زندگی در جنگل های کلاردشت

کلاردشت جرء معدود شهرهای مازندران است که هوایش شرجی نبوده و به لطف طبیعتش، بهترین زندگی جنگلی را دارد.

زندگی در جنگل های کلاردشت

شهر کلاردشت، در گذشته روستا بود که به لطف گسترش منطقه و محبوبیتش در میان مسافران، تبدیل به یکی از بهترین شهرهای شمالی کشور شد. کلاردشت در طبیعت سرسبز شمال قرار دارد که باعث شده زندگی در جنگل های کلاردشت یکی از محبوب ترین تفریحات در میان مردم باشد.

کلاردشت را بیشتر بشناسیم

کلاردشت 190 کیلومتر از تهران، 160 کیلومتر از کرج و 50 کیلومتر از چالوس فاصله دارد. برای رفتن به کلاردشت تنها دو راه مناسب در پیش رو قرار دارد که یکی استفاده از جاده چالوس بوده که می بایست وارد شهر مرزن آباد شوید و دیگری شهر عباس آباد واقع در شمال کلاردشت که هرکدام مسیر سرسبز و دیدنی خود را دارند.

شاید برایتان جالب باشد چرا کوهنوردان به کلاردشت علاقه خاصی دارند! کلاردشت منطقه ای ییلاقی است که تابستان های خنک و زمستان های بسیار سردی دارد و همچنین، کوه ها و قله های زیادی در کلاردشت هستند که اکثراً بیش از 4هزار متر ارتفاع داشته و مرتفع ترین قله، علک کوه نام دارد که با 4850 متر ارتفاع، بعد از دماوند به عنوان دومین کوه مرتفع ایران شناخته می شود.

 

کلاردشت را بیشتر بشناسیم

 

دریاچه ولشت؛ معروف ترین جاذبه دیدنی کلاردشت

اگر حسن کیف که مرکز شهرستان کلاردشت است را به سمت شمال شرق ترک کنید، پس از 22 کیلومتر به یکی از 10 دریاچه آب شیرین ایران خواهید رسید. مسیر دریاچه ولشت مملو از روستاها و درختان سرسبز و دیدنی است و همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید دریاچه ولشت به لطف احداث سد بر مسیر رودخانه به وجود آمده به همین امر، اتراق و طبیعت گردی در اطراف دریاچه و ماهیگیری جزء محبوب ترین تفریحات اطراف ولشت به حساب می آیند.

 

دریاچه ولشت؛ معروف ترین جاذبه دیدنی کلاردشت

 

دهکده مازیچال؛ پدیده اقیانوس ابرها

در میان جاهای دیدنی کلاردشت خوب است نگاهی هم به دهکده مازیچال انداخته و حتی چند روزی را در طبیعت دهکده اقامت داشته باشید. مازیچال با ارتفاع 2600 متری از سطح دریا تنها 20 کیلومتر تا شهر رویایی کلاردشت فاصله دارد و علاوه بر مشاهده منظره ای زیبا از جنگل ها، کوه ها و دریا، پدیده اقیانوس ابرها را هم خواهید دید چرا که به لطف ارتفاع دهکده، ابرها پایین تر از مازیچال قرار می گیرند و چشم انداز زیبایی را به وجود می آورند هرچند در صبح ها بخصوص قبل از طلوع آفتاب، دهکده مازیچال در داخل ابرها محو می شود.

اما اگر می خواهید تمام مدت سفر خود به کلاردشت را در میان ابرها زندگی کنید، نگاهی به روستای سیاه بیشه بیاندازید. روستای سیاه بیشه با نام روستای پنهان چالوس شناخته می شود چراکه در هر زمان و فصلی که به روستا مراجعه کنید، همواره روستا را در میان مه غلیظ خواهید دید هرچند توصیه نمی کنیم بخاطر بارش های سنگین برف، در زمستان وارد روستای سیاه بیشه شوید.

 

دهکده مازیچال؛ پدیده اقیانوس ابرها

 

سنگ سماور؛ شاهکار مهندسی علم کوه

در زمانی که مشغول صعود به علم کوه هستید، در ارتفاع 4500 متری یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعت را مشاهده خواهید کرد. در  این قسمت از مسیر صعود به علم کوه تخته سنگی بزرگ به صورت عمودی بر روی صخره ها قرار گرفته که جزء عجایب کلاردشت به حساب آمده و شهرت جهانی پیدا کرده است.

 

سنگ سماور؛ شاهکار مهندسی علم کوه

 

تپه باستانی کلار؛ بهشت کاوشگران

در دورانی که باستان شناسان مشغول بازدید از مناطق شمالی کشور بودند، در تپه کلار توانستند آثاری بدست آورند که پیش بینی شده قدمتشان به 800 سال پیش برمیگردد هرچند دمت کلاردشت بیش از 4هزار سال پیش بینی شده است. این آثار باستانی که شامل ظروف سفالی، زرین و مفرغین از جمله کوزه، بشقاب، قمقمه، جام و خنجر زرین و غیره هستند به گنجینه کلاردشت معروف بوده و در موزه ایران باستان یا همان موزه ملی نگهداری می شوند.

اما می رسیم به جنگل ها روستاهای کلاردشت که مهم ترین دلیل انتخاب کلاردشت به عنوان بهترین تفریحگاه در میان مردم هستند.

 

تپه باستانی کلار؛ بهشت کاوشگران

 

جنگل آزو یک کیلومتر تا حسن کیف فاصله دارد. بهترین و نزدیک ترین جنگل کلاردشت به مرکز شهر که طبیعت گردان بسیاری ساعت ها و روزها در منطقه جنگلی آزو اتراق می کنند اما در نظر داشته باشید جنگل آزو محل زندگی حیوانات وحشی بسیاری است که برخی از آن ها شامل خرس، خوک، پلنگ و گرگ می باشد و همچنین خوب است بدانید جنگل آزو، خود نیز از قسمت های مختلفی تشکیل شده نام آن ها شامل عسلک، دشت جو پشت، مازیگاسر و غیره است.

اگر در فصل بهار و بخصوص ماه اردیبهشت به کلاردشت سفر کردید حتماً نگاهی به روستای هریجان بیاندازید. با اینکه کلاردشت منطقه ای خوش آب و هوا بوده و به لطف وجود کوه ها در اطراف شهر که مانع از نفوذ رطوبت به شهر می شوند، روستای هریجان هوایی خنک تر و دلنشین تر از حسن کیف دارد. این روستا دشت های سرسبز و آبشارهای دیدنی بسیاری دارد که بازدید آن ها به شدت توصیه می شود و همچنین اگر قصد اجاره ویلا در کلاردشت را دارید، به دنبال ویلاهایی باشید که در روستا هریجان قرار دارند.

 

زندگی در جنگل های کلاردشت

 

اما کلاردشت تنها به جاهای سرسبز و طبیعت محدود نمی شود چراکه با احداث مجتمع تفریحی باغ چمن، مجموعه ای با تفریحات مختلف مانند زمین دوچرخه سواری و اسب سواری، رستوران ها و کافی شاپ های مختلف، دریاچه ماهیگیری، شیلات و پرورش ماهی در کلاردشت به وجود آمد تا در کنار اقامتگاه ها و سوئیت های مختلف، لحظات خوبی را برای مسافران به ارمغان بیاورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید