دیدنی های قائمشهر

اگر می خواهید با دیدنی های قائمشهر بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با لوکس ویلا همراه باشید

دیدنی های قائمشهر

در میان شهرهای شمالی کشور، همواره مناطقی هستند که در ایامی مانند تعطیلات چند روزه که گردشگران بسیاری راهی شهرهای معروف استان مازندران می شوند، قائمشهر در میان معدود شهرهایی است که به مراتب خلوت تر بوده و گردشگران تجربه سفری دلنشین در شهری نسبتاً خلوت را خواهند داشت. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با دیدنی هایی قائمشهر بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه قائمشهر

قائمشهر در میان پرجمعیت ترین و بزرگترین شهرهای شرق استان مازندران قرار دارد و گردشگران برای دسترسی به این شهر، کافیست وارد یکی از جاده های هزار یا فیروزکوه شوند تا به این شهر برسند اما در نظر داشته باشید اگر وارد جاده فیروزکوه شوید، در انتهای مسیر به قائمشهر خواهید رسید اما در جاده هراز می بایست ابتدا به شهر آمل رسیده، آمل را به سمت بابل ترک کرده و در شرق بابل، به قائمشهر برسید.

قائمشهر در چندین روستا و محله های مختلف تشکیل شده که تعداد آن ها به بیش از 150 آبادی می رسد. تا پیش از انقلاب اسلامی، نام این منطقه شاهی بوده و حتی در گذشته های دور، نام های قصر شیرین و عشق آباد نیز برای منطقه انتخاب شده بود. قائمشهر شهر امروزه شهری با بیش از 450 کیلومتر مساحت است که نزدیک به 2 درصد از جمعیت مازندران در این منطقه زندگی می کنند.

دریاچه گل پل

اکثر گردشگرانی که به قائمشهر سفر می کنند طبیعت گردان هستند. اگر شما هم قصد طبیعت گردی و بازدید از مناطق سرسبز شهر را دارید پیشنهاد می کنیم نگاهی به دریاچه گل پل قائمشهر بیاندازید. برای بازدید از این دریاچه کافیست به جنوب شرقی قائمشهر مراجعه کنید تا به روستای برنجستانک برسید و سپس میان روستا و سد خاکی زمزم، میان جنگل های مازندران دریاچه را مشاهده کنید.

دریاچه گل پل نزدیک به 2.5 هکتار مساحت دارد که در میان بزرگترین دریاچه های شرق مازندران به حساب می آید و همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید آب دریاچه گل پل شیرین بوده و به لطف این موضوع، پرندگان، آبزی ها و گیاهان متنوعی در این منطقه زندگی می کنند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از دریاچه گل پل را داشتید به خود بساط پیک نیک نیز به همراه ببرید تا ساعت ها از طبیعت بکر و سرسبز در کنار هوای دلنشین منطقه لذت ببرید.

  دریاچه گل پل 

تالاب کرچنگ

شهر قائمشهر یکی از زیباترین تالاب های استان مازندران با نام تالاب کرچنگ را در خود جای داده که در میان توریستی ترین جاذبه های دیدنی قائم شهر و مازندران قرار دارد. تالاب کرچنگ را در واقع با نام منطقه تفریحی و توریستی تالاب کرچنگ نیز میشناسند. اگر در سفر به قائمشهر می خواهید نگاهی به این تالاب جذاب و دیدنی بیاندازید، می بایست به فاصله 11 کیلومتری قائمشهر و روستای کرچنگ مراجعه کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید روستای کرچنگ جزء محبوب ترین روستاهای قائمشهر به شمار می رود و به لطف این تالاب، بخش قابل توجهی از درآمد مردم روستا از طریق صنعت گردشگری تامین می شود.

روستای کرچنگ نزدیک به 350 هکتار مساحت دارد جالب است بدانید که 60هکتار از زمین های روستا شالیزار بوده و اگر به دنبال برنج های مرغوب در سفر به قائمشهر هستید، برنج های باکیفیتی را در این روستا می توانید تهیه کنید. تالاب کرچنگ میان زمین های شالی و جنگلی های سرسبز واقع شده که از دلایل محبوبیت تالاب به شمار می آید. لازم به ذکر است برخلاف وجود زمین های شالی در اطراف تالاب، آب و هوای منطقه همواره مساعد و دلنشین می باشد.

  تالاب کرچنگ 

پارک جنگلی تلار

در سفر به قائمشهر، همواره گردشگران به دنبال مناطق طبیعت گردی برای کمپ و پیک نیک هستند اگر شما هم جزء این دسته از گردشگران هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به پارک جنگلی تلار بیاندازید. این پارک در میان بزرگترین های پارک های جنگلی شرق مازندران به حساب می آید و برای بازدید از پارک می بایست به فاصله 7 کیلومتری مرکز شهر قائمشهر مراجعه کرده و وارد جاده معروف به جاده نظامی شوید تا به منطقه تفریحی تلار برسید.

در فصل بهار و تابستان، پارک جنگلی به لطف طبیعت زیبا و آب و هوایی دلنشین به یکی از شلوغ ترین مناطق دیدنی قائمشهر تبدیل می شود هرچند این موضوع باعث می شود پارک جنگلی تلار سکوت و طبیعت بکر خود را از دست بدهد. لازم به ذکر است پارک جنلگی تلار نزدیک به 15هزار هکتار مساحت داشته و در ایامی که گردشگران بسیاری را در نقاط مختلف پارک مشاهده می کنید، باز هم مناطق بسیاری وجود دارد تا بساط پیک نیک خود را پهن کرده و ساعت ها از طبیعت دلنشین و هوای خوش پارک اتراق کنید. پیشنهاد می کنیم در کنار بازدید از پارک جنگلی تلار، نگاهی هم به چشمه معدنی واسکس، پارک ولیعصر، امامزاده سید محمد زرین نوا (ع) و همچنین روستای کوتنا نیز بیاندازید چراکه این جاذبه های دیدنی در فاصله کمی از پارک جنگلی تلار واقع شده اند.

  پارک جنگلی تلار 

مقبره سید ابوصالح (ع)

یکی از قدیمی ترین و در عین حال محبوب ترین جاذبه های زیارتی در قائمشهر، مقبره سید ابوصالح (ع) می باشد. این بنای زیارتی در میان قدیمی ترین مناطق دیدنی قائمشهر قرار داشته و هنگام بازدید از مقبره امامزاده سید ابوصالح (ع) با بنایی آجری روبرو خواهید شد که تزئینات هندسی بسیار جذاب و شکیلی بر روی دیوارهای بیرونی بنا مشاهده می شود و همچنین در کنار درب ورودی بنا نیز حدیثی کنده کاری شده که به زیبایی بنا افزوده است. همچنین هنگامی که هم که وارد مقبره سید ابوصالح (ع) می شوید، با ضریحی چوبی و مشکی رنگ روبرو خواهید شد که آیات قرآن ها و کتیبه های مختلفی با خط نسخ به صورت بسیار زیبایی بر روی آن نوشته شده است.

  مقبره سید ابوصالح 

جنگل کوتنا

در میان مناطق طبیعت گردی و سرسبز واقع در اطراف قائمشهر، جنگل کوتنا از جمله مناطقی است که پیشنهاد می شود حتماً در طول سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری قائمشهر می بایست به آنجا مراجعه کرده و ساعت ها از طبیعت بکر و منظره جذابش لذت برد. اگر شما هم در سفر به قائم شهر قصد بازدید از جنگل کوتنا را داشتید می بایست ابتدا به روستای کوتنا واقع در جنوب شرقی قائمشهر مراجعه کنید تا در اطراف روستا، جنگل را مشاهده کنید. لازم به ذکر است کوتنا در زبان محلی به معنای کوه تنها می باشد چراکه در این منطقه تنها یک کوه وجود دارد و در اطرافش دشت های سرسبز و زمین های شالی بسیاری مشاهده می شود.

  جنگل کوتنا 

تپه باستانی گردکوه

یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری در شهر قائمشهر، تپه باستانی گردکوه است. در اکثر شهرهای مازندران تپه های باستانی وجود دارد که قدمت آن ها به چند هزار سال پیش برمیگردد اما قدمت سکونت بشر در تپه باستانی گردکوه به دوران پارت ها برمیگردد و همچنین خوب است بدانید در دوران ساسانیان نیز مردم در این منطقه زندگی می کردند. هرچند برخی شواهد موجود، قدمت تپه باستانی گردکوه را به بیش از 5هزار سال پیش برمیگرداند و لازم به ذکر است آن زمان مصادف با عصر مفرغ بود.

تپه باستانی گردکوه با نام تپه گردکوه جمنان نیز شناخته شده و امروزه میزبان گردشگران بسیاری می باشد و شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته، تپه باستانی گردکوه کاربرد نظامی داشته و مدتی هم به عنوان پادگان مورد استفاده قرار می گرفت. تپه باستانی گردکوه در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

  تپه باستانی گردکوه 

پل آجری بالا تجن

در میان مناطق دیدنی قائمشهر، پل آجری بالا تجن جزء جاذبه های تاریخی شهر به حساب می آید چراکه این پل درواقع از جمله یادگاری های دوران قاجاریه برای مردم قائمشهر و گردشگران می باشد. اگر در سفر به قائمشهر قصد بازدید از پل آجری بالا تجن را دارید، می بایست ابتدا در شهر قائمشهر راهی روستای استرآباد مراجعه کنید تا به تنها پل تاریخی روستا برسید. لازم به ذکر است پل آجری بالا تجن در سال 1383 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و امروزه در میان جذاب ترین و تاریخی ترین مناطق دیدنی قائمشهر قرار دارد.

  پل آجری بالا تجن 

تالاب قادی کلا

قادی کلا یکی از آبادی های معروف قائمشهر به شمار می رود و تالاب قادی کلا در روستای قادی کلا بزرگ واقع شده است. تالاب قادی کلا در میان مهم ترین جاذبه های گردشگری قائمشهر قرار دارد و این موضوع باعث شده بخش قابل توجهی از درآمد روستا از طریق صنعت گردشگری تامین شود. اگر شما هم در سفر به قائمشهر قصد بازدید از تالاب قادی کلا را داشتید، می بایست قائم شهر را به سمت قادی کلا بزرگ ترک کرده و در فاصله 5 کیلومتری روستا، به تالاب برسید. لازم به ذکر است روستا در فاصله 6 کیلومتری جنوب قائمشهر واقع شده کمتر از 4هزار نفر در این منطقه زندگی می کنند.

تالاب قادی کلا دارای 200 متر طول و 150 متر عرض بوده و در میان مناطق بکر قائمشهر قرار دارد لذا برای طبیعت گردی و اتراق در مناطق بکر، می تواند گزینه مناسبی باشد. پیشنهاد می کنیم هنگامی که به روستا مراجعه کردید، در میان بازارهای سنتی و مغازه های مختلف، انواع سوغاتی های معروف منطقه را تهیه کنید چراکه در این روستا، برنج، کنجد و انواع مرکبات بومی با کیفیتی ارائه می شود.

  تالاب قادی کلا 

سد زمزم قائمشهر

سد زمزم از معدود سدهای خاکی استان مازندران است که به سد رسی هم معروف می باشد. این سد که ارتفاعی بیش از 30 متر دارد، در روستای برنجستانک واقع شده و شاید برایتان جالب باشد بدانید سد خاکی زمزم نیز با نام سد برنجستانک شناخته می شود.

سد زمزم قائمشهر نزدیک به 9 میلیون متر مکعب آب را می تواند در خود ذخیره کند و از مهم ترین سدهای قائمشهر به شمار می رود چراکه نقش مهمی در تامین آب شالیزارها و زمین های کشاروزی اطراف قائمشهر دارد. لازم به ذکر است سد برنجستانک به دلیل اینکه منطقه ای زیبا و دیدنی را به وجود آورده، در میان توریستی ترین جاذبه های گردشگری قائمشهر قرار دارد.

  سد زمزم قائمشهر 

آب بندان ساروکلا

در کنار سد خاکی زمزم، آب بندان ساروکلا هم در میان مهم ترین جاذبه های گردشگری قائمشهر قرار دارد چراکه این آب بندان نقش مهمی در آبیاری زمین های کشاورزی اطرافش دارد و به دلیل اینکه در منطقه ای بکر و سرسبز واقع شده، در میان گردشگران هم از اهمیت و محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

گردشگرانی که در سفر به قائمشهر قصد بازدید از آب بندان ساروکلا را دارند می بایست قائمشهر را به سمت شمال ترک کرده و وارد جاده قائمشهر جویبار شوند تا به روستای ساروکلا برسند. این آب بندان درواقع دریاچه ای مصنوعی است که ساخته شده توسط انسان ها بوده و علاوه بر اینکه منطقه ای توریستی و خوش آب و هوا به شمار می رود، گردشگران می توانند در کنار اتراق و لذت بردن از طبیعت، در این دریاچه اقدام به ماهیگیری کرده و انواع ماهی هایی سازگار با دریاچه مصنوعی از جمله کپور را صید کنند.

  آب بندان ساروکلا 

منطقه حفاظت شده خیبوس

میان طبیعت زیبای واقع در جنوب قائمشهر، منطقه حفاظت شده خیبوس را به جرات می توان گفت جزء زیباترین و بهترین مناطق برای طبیعت گردی و لذت بردن از طبیعت زیبای مازندران به شمار می رود. همانطور که از نام منطقه مشخص است، شکار در این منطقه ممنوع می باشد چراکه گونه های جانوری بسیاری در منطقه زندگی می کنند که برخی از آن ها نادر بوده و یا تنها زیستگاه آن ها، منطقه حفاظت شده خیبوس می باشد. این جانوران شامل رودک، سنجابک، پلنگ، شوکا، شغال، سنجابک، کبوتر جنگلی، توکاهای گلو سیاه و پشت بلوطی، لوس مار و غیره هستند.

منطقه حفاظت شده خیبوس از سال 1378 به عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شد و در کنار گونه های جانوری، گونه های گیاهی مختلفی هم در جنگل مشاهده می شود که شامل ممرز، راش، پلت شیردار، نمدار، خرمندی، توسکا، انجیری، بلند مازو، ملچ و غیره هستند. اگر می خواهید در سفر به قائمشهر نگاهی هم به جنگل خیبوس بیاندازید، همواره پیشنهاد می کنیم با خود لوازم مخصوص برده و مراقب حیوانات وحشی بخصوص مارها باشید.

  منطقه حفاظت شده خیبوس 

پارک نمونه گردشگری پایین لموک

گردشگرانی که در طول سفر خود، به پارک نمونه گردشگری پایین لموک مراجعه کرده اند همواره متوجه شدند که این پارک در میان شلوغ ترین و محبوب ترین جاهای دیدنی قائمشهر قرار دارد چراکه پارک نمونه گردشگری پایین لموک در میان 60 منطقه نمونه گردشگری جذاب و توریستی استان مازندران قرار داشته و همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید این منطقه به عنوان بزرگترین پارک نمونه گردشگری روستای در کشور به شمار می رود لذا از اهمیت بالایی هم برخوردار می باشد.

اگر در سفر به قائمشهر قصد بازدید از پارک نمونه گردشگری پایین لموک را دارید، می بایست ابتدا به آبادی لموک مراجعه کرده و در روستای لموک پایین، به این منطقه جذاب و دیدنی برسید. پارک نمونه گردشگری پایین لموک که در سال 1389 به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شد، نزدیک به 8هزار هکتار مساحت دارد و لازم به ذکر است برای گردشگران در این پارک نمونه گردشگری، آلاچیق های بسیاری در نقاط مختلف پارک در نظر گرفته شده و در کنار امکانات رفاهی و خدمات مختلف، گردشگران می توانند بهترین خاطرات طبیعت گردی و پیک نیک را در این منطقه برای خود رقم بزنند.

  پارک نمونه گردشگری پایین لموک 

آرامگاه سید محمد زرین نوا (ع)

آرامگاه سید محمد زرین نوا در میان تاریخی ترین، زیباترین و مهم ترین آرامگاه های زیارتی در استان مازندران به شمار می رود که در شهر قائمشهر قرار دارد. برای بازدید از آرامگاه سید محمد زرین نوا (ع) می بایست به روستای چمازکتی مراجعه کنید تا با بنای خاص و زیبای مقبره روبرو شوید. قدمت آرامگاه سید محمد زرین نوا (ع) به قرن 8 هجری قمری برمیگردد و بنا نزدیک به 70 متر مربع بوده و در کنار آرامگاه هم گورستانی قدیمی وجود دارد که بازدید از آن جا خالی از لطف نیست.

بنای آرامگاه سید محمد زرین نوا گنبدی سنتی شکل دارد و بر روی هر ضلع از نمای بیرونی بنا، تزئینات بسیار شکیلی مشاهده میشود. وقتی که وارد آرامگاه سید محمد زرین نوا (ع) می شوید با ضریحی منبت کاری شده و بسیار زیبا روبرو خواهید شد و صندوقی چوبی را مشاهده می کنید که تزئینات بسیار زیبایی بر روی آن مشاهده می شود. لازم به ذکر است در گذشته، داخل آرامگاه سید محمد زرین نوا (ع) کتیبه های با ارزشی بوده که قدمت آن ها به 1500 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد اما امروزه آن ها در گنجینه میراث فرهنگی استان مازندران نگهداری می شوند. آرامگاه سید محمد زرین نوا (ع) در سال 1379 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

  آرامگاه سید محمد زرین نوا 

بقعه امامزاده زکریا (ع)

از جمله بناهای تاریخی و زیارتی در قائمشهر می توان به بقعه امامزاده زکریا (ع) اشاره کرد. اگر شما هم میخواهید در سفر به قائمشهر از این بنای تاریخی بازدید کنید، می بایست ابتدا به بخش مرکزی قائمشهر مراجعه کنید تا به دهستان علی آباد برسید و سپس در این دهستان راهی روستای واسکس شده و با استفاده از تابلوهای راهنما، بقعه امامزاده زکریا (ع) را مشاهده کنید. قدمت بقعه امامزاده زکریا (ع) به دوران قاجاریه برمیگردد و این بنای تاریخی در میان محبوب ترین زیارتگاه های قائمشهر قرار داشته و در میان بومی های روستا نیز از ارزش بالایی برخوردار می باشد. لازم به ذکر است بقعه امامزاده زکریا در سال 1383 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

  بقعه امامزاده زکریا 

چشمه آب معدنی هزارون

گردشگرانی که به امامزده زکریا (ع) مراجعه کرده اند تا از این بنای تاریخی و زیبا بازدید کنند، پیشنهاد می کنیم به مجاورت آرامگاه امامزده زکریا (ع) مراجعه کرده و نگاهی هم به چشمه آب معدنی هزارون بیاندازید. برای بازدید از چشمه آب معدنی هزارون می بایست به روستای واسکس واقع در دهستان علی آباد در بخش مرکزی قائمشهر مراجعه کنید.

گردشگران هنگام مراجعه به چشمه آب معدنی هزارون با درختان بلندقامت با قدمت چند صد ساله روبرو خواهند شد که در میان آن ها، آبشارهای کوچک و بزرگ مشاهده می شود که در نهایت وارد چشمه آب معدنی هزارون می شوند. همانطور که از نام چشمه مشخص است، آب چشمه هزارون دارای املاح معدنی مختلفی بوده و برای درمان بیماری های پوستی و غیره بسیار مفید می باشد همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید بومی های منطقه می گویند آب چشمه معدنی هزارون شفابخش می باشد.

پل افراکتی

در کنار پل آجری بالا تجن، پل افراکتی هم در میان تاریخی ترین جاهای دیدنی قائمشهر قرار دارد که قدمتش به دوران قاجاریه برگشته در آن زمان از اهمیت بالایی برخوردار بود. این پل تاریخی در روستای پایین کتی واقع شده و گردشگران برای بازدید از این بنایی تاریخی می بایست به بخش مرکز قائمشهر مراجعه کنند تا در دهستان بالا تجن راهی روستا پایین افراکتی شوند. لازم به ذکر است در سال 1383، پل افراکتی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

  پل افراکتی 

منطقه حفاظت شده آبشار شیرگاه

آبشار شیرگاه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین مناطق طبیعت گردی در استان مازندران است که جزء توریستی ترین جاهای دیدنی قائمشهر بوده و اگر در سفر به قائمشهر قصد بازدید از این منطقه را دارید، کافیست به جنوب قائمشهر مراجعه کرده و وارد جاده فیروزکوه شوید تا در فاصله 22 کیلومتری قائم شهر، وارد شهر شیرگاه شده و در شرق این شهر، میان جنگل های سرسبز و بکر به منطقه محافظت شده آبشار شیرگاه برسید.

آبشار شیرگاه در میان زیباترین و معروف ترین آبشارهای شرق مازندران قرار دارد و هر ساله در میان پربازدید ترین جاهای دیدنی قائمشهر قرار میگیرد. این منطقه جنگلی محافظت شده نزدیک به 3600هکتار مساحت دارد و اگر به دنبال منطقه ای بکر و دیدنی برای طبیعت گردی هستید، در سفر به قائمشهر بازدید از آبشار شیرگاه را از دست دهید.

در منطقه محافظت شده آبشار شیرگاه، تنوع بالایی از گونه های گیاهی و جانوری مشاهده می شود و همچنین مهم ترین دلیل سفر گردشگران به این منطقه، بازدیدی از آبشار معروف شیرگاه می باشد چراکه این آبشار در میان مرتفع ترین آبشارهای استان مازندران واقع شده و در منطقه ای بسیار دلنشین قرار دارد.

  منطقه محافظت شده آبشار شیرگاه 

پل آجری خرما کلا

همانطور که پیش تر گفتیم، اکثر جاذبه های تاریخی قائمشهر بخصوص پل های آجری از جمله یادگاری های دوران قاجاریه هستند اما پل آجری خرما کلا از یادگاری های دوران صفویه می باشد که در شهر قائمشهر واقع شده و برای بازدید از این پل آجری تاریخی می بایست به غرب قائمشهر مراجعه کرده و وارد جاده روستای خطیرکلا شوید. در ابتدای این جاده هنگامی که به روستای خرما کلا رسیدید، با استفاده از تابلوهای راهنما به پل آجری خرما کلا خواهید رسید. لازم به ذکر است پل آجری خرما کلا در سال 1383 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

  پل آجری خرماکلا 

اقامت در قائمشهر

گردشگرانی که می خواهند چند روزی مهمان قائمشهر بوده و از تمام جاذبه های دیدنی و مناطق طبیعت گردی شهر بازدید کنند تا بهترین خاطرات سفر و طبیعت گردی را برای خود رقم بزنند، همواره می توانند برای اجاره ویلا و کلبه جنگلی در قائمشهر با کارشناسان لوکس ویلا در تماس باشند.

دیدگاه‌ها   

0 #3 کامران 1400-04-14 12:06
پارک جنگلی تلار زیاد جای قشنگی نبود که انتظار داشتم و خیلی جاهای بهتر هست برای رفتن
نقل قول کردن
0 #2 امیر رضا 1400-02-18 08:34
یکی از زیبا ترین و قشنگ ترین مناطق دیدنی شمال منظقه خیبوس هست که واقعا ارزش دیدن داره و شدیدا پیشنهاد میکنم به این منطقه برید
نقل قول کردن
+1 #1 داوود نظری 1400-01-18 12:55
شمال همه جاش قشنگه، قائمشهر هم که دیگه نگم براتون عالیه مخصوصا جاذبه های گردشگری قائمشهر، من خودم بچه قائمشهرم حتما تشریف بیارید خیلی هم مهمان نوازیم تعریف از خود نباشه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید