مناطق دیدنی آمل

در ادامه این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با مناطق دیدنی آمل بیشتر آشنا شوید.

مناطق دیدنی آمل

آمل، جزء محبوب ترین و جذاب ترین مقاصد استان مازندران است که در منطقه جنلگی استان واقع شده و دارای ده ها جاذبه دیدنی و مناطق سرسبز می باشد که به لطف این موضوع، آمل همواره در میان طبیعت گردان و علاقه مندان به جنگل های سسرسبز مازندران از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا نگاهی به مناطق دیدنی آمل بیاندازیم.

تاریخچه آمل

آمل قدمتی 3هزار ساله دارد و از این رو، یکی از قدیمی ترین شهرهای استان مازندران به شمار میرود. آمل در طول تاریخ همواره از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار بوده و در دوران اشکانیان هم به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود. لازم به ذکر است در کتاب شاهنامه فردوسی نیز چندین بار به شهر آمل و وقایعی که در این شهر اتفاق افتاده نیز اشاره شده است. قدمت سکونت بشر در آمل به دوران آماردها می رسد و در طول تمدن های مختلف، مردم شهر آمل همواره علاقه بسیاری به دین و مراسم های مذهبی داشتند لذا امروزه، در رویدادهای مذهبی شامل حضور پر شور و اشتیاق مردم شهر هستیم.

آب و هوای آمل

در میان طبیعت گردان، شهر آمل یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت گردی و لذت بردن از جنگل های سرسبز مازندران است چراکه آمل از نزدیک ترین شهرهای شرق مازندران به تهران بوده و همچنین به دلیل فاصله زیاد شهر تا دریا، هوا به مراتب کمتر شرجی می باشد اما به لطف زمین های شالی در اطراف آمل، اگر در فصل تابستان به این شهر سفر کنید همواره با هوایی بسیار گرم و شرجی روبرو خواهید شد.

آمل در بهار و پاییز، هوایی بسیار دلنشین دارد که زمانی مناسب برای سفر و گردش در شهر می باشد اما در فصل زمستان، شاهد بارش های سنگین باران در این شهر هستیم. لازم به ذکر است در فصل تابستان، میانگین دمای هوای آمل به بیش از 30 درجه سانتی گراد می رسد اما هرچقدر که به روزهای سرد سال می رسیم، میانگین دمای هوای شهر به کمتر از 12 درجه می رسد.

پارک میرزا کوچک خان جنگلی

اگر در سفر به آمل به دنبال منطقه ای جذاب و دیدنی برای طبیعت گردی و پیک نیک هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به پارک میرزا کوچک خان جنگلی بیاندازید. این پارک در میان بزرگترین پارک های جنگلی خاورمیانه به شمار رفته و همچنین در ایران نیز دومین پارک جنگلی بزرگ به حساب می آید چراکه نزدیک به بیش از 440هکتار مساحت این پارک جنگلی می باشد.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان آمل در میان معدود مناطق نمونه گردشگری مازندران قرار دارد و همواره در فصل های بهار و تابستان، گردشگران بسیاری را در این منطقه مشاهده می کنیم که بهترین خاطرات طبیعت گردی را برای خود رقم می زنند. اگر شما هم تصمیم دارید از پارک میرزا کوچک خان جنگلی آمل بازدید کنید، کافیست به جنوب شهر مراجعه و در جاده هراز، بعد از 18 کیلومتر به مسیر ورودی پارک برسید. پارک جنگلی میرزا کوچک خان جاذبه های دیدنی بسیاری دارد که بازدید از آن ها بسیار جذاب خواهد بود. این جاذبه های دیدنی شامل آبشار ماهان، زمین اسب سواری، چشمه آب سرد، جاده جنگلی داخل پارک، درختان کهنسال، رستوران ها و کافه های جذاب پارک هستند.

  پارک میرزا کوچک خان جنگلی 

پارک جنگلی هلومسر

همواره پارک های جنگلی یکی از شلوغ ترین مناطق طبیعت گردی در استان مازندران به شمار می روند و اگر می خواهید برای کمپینگ و طبیعت گردی به این پارک ها سفر کنید، با منطقه ای مملو از گردشگر روبرو خواهید شد که شاید این اتفاق برای هرکسی جالب نباشد. پارک جنگلی هلومسر اما، منطقه ای به مراتب خلوت تر است تا گردشگران بهترین خاطرات طبیعت گردی و پیک نیک را برای خود رقم بزنند.

اگر شما هم در سفر به آمل میخواهید از این پارک جنگلی جذاب و دیدنی بازدید کنید، کافیست در شهر آمل وارد جاده امامزاده عبدالله شوید تا به ورودی پارک برسید. این پارک در میان پارک های بزرگ شرق مازندران قرار دارد و مساحت آن بیش از 67هزار متر مربع پیش بینی شده است. پارک جنلگی هلومسر امکانات رفاهی مختلفی را برای گردشگران در نظر گرفته که شمال پارک بازی برای کودکان، رستوران ها و کافه های مختلف، سرویس های بهداشتی در نقاط مختلف پارک و غیره اشاره کرد و همچنین در نظر داشته باشید اگر به قصد پیک نیک میخواهید از پارک بازدید کنید، در نقاط مختلف پارک هلومسر، آلاچیق های بسیاری تعبیه شده است.

  پارک جنگلی هلومسر 

پارک دهکده طلایی آمل

پارک دهکده طلایی آمل بوستانی بسیار بزرگ و سرسبز در شهر آمل است و گردشگرانی که نمیخواهند برای طبیعت گردی به اطراف شهر رفته و مسافت زیادی را طی کنند، همواره به این پارک مراجعه می کنند. پارک دهکده طلایی آمل در سال 1372 احداث شده و تا به امروزه، در میان شلوغ ترین و محبوب ترین بوستان های شرق استان مازندران به حساب می آید.

پارک جنگلی دهکده طلایی آمل برای گردشگران امکانات و خدمات رفاهی مختلفی را در نظر گرفته که شامل سرویس های بهداشتی در نقاط مختلف پارک، آلاچیق های مختلف، پارک بازی برای کودکان، باغ وحش، پلاژ، پیست اسکیت و همچنین پارکینگ اختصاصی هستند. لازم به ذکر است اگر قصد بازدید از پارک دهکده طلایی آمل را دارید خوب است بدانید این پارک در پل میر بزرگ شروع شده و تا پارک معروف نارنجستان ادامه دارد که باعث شده این پارک در میان بزرگترین بوستان ها در شرق استان مازندران به حساب آید.

  پارک دهکده طلایی آمل 

روستای بلیران

اگر میخواهید دل را به طبیعت بزنید و بهترین خاطرات طبیعت گردی را در منطقه ای بکر و سرسبز برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم در سفر به آمل نگاهی به روستای بلیران بیاندازید. این روستا از توابع روستای دشت سر است که در جنوب شرقی آمل واقع شده و می بایست ابتدا از شهر آمل وارد جاده قدیم آمل بابل شوید تا پس از طی کردن چند کیلومتری وارد مسیر روستای دشت سر شوید تا به روستای بلیران برسید. لازم به ذکر است این مسیر میانگین 20 کیلومتر بوده و کمتر از یک ساعت طول میکشد تا از شهر آمل به روستای بلیران رسید.

روستای بلیران از جمله مناطق ییلاقی آمل است و گردشگری، ییکی از مهم ترین قطب های درآمد مردم روستا به حساب می آید هرچند عمده فعالیت مردم روستای بلیران، کشاورزی و دامداری می باشد لذا همواهر در این روستا می توانید لبنیات مرغوبی را پیدا کنید. روستای بلیران خانه هایی با بافت بسیر قدیمی و معماری جذاب دارد اما مهم ترین دلیل جذابیت روستا در میان گردشگران، طبیعت سرسبز و مناطق جنگلی اطراف روستا است.

اگر اهل کوهنوردی هستید، پیشنهاد می کنیم در سفر به آمل نگاهی به روستای بلیران بیاندازید چراکه کوه چلاو در جنوب این روستا قرار داشته و یکی از جذاب ترین کوه های سرسبز در اطرف آمل به حساب می آید. همچنین پیشنهاد می کنیم با خود وسایل پیک نیک و کمپینگ را هم به همراه داشته باشید چراکه در شرق روستای بلیران، رودخانه ای بسیار دنج و سرسبز وجود دارد که برای اتراق و ساعت ها لذت بردن از طبیعت بکر و صدای پرندگان، گزینه ای جذاب خواهد بود.

از دیگر جاذبه های دیدنی روستای بلیران می توان به چشمه آبگرم بلیران، زمین های شالی، تپه های 30هزار ساله، قلعه هلیا، امامزاده ولی، تپه قلعه تسکا سرا، قفلعه خشت سی و قلعه اردشیرون اشاره کرد.

  روستای بلیران 

آبگرم استراباکو

از جمله مناطق دیدنی آمل که در فصل زمستان به یکی از شلوغ ترین جاذبه های گردشگری شهر تبدیل می شود، آبگرم استراباکو است. این آبگرم در محله قلابن واقع در فاصله 55 کیلومتری آمل قرار دارد و می بایست برای بازدید از آبشار، ابتدا به روستای بایجان از توابع منطقه لاریجان شوید تا در نزدیکی روستا و روبرو بنایی تاریخی با نام تونل قدیمی رضاشاهی، به آبگرم استراباکو برسید. آبگرم استراباکو چشمه ای با میانگین دمای 35 درجه است که بازدید از آن در روزهای سرد سال بسیار جذاب خواهد بود.

آبگرم استراباکو به لطف وجود املاح معدنی از جمله زنبق، برای درمان انواع بیماریه ای پوستی بسیار مناسب می باشد و از طرفی هم املاح دیگری هم در آب وجود دارد نوشیدن آن برای درمان انواع بیماری های کبد و کلیه بسیار مفید خواهد بود. آبگرم استراباکو شامل چند چشمه در فاصله کوتاه از یکدیگر است که وارد دو استخر بزرگ شده و در نهایت وارد رودخانه می شود اما حدود 160 سال پیش، شخصی تصمیم گرفت تا این دو حوضچه بزرگ را به دو استخر برای آقایان و بانوان تبدیل کند و امروزه نیز، نوادگان او در حال مدیریت مجموعه بوده و با هزینه ای کم می توانید از آبگرم استراباکو نهایت لذت را ببرید.

  آبگرم استراباکو 

غارهای دستکند آمل

غارهای دستکند آمل جزء جذاب ترین و خاص ترین مناطق آمل هستند که درمنطقه کافرکلی قرار دارند و به لطف این موضوع، به غارهای کافرکلی نیز معروف هستند. اگر تصمیم دارید در سفر به آمل از این غارها بازدید کنید، می بایست از شهر آمل وارد جاده هراز شده و راهی منطقه لاریجان شوید تا در روستای لاریجان بالا در میان پرتگاه ها، به غار برسید.

غارهای دستکند آمل در فصل بهار و تابستان به دلیل هوای دلنشین منطقه به یکی از توریستی ترین مناطق آمل تبدیل می شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته های دور، غارهای دستکند آمل کاربرد نظامی داشتند و علاوه بر اینکه مردم به صورت موقتی یا دائم در این غارها زندگی می کردند، از غارهای کافرکلی نیز برای دیدبانی استفاده میشده است.

  غارهای دستکند آمل 

جنگل الیمستان

نه تنها در میان مناطق آمل بلکه در میان تمام مناطق طبیعت گردی در شرق استان مازندران، جنگل الیمستان یکی از بهترین مناطق برای طبیعت گردی به حساب می آید چراکه این منطقه به لطف پوشش بسیار سرسبز و غنی، به طلای سبز ایران معروف می باشد. جنگل الیمستان در فاصله 50 کیلومتری جنوب آمل قرار داشته و برای دسترسی به این جنگل، می بایست وارد جاده فیلبند شوید تا با استفاده از تابلوهای راهنما، به جنگل برسید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید چرا نام الیمستان برای این منطقه انتخاب شده است؟ به لطف وجود گونه جذاب از گیاهان به نام الیما، که نوعی پیازچه درشت بوده و هم به صورت خام و هم به صورت استفاده از خورشت مورد استفاده قرار میگیرد، نام الیمستان برای این منطقه در نظر گرفته شده است. الیمستان به لطف ارتفاع قابل توجهی که از سطح دریا دارد، به یکی از مناطق ییلاقی اطراف آمل تبدیل شده و در فصل های بهار و تابستان، به دلیل هوای بسیار خنک و دلنشین منطقه، گردشگران و طبیعت گردان زیادی را در جنگل مشاهده می کنیم.

