دره ارغوان

اگر در مشهد خواستید برای سپری کردن اوقات و دوری از شلوغی به ییلاق بروید، از زیباترین دره و دشت مشهد، یعنی دره ارغوان در نزدیکی طرقبه هم بازدید کنید.

دره ارغوان در مشهد

در میان صدها جای دیدنی، تاریخی و زیارتی در مشهد، تفریحگاه های مختلفی هم وجود دارد که بدون تجربه آن ها، سفر به مشهد کامل نخواهد بود. دره ارغوان یا دشت ارغوان یا دره ارغوانی یکی از آن تفریحگاه های زیبا و خاص مشهد است که بازدید از آن باعث می شود که در سفر به مشهد تفریح و تجربه شما متفاوت تر و دیدنی تر بشود. این دره رنگی و زیبا در نزدیکی شهر طرقبه که از محبوب ترین ییلاقات مشهد می باشد، واقع گردیده و اوج زیبایی آن در یک ماه از سال اتفاق می افتد.

علت نامگذاری دره ارغوان

دلیل اینکه نام ارغوان را بر روی دره ارغوان گذاشته اند، روییدن درختان ارغوان در آن در فصل بهار است. درخت ارغوان در مناطقی که آب و هوایی مدیترانه ای دارد می روید و می تواند گرمای آفتاب و همچنین خاک های آهکی که خشک هستند و سرمای کوهستانی را تحمل کند. در ایران، درختان ارغوان بیشتر در استان های فارس، همدان، مازندران، کرمان، خراسان رضوی، ایلام و گیلان به صورت درختچه های وحشی و خودرو رشد می کنند و باید بدانید درختان ارغوان پیش از رشد، شکوفه هایی با ظاهر قلبی شکل دارند و گل هایش به رنگ ارغوانی منظره ای زیبا را می آفرینند. به دلیل این ظاهر قلبی شکل، این گیاه را درخت عشق نیز می نامند.

دشت ارغوان

درخت ارغوان که شکوفه های بنفش صورتی و قلب شکل دارد به بلندایی در حدود 3 تا 10 متر رسیده و تمام منطقه دشت ارغوان یا دره ارغوان را پر می کند. این گل در تمام قسمت های درخت حتی تنه نیز می روید. در فروردین و اردیبهشت وقتی از دور به این دره نگاه می کنیم، این شکوفه ها مانند فرشی یک دست و ارغوانی رنگ به نظر می آیند که تمام منطقه با آن پوشیده شده. علت نامگذاری این دشت هم از همین رو می باشد.

دره ارغوان یا دشت ارغوان؟

هر دو نام دره و دشت ارغوان به این منطقه اطلاق می شود. علت آن این می باشد که هم دره و هم دشتی به این نام در این ناحیه وجود دارند. در مسیر روستای طرقدر شهر طرقبه، مسیری فرعی وجود دارد که به کلاته آهن می رسد. پیش از رسیدن به این روستا، یک جاده فرعی آسفالته وجود دارد که انتهایش به دشتی وسیع می رسد که همان دشت ارغوان به شمار می آید. اما این جا انتهای راه نیست. برای رسیدن به اوج زیبایی این منطقه باید اندکی پیاده روی کرده و از رودخانه رد شوید تا بتوانید به دره ارغوان که در کنار چشمه ای پر آب و پر خروش با زیبایی ارغوانی رنگش منتظر شماست، برسید.

مسیر پیاده روی به سوی دره ارغوان

برای رسیدن به دره ارغوان و در پیاده روی به سوی آن باید در مسیری که شیب اندکی به طرف بالا دارد و در میان آب و در خلاف جهت جریان آب حرکت کنید. آب این رود بسیار خنک بوده و برای آن که اذیت نشوید باید کفش هایی متناسب با پیاده روی در آب به پا داشته باشید. البته از مسیر کنار رودخانه ها هم می شود راه را ادامه داد، چرا که در بعضی نقاط مسیر همواری دارد. اما بیشتر راه با سنگ های صخره ای کوچک و بزرگ پوشیده شده. پس از طی این مسیر به دره زیبا و شگفت ارغوان خواهید رسید که در آن چندین چشمه و درختان فراوان چنار هم می بینید.

نکات مهم سفر به دره ارغوان

این را به خاطر داشته باشید که از ابتدای جاده آسفالته دشت ارغوان، آنتن دهی خطوط تلفن همراه و اینترنت را از دست خواهید داد و باید برای آن پیش بینی لازم را بکنید. دوم آن که راه پیاده روی به سمت دره ارغوان مسیر ساده ای نیست و بنابراین کودکان یا افراد مسن به احتمال زیاد توان عبور از آن را نخواهند داشت. این مسیر که همانگونه که گفتیم از میان آبها و صخره ها می گذرد، بین 30 تا 45 دقیقه پیاده روی زمان می برد. طبیعت این دره بسیار بکر ودر نتیجه عاری از زباله می باشد. بنابراین لازم است برای بقای این زیبایی و پاکیزگی از آلوده کردن آن بپرهیزیم.

عکس دره ارغوان

سوغات دره ارغوان

معمولاً اکثر افرادی که به مشهد سفر می کنند و قصد دارند در میان مراکز خرید و بازارهای مختلف از جمله بازار بزرگ رضا بهترین سوغاتی های ناب مشهد را تهیه کنند، به سراغ انواع زعفران، زرشک، صنایع دستی، تسبیح، زیور آلات فیروزه ای و غیره می روند. پیشنهاد می کنیم در کنار خرید این موارد، به منطقه دره ارغوان نیز مراجعه کنید تا سوغاتی های خاص بومی های آن منطقه را نیز تهیه کنید. شاخه های درختان ارغوان انعطاف پذیر هستند و بومی ها، این شاخه ها را جمع آوری کرده و اقدام به درست کردن سبدهای خاصی می کنند که به ارغوان بافی معروف است.

محصولاتی که از شاخه های ارغوان تهیه می شوند، بسیار محکم بوده و ماندگاری خوبی در قیاس با ظروف و سبدهای حصیری دارند. برای این که شاخه های ارغوان برای این کار مناسب بشوند، اول آنها را در آب می خیسانند تا حالت انعطاف پذیر و نرم پیدا کرده و بتوان بافت سبد را با آنها انجام داد. در بازگشت از دره ارغوان، مغازه های محلی زیادی این محصولات ارغوان بافی را در شهر طرقبه به فروش می رسانند.

اقامتگاه دشت ارغوان

در مشهد هزاران اقامتگاه در قالب هتل، سوئیت، آپارتمان مبله، مهمانپذیر و ویلا وجود دارد که هرکدام بسته به موقعیت و امکاناتی که ارائه می دهند قیمت های متفاوتی خواهند داشت. اگر در سفر به مشهد قصد تفریح و لذت بردن از مناطق ییلاقی اطراف مشهد را دارید، اجاره ویلا در طرقبه و یا شاندیز بهترین انتخاب خواهد بود. چراکه این دو منطقه به دره ارغوان هم نزدیک هستند و می توانید از این دشت هم بازدید کنید.

برای استفاده از زیبایی های منطقه دشت ارغوان و دره ارغوانی، می توانید به کمپینگ و شب مانی در این منطقه هم بیندیشید. بهترین زمان این چادر زدن هم در فصل بهار و ماه اردیبهشت است. اگر قصد اتراق در دشت ارغوان را دارید، کار شما آسان تر خواهد بود، چرا که مسیر ماشین رو تا کناره این دشت می رود. اما برای اتراق در دره زیبای ارغوان، باید کوله پشتی و ابزار مناسب و کافی در اختیار داشته باشید، چرا که همانگونه که گفتیم، نیاز به 45 دقیقه طبیعت گردی و پیاده روی تقریبا مشکل خواهید داشت. با توجه به آب و هوایی ییلاقی و خنک منطقه حتما لباس گرم و وسایل مناسب گرمایشی هم به همراه داشته باشید.

دره ارغوان کجاست

بهترین زمان بازدید از دره ارغوان یا دشت ارغوان

بهترین زمانی که می توان از دره ارغوان لذت برد، زمانی می باشد که این دره رنگین بوده و زیباترین حالت خود را به بینندگان نشان می دهد. این زمان، هنگام گل دهی گل های ارغوان است که شکوفه های بنفش رنگ و ارغوانی رنگ دشت را پر کرده اند. بازه زمانی گل دهی از اوایل تا اواسط فروردین ماه شروع شده و به مدت یک ماه تا اردیبهشت ماه ادامه می یابد. البته شروع این زمان در سال های مختلف بسته به گرمای هوای متفاوت می باشد. دشت ارغوان در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته و برای همین هم هوای آن با مشهد چندین درجه اختلاف داشته و خنک تر می باشد.

پس از دو هفته از گل دهی ارغوان های مشهد، می توان با اطمینان به این دره سفر کرد و مطمئن بود که در اوج شکوفایی، رنگینی و زیبایی قرار دارد و ارغوان های آن شکوفه کرده اند. فاصله میان شروع گلدهی ارغوان و گلدهی کامل آن، حدود یک هفته می باشد. البته در فصل های دیگر نیز می توان به این دشت سفر کرد و از آب و هوای خنک آن لذت برد، اما منظره ارغوان ها از دست خواهد رفت. اگر میانه خوبی با سرما ندارید، در زمستان به دره ارغوان سفر نکنید. چرا که امکان دارد آب و هوای کوهستانی و سرد آن برایتان مناسب نباشد.

دره ارغوان کجاست؟

برای بازدید از دره ارغوان کافیست مشهد را به سمت طرقبه ترک کنید. هنگامی که 4 کیلومتر با طرقبه فاصله داشتید، باید با استفاده از تابلوهای راهنما به طرف طرقدر بروید. در جاده میان طرقدر به روستای کلاته آهن، دشت ارغوان قرار دارد. برای رسیدن به دره زیبای ارغوان باید مسیری را تا این دره به سمت بالا و از میان آب های رود،40 دقیقه پیاده روی کنید. در مجموع فاصله میان طرقبه و این دره 7 کیلومتر می باشد که از مرکز شهر با ماشین یک ساعت و از طرقبه 20 دقیقه راه می باشد. اگر از طرقبه به سمت دشت ارغوان می روید، از میدان دوم طرقبه به دوراهی جاغرق که رسیدید، تابلوی این دره را خواهید دید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید