بهترین سوغات شمال

چه تفریحی بهتر از گشت و گذار در بازارهای محلی و تهیه بهترین سوغاتی های شمال کشور؟

بهترین سوغات شمال

در کنار سواحل بی نظیر شمال، جنگل های سرسبز، جاهای دیدنی و تاریخی، یکی از تفریحات محبوب گردشگران در شمال کشور، گشت و گذار در میان مراکز خرید و بازارهای محلی شهرها است چراکه حال و هوای بازارهای محلی شمال را در هیچ جا نمی توان پیدا کرد. اما اگر قصد دارید در بازارهای محلی، بهترین سوغات شمال را تهیه کنید با ما همراه باشید تا با برخی از آن ها آشنا شوید.

انواع ترشی، لواشک و میوه های خشک شده

از وقتی که وارد جاده های شمالی کشور می شویم، مغازه های زیادی را می بینیم که انواع لواشک های ترش، شیرین و ملس را بر سردر مغازه آویزان کرده و آن ها را می فروشند اما وقتی وارد شهرهای شمالی می شویم، با بهترین نوع لواشک ها روبرو می شویم که تمامی آن ها محلی بوده و حیاط های شخصی بومی ها تهیه می شوند. به دلیل اینکه شمال منطقه ای غنی از  باغ های مرکبات است، انواع ترشی ها و لواشک های بی نظیری توسط زنان خانه دار شمال تهیه می شود و همچنین، بسیاری از افراد هستند که میوه ها را خشک کرده و در غالب بسته بندی های مختلف برای گردشگران عرضه می کنند.

 

ترشی های شمال

 

کلوچه شمال

کلوچه خوراکی است که در همه جا به وفور یافت می شود. موادی همچون آرد، هل، دارچین، جوش شیرین، روغن حیوانی، تخم مرغ، شکر بیکینگ پودر و وانیل کافیست تا با مخلوط کردشنان یکی از بهترین سوغات شمال تهیه شود. اکثر کلوچه هایی که در شمال کشور عرضه می شوند کلوچه های صنعتی و بسته بندی شده هستند اما در میان بازارهای محلی و بخصوص نانوایی ها، کلوچه های شمالی نیز به فروش می رسند که طعم بی نظیری دارند. شاید این کلوچه ها قیمتشان کمی بیشتر از کلوچه های صنعتی بوده و گردشگران کلوچه های بسته بندی شده را به عنوان سوغاتی ترجیح دهند اما برای مصرف شخصی، کلوچه های محلی کاملاً ارزش این هزینه را دارند. لازم به ذکر است بهترین کلوچه های شمال را در شهر فومن پیدا خواهید کرد.

 

کلوچه شمال

 

لباس محلی؛ شاهکار هنری بانوان شمال

لباس های محلی مردان و زنان شمالی، همواره در صدر زیباترین لباس های محلی ایران هستند. انواع شلیته، دامن، روسری و سربند، جلقه کت، الجاقبا، شلوار و چادر کمر در طرح های رنگارنگ و بسیار زیبا جزء محبوب ترین سوغاتی های شامل به حساب می آیند.

 

لباس محلی شمال

 

نان کماج شمالی؛ بهترین با چای شمالی

شمالی ها با استفاده از وانیل، زدرچوبه، شکر، آرد برنج، تخم مرغ، شیر و گلاب محصولی را تولید می کنند که هم به عنوان سوغاتی می تواند انتخاب بی نظیری باشد و هم بهترین انتخاب برای عصرانه در لب ساحل  یا در دل طبیعت. نان کماج معمولاً در شیرینی فروشی های شمال یافت می شود اما در میان بازارهای محلی و نانوایی ها هم می توان پیدا کرد.

اما نان کماج بدون چای شمال لذت بخش نخواهد بود. چای شمال بهترین چایی است که نه تنها صادر می شود و از نمونه های خارجی نیز کیفیت بالاتری دارد، بلکه در ایران نیز به عنوان بهترین چای شناخته می شود.

رشته خوشکار

معمولاً رشته خوشکار را در ماه رمضان می توان به وفور در میان بازارهایی شمال پیدا کرد. رشته خوشکار جزء بهترین شیرینی هایی سنتی شمال است که برای تهیه آن، آرد برنج، هل، گردو، دارچین، شیر و شکر را بر روی یک سینی مسی قرار داده و سرخ می کنند اما شما می توانید هم به صورت سرخ شده تهیه کنید و هم به صورت خام تا خودتان با هر روش و مواری سرخ کنید.

صنایع دستی؛ مهم ترین قطب درآمد شمال

در کنار برنج که نقش مهمی در اقتصاد مردم شمال دارد و همچنین بهترین برنج های ایران را در این ناحیه می توان یافت، صنایع دستی هم جزء معروف ترین سوغاتی های شمال هستند.

ابریشم بافی در قالب روسری، حوله، لباس های رنگارنگ به لطف پرورش کرم ابریشم در مناطق شمالی کشور، جاجیم بافی در قالب پتو، زیرانداز و سجاده که در میان مردم شمال از ارزش بالایی برخوردار هستند، گلیم بافی که امروزه در میان هنرمندان شمال به امری رایج تبدیل شده و رنگ های سبز، نارنجی، قرمز، کرم و سرمه ای جزء محبوب ترین رنگ ها در گلیم بافی هستند و در آخر، حصیربافی است که در قالب انواع زنبیل ها، کلاه های حصیری، زیرانداز و سبد با طرح های شکیل برای گردشگران به فروش می رسند.

 

صنایع دستی شمال

 

آسان ترین راه اقامت در شمال

به لطف تبدیل شدن شمال به یکی از توریستی ترین نقاط ایران، اکثر سرمایه گذاران تصمیم گرفتند تا در این نقطه سرسبز کشور، از ساحل گرفته تا نوک کوه انواع اقامتگاه های مختلف در قالب کلبه های چوبی در کوه ها و جنگل ها، تا ویلاهای لوکس تریبلکس استخردار در مناطق مختلف شهرهای شمالی بسازند تا گردشگران با هر سلیقه و بودجه ای بتوانند بهترین ویلای مورد نظرشان را اجاره کنند. شما در لوکس ویلا می توانید برای اجاره ویلا در مازندران ، تنها با یک تماس بهترین ویلای موردنظرتان را برای تعطیلات رزرو کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید