معرفی جاذبه های دیدنی بابل

بابل شهری در میان جنگل های زیبای مازندران است که مملو از جاذبه های دیدنی، تاریخی و طبیعت زیبا می باشد.

معرفی جاذبه های دیدنی بابل

بابل از جمله شهرهای مهم شمال کشور است که بعد از رشت، دومین شهر پرجمعیت شمال کشور می باشد. قدمت بابل به هزاران سال پیش برمیگردد و می خواهیم در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی بابل اشاره کنیم.

تاریخچه بابل

بابل را با نام شهر بهار نارنج میشناسند. شهری که در فصل پاییز مملو از بهار نارنج شده و همواره گردشگران بسیاری را در حال چیدن بهارنارنج میبینیم.

در دوران پیش از اسلام، مامطیر، نام اولین شهری بود که در این منطقه قرار داشت. پس از آن، مه میترا جایگزین نام شهر شد اما با ورود اسلام و پس از حمله مغول در قرن هشتم، نام شهر را به بارفروش ده تغییر دادند اما به لطف توسعه شهر، تصمیم گرفته شد تا کلمه ده از بارفروش حذف شود. در دوران صفویه و زمان حکومت شاه عباس بزرگ، اهمیت بسیاری به شهر بارفروش داده میشد بطوریکه به آن دوران، دوران طلایی شهر بابل میگویند و پس از شاه عباس بزرگ، در دوران زندیه و افشاریه هم بارفروش به عنوان مرکز استان مازندران شناخته میشد.

اما امروزه، نام این منطقه بابل است که از دو کلمه "با" به معنی آب یا باران و "بل" به معنای فراوان تشکیل شده و به خوبی آب و هوای منطقه را توصیف می کند هرچند عده ای معتقد هستند در گذشته های دور، رود بابل، باول نام داشته لذا به دستور دولت در سال 1306، نام شهر به بابل تغییر پیدا کرده است.

بابل کجاست؟

بابل در 15 کیلومتری از دریای خزر واقع شده است و از سمت شرق به قائم شهر و ساری، از سمت غرب به شهر آمل، از سمت شمال به بابلسر و از سمت جنوب به جنگل های زیبای شمال راه دارد. اگر از تهران قصد سفر به بابل را دارید، کوتاه ترین و سریع ترین راه، جاده هراز است. گردشگران با جاده هراز میانگین 200 کیلومتر و کمتر از 4 ساعت فاصله خواهند داشت اما در مواقعی که اکثر گردشگران قصد سفر به شهرهای شمالی کشور را دارند، همواره با ترافیک های سنگین جاده هراز روبرو می شویم که در این زمان، انتخاب جاده فیروزکوه منطقی تر است چراکه شاید مسافت بیشتری داشته باشد اما از نظر زمانی، کمتر از جاده هراز و ترافیک سنگینش خواهد بود.

آبشار درازکش

یکی از معروف ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی بابل، آبشار درازکش است که تقریباً یک ساعت تا مرکز شهر بابل فاصله دارد. جهت بازدید از آبشار درازکش می بایست از بابل به سمت بند پی شرقی که در میان بومی ها به چلچلی و شرشری معروف است بروید. بعد از حدود 25 کیلومتری رانندگی، به گلوگاه می رسید که در آن قسمت، یک دوراهی وجود دارد. در این دو راهی می بایست مسیر سمت چپ را انتخاب کرد تا به روستای درازکش رسید و همچنین، وقتی هم که به روستا می رسید، به دلیل خاکی بودن مسیر می بایست خودرو را در قسمتی پارک کرده و باقی مسیر را پیاده بروید.

آبشار درازکش درواقع از پنج آبشار مختلف تشکیل شده است. اولین آبشار که همواره محبوب ترین و جذاب ترین بخش آبشار درازکش است نزدیک به 7 متر ارتفاع دارد اما به لطف حوضچه پایین آبشار، گردشگران بسیاری در آن حوضچه شنا می کنند. اما بعد از 100 متر، به آبشار دوم می رسیم که به دلیل گل آلود بودن مسیر آب، چندان برای شنا کردن توصیه نمی شود و در عوض به دلیل طبیعت زیبا، بهترین جا برای اتراق و پیک نیک خواهد بود.

 

معرفی جاذبه های دیدنی بابل

 

آبشار شی الیم

کافیست بابل را به سمت جنوب شرق ترک کرده و بعد از 2 کیلومتر به روستای گاوزن رسید تا با یکی از زیباترین آبشارهای مازندران روبرو شد. لازم به ذکر است روستای گاوزن در کنار رودخانه سجادرود واقع شده و از اطراف هم به چندین روستای معروف دسترسی دارد.

برای بازدید از آبشار شی الیم می بایست به جنوب شرقی روستای گاوزن مراجعه کرد. آبشار شی الیم از جمله آبشارهای طبقاتی بابل است که به دلیل جریان آب و فرسایش، طبقات مختلفی را به وجود آورده و در هر طبقه هم حوضچه ای به وجود آمده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید در اطراف آبشار شی الیم، چندین کلبه قدیمی مشاهده می شود که از جمله کلبه های برجای مانده از بند پی در سال 1366 هستند.

 

معرفی جاذبه های دیدنی بابل

 

اقامت در بابل

برای اجاره ویلا در بابل خوب است در نظر داشته باشید در این شهر اکثر اقامتگاه ها به صورت سوئیت یا ویلای عادی هستند و به ندرت می توان ویلایی دوبلکس یا حتی لوکس را پیدا کرد. اما پیشنهاد می کنیم برای اجاره خانه روستایی در بابل به سراغ مناطق اطراف شهر رفته و همچنین برای لذت بردن از طبیعت زیبای شمال هم پیشنهاد می کنیم به سراغ مناطق ییلاقی اطراف بابل بروید چراکه ویلاهای اجاره داده شده در این مناطق، چشم انداز بی نظیری از طبیعت و جنگل های زیبای شمال را ارائه می دهند.