روستای زشک

روستای زشک یکی از کم جمعیت ترین روستاهای مشهد است که آب و هوای بی نظیری داشته و تابستان ها میزبان گردشگران زیادی است

روستای زشک

در هر فصلی از سال به مشهد سفر کنید، با جمعیت زیاد گردشگران و زائران روبرو می شوید. اکثر مسافران مشهد برای زیارت حرم امام رضا (ع) به پایتخت معنوی ایران سفر می کنند اما عده زیادی هم هستند که ترجیح می دهند در دوران شلوغی شهر بیشتر به بازدید از جاهای دیدنی شهر پرداخته و زیارت حرم امام رضا را به روزهای خلوت تر حرم موکول کنند.

در میان جاهای دیدنی اطراف مشهد مانند سد چالیدره، منطقه ییلاقی طرقبه و شاندیز، یک روستای خوش آب و هوا و بی نظیری هم در اطراف مشهد وجود دارد که بسیار از گردشگران استقبال می کنند که نامش روستای زشک است.

 

کم جمعیت ترین روستای چهار فصل مشهد را بشناسید

 

روستای زشک کجاست؟

در 20 کیلومتری شهر مشهد واقع در جنوب شرقی بینالود، روستای زشک قرار دارد و اگر قصد دسترسی به روستا را دارید می بایست به سمت شاندیز رفته و بعد از شاندیز، نزدیک به 15 کیلومتر رانندگی کنید تا به روستا برسید همچنین در بالای درب ورودی روستا نیز تابلویی قرار دارد که مقدم مهمانان به روستای ییلاقی زشک را خوش آمد می گوید.

بهترین زمان بازدید از روستای زشک

زشک یعنی جوشان. در فصل بهار و تابستان که به روستا بروید، اولین نکته جذابش هوای بسیار خنک و دلنشین حاکم بر منطقه است. رو منطقه ییلاقی روستای زشک باغات و درختان بسیاری وجود دارد که اکثر آن ها سیب، آلو و گیلاس هستند هرچند تقریباً همه نوع میوه در روستا کاشته شده است. اما به روستای زشک منطقه ای 4 فصل گفته می شود چراکه بهار و تابستان بهترین آب و هوا را داشته و در زمستان ها هوایی سرد و مطلوب دارد که به لطف بارش برف در روزهای سرد زمستانی، علاوقه مندان به کوهنوردی در برف و اسکی به روستای زشک مراجعه می کنند.

 

روستای زشک کجاست؟

 

جاهایی دیدنی روستای زشک

روستای زشک فراتر از یک روستای معمولی با درختان و باغات مختلف است. برای بازدید از تمام جاهای دیدنیی روستا، حداقل یک روز زمان نیاز است. یکی از دنج ترین نقاط روستای زشک، دره نهل است. دره نهل در دامنه های کوه شیرآباد واقع شده و درواقع، محل سرچشمه رودخانه معروف روستای زشک است. دره نهل در منطقه سرسبزی قرار دارد که نام آن منطقه اولنگ می باشد. افرادی که قصد دارند به شیرآباد بروند همواره از این مسیر عبور کرده و به لطف هوای زیبا و مکانی دنج، ساعاتی را در  دره نهل استراحت می کنند و ما پیشنهاد می کنیم در فصل بهار از دره نهل بازدید کنید چراکه گل های بابونه بسیاری در دشت اولنگ رشد می کنند.

 

جاهایی دیدنی روستای زشک

 

اگر خودروی آفرودی دارید یا حوصله 4 کیلومتر پیاده روی در مسیر خاکی را دارید، پیشنهاد می کنیم از چشمه قلقی بازدید کنید. چشمه قلقلی به گفته گردشگران یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد است و تنها 4 کیلومتر تا روستای زشک فاصله دارد. درواقع کوهنوردان برای رسیدن به قله شیرآباد می بایست از چشمه قلقلی مسیر کوهنوردی خود را آغاز کنند اما اگر در زمستان به مشهد سفر کرده و قصد بازدید از پیست اسکی شیرآباد را دارید می بایست از جاده چناران و روستای دولت آباد بروید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، دره نهل محل سرچشمه گیری روخانه معروف روستای زشک است. رودخانه زشک جزء مهم ترین رودخانه های مشهد است چراکه از کوه های بینالود شروع شده و به رودخانه کشف رود منتهی می شود. در اطراف رودخانه درختان آلو قرمز، گلابی، سیب، گردو و هلو مشاهده می شود لذا طبیعت گردان برای کمپ زدن یا سپری کردن اوغات فراغت خود در اطراف رودخانه زشک اتراق می کنند اما در نظر داشته باشید در روزهای بارانی از مراجعه به رودخانه زشک خودداری کنید چون احتمال سیل وجود دارد.

 

جاهای دیدنی زشک

 

از دیگر جاهای دیدنی روستای زشک، قله چمن است. اگر  نمی خواهید به قله شیرآباد رفته و از مسیرهای صعب العبورش گذر کنید، می توانید به قله چمن بروید. قله چمن سه هزار متر ارتفاع دارد و اگر قبلاً تجربه صعود به بینالود را داشته باشید متوجه خواهید شد مسیر قله چمن به مراتب راحت تر بوده و شیب کمتری هم دارد و همچنین در نظر داشته باشید در مسیر صعود به قله چمن، گیاهان دارویی و خوراکی بسیاری مشاهده می شود که اکثر دکترهای طب دارویی، به این کوه می روند.

بهترین اقامتگاه های مشهد

اگر برای اقامت در مشهد نمی خواهید به سراغ مهمانپذیرها و هتل های شهر بروید، اجاره آپارتمان روزانه در مشهدمی تواند گزینه مناسب تری باشد اما برایی بازدید از روستای زشک پیشنهاد می کنیم به سراغ اجاره ویلا در شاندیز یا طرقبه بروید که فاصله به مراتب کمتری تا روستا دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید