نگاهی به دیدنی های بابلسر

بابلسر از جمله شهرهای ساحلی مازندران است که سفر را برای گردشگران بسیار لذت بخش و دلنشین می کنند. در ادامه با جاهای دیندی شهر آشنا خواهید شد

نگاهی به دیدنی های بابلسر

بابلسر از شهرهای ساحلی شرق مازندران است که با لطف بناهای دیدنی و تاریخی و همچنین طبیعت زیبا، جزء زیباترین شهرهای مازندران به حساب می آید. با ما همراه باشید تا نگاهی به دیدنی های بابلسر بیاندازیم.

تاریخچه بابلسر

در طول تاریخ، بابلسر سه بار نامش تغییر یافته است. در گذشته های دور، نام شهر مشهد سبز بوده و بعد ها به مشهد سر به لطف وجود امامزاده ابراهیم در این شهر و امروزه به بابلسر تغییر یافته است. بابلسر از سمت غرب به شهر فریدونکنار، شهرک های ساحلی خزرشهر و دریاکنار، از سمت جنوب به امیرکلا و بابل راه دارد. برای دسترسی به بابلسر از شهر تهران، دو مسیر جاده هراز و فیروزکوه وجود دارد که کوتاه ترین و سریع ترین مسیر، جاده هراز است اما در روزهایی که پایتخت نشین ها به سمت شهرهای شمالی کشور سفر می کنند، با ترافیک های سنگین جاده هراز روبرو می شوم که پیشنهاد می کنیم در این زمان ها، از جاده فیروزکوه بروید چراکه ترافیک به مراتب کمتری دارد.

اسکله ساحلی بابلسر

مهم ترین و جذاب ترین جای دیدنی در بابلسر، اسکله ساحلی شهر است. شاید با نام اسکله، تصور کنید که این مکان، استفاده تجاری دارد اما هدف از ساخت اسکله ساحلی در بابلسر، رونق صنعت گردشگری در این شهر است. جذاب ترین نکته ای که گردشگران در اسکله ساحلی بابلسر با آن روبرو می شوند، سنگ های موج شکن است که مانع از ورود آب به شهر و پارک های مجاور اسکله می شوند. در اسکله ساحلی بابلسر اسکله های قایق سواری مشاهده می شود که گردشگران می توانند آن ها را برای دقایقی اجاره کرده و وارد دریای خزر بشوند. همچنین این اسکله در شب ها، علاقه مندان بسیاری دارد چراکه نورهای اسکله، انعکاس خود را بر روی آب میاندازند و منظره ای دیدنی و جذاب را به وجود می آورند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از اسکله ساحلی بابلسر را دارید، هم نگاهی به درختان صنوبر و کهنسال ساحل انداخته و هم در کلبه های اسکله، ساعاتی را با یک فنجان قهوه نشسته و از آرامش زیبای دریای خزر لذت ببرید.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

پل معلق فلزی بابلسر

پل معلق فلزی بابلسر در خیابان پاسداران واقع شده است که در سال 1386، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. پل در سال 1313 توسط مهندسان آلمانی و سوئدی بر روی رودخانه بابلرود ساخته شد و امروزه،نه تنها یکی از آثار تاریخی مهم بابلسر به حساب می آید، بلکه یکی از بهترین جاهای دیدنی بابلسر نیز شناخته می شود و در واقع، این پل، اولین پل ماشین رو در بابلسر است بخش شرقی و غربی شهر را به هم متصل می کند.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

باغ وحش بابلسر باغ وحش بابلسر جایی است که در تمام روزهای سال می توان از آن بازدید کرده و برخلاف اکثر جاهای دیدنی بابلسر و مازندران، تنها به فصل بهار و تابستان ختم نمی شود. باغ وحش بابلسر در سال 1393 تاسیس شده و در این باغ می توان تنوعی از جانوران وحشی، پرندگان و آبزیان مختلف را از نزدیک مشاهده کرد. برای بازدید از باغ وحش بابلسر می بیست به خیابان دریا مراجعه کرده و تابلوی ورود با باغ وحش را در کنار مرکز سرطان شناسی بابلسر مشاهده کرد. گردشگران بسیاری هنگام بازدید از باغ وحش ناراضی بودند چراکه هنگام ورود به باغ، بوی نامطبوع حیوانات سرتاسر فضا را اشغال کرده و همچنین، در قفس پرندگان، علاوه بر زباله های پلاستیکی بسیار، موش های فراوانی نیز مشاهده می شود که عده زیادی، نام قفس را قفس موش ها نامیده اند تا پرندگان. همچنین به لطف بزرگ بودن قفس ها و فضای کوچک باغ، مسیری که گردشگران می بایست از آن عبور کنند نیز کم می باشد.

منطقه ساحلی میرود (بهمنیر)

منطقه ساحلی میرود در فاصله دو کیلومتری از شهرستان بهمنیر است که منطقه ای جنگلی، سرسبز، بکر و خوش آب و هوا به حساب می آید. درواقع منطقه ساحلی میرود مابین بابل، قائم شهر، کیاکلا و بابلسر قرار دارد و همچنین برای دسترسی به دریا از طریق بهمنیر، می بایست از محله میرود عبور کنید. در منطقه ساحلی میرود هم تفریحات بی نظیر جنگلی وجود دارد و هم تفریحات ساحلی. گردشگران می توانند در پارک های جنگلی میرود، بساط پیک نیک خود را به راه کرده و در ساعت ها در آلاچیق های جنگل از آرامش و طبیعت زیبا لذت ببرند. از طرفی در ساحل نیز، قایق سواری و جت اسکی از جمله محبوب ترین تفریحات مردم در منطقه ساحلی میرود به شمار می رود.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

عمارت سازمان مرکزی دانشگاه

یکی از جاذبه های تاریخی در شهر بابلسر، عمارت سازمان مرکزی دانشگاه است. در واقع این عمارت یکی از عمارت های شمال کشور در دوران پهلوی بود و رضا شاه تابستان های خود را هنگامی که به بابلسر سفر می کرد، در این عمارت اقامت داشت. بعد از رضا شاه، این بنا به عنوان مهمانخانه بابلسر مورد استفاده قرار میگرفت و به لطف موقعیتش که کمتر از یک کیلومتر تا دریا فاصله داشته و در اطرافش فضاهای سرسبز وجود داشت، مورد استقابل گردشگران بود اما امروزه، مهمانخانه بابلسر با بیش از 60 سال قدمت، بعد از اینکه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تبدیل به سازمان مرکزی دانشگاه تغییر کاربری داد.

منطقه توریستی کرفون

یکی از بهترین تفریحگاه های بابلسر، منطقه توریستی کرفون است که در شرق بابلسر قرار داشته و 13 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. برای دسترسی به منطقه توریستی کرفون گردشگران می بایست بابلسر را به سمت شرق ترک کرده و به سمت شهر بهمنیر رفت. هنگامی که به این شهر رسیدید می بایست جاده بابلسر را ادامه داده و به سمت ساری رفت و تابلوی مجموعه را پیش از رسیدن به روستاهای پطرود و کردکلا مشاهده خواهید کرد. منطقه توریستی کرفون از توابع شهرستان بهمنیر است و منطقه ای بزرگ به حساب می آید که هم دارای ساحل اختصاصی بوده و هم طبیعت بسیار دلنشینی دارد. منطقه توریستی کرفون در سال 1387 ساخته شده و گردشگران امروزه می توانند هم در ساحل بکر و تمیز منطقه قدم زده و ساعت ها از صدای موج ها، چشم انداز بی نظیر، بادهای ساحلی و سکوت دلنشین ساحل منطقه توریستی کرفون لذت ببرند اما در نظر داشته باشید در صبح ها و بعد از ظهرها، صیادان به این منطقه می آیند تا انواع ماهی هایی دریای خرز را صید کنند لذا اگر در شهر بابلسر به دنبال ماهی های مرغوب هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به منطقه توریستی کرفون بیاندازید. لازم به ذکر است گردشگران در منطقه توریستی کرفون چشم انداز بی نظیری از جنگل های زیبای مازندران خواهند داشت.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

بقعه امامزاده ابراهیم (ع)

اگر در شهر بابلسر به دنبال بناهای زیازتی و امامزاده ها هستید، یکی از امامزاده هایی معروف در شهر بابلسر، بقعه امامزاده ابراهیم (ع) است. برای بازدید از بقعه امامزاده ابراهیم (ع) می بایست به جنوب شرقی بابلسر مراجعه کنید. امامزاده ابراهیم (ع) را با نام امامزاده ابراهیم ابوجواب نیز میشناسند و همچنین خوب است بدانید امامزاده ابراهیم (ع) از نوادگان امام سجاد (ع)  می باشد اما عده زیادی از مردم بخصوص بومی ها بر این باورند که امامزاده ابراهیم (ع) در واقع فرزند امام موسی کاظم (ع) است. بقعه امامزاده ابراهیم (ع) از جمله بناهای تاریخی با ارزش در بابلسر به شمار می رود چراکه بنای امامزاده را شخصی با نام سید شمس الدین بابلکانی ساخته و امامزاده ابراهیم (ع) به دلیل اینکه او در میان مردم مشهد از ارزش و احترام بالایی برخوردار بود، وقتی در بابلسر به خاک سپرده شد نام منطقه به مشهد سر تغییر یافته بود و همچنین، صندوق های چوبی وسط حرم و درب های زیبا از دلایل ارزشمند بودن بنای امامزاده ابراهیم (ع) هستند.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

بقعه بی بی رقیه

امامزاده ابراهیم از جمله پربازدیدترین بناهای زیارتی در بابلسر است که تاریخچه جالبی در پشت سرش وجود دارد. در کنار بقعه امامزاده ابراهیم (ع)، بقعه بی بی رقیه قرار دارد که به لطف نزدیکی به بنای امامزاه ابراهیم (ع)، جزء بناهای زیارتی پربازدید بابلسر به حساب می آید. بی بی رقیه خادم امامزاده ابراهیم (ع) بود و هنگامی که امامزاده ابراهیم (ع) فوت کردند، او با هزینه خود افرادی را استخدام کرد تا بنای امامزاده ابراهیم (ع) را به بهترین شکل بسازند. بقعه بی بی رقیه به شکل هشت ضلعی است که از آجر ساخته شده و در میان مردم از ارزش بالایی برخوردار است.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

سد لاستیکی

سد لاستیکی برای اولین بار در سال 1974 توسط یکی از مهندسان بنام فرانسوی ابداع شد و در سال 1950، برای اولین بار همانطور که از نامش معلوم است، از لاستیک برای بنای سدی استفاده شد و به دلیل اینکه از جزء فناوری های نو به حساب می آمد، در اکثر کشورها مورد استقبال قرار گرفت. سد لاستیکی بابلسر را با نام سد عرب خیل نیز میشناسند. این سد در منطقه بهمنیر قرار دارد که 50 متر طول داشته و ارتفاع آن به  3 متر نیز می رسند. سد لاستیکی عرب خیل منظره ایی جالب و دیدنی را به وجود آورده است که باعث شده این منطقه به یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری بابلسر تبدیل شود. لازم به ذکر است سد لاستیکی بابلسر، امروزه آب بیش از 500هزار متر مربع از زمین های کشاورزی اطراف سد را تامین می کند چراکه این سد گنجایشی نزدیک به یک میلیون متر مکعب آب را دارد.

نگاهی به دیدنی های بابلسر

بیمارستان شهید رجایی، از قمارخانه تا بیمارستان

یکی از جذاب ترین دیدنی های بابلسر که متفاوت از سایر جاذبه های دیدنی و تاریخی شهر است، ببیمارستان شهید رجایی می باشد. این بیمارستان امروزه یکی از بزرگترین بیمارستان های بابلسر و استان مازندران است که تاریخچه جالبی دارد. به راستی آیا میدانستید بیمارستان شهید رجایی تا قبل از انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین قمارخانه های خصوصی کشور بود؟

در سال 1329، حکومت پهلوی برای خوش گذرانی برخی افراد خاص مانند نمایندگان، سناتورها و غیره، تصمیم گرفت تا قمارخانه ای بزرگ در کنار هتلی مجلل را در شهر بابلسر احداث کند اما مردم تصور می کردند هدف از ساخت قمارخانه و هتل برای رفاه حال مردم می باشد اما اینطور نبود. قمارخانه بابلسر توسط بهترین مهندسان ساخته شده و همچنین برای ساخت آن نیز از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. بعد از انقلاب اسلامی، این مرکز تفریحی افراد خاص به یکی از بهترین مراکز خدمت رسانی به مردم جامعه تبدیل شد.

اگر می خواهید در سفر به بابلسر از بیمارستان شهید رجایی بازدید کنید، کافیست به شمال بابلسر مراجعه کرده و در مجموعه تفریحی که شامل باغ وحش، موج شکن، سالن های چند منظوره و غیره می باشد در کنار بابلرود قرار دارد.

تپه های باستانی بابلسر

اگر به بابلسر سفر کردید و درحال ثبت بهترین خاطرات سفر با تفریحات بی نظیر و هیجان انگیز و جاذبه های گردشگری بابلسر هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به تپه های باستانی بابلسر نیز بیاندازید چراکه این تپه ها با قدمتی چند هراز ساله، بخشی از تاریخ شهر به حساب می آیند و از ارزش بالایی هم برخوردار هستند.

تپه های باستانی بابلسر در نقاط مختلف شهر قرار دارند که شامل تپه قلاع کتی و زاهد کلا در منطقه فریدونکنار، تپه دین سرخدشت در منطقه بهمنیر و همچنین تپه هایی همچون کافر کتی، دینه کتی، رضاکلا و قلعه کتی نیز در روستاهای دهستان پازوار بابلسر واقع شده اند که تمامی آن ها در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارند. لازم به ذکر است در این تپه ها ظروف سفالی و سنگ نوشته های مختلفی کشف شده که قدمت چند هزار ساله تپه ها را به خوبی نشان می دهند.

امامزاده ابراهیم بابلسر

شاید برایتان جالب باشد بدانید در میان صدها امامزاده در استان مازندران، امامزاده ابراهیم (ع) یکی از مهم ترین امامزاده های استان به شمار می رود و در میان مردم بابلسر نیز از ارزش و احترام بالایی برخوردار است. امامزاده ابراهیم (ع) در میان بومی ها به ابوجواب شهرت دارد و گفته می شود ایشان از فرزندان امام موسی (ع) می باشد. بنای تاریخی امامزاده ابراهیم بابلسر در قرن نهم هجری قمری ساخته شده و بر روی درب بنا نیز تاریخ های 841، 857 و 858 هجری قمری حک شده است.

اگر در سفر به بابلسر می خواهید از آرامگاه امامزاده ابراهیم (ع)، کتیبه های تاریخی آرامگاه، ظریف کاری ها و گچ کاری نقاط مختلف بنا، درب ها و صندوق چوبی جذاب و غیره بازدید کنید، کافیست در مرکز شهر بابلسر وارد خیابان شریفی شوید تا به میدان بلال رسید و سپس در ضلع جنوبی میدان وارد خیابان امامزاده ابراهیم شوید.

امامزاده ابراهیم بابلسر

باغ وحش بابلسر

همانطور که میدانیم، خیابان دریا در شمال بابلسر یکی از توریستی ترین و شلوغ ترین مناطق شهر به حساب می آید چراکه جاذبه های دیدنی مختلفی در منطقه وجود دارد که شامل بیمارستان شهید رجایی، سنگ شکن های بابلسر، مرکز سرطان شناسی، تفریحگاه زیر نظر زیردریایی، پارک سرسبز، رستوران ها و کافه های بود و باغ وحش بابلسر نیز از محبوب ترین دیدنی های منطقه به شمار می رود.

باغ وحش بابلسر واقع در خیابان دریا یکی از بزرگترین و مهم ترین باغ وحش های شهرستان به حساب می آید و همواره پژوهگشران بسیاری را در این باغ وحش شاهد هستیم. در باغ وحش بابلسر تنوعی از حیوانات وحشی و اهلی و پرندگان مختلفی مشاهده می شود که بازدید از آن ها بسیار جذاب خواهد بود.

سقانفارها

ابتدا به معرفی سقانفارها بپردازیم. سقانفار، سقانپار یا سقانتالارها در واقع خانه های کوچک چوبی هستند که در نقاط مختلف استان مازندران ساخته شده اند و این بناهای باارزش به دلیل اینکه در مراسم های مذهبی از آن ها استفاده می شوند، همواره در میان مردم استان مازندران از احترام بالایی برخوردار هستند. در شهر بابلسر، سقانفارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

سقانفار ولیک رودپشت

سقانفار ولیک رودپشت یکی از قدیمی ترین سقانفارهای شهرستان بابلسر است و اگر قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، می بایست ابتدا وارد بخش رودبست شهرستان بابلسر شده و در دهستان خشکرود، وارد روستای ولیک رود پشت شوید. سقانفار ولیک رودپشت هنگام برگزاری مراسم های مذهبی، به یکی از شلوغ ترین سقانفارهای بابلسر تبدیل می شود. لازم به ذکر است این بنای تاریخی سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

سقانفار علی آباد

روستای علی آباد یکی از معروف ترین روستاهای بابلسر است که در بخش مرکز و دهستان بابلرود قرار دارد. سقانفار علی آباد بنایی تاریخی و باارزش است که قدمتش به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد. این بنای تاریخی هم همانند سقانفارهای دیگر بابلسر در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

سقانفار آرمیچ کلا

در میان سقانفارهای مختلف بابسر، سقانفار آرمیج کلا یکی از معروف ترین بناهای تاریخی بابلسر به حساب می اید و اگر در میان دیدنی های بابلسر قصد بازدید از این بنای تاریخی که قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد را دارید، کافیست به منطقه رودبست مراجعه کرده و وارد دهستان پازوار شوید تا در روستای ارمیچ کلا این بنای تاریخی را مشاهده کنید. سقانفار آرمیج کلا در اسفند ماه سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

برج قدیمی ساعت

پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر و بازدید از دیدنی های بابلسر بخصوص مناطق تاریخی را داشتید، نگاهی به میدان ساعت بابلسر بیاندازید. میدان ساعت در خیابان فلسطین قرار دارد و نام این خیابان در گذشته، کاخ بوده است. در گذشته های دور به این برج قدیمی، برج ساعت شیخ سید صالح صالحی می گفتند چراکه ایشان به عنوان سرسلسله خاندان صاحلی شناخته میشدند و این خاندان یکی از اصیل ترین خاندان بابلسر به شمار می رود.

برج قدیمی ساعت بابلسر در سال 1386 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و امروزه هم چندان مورد اهمیت قرار ندارد و همچنین جالب است بدانید در مجاورت برج قدیم ساعت، ساختمانی چند طبقه و غیره اصولی ساخته شده که بسیار خطرناک می باشد. در آخر هم خوب است بدانید برج قدیمی ساعت امروزه به یکی از زیباترین نمادهای بابلسر تبدیل شده و سالانه میزبان صدها هزار گردشگر می باشد.

میدان مجسمه بابلسر

یکی از زیباترین میدان ها و جاذبه های گردشگری بابلسر، میدان مجسمه است که پیشنهاد می کنیم اگر سفری چند روزه به بابلسر داشتید حتماً نگاهی به آن بیاندازید. این میدان در مرکز شهر بابلسر قرار دارد و قدمت آن به دوران حکومت پهلوی برمیگردد. میدان مسجمه بابلسر نه تنها یکی از میدان های زیبای شهر به شمار می رود بلکه از مهم ترین و پر رفت و آمدترین میادین شهر نیز به حساب می آید. لازم به ذکر است این میدان تاریخی در سال 1354، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

تاریخچه بابلسر

شهرستان بابلسر از جمله شهرهای ساحلی استان مازندران است که در شمال شرق این استان واقع شده و به لطف جاذبه های گردشگری بسیار جذاب، یکی از توریستی ترین شهرهای شرق استان مازندران هم به شمار می رود. این شهرستان کمتر از صدهزار نفر جمعیت دارد و تمام ساکنین بابلسر به زبان مازندرانی صحبت می کنند.

بابلسر در طول تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به دلیل حضور امامزاده ابراهیم (ع)، اولین نامی که برای این منطقه انتخاب شد مشهد سبز بود چراکه در آن زمان هم بابلسر سرسبزی جذاب خودش را همچنان حفظ کرده بود. بعد از مدتی، مشهد سبز جای خودش را به مشهد سر داد و در دهه های اخیر به دلیل تقسیمات کشوری صورت گرفته، نام بابلسر برای این منطقه انتخاب گردید.

مراکز خرید بابلسر

بازار گردی و گشت و گذار در میان مراکز خرید و بازارهای سنتی هر شهر، همواره یکی از جذاب ترین تفریحات در میان گردشگران به شمار می رود. در سفر به بابلسر هم همواره پیشنهاد می شود درکنار طبیعت گردی و گشت و گذار در ساحل، نگاهی هم به مراکز خرید معروف منطقه هم بیاندازید تا خاطرات جذابی را از بازارگردی برای خود رقم بزنید. در ادامه میخواهیم برخی از مراکز خرید معروف بابلسر را معرفی کنیم.

مرکز خرید اروپا

این مرکز خرید یکی از جذاب ترین و معروف ترین مراکز خرید بابلسر به شمار می رود چراکه با معماری اروپایی که دارد، جزء زیباترین مراکز خرید استان مازندران بوده و به لطف این موضوع، میزبان گردشگران بسیاری می باشد. گردشگرانی که در میان دیدنی های بابلسر، مرکز خرید اروپا را به عنوان مقصد بازار گردی خود انتخاب کرده اند کافیست به شرق بابلرود مراجعه کرده و مرکز خرید را در ضلع میدان امیرکبیر و درمجاورت خیابان طالقانی مشاهده کنند.

مرکز خرید اروپا در زمینی به وسعت 4هزار متر مربع ساخته شده است و به لطف 6 طبقه بودنش، مساحت کلی مرکز خرید به بیش از 22هزار متر مربع می رسد. لازم به ذکر است مرکز خرید اروپا دارای پارکینگ اختصاصی بوده و گردشگرانی که با خود خودروی شخصی به همراه دارند همواره می توانند از پارکینگ این مرکز خرید بهرمند شوند.

هنگامی که وارد مرکز خرید اروپا می شوید، با 220 غرفه روبرو خواهید شد که در میان آن ها، تنوعی از محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم الکترونیکی، خانگی، پوشاک برای آقایان، بانوان و کودکان و همچنین، تنوعی از صنایع دستی و سوغات بابلسر ارائه می شود که همگی از قیمت های بسیار مناسبی برخوردار هستند. لازم به ذکر است تعداد قابل توجهی غرفه همچنان در این مرکز خرید خالی می باشد اما همچنان مرکز خرید اروپا یکی از شلوغ ترین بازارهای منطقه به شمار می رود چراکه بزرگترین هایپر مارکت شهر را در خود جای داده است.

اما لوکس ویلا همواره پیشنهاد می کند بعد از خرید و گشت و گذار در میان غرفه های مختلف مرکز خرید اروپا، به طبقه آخر مرکز خرید مراجعه کرده و وارد رستوران گردان شوید تا بهترین غذاهای ایرانی، محلی، دریایی و غیره را به همراه چشم انداز زیبا از جنگل، دریا و شهر میل کنید.

مرکز خرید اروپا

مرکز خرید اکسین

مرکز خرید اکسین در میان گردشگرانی که به شمل کشور سفر می کنند نامی آشنا است چراکه این مرکز خرید دارای شعبه های مختلف در شرق مازندران می باشد اما شعبه اصلی آن، در بابلسر قرار دارد. گردشگرانی که در سفر به بابلسر میخواهند لحظات خوشی را از بازار گردی در مرکز خرید اکسین برای خود رقم بزنند کافیست از شهر بابلسر راهی فریدونکنار شده و پس از ده کیلومتر، در جاده امام خمینی، مسیر ورود به مرکز خرید اکسین را مشاهده کنند. لازم به ذکر است مرکز خرید اکسین دارای پارکینگ اختصاصی بوده و گردشگرانی که به خود خودروی شخصی به همراه دارند می توانند از این پارکینگ بهرمند شوند.

این مرکز خرید در سال 1396 افتتاح شده و به لطف مساحت 5هزار متر مربعی، یکی از مراکز خرید بزرگ بابلسر به شمار می رود. همچنین همانند مرکز خرید اروپا، این مرکز خرید هم از معماری جذابی برخوردار است که باعث شده مرکز خرید اکسین در میان زیباترین مراکز خرید استان مازندران قرار گیرد. گردشگرانی هنگامی که وارد مرکز خرید می شوند با تعداد زیادی غرفه روبرو خواهند شد که در میان آن ها، تنوعی از محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم الکترونیکی، پوشاک و غیره مشاهده می شود.

همچنین در نظر داشته باشید مرکز خرید اکسین یکی از خوش قیمت ترین مراکز خرید در شرق مازندران به شمار رفته و به دلیل تنوع بالای محصولات عرضه شده در آنجا، مقصد مناسبی برای خرید و تهیه سوغاتی خواهد بود. لازم به ذکر است در صورتیکه قصد بازدید از مرکز خرید اکسین را دارید می بایست همه روزه از ساعت 8:30 دقیقه صبح الی 13:30 و از ساعت 16:30 الی 24 به آنجا مراجعه کنید.

مرکز خرید اکسین

بازار سنتی بابلسر

بازار سنتی بابلسر یکی از جذاب ترین مناطق در میان دیدنی های بابلسر است که برای سپری کردن اوقات فراغت و همچنین، مقصدی برای تهیه مایحتاج روزانه، بازار گردی به سبک قدیم و تهیه سوغاتی می تواند مقصدی جذاب و دیدنی باشد. بازار سنتی بابلسر در بخش شرقی بابلرود واقع شده و برای دسترسی، کافیست به ضلع شمالی میدان شهدا و خیابان شهید رجائی مراجعه کنید.

این بازار سنتی حال هوای بازارگردی به سبک قدیم را القاء می کند. بازار سنتی بابلسر از سه بخش کلی تقسیم شده است که هرکدام، جذابیت های خاص خود را دارند اما همانند سایر بازارهای سنتی در شهرهای استان مازندران، گردشگران در این بازار هم با تنوعی از پوشاک، میوه جات، صنایع دستی و غیره با قیمت های بسیار مناسب روبرو خواهند شد. بازار سنتی بابلسر بطور کلی از دو بخش بازار جدید با نام بازار ولی عصر و بازار قدیم با نام بازار امام خمینی تشکیل شده است.

بازار جدید بابلسر یا همان بازار ولی عصر، شلوغ ترین و جذاب ترین بخش بازار سنتی بابلسر است و گردشگران از دو مسیر می توانند بازار شوند. در این بخش، تنوعی از میوه ها، سبزیجات، ترشیجات، انواع زیتون، فلفل، لبنیات محلی از جمله کره، دوغ، عسل و غیره ارائه می شود. همچنین در قسمتی از این بازار که با نام بازار ماهی فروشان شناخته می شود، غرفه های عرضه ماهی وجود دارد و انواع ماهی های صید روز در این غرفه ها به فروش می رسد اما در میان ماهی های دریایی، انواع ماهی های پرورشی، وارداتی و ماهی دودی نیز وجود دارد.

بازار قدیمی بابلسر با نام بازار امام خمینی شناخته می شود اما گردشگران و بومی ها این بازار را با نام بازار ترکمن و بازار زنانه هم میشناسند. بازار قدیمی بابلسر یا همان بازار امام خمینی (ره) بطور کلی از سه بخش تقسیم شده است.

در بخش اول بازار قدیمی بابلسر، غرفه های نساجی، عرضه انواع صنایع دستی بابلسر، میوه فروشی، ترشی فروشی و غیره مشاهده می شود. بخش اول بازار قدیمی بابلسر بزرگترین بخش بازار سنتی بوده و بعد از غرفه های مربا فروشی، برنج فروشی و ماهی فروشی، در انتها به بخش زنانه بازار می رسیم و زنان روستایی سالخورده در این بخش انواع سبزی، نشاء های مختلف، انواع فلفل، لبنیات محلی و غیره را به قیمت های بسیار مناسب ارائه می دهند.

بخش دوم بازار قدیمی امام خمینی (ره) با نام بازار ترکمن هم شناخته می شود، تنوعی از صنایع دستی ترکمن ها، هندوستان و انواع پوشاک محلی سیستان و بلوچستان مشاهده می شود و جالب است بدانید بخش دوم بازار سنتی بابلسر برخلاف بخش های دیگر، سرپوشیده می باشد.

اما بخش سوم بازار قدیمی بابلسر، یکی از جذاب ترین بخش های بازار سنتی به شمار میرود چراکه این بخش با نام بازارچه مرزی ترکمن شناخته شده و غرفه های مختلفی با عرضه انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، عطاری، عطر فروشی، انواع ملزومات خانه و آشپزخانه، کیف و کفش، صناییع دستی، عینک فروشی و غیره مشاهده می شود. اکثر فروشندگان در این بازارچه ترکمن هستند و تمام محصولات عرضه شده در بخش سوم بازارچه قدیمی بابلسر، از کیفیت و قیمت بسیار مناسبی برخوردرا هستند.

بازار سنتی بابلسر

اقامت در بابلسر


برای اقامت در بابلسر، ویلاها، سوئیت ها و آپارتمان های مختلفی برای هر بودجه و سلیقه در نوار ساحلی و بخش جنگلی شهر وجود دارد و همچنین در منطقه ساحلی میرود نیز بیش از 600 ویلا وجود دارد که اقامت در آن ها را برای سفری هیجان انگیز و لذت بخش پیشنهاد می کنیم. در نظر داشته باشید برای اجاره روزانه ویلا در بابلسر، ویلاهای ساحلی شهر محبوب تر از ویلاهای جنگی بوده و به مراتب، قیمت اجاره ویلای ساحلی در بابلسر نیز بیشتر از جنگلی خواهد بود.

دیدگاه‌ها   

0 #2 رضا 1400-05-16 11:54
بازار سنتی بابلسر یکی از رنگی ترین بازار های ایران به حساب میاد واقعا حس خوبی میده به آدم خرید از این بازار اگر گذرتون به بابلسر خورد حتما یه سر به این بازار سنتی بزنید
نقل قول کردن
0 #1 رضا 1400-02-22 06:53
هوای بابلسر تو بهار خیلی خوبهه حتما اگر خواستید برید بهار بهترین فصل بابلسر هست
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید