جاذبه های دیدنی لواسان

می خواهیم نگاهی با جاذبه های دیدنی لواسان بیاندازیم تا در سفر به این روستای لوکس، نگاهی هم به جاهای دیدنی اش بیاندازید

جاذبه های دیدنی لواسان

لواسان به لطف ویلاهای لوکس و بی نظیری که دارد، به یکی از نقاط گرانقیمت و لاکچری اطراف تهران تبدیل شده و همواره جوانان به دنبال اجاره ویلاهای این منطقه هستند تا چند روزی را در یکی از ویلاهای لوکس اطراف تهران اقامت کنند. اما لواسان جاهای دیدنی بسیاری دارد که می خواهیم به برخی از آن ها اشاره کنیم.

غار هملون

کوهنوردان و طبیعت گردان همواره وقتی که به لواسان می روند از غار هلمون بازدید می کنند. غاری که در اصل از دو غار مختلف با نام های هملون کوچک و هملون بزرگ تشکیل شده و در نزدیکی شهر میگون قرار دارد. دهانه ورودی غار بسیار بزرگ است و از فاصله های دور قابل مشاهده می باشد اما به دلیل مسیر گل و لغزنده داخل غار پیشنهاد می کنیم همواره با استفاده از ابزار و احتیاط کامل وارد غار شوید.

 

جاذبه های دیدنی لواسان

 

روستای افجه

به جرات می توان گفت اگر در لواسان به دنبال منطقه ای بکر و زیبا هستید، به روستای افجه بروید. با دو هزار و چهارصد متری ارتفاع از دریا، روستای افجه منطقه ای کوهستانی بوده و تابستان های بسیار خنک و دلنشینی دارد اما اگر به دنبال منطقه سرسبز روستا هستید، نگاهی به دشت هویج بیاندازید. جالب است بدانید امروزه شاید گردشگران از دشت هویج به عنوان محلی برای پیک نیک و اتراق کردن استفاده می کنند اما در دوران قاجاریه، در اصل شاهراهی بوده که تهران را به دشت لار وصل می کرد.

 

جاذبه های دیدنی لواسان

 

روستای برگجهان

در منطقه لواسان کوچک، یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی لواسان به چشم می خورد. روستایی با خانه های قدیمی در میان ویلاهای لاکچری لواسان که حال و هوای قدیم را القاء می کند. برای دسترسی به روستای برگ جهان می بایست لواسان را به سمت شرق ترک کرده و بعد از 13 کیلومتر به روستای برگ جهان برسید. از مهم ترین جاذبه های دیدنی و تاریخی روستای برگ جهان به امامزاده اسماعیل می توان اشاره کرد که در میان 34 امامزاده لواسان، به عنوان معروف ترین امامزاده منطقه شناخته می شود.

 

جاذبه های دیدنی لواسان

 

رودخانه جاجرود

با 140 کیلومتر مسیر، رودخانه جاجرود از دامنه های جنوب رشته کوه البرز سرمچشمه می گیرد که از مناطق لواسان، فشم، میگون و شمشک عبور می کند. رودخانه جاجرود که با نام رودخانه لواسان نیز شناخته می شود، در نهایت وارد دریاچه سد لتیان می شود و همواره اتراق کردن در کنار رودخانه و بخصوص دریاچه لتیان، یکی از بهترین تفریحات لواسان به حساب می آید.

سد لتیان

امکان ندارد آخر هفته یا تعطیلاتی به کنار سد لتیان بروید و افراد زیادی را مشاهده نکنید که در اطراف دریاچه کمپ راه انداخته اند. سد لتیان یکی از سدهای تامین آب شرب تهران است اما چرا نام این سد را لتیان گذاشتنند؟ شاید برایتان جالب باشد علت نامگذاری سد لتیان بخاطر وجود روستایی با همین نام در این منطقه است که بعد از احداث سد، روستا بطور کامل زیر آب رفت.

منطقه اطراف سد لتیان همواره منطقه مورد علاقه طبیعت گردان است که به لطف مسیرهایی آفرودی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

جاذبه های دیدنی لواسان

 

آبشار ناران

روستای برگ جهان تنها محله قدیمی لواسان به حساب نمی آید. روستای کند علیا در منطقه لواسان کوچک هم جزء جاهای قدیمی لواسان به حساب آمده و می توان بقایایی از بناهای تاریخی از جمله قلعه پیرزن، شیرتازه و غیره را در این منطقه مشاهده کرد. اما محله ناران واقع در روستای کند علیا یکی از بی نظیرترین آبشارهای لواسان را دارد. آبشار ناران با فاصله 700 متری از محله ناران واقع شده است که بین 10 تا 15 متر ارتفاع داشته و در فصل بهار به لطف ذوب شدن برف کوه ها، حجم آبش افزایش می یابد.

غار موزه وزیری

دکتر ناصر هوشمند وزیری کسی است که تمام دارایی اش را صرف کرد تا اولین غار موزه خصوصی ایران را در لواسان تاسیس کند. او که در سال 1325 در همدان به دنیا آمد، توانست در سال 1373 دکترای افتخار هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کند. احمالا آثار بی نظیر دکتر وزیری را در جاهای تهران دیده اید بطور مثال پارک جمشیدیه تهران یکی از پارک های ایران است که آثار دکتر را در خود جای داده است و همچنین در پارک ایرانشهر معروف به خانه هنرمندان، کلکچال، پارک پردیسان، مجسمه های معروف بیمارستان صارم و پارک هم آثار دکتر وجود دارد.

 

جاذبه های دیدنی لواسان

 

اما میرسیم به غار موزه وزیری. دکتر در سال 1384 زمینی 1000 متری در لواسان خرید تا ساختمانی دو طبقه را در آن زمین بسازد تا آثارش را در آن خانه قرار دهد. امروزه می توان در دو طبقه ساختمان و همچنین غارهای منطقه که همچنان در حال گسترش هستند آثار بی نظیر دکتر وزیری را مشاهده کرد. غار موزه وزیری 8 دالان دارد که در دل کوه قرار داشته و در دالان دوم مسجمه ای را مشاهده می کنید که بار سقف غار را بر دوش خود قرار داده است اما جالب است بدانید شما می توانید هنگام بازدید از غار موزه وزیری نگاهی هم به کارگاه مسجمه سازی دکتر بیاندازید تا از نزدیک ببینید استاد چگونه همچین مجسمه های بی نظیری را با چه ابزارهایی می سازد.

 

جاذبه های دیدنی لواسان

 

اجاره ویلا در لواسان؛ بهترین انتخاب اطراف تهران

وقتی که مردم باعث شدند لواسان به یکی از لاکچری ترین و بهترین محله های اطراف تهران تبدیل شود، سرمایه گذاران بسیاری آمدند تا لوکس ترین ویلاها را در این منطقه بسازند. ویلاهای بسیار لوکسی که حتی در برخی از فیلم ها و سریال های محبوب هم مشاهده می شود. اگر به دنبال اجاره ویلا استخردار در لواسان هستید با قیمت های به مراتب گرانتر از سایر مناطق اطراف تهران روبرو خواهید شد هرچند به لطف محبوبیت منطقه، تمام ویلاهای لواسان در آخر هفته ها و تعطیلات به سرعت اجاره داده می شوند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.