کلات نادری مشهد

در میان صدها بنای تاریخی در مشهد، کلات نادری جزء بناهایی است که به لطف فاصله دورش از مشهد، کمتر کسی از آن بازدید می کند

کلات نادری مشهد

در سفر به مشهد، علاوه بر زیارت حرم، گشت و گذاری در بازار رضا و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی خوب است به اطراف شهر بروید تا با برخی از جاهای تاریخی و خاص مشهد نیز آشنا شوید. کلات نادری یکی از جاهای توریستی و تاریخی مشهد است که شاید هرکسی حتی از وجودش خبر نداشته باشد.

کلات نادری کجاست؟

کلات نادری درواقع شهری تاریخی است که برای دسترسی به آن می بایست مشهد را به سمت شمال ترک کرده و نزدیک به 145 کیلومتری رانندگی کنید یا با استفاده از اتوبوس و تاکسی، بیش از 2 ساعت منتظر بمانید تا به شهر برسید.

 

کلات نادری کجاست؟

 

کلات در زبان مشهدی به معنای آبادی بر فراز کوه است اما چرا کلات نادری؟  چون بومی های کلات، تمام پستی و بلندی های زندگی خود را با نادرشاه افشار تجربه کرده اند. نادرشاه افشار هنگامی که در خراسان به پادشاهی رسید، ایران در بدترین شرایط حکومتی بود لذا نادرشاه توانست نه تنها با کشورهای همسایه اتحاد برقرار کند بلکه توانست ایران را تا هندوستان گسترش دهد.

 

کلات نادری مشهد

 

شهر کلات نادری مشهد را بیشتر بشناسیم

کلات شهری بزرگ است که نزدیک به 3300 کیلومتر مربع مسات دارد. شهرستان کلات نزدیک به 180 کیلومتر تا کشور ترکمنستان فاصله داشته و مسیرش از تپه های ماهورها می گذرد و همچنین کوه های هزار مسجد و شهرستان سرخس نیز به ترتیب در جنوب و شرق کلات واقع شده اند.

جاهای دیدنی کلات نادری

بطور کلی کلات نادری را نادرشاه افشار آباد کرده و یادگاری های مختلفی را هم در این شهرستان برجای گذاشته است. در میان جاهای تاریخی و دیدنی کلات، کاخی وجود دارد با نام قصر خورشید که در باغی بزرگ و زیبا قرار گرفته است. قصر خورشید بعد از فتح هندوستان توسط نادرشاه افشار در سال 1160   هجری قمری ساخته شد لذا معماری قصر، تلفیقی از معماری ایرانی و هندی است.  نادرشاه افشار برای ساخت قصر خورشید هنرمندان مشهور هندی را  به ایران آورد تا با استفاده از جواهرات، سیم و زر قصر را به زیباترین شکل ممکن تزئین کنند.

از ساختمان که بیرون برویم با  نمایی سنگی روبرو می شویم که سنگ های ساختمان به شکل های مختلفی از جمله پرندگان و میوه ها تراشیده شده اند. شاید برایتان جالب باشد در میان میوه ها، فقط شکل میوه های گرمسیری مشاهده می شود چراکه در آن دوران، میوه های دیگر وجود نداشتند.

بعد از فوت نادرشاه افشار، شخصی با نام آل جلایر بر شهرستان کلات حکمرانی میکرد. به دستور او تغییراتی بر قصر خورشید اعمال شد هرچند بنای استوانه ای شکلش که بیش از 90 متر ارتفاع داشت همچنان حفظ شده بود. قصر خورشید با بنایی هشت ضلعی که طبقه سومش هم مخروبه ای بیش نیست در سال 1318 درر میان آثار تاریخی ایران قرار گرفت.

 

جاهای دیدنی کلات نادری

 

اما قصر خورشید تا یادگار نادرشاه افشار نبود. با گشت و گذاری در کلات نادری جاهای تاریخی دیگری مانند بند نادری، کتیبه نادری، اقامتگاه نادرشاه، مسجد کبود، قلعه برج های نگهبانی و دروازه ارغوان شاه را مشاهده خواهید کرد که از آب انبار و دروازه اغوانشاه تنها باقایی برجای مانده است. شاید برایتان سوال باشد نادرشاه افشار از بنایی به این بزرگی چه استفاده ای داشته است؟ قصر خورشید سه طبقه دارد و گفته می شود نادرشاه از طبقه زیرزمین بنا که جایی ترسناک و تاریک بود به عنوان مکانی برای نگهداری زندانی ها  استفاده میکرده است اما طبقات دیگر، تالارهای بزرگی هستند و با توجه به تزئینات صورت گرفته بر روی دیوارهایی تالار، گفته می شود از معماری صفویه  الهام گرفته شده است.

 

کلات نادری مشهد

 

بهترین زمان بازدید از کلات نادری

کلات نادری مشهد در منطقه ای کوهستانی قرار دارد لذت پیشنهاد می کنیم در فصل های بهار و بخصوص تابستان از این شهرستان بازدید کنید چراکه هوای بسیار خنکی دارد اما با شروع فصل پاییز و بعد از آن با فرا رسیدن فصل زمستان، نه تنها شهر کلات سردترین روزهای خود را سپری می کند بلکه با بارش برف، جاده نیز بسیار خطرناک می شود. همچنین پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از کلات نادری را داشتید، ساعاتی را در دشت ها و کوهای اطراف اتراق کنید تا از هوای خنک کوهستانی منطقه لذت ببرید. در آخر خوب است بدانید اگر قصد اجاره ویلا در مشهد را دارید می خواهید در منطقه ای به دور از شلوغی شهر اقامت داشته باشید، ویلاها و خانه های شهر کلات نادری می توانند گزینه مناسبی باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید