همه چیز درباره شمشک

شمشک، منطقه ای در شمال شرق تهران است که می خواهیم در این مطلب نگاهی به جاهای دیدنی این شهر بیاندازیم.

همه چیز درباره شمشک

با گذر از مناطق اوشان، میگون و فشم، به شمشک، یکی از خوش آب و هواترین و بهترین مناطق اطراف تهران در شمال شرق پایتخت می رسیم. اما می خواهیم در ادامه نگاهی به شمشک و جاهای دیدنی منطقه بیاندازیم.

تاریخچه شمشک

شمشک شهری در 50 کیلومتری تهران است که به لطف موقعیتی که دارد، آب و هوایی متفاوت از تهران داشته و در این شهر شاهد تابستان های خنک و زمستان های بسیار سرد هستیم. مسیر دسترسی به شمشک به دستور دکتر حسابی ساخته شده است چراکه در گذشته، شمشک یکی از معادن مهم ذغال سنگ در ایران به حساب می آمد و درصد قابل توجهی از سوخت فسیلی ایران از این منطقه تهیه میشد لذا علاوه بر اشتغال زایی برای مردم مناطق شمشک، میگون و فشم، صدها خانواده ترک نیز به شمشک مهاجرت کردند. شاید برایتان جالب باشد بدانید جاده شمشک در میان بومی های منطقه از اهمیت بالایی وجود دارد چراکه هنگام ساخت و ساز و تعمیر جاده، بخاطر وجود نداشتن دستگاه های مدرن، افراد زیادی جان خود را از دست دادند. همچنین در دهه های گذشته، در شمشک چندین بیمارستان و سینما وجود داشت که امروزه تمامی آن ها نابود شده اند.

منطقه تل تنگه

اکثر جاهای دیدنی شمشک، طبیعت و دشت های سرسبز هستند که غارها، چشمه ها، آبشارها و جاهای دیدنی مختلفی دارند. منطقه تل تنگه اما تنگه ای است که در میان کوهنوردان بسیار محبوب واقع شده و برای دسترسی به تل تنگه می بایست به شمال شمشک و منطقه دربندسر مراجعه کنید.

نکته ای در خصوص بازدید از تل تنگه بدانید این است که در جاده، خروجی خاکی وجود دارد که تنها راه دسترسی به تل تنگه بوده و در اکثر مواقع، مسیر توسط بومی ها با زنجیر بسته می شود لذا اکثر گردشگران خودروهای خود را در اطرف خروجی پارک کرده و باقی مسیر را پیاده می روند هرچند در صورت باز بودن مسیر نیز به دلیل ناهموار بودن، معمولاً خودروهای آفرودی می توانند از مسیر تل تنگه عبور کنند.

تل تنگه میان دو کوه قرار دارد و همانطور که از نام دره معلوم است، در فصل زمستان به دلیل بارش سنگین برف، برف ها در دره انبار می شوند و به قدری این منطقه خنک است که در فصل تابستان هم شاهد حضور برف در دره تل تنگه هستیم. همچنین خوب است بدانید ارتفاع برف های دره گاه تا بیش از 5 متر نیز میرسد.

 

همه چیز درباره شمشک

 

رودبار قصران

رودبار قصران از توابع شهرستان شمیرانات تهران است که  نزدیکبه 20هزار نفر جمعیت را در خود جای داده و به لطف نزدیکی رودبار قصران به مرزهای استان مازندران، اکثر مردم این منطقه به زبان مازندرانی صحبت می کنند. رودبار قصران شامل مناطق دربندسر، شمشک، اوشان و فشم است و در کنار گویش مازندرانی، گویش های لالان، زایگان، میگون، روته، گرمابدر، شهرستانک و شمشک نیز در میان مردم منطقه مشاهده می شود.

دهستان رودبار قصران در دوران قاجاریه از اهمیت بالایی برخوردار بود چراکه ناصرالدین شاه اکثر دوران تابستان را در این منطقه می گذراند و همچنین همسرش، انیس الدوله در روستای امامه این منطقه به دنیا آمده بود.

 

همه چیز درباره شمشک

 

آبشار دربندسر

روستای دربندسر یکی از محبوب ترین مناطق شمشک است که در فاصله 3 کیلومتری شمال شمشک قرار دارد. برای دسترسی به آبشار می بایست ابتدا وارد مسیر دره دربندسر شوید. این مسیر یکی از بهترین مسیرهای طبیعت گردی در شمشک است که از میان باغ ها و درختان مختلف می گذرد و همچنین یکی از بکرترین و زیباترین نقاط شمشک به حساب می آید. گردشگران بعد از اینکه نزدیک به یک ساعت در دره دربندسر پیاده روی می کنند، هنگامی که به انتهای مسیر میرسند آبشار دربندسر را مشاهده می کنند. این آبشار از سرشاخه های مهم رودخانه جاجرود است که از تل تنگه و کهوگریه سرچشمه می گیرد و در نهایت، به رودخانه جاجرود میریزد. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از آبشار دربندسر را دارید، با خود لوازم پیک نیک هم به همراه ببرید تا در طول مسیر یا هنگامی که به اطراف آبشار رسیدید، ساعاتی را مهمان طبیعت زیبای شمال تهران باشید و از صدای پرندگان، آبشار و چشم انداز بی نظیر منطقه لذت ببرید.

 

همه چیز درباره شمشک

 

اقامتگاه بارین شمشک

به جرات می توان گفت یکی از عجیب ترین و جالب ترین هتل های ایران، اقامتگاه بارین شمشک است که در سال 1390، توانست رتبه دوم جایزه بهترین معماری ها را دریافت کرده و همچنین، برنده جایزه بین المللی طرح نوین جهانی شیکاگو نیز می باشد.

اقامتگاه بارین ملک شخصی است و اگر قصد اقامت در این هتل را دارید یا می بایست یکی از واحدهای هتل را خریداری کرده یا به صورت سالانه اجاره کنید. تمامی واحدهای اقامتگاه بارین شمشک مبله هستند و نمای واحدها به صورت کلبه اسکیموها می باشد هرچند این اقامتگاه جزء لوکس ترین هتل های ایران به شمار رفته و از بیرون هم که به بنا نگاه می کنید، با ظاهری استخوان مانند روبرو می شوید.

استدیو "ری را" معماری بی نظیر اقامتگاه بارین شمشک را برعهده گرفته است. هتل بارین که با نام هتل اسکی هم شناخته می شود، در نزدیکی پیست اسکی شمشک واقع شده و با اقامت در این هتل، از چشم انداز بی نظیر پیست و کوه های اطراف بهرمند خواهید شد. لازم به ذکر است اقامتگاه بارین شمشک هنگامی که در سال 2011 ساخته شد، 10 طبقه و 67 واحد داشت که متراژ این واحدها از 45 متر الی 270 متر مربع بوده و در طبقات بالای هتل هم پنت هاوس های بی نظیری وجود دارد که ظاهرشان شبیه به غارهای کوه های یخی هستند.

 

همه چیز درباره شمشک

 

بقعه شاهزاده حسین (ع) شمیران

برای بازدید از بقعه شاهزهاده حسین (ع) می بایست به روستای امامه در نزدیکی شمشک از توابع شهرستان رودبار قصران مراجعه کرد. بقعه شاهزاده حسین (ع) از جمله مهم ترین بناهای زیارتی در این شهرستان به شمار می رود و بنای امامزاده شاهزاده حسین (ع) آجری بوده و نمایی بسیار ساده دارد. همچنین به لطف موقعیت بنای امامزاده، سقف بنا شیروانی بوده و در داخل بنا هم ضریحی کوچک و چوبی مشاهده می شود.

امامزاده شاهزاده حسین (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده و نامش میرعلی بن شمس الدین بن علی بن محمد بن هادی بن مهدی بن نوروز بن محسن بن امام موسی کاظم (ع) می باشد که در میان ردم بخصوص بومی های روستای امامه، به امامزاده شاهزاده حسین (ع) معروف است. لازم به ذکر است برای بازدید از بنای امامزاده در روستای امامه می بایست به روستای امامه بالا مراجعه کنید.

 

همه چیز درباره شمشک

 

هفت چشمه میگون

از جمله جاهای دیدنی و جذاب فشم که بازدید از آن را پیشنهاد می کنیم، هفت چشمه است. هفت چشمه درواقع از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده و در روستای میگون در نزدیکی فشم واقع شده است. هفت چشمه منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و دلنشین به حساب می آید لذا در فصل بهار و تابستان، گردشگران بسیاری را در این منطقه مشاهده می کنیم که در حال لذت بردن از طبیعت هستند.

آب هفت چشمه میگون از طریق بارش سنگین باران و همچنین ذوب شدن برف کوه های اطراف تامین می شود اما شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته، هفت چشمه میگون تعداد زیادی چشمه داشت اما در سال های اخیر به دلیل لایروبی های که توسط شهرداری صورت گرفت، شاهد تعداد کمتری چشمه هستیم و رودخانه هایی را می بینیم که در نهایت به درون حوضچه ای میریزند.

 

همه چیز درباره شمشک

 

غار اسحاق تهران

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به فشم، از غار و دره هملون بازدید کردید، نگاهی هم به غار اسحاق نیز بیاندازید که در نزدیکی دره هملون بوده و برای بازدید از غار اسحاق می بایست از مسیر سمت چپ دره هملون عبور کنید و پس از نیم ساعتی پیاده روی در سربالای تند، به دهانه ورودی غار اسحاق که به سمت جاده میگون – فشم است را مشاهده کنند.

غار اسحاق تهران مسیری دهلیز مانند دارد که ارتفاعش به 70 سانتی متر میرسد. گردشگران می بایست چند متری را در ارتفاع 70 سانتی متری حرکت کنند تا وارد مسیری با شیب تند به سمت پایین روبرو شوند که 10 متر طولش بوده و سپس به تالاری بزرگ و جذاب می رسند. لازم به ذکر است در غار اسحاق چاهی طبیعی وجود دارد که 6 متر ارتفاع داشته و پیشنهاد می کنیم در صورتیکه با خود وسایل غار نوردی به همراه دارید، وارد آن شوید.

 

همه چیز درباره شمشک

 

قله آبک تهران

یکی از محبوب ترین قله های شمال شرق تهران و شهرستان رودبار قصران، قله آبک است که در نزدیکی فشم و میگون قرار دارد. قله آبک در واقع در شمال غربی میگون واقع شده است و هنگام صعود به این قله علاوه بر لذت بردن از طبیعت و چشم انداز زیبای اطراف، به تعداد زیادی چشمه و غار هم روبرو خواهید شد که از جمله بهترین نقاط برای استراحت و اتراق به حساب می آیند.

صعود به قله آبک تهران در فصل زمستان و پاییز به لطف بارش سنگین برف و باران دشوار است و جالب است بدانید حتی اگر در گرم ترین روزهای تابستان هم وارد غارهای قله آبک شوید، با غارهایی یخ زده و مملو از برف روبرو خواهید شد.

 

همه چیز درباره شمشک

 

اقامت در شمشک

برای دسترسی به شمشک، نزدیک به یک ساعت مسیر است تا از شهر تهران خارج شده و وارد مسیر لواسان – شمشک شد تا پس از گذر از مسیرهای پر پیچ و خم و گاه خطرناک به شمشک رسید. اما برای اقامت در شمشک، آپارتمان ها و ویلاهای مختلفی هستند که در میان آن ها، تعداد اندکی ویلاهای استخردار نیز مشاهده می شود که معمولاً این استخرها در فصل زمستان آن هم با آبگرم در دسترس هستند. همچنین به دلیل محبوبیت شهر در میان مردم و بخصوص جوانان، پیشنهاد می کنیم اگر قصد اجاره ویلا در شمشک در دوران شلوغی شهر و ایام تعطیل را دارید، حداقل از یک هفته زودتر نسبت به اجاره ویلای خود اقدام کنید.