اول موزه میرزا کوچک خان جنگلی، ادوات جنگلی میرزا کوچک خان، اسناد تاریخی، عکس های مختلف، روزنامه هایی که میرزا کوچک خانه مطالعه میکرده، لباس هایش و همچنین عکس های تاریخی از خیابان ها و کوچه های رشت دیده می شود اما با وارد شدن به طبقه دوم، اشیاء بسیار با ارزش و قدیمی به چشم می خورد که درواقع به موزه اهدا شده اما بازدید از آن ها را به شدت توصیه می کنیم.

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی را بیشتر بشناسیم

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی درواقع برای پدرش بوده و پدرش وصیت کرده بود که بعد از فوتش این خانه تخریب شود اما میرزا کوچک خان مانع از این کار شد و خود در خانه زندگی می کرد هرچند بعد از فوت میرزا کوچک خان، مالک جدید خانه ابتدا در طبقه دوم زندگی کرده و طبقه اول را اجاره میداده اما بعداً تصمیم گرفت تا کل بنا را تخریب کند هرچند با اعتراضات شدید مردم رشت، جلوی این امر گرفته شد و شهرداری مالکیت خانه را بر عهده گرفت تا به خوبی از آن محافظت کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید خانه میرزاکوچک خان جنگلی زمینی فراتر از 300 متر مربع داشته چراکه گفته می شود ورودی خانه از مسجد مستوفی بوده و باغ های بزرگ و اصطبل نیز داشته است اما شهرداری تصمیم گرفت هنگام مرمت و بازسازی خانه با حفظ معماری سنتی اش، مساحت را به 300 متر مربع محدود کند.

آدرس موزه میرزا کوچک خان جنگلی: گیلان – رشت – استاد سرا – خیابان سهیل دبیری – جنب دفتر اسناد رسمی

ساعت کاری موزه: همه روزه از ساعت 8 صبح الی 1 بعد از ظهر جهت بازدید از موزه و کتابخانه و جمعه ها از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر.

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

 

اجاره ویلا در گیلان و نکات بازدید از خانه میرزا کوچک خان جنگلی

در سفری که به شهر گیلان دارید، تنها یک الی دو ساعت زمان نیاز است تا از خانه میرزا کوچک خان جنگلی بازدید کنید. برای اجاره ویلا گیلان اگر به سراغ ویلاهایی بروید که نزدیک به خانه میرزاکوچک خان جنگلی هستند، هم فاصله مناسبی تا این خانه سنتی دارید و هم می توانید بعد از بازدید از خانه، به سراغ جاهای دیدنی دیگر رشت بروید که در نزدیکی خانه میرزا کوچک خان جنگلی قرار دارند مانند موزه شهرداری رشت، حمام حاجی، بوستان سبزه میدان، عمارت کلاه فرنگی و موزه مردم شناسی رشت که با خودرو میانگین 5 الی 10 دقیقه فاصله دارند و همچنین همین زمان هم نیاز است تا به برخی از بهترین رستوران های گیلان مانند رستوران سرزمین گیلان، کبابی احمد، رستوران مس و غیره برسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید