نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

شهریار شهری در جنوب غرب تهران است که به لطف ویلاهای زیبا و جاذبه های دیدنی، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب تبدیل شده است

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

تهرانی نشین ها، معمولاً آخر هفته ها و تعطیلات خود را یا به شهرهای شمالی سفر می کنند یا به یکی از مناطق اطراف تهران مراجعه می کنند. شهریار نیز جرء مناطق اطراف تهران است که در جنوب غربی پایتخت قرار داشته و مملو از جاهای دیدنی و تاریخی ویلاهای بسیار خوب است. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به جاذهبه های دیدنی شهریار بیاندازیم.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

تخت رستم شهریار

یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی در شهریار، تخت رستم است که قدمتش به دوران ساسانیان بازمیگردد. اگر قصد دارید از تخت رستم بازدید کنید می بایست از شهریار وارد جاده وحیدیه شوید تا پس از 20 کیلومتر و با گذر از روستاهای قجر، نورآباد و قشلاق در انتهای مسیر، هنگامی که به کوه ها رسیدید بنا را ببینید.

تخت رستم شهریار در ارتفاعا 1600 متری قرار دارد که از 2 سکو تشکیل شده که یکی از آن ها برای پیروان زرتشت و دیگری برای روحانیون بوده است. تخت رستم در سال 1316 در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفت.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

قلعه دهشاد شهریار

با قدمتی بیش از 200 سال، قلعه دهشاد در روستای دهشاد پایین واقع در دهستان رزکان از توابع مرکز شهرستان شهریار قرار دارد. قلعه دهشاد در  دوران قاجاریه ساخته شده که در میان بیش از 30هزار جاذبه تاریخی در ایران، جزء معدود بناهای تاریخی است که در دنیا از ارزش قابل توجهی برخوردار می باشد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید قلعه دهشاد تنها قلعه باقیمانده است که همچنان مردم در آن زندگی می کنند. در دوران قاجاریه، شخصی با نام حاجی حبیب الله مفید اولین مالک قلعه بود و امروزه، اکثر افرادی که در  قلعه زندگی می کنند مهاجرین افغان هستند.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

پل آبرسان بادامک شهریار

قدمت پل آبرسان بادامک شهریار به دوران قاجاریه برمیگردد. در آن دوران که شهریار دارای زمین های زراعی فراوانی بود، پل آبرسان بادامک را در کنار پل های آبرسان دیگری ساختند تا آب زمین های زراعی به خوبی تامین شود.

پل آبرسان بادامک شهریار از جمله پل های مهم آبرسانی زمین های این شهر است که بر روی دره عمیق رودخانه قرار داده شده و جالب است بدانید بومی ها، به این پل آبرسان، پل ناسمان نیز می گویند. مصالح استفاده شده برای ساخت پل آبرسان بادامک قلوه سنگ های کوچک و بزرگ می باشد و همچنین بر روی بدنه نیز از آجر های کوچک استفاده شده است. امروزه اما، به لطف فعالیت های انسانی دیگر آبی از زیر پل آبرسان بادامک جاری نیست و این پل، در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران ثبت شد تا یکی از جاهای تاریخی شهریار به حساب آید.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

تپه جوقین

با نگاه به تپه جوقین، به معماری دوران پیش از اسلام روبرو می شویم و گفته می شود قدمت تپه جوقین به دوران ساسانیان برمیگردد. جالب است بدانید کاوشگران و باستان شناسی تا کنون هیچ کاوشی بر روی این تپه انجام نداده اند.

در میان بناهای تاریخی و دیدنی شهریار، تپه جوقین بزرگترین بنای تاریخی است که تماماً از خشت ساخته شده و گفته می شود در گذشته، این تپه دارای قلعه های بزرگی بود که کاربرد نظامی داشته است و همچنین برخی هم می گویند نام جوقین برگرفته از نام بهرام چوبین است که از افراد مشهور منطقه در آن دوران بوده. امروزه تپه جوقین واقع در روستای جوقین جزء دیدنی های محبوب شهریار است که در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

قره تپه شهریار

پیش بینی شده قدمت قره تپه شهریار به 7هزار پیش برمگیردد که باعث شده قره تپه از جمله جاذبه های باستانی خاص و مهم در اطراف تهران به حساب آید. قره تپه شهریار در یکی از بهترین نقاط شهرستان قرار دارد بطوریکه در اطراف تپه زمین های زراعی و روستاهای معروف شهریار واقه شده و همچنین از طریق قره تپه نیز می توان دسترسی مناسبی به فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی (ره) داشت.

اولین بار پس از هزاران سال، کاوشگران فرانسوی و انگلیسی این منطقه را کشف کردند و پس از بررسی های صورت گرفته در این منطقه، آثاری به قدمت 5هزار ساله کشف شد که گفته می شود مربوط به کشورهای اسپانیا و ایتالیا می باشد. آثار باستانی کشف شده در قره تپه شامل ظروف سفالی و گلی به رنگ های سیاه، قرمز، خاکستری و غیره هستند که پیش بینی شده هزاران سال پیش، قره تپه مسیری تجاری و مهم میان شرق آسیا و اروپا بوده است. لازم به ذکر است قره تپه شهریار در سال 1377 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد اما همچنان در فهرست میراث تاریخی یونسکو به ثبت نرسیده است.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

تپه فردوس شهریار

 اگر می خواهین تپه فردوس، یکی از مناطق بسیار قدیمی شهریار را ببینید، می بایست به شررق جاده رباط کریم – شهریار مراجعه کنید. تپه فردوس شهریار در میان باغ های میوه نزدیک به شهر جدید فردوسیه قرار دارد که در سال 1379 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد. لازم به ذکر است در تپه فردوس قلعه ها و بناهایی مربوط به دوران سلجوقیان وجود داشته که به لطف فعالیت های انسانی و همچنین فرسایش در اثر عوامل طبیعی، از بین رفته و امروزه به شکل تپه درآمده اند.

حمام قدیمی یوسف آباد صیرفی

در روستای صیرفی آباد واقع در جنوب شهر جدید فردوسیه، مسجدی را میبینیم که در کنارش، حمام قدیمی یوسف آباد صیرفی قرار دارد و جالب است بدانید این حمام، تنها حمام قدیمی باقیمانده در  شهرستان شهریار است که هرساله، گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. قدمت حمام قدیمی یوسف آباد صیرفی به دوران قاجاریه برمیگردد و امروزه، این حمام قدیمی و باارزش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دشت شقایق

اکثر مردم تصور می کنند شهریار منطقه ای کوهستانی است که اطرافش تپه ها و کوه های مختلف وجود داشته و زمین های زراعی آن توسط فعالیت های انسانی از بین رفته اند و همچنین، هدف اکثر مردم از سفر به شهریار، اقامت در باغ ویلاهای شهر و چند روزی دوری از روزمرگی است. اما شهریار مناطق سرسبز، زیبا و دیدنی مختلفی هم دارد که در میان گردشگران، معروف ترین آن ها دشت شقایق است.

دشت شقایق در روستای دورافتاده اخترآباد قرار دارد که فاصله قابل توجهی تا شهریار داشته و در سال های گذشته، چندان به روستا توجهی نمیشد اما امروزه به لطف وجود دشت شقایق، گردشگری به یکی از قطب های مهم درآمد مردم روستا تبدیل شده است. دشت شقایق در فاصله 40 کیلومتری شهریار و 25 کیلومتری صفادشت قرار دارد. دشت شقایق همانطور که از نامش مشخص است، مملو از گل های وحشی و سرخ شقایق بوده و منظره ای بی نظیر را به وجود آورده لذا انتخاب دشت شقایق به عنوان منطقه ای بکر برای اتراق و لذت بردن از آرامش انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

پل دختر بادامک

پل بادامک در جنوب شرقی سعیدآباد واقع در شرق شهریار قرار دارد. ظاهر پل گهواره ای است که نزدیک به 4 متر هم ارتفاع دارد. شاید در مسیرتان از روی پل گذر کنید، اما شاید برایتان جالب باشد با تاریخچه پل آشنا شوید.

قدمت پل بادامک به دوران قاجاریه برمیگردد و قاجارها با استفاده از گل آهک، خاک و شن پلی ساخته اند که تا به امروز همچنان پابرجا مانده و روزانه هزاران خودری سواری و سنگین از روی آن عبور می کنند.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

برج مقبره بابا محمود شهریار

آرامگاه بابا محمود جزء معدود مقبره های اطراف تهران است که در میان بومی ها از ارزش و احترام قابل توجهی برخوردار است. از بیرون که به مقبره نگاه می کنیم، مقبره ای استوانه ای شکل می بینیم که 15 متر ارتفاع داشته و تمام بنا از خشت و گل ساخته شده است. لازم به ذکر است قدمت آرامگاه بابا محمود شهریار به دوران سلجوقیان برمیگردد و در سال های اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار

 

پل آبرسان ورامینک

یکی دیگر از بناهایی که قاجاریه برای ما به یادگار گذاشته است، پل آبرسان ورامینک می باشد. پل نزدیک به 26 متر طول دارد که یک طرف پل از آخر ساخته شده و طرف دیگر علاوه بر آجر، از خاک و شن. اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد نحوه ساخت پل، ظاهر و ارتفاعی که دارد مربوط به دورانی است که رودخانه کرج بسیار پر آب بوده است.

پل آبرسان بادامک

یکی دیگر از پل های آبرسان شهرستان شهریار، پل بادامک است. در گذشته پل آبرسان را برای زمین های کشاورزی ساختند تا آب زراعی را به سمت زمین های سرسبز و کشاورزی ببرد اما امروزه جز خشکی، چیزی از زمین های کشاورزی باقی نمانده است.

پل آبرسان بادامک در نزدیکی پل ورامینک قرار دارد و اگر قصد بازدید از این پل را دارید می بایست به جاده سعید آباد – شهریار مراجعه کرده و وارد خاکی شوید که قبل از پل روگذر راه آهن قرار دارد. برای ساخت پل آبرسان بادامک فقط از سنگ های بزرگ استفاده شده که به لطف آن ها، پل بیش از 8 متر طول و 5 متر ارتفاع است. اما هنگامی که به پایین پل می رویم، تزئینات آجری می بینیم که لوزی شکل هستند و پیش بینی شده، معماری پل آبرسان بادامک به اوایل اسلام و دوران قاجاریه برمیگردد.

 

نگاهی به جاذبه های دیدنی شهریار