جاذبه های دیدنی فریدونکنار

فریدونکنار یکی از بهترین شهرهای ساحلی شمال واقع در شرق مازندران است. در ادامه می خواهیم نگاهی به جاذبه های دیدنی فریدونکنار داشته باشیم

معرفی جاذبه های دیدنی فریدونکنار

فریدونکنار امروزه به یکی از بهترین شهرهای ساحلی مازندران تبدیل شده است که در شرق مازندران قرار داشته و درمیان مردم به شهری به تپه های هزار ساله معروف شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی فریدونکنار بیاندازیم.

تاریخچه فریدونکنار

تا قبل از سال 1320، فریدونکنار روستایی بیش نبود اما در سال 1320، تصمیم گرفته شد تا فریدوکنار به شهر تبدیل شود. در قدیم به فریدونکار کنار اهمیت بالایی داده شده و با احداث شهرک های مسکونی مختلف، فریدونکنار به یکی از بهترین شهرهای شمال برای رفاه، آسایش و ثبت بهترین خاطرات شمال تبدیل شده است. 

نام قدیمی فریدونکنار، فری کنار بوده چراکه معتقد بودند فریدون جم به عنوان نبیره جمشید باعث پیدایش این شهر شده است. برخی هم می گویند شخصی با نام فریدون که پادشاه کیانی بود، با کشتی به سواحل فریدونکنار آمد تا در این منطقه بنایی مستحکم ساخته و از دست دشمنان در امان باشد.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

بندرگاه فریدونکنار

در سال 1369 لایحه ای در مجلس تصویب شد تا بندرگاهی در شهر فریدونکنار ساخته شود. پس از 5 سال و در اوایل سال 1374 ساخت بندرگاه آغاز گردید و در سال 1381، موج شکن ها و اسکله های بندرگاه به پایان رسید هرچند 5 سال طول کشید تا بندرگاه فریدونکنار به عنوان مرز مجاز دریایی شناخته شود و و با نام شرکت راهبران بندر فریدونکنار رسماً شروع به کار کند. امروزه با اینکه هدف اصلی بندرگاه فریدونکنار، انجام کارهای تجاری و رفت و آمد کشتی ها است اما جزء جاهای دیدنی فریدونکنار به حساب می آید که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

تالاب فریدونکنار

تالاب معروف فریدونکنار از جمله بزرگترین تالاب های استان مازندران است که بیش از 5400 هکتار مساحت دارد. برای بازدید از تالاب فریدونکنار می بایست به جنوب شرقی شهر مراجعه کنید و همچنین خوب است بدانید تالاب فریدونکنار در میان صدها تالاب استان مازندران، به عنوان غنی ترین تالاب برای پرندگان شناخته می شود.

اما بهترین زمان بازدید از تالاب فریدونکنار، فصل پاییز است. در فصل پاییز هزاران گونه پرنده از جمله طاووسک، سسک دم پهن، عقاب دریایی دم سفید، اردک نوک پهن، قوی فریادکش، بوتیمار و صدها گونه دیگر به فریدونکنار مهاجرت می کنند تا در در تالاب فریدونکنار زندگی کنند. همچنین جالب است بدانید درنای سیبری، پرنده ای است که در روسیه زندگی می کنند و شکارچیان روسی تعداد زیادی از این درنا ها را شکار کرده اند و تنها یک درنای سیبری باقیمانده و در فصل پاییز، تنها درنای سیبری از دست شکارچیان روسی فرار می کند تا به فریدونکنار آمده و مهمان امنیت، آسایش و تالاب غنی فریدونکنار باشد.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

پارک لاله فریدونکنار

پارک لاله فریدونکنار یکی از زیباترین پارک ها و مناطق دیدنی شهر اسست که متاسفان از جانب شهرداری فریدونکنار، چندان به آن اهمیت داده نمیشود. با اینکه پارک لاله فریدونکنار بسیار بزرگ و سرسبز بوده و مناسب اتراق می باشد اما بر سردر ورودی پارک تابلوی بزرگ با عنوان برپایی چادر ممنوع است روبرو خواهید شد.

اگر قصد بازدید از پارک لاله فریدونکنار را دارید خوب است بدانید درب ورودی پارک لاله در خیابان چمران واقع شده است که در اطراف درب ورودی، به ندرت جای پارک پیدا می شود. اما بعد از اینکه وارد پارک شدید و چند ساعتی از طبیعت زیبای پارک لذت بردید، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به باغ پرندگان که در پارک لاله قرار دارد نیز بیاندازید. همچنین خوب است بدانید پارک لاله در نزدیکی ساحل فریدونکنار قرار دارد.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

باغ پرندگان فریدونکنار

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت پارک لاله فریدونکنار در میان گردشگران، باغ پرندگان واقع در پارک است. شاید برایتان جالب باشد که باغ پرندگان فریدونکنار، درواقع اولین باغ پرندگان در کل استان مازندران است و در این باغ می توان انواع مرغ های وخشی، خوتکا، پلیکان، غازهای وحشی، قو و چندین گونه مرغابی را مشاهده کرد.

روستای ازباران

اگر شهر فریدونکنار در جستجوی زیباترین مناطق سرسبز شهر هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای ازباران بیاندازید. روستای ازباران منطقه ای بسیار سرسبز و دیدنی است که هم زیبایی منطقه و هم آب بندان های جذاب باعث شده هر سال هزاران گردشگر از این منطقه بازدید کنند.

ساکنین روستای ازباران نزدیک به 3هزار نفر در غالب بیش از 700 خانوار هستند که از قرن های پیش، هنگام به وجود آمدن روستا تا به امروزه، همچنان یکی از مهربانترین مردمان مازندران به حساب می آیند. صید ماهی، قو و مرغابی در این روستا امری رایج است و اگر در فصل مهاجرت پرنده ها به روستا بروید، پرندگان بسیاری را در حال پرواز و سکونت در روستای ازباران را مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است در این روستا زمین های شالی بسیاری وجود دارد و اگر به دنبال برنج و چای با کیفیت در فریدونکنار هستید، بی شک روستای ازباران می تواند بهترین انتخاب باشد.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

شهرک ساحلی خزرشهر

معروف ترین و محبوب ترین بخش فریدونکنار، شهرک خزرشهر است. تقریباً اکثر ایرانی ها خزرشهر را میشناسند. این شهرک در شرق فریدونکنار قرار دارد که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود. خزرشهر جنوبی در منطقه جنگلی واقع شده است که از سوئیت تا ویلاهای لوکس در این شهرک وجود دارد اما پیشنهاد می کنیم اگر قصد اجاره ویلا در شهرک جنوبی خزرشهر را دارید به سراغ ویلاهای دوبلکس بروید تا در طبقات بالای ویلاها، از چشم انداز بی نظیر جنگل و دریا لذت ببرید.

اما خزرشهر شمالی به مراتب محبوب تر از خزرشهر جنوبی است چراکه در نوار ساحلی قرار داشته و اکثر ویلاهای واقع در شهرک، جزء ویلاهای لوکس به حساب می آیند. اگر شما هم قصد دارید از شهرک خزرشهر شمالی و یا جنوبی بازدید کنید خوب است بدانید تنها مالکان ویلاها یا مهمانانشان می توانند وارد شهرک شوند. در شهرک خزرشهر شمالی می توانید علاوه بر لذت بردن از ویلاهای لوکس، در ساحل موتورهای چهارچرخ اجاره کرده، ساعاتی در آلاچیق های ساحل نشسته و همچنین در رستوران ها و کافه های ساحلی خزرشهر نیز از چشم انداز زیبای دریا در کنار یک فنجان نوشیدنی یا یک وعده غذایی لذیذ لذت ببرید. لازم به ذکر است در ساحل شهرک خزرشهر شمالی، پلاژ اختصاصی برای بانوان نیز در نظر گرفته شده است.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

ساحل فریدونکنار

در میان سواحل استان مازندران، ساحل فریدونکنار جزء معدود سواحل تفریحی شمال است که در میان مردم از توجه بالایی برخوردار است. طول ساحل فریدونکنار به بیش از 8 کیلومتر می رسد و در اکثر جاهای ساحل، مردم می توانند به شنا کردن و ماهیگیری بپردازند هرچند همواره توصیه می کنیم برای شنا کردن به نکات ایمنی دقت کنید و در روزهای بارانی و طوفانی از شنا کردن در دریا پرهیز کنید. همچنین در ساحل فریدونکنار پلاژ ساحلی نیز وجود دارد که رستوران ها و کافه های مختلفی در آنجا مشاهده می شود که برای دسترسی به پلاژ می بایست در شهر فریدونکنار خود را  به خیابان امام برسانید تا در میدان ماهی، وارد پلاژ ساحلی فریدونکنار شوید.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

دامگاه پرندگان فریدونکنار

یکی از جاهای دیدنی محبوب در فریدونکنار، دامگاه پرندگان است. متاسفانه امروزه از روش های سنتی و مدرن برای شکار پرندگان استفاده می شود اما در فریدونکنار، دامگاهی ساخته شده تا انواع پرندگان را در آن نگهداری کند. در دامگاه پرندگان فریدونکنار که بیش از 46هزار متر مربع مساحت دارد، پرندگانی مانند بوتیمار کوچک، پرستوی دریایی، چنگر، بلوطی، اردک سرسفید، اردک بلوطی، طاووسک، چنگر نوک سرخ و ده ها گونه دیگر که برخی از آن ها نادر نیز هستند نگهداری می شود که بازدید از دامگاه پرندگان فریدونکنار را بسیار جذاب می کنند.

شالیزارهای فریدونکنار

اگر به دنبال مرغوب ترین برنج در شرق مازندران هستید، فریدونکنار بهترین انتخاب خواهد بود. بطور کلی مناطق مختلفی در مازندران هستند که برنج های مرغوبی را عرضه می کنند اما فریدونکنار همواره جزء برترین ها بوده است.

به گفته گردشگران، برنج محلی طارم فریدونکنار، بهترین برنجی است که در این شهر می توان تهیه کرد. زمین های شالی در فریدونکنار به لطف وجود موجودات ریز در خاک، علاوه بر اینکه باعث تهویه هوا در خاک می شوند، شالیکاران هم به کود کمتری نیاز پیدا خواهند کرد و همچنین گفته می شود در خاک های زمین های شالی فریدونکنار مقادیر زیادی میکرو ارگانیسم وجود دارد.

بعد از اینکه شالیکاران برنج ها را برداشت می کنند، فصل مهاجرت پرنده ها آغاز می شود و به مدت 6 یا 7 ماه، پرندگان مهاجر در زمین های شالی فریدونکنار زندگی می کنند که به لطف این امر، کوه زیادی در زمین های شالی به وجود می آید. شاید برایتان جالب باشد بدانید اگر در فصل بهار و تابستان به شالیزارهای فریدونکنار مراجعه کنید هم می توانید زمین های زیبای شالی را مشاهده کرده و هم شالیکاران درحال برداشت برنج اما در فصل پاییز و زمستان به دلیل بارش سنگین باران در فریدونکنار، زمین هایی شالی تبدیل به تالاب می شوند که آن هم منظره دیدنی زیبایی را به وجود می آورد.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

تالاب فریدونکنار

با شروع فصل مهاجرت پرندگان، در فریدونکنار با یکی از نادرترین پرنده های جهان با نام درنای سفید روبرو می شویم که در فصل مهاجرت، تنها زیستگاهش شهر فریدونکنار است. تالاب فریدونکنار در جنوب شهر قرار دارد که 5400 هکتار از زمین های سرسبز فریدونکنار را شامل می شود. بهترین زمان بازدید از تالاب فریدونکنار فصل زمستان است چراکه در این فصل صدها گونه پرنده به دلیل مهاجرت، در تالاب زندگی می کنند که شامل غازهای وحشی، مرغابی، پرلا، حواصیل، مرغ سقا، شاهین، عقاب شاهی، قره غاز، باکلان، قو و غیره هستند.

نه تنها مردم عادی بلکه شکارچیان به درنای سفید اهمیت خاصی می دهند چراکه در گذشته، 6 درنای سفید از روسیه به سمت فریدونکنار مهاجرت می کردند که تنها یک درنای سفید توانست از دست شکارچیان روسی فرار کند. اکنون هرساله او به فریدونکنار مهاجرت می کند.

 

جاذبه های دیدنی فریدونکنار

 

نکاتی برای اجاره ویلا در فریدونکنار

در برای اقامت در فریدوکنار ویلاهای مختلفی برای اجاره وجود دارد که در میان آن ها، ویلاهای جنگلی محبوب تر هستند. همچنین ویلاهای شهرک خزرشهر نیز اکثرشان اجاره داده می شود هرچند قیمت های بالایی دارند اما ارزش سفری بی نظیر را دارند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد اجاره ویلا در فریدونکنار در تعطیلات چند روزه دارید، به دلیل تقاضای بالا حداقل از یک هفته نسبت به اجاره ویلا اقدام کنید.