خانه تاریخی داروغه مشهد

خانه تاریخی داروغه یکی از قدیمی ترین بناهای مشهد است که قاجارها به عنوان یادگاری برای ما ساخته اند

خانه تاریخی داروغه مشهد

مشهد به عنوان پایتخت مذهبی ایران، شهری با صدها جاذبه گردشگری و تاریخی است که اکثر مسافرانش را زائران حرم امام رضا تشکیل می دهند. در  میان جاهای تاریخی مشهد، خانه داروغه بنایی است که حکومت قاجاریه برای مردم به یادگار گذاشته است.

 

خانه تاریخی داروغه مشهد

 

خانه داروغه مشهد کجاست؟

خانه تاریخی داروغه مشهد در بافت حرم قرار دارد و برای بازدید از این بنای تاریخی، می بایست به خیابان نواب صفری رفته و داخل کوچه داروغه واقع در راسته حوض مسگران، خانه داروغه را مشاهده کنید. بازدید از خانه تاریخی داروغه مشهد بین 1 الی 2 ساعت زمان نیاز دارد و همچنین همه روزه می توانید از ساعت 8 صبح الی 2 بعد از ظهر و از ساعت 4 بعد از ظهر الی 7 شب از خانه بازدید کنید.

خانه تاریخی داروغه مشهد را بیشتر بشناسیم

قاجارها در خانه ای زیبا که معماری اش الگوبرداری شده از معماری روسی بود را در زمینی به مساحت 610 متر مربع بنا کردند. در آن زمان خانه داروغه معماری متفاوت از تمام ساختمان های مشهد داشت و قطعاً می دانید در گذشته، حمام های عمومی وجود داشتند اما خانه داروغه جزء اولین بناهای مشهد بود که حمام خصوصی داشت. در کوچه داروغه اگر نگاهی به بناهای داخل کوچه بیاندازید، متوجه چند بنای تاریخی دیگر از جمله نانوایی و سرداب می شوید که در گذشته به هم راه داشتند و همگی با هم مجموعه داروغه مشهد را تشکیل می دادند.

 

خانه داروغه مشهد کجاست؟

 

معماری خانه داروغه مشهد

معماری خانه داروغه شاید الگوبرداری شده از معماری روسی باشد اما همچنان معماری سنتی و اصیل ایرانی در این ساختمان به چشم می خورد لذا از معماری روسی فقط تزئینات چوبی واقع در زیر سقف بنا، کاشی های هفت رنگ، تندیس های زیبا و شکیل وجود دارند که این تندیس ها شامل تندیس های فرشته بالدار، سر انسان و شیر هستند اما جالب است بدانید در راه پله های دو طرف بنا که به ایوان طبقه دوم راه دارند، معماری شرقی به چشم می خورد. اما می رسیم به ایوان خانه تاریخی داروغه مشهد. در ایوان کاشی های بیضی شکل و چند ضلعی مشاهده می شود که در کنار هم، عبارات "بسم الله الرحمان الرحیم" و "محمد (ص) شمع جمع آفرینش" را به وجود آورده اند.

شاید برایتان جالب باشد این بنای زیبا و بی نظیر را چه کسی ساخته است؟ یوسف خان هراتی شخصی بود که به عنوان نخستین رئیس نظمیه بعد از مشروطیت انتخاب شده بود تصمیم گرفت این بنا را به عنوان خانه شخصی خود ساخته و میزبان مراسم های رسمی باشد اما در سال 1366، ورثه خانه تصمیم گرفتند خانه را به هیات روستای شهیدیه واقع در شهرستان میبد در یزد بفروشند که پس از آن، از خانه تاریخی داروغه به عنوان مکانی برای برگزاری مراسم های مذهبی و هیات های محرم تبدیل شد هرچند پس از مدتی خانه داروغه تبدیل به خانه ای متروکه شده و تصمیم گرفته شد تا با بازسازی و مرمت بنا، درب خانه داروغه بر روی گردشگران باز شود.

 

معماری خانه داروغه مشهد

 

مرمت حساس و دقیق خانه تاریخی داروغه

در سال 1379، تصمیمی تصویب شد که بناهای واقع در 366هزار متر مربع زمین مشخص شده، تخریب شوند و بجای آن ها برج های مسکونی و اداری ساخته شود اما در میان تمام این بناها تنها 41 ساختمان قدیمی باقیماندند که خانه داروغه یکی از آن ها است اما خانه داروغه نیز می بایست دچار تغییر و تحولاتی میشد لذا شرکت مسکن سازان ثامن عملیات مرمت و بازسازی خانه را بر عهده گرفت. شرکت مسکن سازان ثامن بر این عقیده بود که این بنای قدیمی نشانگر سبک زندگی ایرانیان در گذشته بوده و از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است لذا پروسه بازسازی خانه را با ظرافت و دقت فراوان انجام داد تا تغییری در معماری بی نظیرش رخ ندهد. لازم به ذکر است بازسازی خانه داروغه از سال 1390 با بودجه یک میلیارد تومان شروع شد و در سال 1393 خاتمه یافت.

 

مرمت حساس و دقیق خانه تاریخی داروغه

 

خانه تاریخی داروغه نزدیک به 1 کیلومتر تا حرم امام رضا و 500 متر تا آرامگاه پیر پالاندوز فاصله دارد و می توانید با استفاده از سامانه اتوبوسرانی مشهد، در بلوار ولایت پیاده شده و 1 کیلومتر پیاده روی کنید هرچند همواره با خانه تاریخی داروغه مشهد که در نزدیکی خانه تاریخی داروغه قرار دارند می توانید در آپارتمانی اقامت داشته باشید که در محلی دنج و امنی قرار دارد تا فاصله بسیار کمتری تا حرم و خانه داروغه داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید