همه چیز درباره ایزدشهر

ایزدشهر شهرکی توریستی است که جاهای دیدنی و تاریخی مختلفی را در خود جای داده. در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهید شد.

همه چیز درباره ایزدشهر

در میان بیش از صد شهر مازندران، ایزدشهر جزء معدود شهرهایی است که در ایام شلوغی شمال کشور، جزء مناطق نسبتاً خلوت به حساب می آید تا بومی ها و اندک مسافران شهر در آرامش مطلوبی زندگی کنند. در ادامه می خواهیم با ایزدشهر بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه ایزدشهر

ایزدشهر منطقه ما بین محمودآباد و نور است که درواقع 8 کیلومتر از محمود آباد و 7 کیلومتر از نور فاصله دارد که جزء توابع شهرستان نور است. ایزدشهر در گذشته شامل چندین روستا با نام های امیرآباد کناره، ساروج محله، بازارسر بود که در سال 1384، این روستاها با هم ادغام شدند و شهر ایزدشهر را به وجود آوردند و امروزه امیرآباد کناره، بازارسر و سادات محله مهم ترین مناطق ایزدشهر به حساب می آیند.

اکثر آثار تاریخی ایزدشهر به دوران قاجاریه برمیگردد چراکه ایزدشهر در دوران قاجاریه تاسیس شده است و در سفرنامه های ناصرالدین شاه می توان خاطره سفر او به ایزدشهر را نیز مشاهده کرد. در دوران قاجاریه روستای ایزدشهر به قدری بزرگ بود که شاه می توانست آن را به عنوان تیول به یکی از دربارانش بدهد. تیول درواقع زمین یا ملکی بزرگ است که از طرف شاه هدیه داده می شود. ایزدشهر در گذشته نامش ایزده بوده و امروزه بومیانی هستند که ایزدشهر را با نام قدیمی اش می شناسند. همچنین لازم به ذکر است با اینکه جمعیت ایزدشهر نزدیک به 10هزار نفر پیش بینی شده اما تنها 20درصد جمعیت شهر را بومیان تشکیل می دهند.

 

همه چیز درباره ایزدشهر

 

حمام های قدیمی میرزا آقا خانی

یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی شهرک ایزدشهر، حمام های قدیمی میرزا آقا خانی هستند که قدمتشان به دوران قاجاریه برمیگردد. در دوران قاجاریه هنگامی که میرزا آقا خان نوری به عنوان صدر اعظم ناصرالدین شاه بود دستور داد تا برای تشویق مردم این محله برای استفاده از آبگرم برای شست و شوی، حمام های خزانه ایزده ساخته شود. به لطف این امر، مردم ایزده توانستند خود چاه های مختلف در مازندران کنده و با استفاده از طناب و سطل، از اعماق چاه آب بیرون آورند بطوریکه چاه را به صورت قیف مانند درست می کردند تا آب در آن منطقه جمع شود و سپس بعد از تخلیه آب، چاه را با خاک می پوشاندند هرچند مهم ترین دلیلی که میرزا آقا خان نوری دستور همچین کاری را داد، ابتلای کمتر مردم به بیماری های مختلف بود.

موزه گالری دیدی ایزدشهر

موزه گالری دیدی بنایی شبیه به موزه لوور پاریس است که بنیان گذار موزه، علی توسلی می باشد که به عنوان یکی از علاقه مندان به صنعت هنر شناخته می شود. او که اکنون بیش از 70 سال سن دارد، از اوایل دهه 50 وارد صنعت هنر شد و آثار هنری بسیاری را خریداری کرده است.

امروزه در موزه گالری دیدی ایزدشهر می توان هزاران اثر دیدنی را مشاهده کرد که همگی توسط هنرمندان محبوب خلق شده اند. بطور کلی نزدیک به 150 مجسمه، 600 تابلوی هنری و هزاران اثر دیگر در موه گالری دیدی نگهداری می شود. همچنین در کنار آثار بسیار زیبای موزه گالری دیدی، مرکز خرید، رستوران، کافی شاپ و کتابخانه نیز در این مجمع فرهنگی و هنری به چشم میخورد. شاید برایتان جالب باشد بدانید موزه گالری دیدی در سال 1395 با بودجه 300 میلیارد تومانی ساخته شده است و بیش از 3هزار متر مربع از زمین های ایزدشهر را به خود اختصاص داده است.

برای دسترسی به موزه گالری دیدی می بایست شهر محمود آباد را به سمت نور ترک کرد و در کیلومتر 9 ایزدشهر، وارد مجتمع دیدی شد. لازم به ذکر است برای افرادی که خودروی شخصی به همراه دارند پارکینگ اختصاصی در نظر گرفته شده است که هزینه جداگانه داشته و همچنین می بایست هزینه هم بابت بلیط ورودی به گالری پرداخت نمود. ساعت کاری موزه گالری دیدی همه روزه از ساعت 10 صبح الی 11 شب می باشد.

 

همه چیز درباره ایزدشهر

 

پارک جنگلی ایزدشهر

در سال 1387 هنگامی که هیئت دولت، دومین سفر خود را به ایزدشهر داشتند، یکی از بزرگترین پارک های جنگلی مازندران را معرفی کردند. پارک جنگلی ایزدشهر نزدیک به 50هزار متر مربع از زمین های سرسبز ایزدشهر را به خود اختصاص داده است. اگر در سفر به ایزدشهر قصد دارید از منطقه چمستان بازدید کنید، مسیر پارک جنگلی ایزدشهر یکی از بهترین مسیرها خواهد بود.

پارک جنگلی ایزدشهر منطقه ای است که تمام بافت های درختی آن حفظ شده و در میان آن ها امکانات رفاهی بسیاری ساخته شده است که می توان به زمین های بازی کودکان، سرویس ها بهداشتی، آلاچیق های مختلف و غیره اشاره کرد.

 

همه چیز درباره ایزدشهر

 

امام زاده قاسم

امام زاده قاسم یکی از قدیمی ترین امام زاده های شهرستان نور است. امام زاده قاسم در زمینی به وسعت بیش از 2هزار متر مربع قرار دارد که اطراف آرامگاه به عنوان قبرستان استفاده می شود. لازم به ذکر است در سال های اخیر، بنای امام زاده قاسم ایزدشهر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

همه چیز درباره ایزدشهر