جنگل الیمستان جاذبه های دیدنی بسیاری دارد که محبوب ترین آن ها، پدیده اقیانوس ابرها می باشد. در اکثر روزهای سال بخصوص در فصل بهار، همواره مه غلیظی در این منطقه وجود دارد و در نقاط مرتفع نیز به دلیل قرارگیری در بالای ابرها، پدیده بی نظیر و جذاب اقیانوس ابرها مشاهده می شود. جاذبه دیگری که معمولاً کوهنوردان با آن روبرو می شوند، دو گودال بزرگ معروف به رد پای رستم است که در ارتفاعات قرار دارد. افسانه های مختلفی برای این دو گودال وجود دارد بطوریکه برخی می گویند این دو گودال، جای زانوی رستم می باشد و همچنین عده ای می گویند این دو گودال در اثر برخورد شهاب سنگ یا فرونشست زمین به وجود آمده اند.

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به آمل قصد بازدید از جنگل الیمستان را دارید، نگاهی به روستای الیمستان هم بیاندازید چراکه مردم روستا به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغولند و علاوه بر انواع لبنیات تازه و انواع عسل، می توانید انواع سوغاتی ها و صنایع دستی مردم روستا را هم تهیه کنید.

  جنگل الیمستان 

دریاچه ساهون

دریاچه ساهون منطقه ای بسیار سرسبز و دیدنی از جنوب آمل است که نزدیک به منطقه لاریجان قرار دارد. دریاچه ساهون در ارتفاع 3هزار متری از سطح دریا واقع شده و گردشگران همواره با آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین در این منطقه روبرو خواهند شد لذا به لطف این هوای دلنشین در روزهای گرم سال، گردشگران بسیاری را در اطراف دریاچه ساهون مشاهده می کنیم که چادرهای مسافرتی و بساط پیک نیک خود پهن کرده اند تا ساعت ها از هوای دلنشین و طبیعتی بکر، بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند.

دریاچه ساهون در دامنه های جنوبی دماوند و نزدیک به روستای نوا واقع شده است و به دلیل قرار گیری کوه خرتاب معروف به خرد کوه و کوه مجیله دوش در شمال و جنوب دریاچه، کوهنوردان بسیار هم به این منطقه مراجعه می کنند. لازم به ذکر است دریاچه ساهون از سمت غرب نیز به روستاهای معروف نیاک، کنارانجام و کندلو راه دارد که بازدید از این روستاها خالی از لطف نیست. همچنین در شرق دریاچه ساهون، زمین های سرسبز آزو یا آزاب قرار دارد که منطقه ای بسیار دیدنی و بکر به شمار می رود.

  دریاچه ساهون 

دریاچه دوخواهر

در کنار دریاچه ساهون، میان مناطق آمل یکی از مرتفع ترین دریاچه های اطراف شهر، دریاچه دوخواهر است که در ارتفاع 3880 متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه میان منطقه ای سرسبز قرار داشته و توسط کوه های مرتفع اطراف نیز احاطه شده است.

دریاچه دوخواهر در دامنه های جنوب دماوند قرار دارد و برای بازدید از این دریاچه، کافیست به جنوب منطقه لاریجان شهرستان آمل مراجعه کنید. به لطف ارتفاع قابل توجه دریاچه از سطح دریا، همواره هوایی خنک و دلنشین در روزهای گرم سال در این منطقه حاکم است و از طرفی، در روزهای سرد سال، شاهد بارش برف های سنگین در اطراف دریاچه دوخواهر هستیم و کوه های اطراف، به غیر از فصل تابستان، در باقی روزهای سال پوشیده از برف هستند.

دریاچه دوخواهر منطقه ای بسیار بکر و دیدنی است و برای ساعت ها دوری از روزمرگی، بی شک انتخاب بسیار عالی خواهد بود. لازم به ذکر است اکثر گردشگرانی که به دریاچه دو خواهران آمل مراجعه می کنند همواره اقدام به شنا کردن در دریاچه می کنند اما در نظر داشته باشید با اینکه ارتفاع دریاچه کم است، اما شنا برای افرادی که حرفه ای نیستند توصیه نمی شود. اگر هم علاقه مند به کوهنوردی هستید، بازدید از قله ها و تپه های سرسبز اطراف را به هیچ وجه از دست ندهید.

  دریاچه آمل 

آتشکده آمل

در میان مناطق آمل، بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد که هرکدام از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. یکی از این بناها، آتشکده آمل است که قدمتش به دوران ساسانیان برمیگردد. شاید برایتان جالب باشد این آتشکده با نام آرامگاه شمس آل رسول آمل نیز میشناسند هرچند عده ای بر این باورند این نام اشتباه است.

اگر در سفر به آمل می خواهید نگاهی به این بنای تاریخی و جالب بیاندازید، می بایست به منطقه ای بسیار قدیمی معروف به عوام کوی بیاندازید و این منطقه، در محله پایین بازار آمل قرار دارد. بنای تاریخی آتشکده آمل از شاهکارهای معماری در دوران ساسانیان به شمار می رود و بنایی چهارگوش و برجی مخروطی شکل بر روی آن است که تزئینات شکیلی هم بر روی دیوارهای بنا مشاهده می شود هرچند در طول سالیان مختلف، به دلیل عوامل طبیعی و زلزله بخش هایی از آتشکده آمل ویران شده است. لازم به ذکر است در گذشته به دلیل اینکه جسد محمد بن محمود آملی معروف به شمس الدین محمود بن محمود، یکی از پزشکان معروف در این بنا دفن شده است، عده بسیاری آتشکده را با نام این پزشک مشهور نیز میشناسند.

در آخر خوب است بدانید در سال 1354، این بنای تاریخی به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و در سال 1391 هم توسط سازمان میراث فرهنگی کشور، آتشکده آمل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا امروزه به یکی از محبوب ترین بناهای تاریخی آمل تبدیل شود.

  آتشکده آمل 

موزه تاریخ آمل

موزه تاریخ هم جزء محبوب ترین جاهای آمل است و اگر در سفر به آمل میخواهید با فرهنگ و تاریخ استان مازندران بیشتر آشنا شوید، بازدید از این موزه را به هیچ وجه از دست ندهید. موزه تاریخ آمل در شرق رودخانه هراز قرار دارد و می بایست ابتدا به جنوب آمل مراجعه کرد تا به خیابان امام رضا (ع) برسید و سپس در این خیابان، بعد از طی کردن مسافتی به دو پل با نام های پل پل معلق و دوازده چشمه خواهید رسید که موزه تاریخ در مابین این دو پل قرار داردو

موزه تاریخ آمل عمارتی بزرگ و سه طبقه است که طبقه اول به مردم شناسی مردم مازندران اختصاص داده شده و گردشگران علاوه بر آشنایی با فرهنگ مردم، با برخی از ظروف سفالی، چوبی و انواع گلیم ها و جاجیم های مردم آمل روبرو خواهند شد. وارد طبقه که بشویم، به بخش تاریخ شناسی می رسیم و در این بخش می توانید تنوعی از ظروف تاریخی را مشاهده کنید که برخی از آن ها قدمتی چند هزار ساله داشته و تعداد اندکی از آن ها به چندین هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردند. در طبقه سوم هم اسناد تاریخی مختلفی وجود دارد که مربوط به ایران بوده و اکثر آن ها گذشته استان مازندران را نشان می دهند.

  موزه تاریخ آمل 

پل دوازده چشمه

بعد از اینکه نگاهی به موزه تاریخ آمل انداختید، خوب است از پل دوازده چشمه واقع در نزدیکی موزه نیز بازدید کنید. این پل یکی از پل های تاریخی آمل به شمار می رود که قدمتش به دوران صفویه برمیگردد. در دوران شاه عباس صفوی، دستور ساخت این پل داده شد تا دو بخش شرقی و غربی رودخانه هراز را به هم متصل کند. پل دوازده چشمه به لطف عوامل طبیعی بخصوص زلزله، آسیب های جدی دید لذا در دوران حکومت قاجاریه، یکبار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

در دوران قاجاریه، مجمود حسین خان مقدم مراغه ای معروف به صنیع الدوله که در دربار قاجار بود، می گوید قدمت این بنای تاریخی به قبل از دوران صفویه برمیگردد. پل دوزاده چشمه با 107 متر طول و 12 طاق که بر روی پایه های مستطیل شکل قرار دارند، امروزه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و هرسال میزبان گردشگران بسیاری بخصوص از کشورهای خارج می باشد.

  پل دوازده چشمه 

مجموعه فرهنگی تاریخی کاسپین پارت (خانه عبادی)

خانه عبادی آمل از جمله خانه های قدیمی و باارزش شهرستان آمل است که قدمتش به دوران پهلوی اول برمیگردد. این بنای تاریخی در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و امروزه نیز جزء پربازدیدترین جاهای آمل به شمار میرود. در دهه های گذشته، تصمیم گرفته شد تا خانه عبادی آمل به مجموعه ای تاریخی و فرهنگی تبدیل شود لذا گردشگران با ورود به این مجموعه، با آثار تاریخی و صنایع دستی بسیار جذابی روبرو می شوند که در نوع خود بسیار جذاب هستند.

لازم به ذکر است برای بازدید از مجموعه تاریخی فرهنگی کاسپین پارت، می بایست ابتدا به کاردگر محله در مرکز شهر آمل مراجعه کرد و سپس درخیابان جواد آملی، به مجموعه و شلوغی همیشگی آن رسید.

  مجموعه فرهنگی تاریخی کاسپین پارت (خانه عبادی) 

مشهد میر بزرگ

بنای تاریخی مشهد میر بزرگ، عمارت و مقبره ای بزرگ است که قدمتش به قرن هشتم مصادف با حکومت صفویان برمیگردد. عمارت مشهد میر بزرگ در میان مهم ترین بناهای تاریخی آمل و مازندران به حساب می آید و این عمارت یکی از شاهکارهای دوران صفویه شناخته می شود چراکه تزئینات بسیار زیبا، کارشی کاری های بسیار ظریف و شکیل در نقاط مختلف عمارت مشاهده می شود اما شاید برایتان جالب باشد بدانید قدمت این بنای تاریخی به قبل از دوران صفویه برگشته اما در دوران صفویه ساخت آن کامل شد و معماری بنا نیز به دوران حکومت صفویه برمیگردد.

در گذشته های دور، طلبه ها برای درس و مطالعه، به طبقه بالای عمارت مراجعه می کردند چراکه در طبقه بالا، حوضی کوچک قرار داشت و در دوران صفویه، از شاهکارهای معماری به شمار می رفت. این بنای تاریخی درواقع آرامگاه میر بزرگ است. میر قوالمالدین مرعشی سرسلسله سادات مرعشیان در استان مازندران بود که او را با نام میر بزرگ میشناختند. بعد از فوت او و دفنش در این عمارت، شخصی با نام اسکنر شیخی فرزند افراسیاب چلابی، عمارت میر بزرگ را تخریب کرد اما چند سال بعد، سید قوام الدین به کمک بومی های منطقه تصمیم گرفتند تا بنای تاریخی عمارت میر بزرگ را مجدد بسازند.

امروزه عمارت تاریخی میربزرگ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و در میان مردم آمل نیز از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار می باشد. اگر در سفر به آمل تصمیم دارید از این بنای تاریخی بازدید کنید، کافیست در مرکز شهر، وارد سبزه میدان شوید تا در نزدیکی مصلی بزرگ، به این عمارت تاریخی و جذاب برسید.

  مشهد میر بزرگ 

کتیبه شکل شاه

همانطور که میدانیم، منطقه لاریجان شهرستان آمل یکی از توریستی ترین و جذاب ترین مناطق دیدنی در استان مازندران به حساب می آید و در این منطقه علاوه بر جنگل های سرسبز و جاذبه های دیدنی، آثار تاریخی بسیار جذابی هم وجود دارد که کتیبه شکل شاه، در میان محبوب ترین آن ها قرار دارد.

قدمت کتیبه شکل شاه به دوران قاجاریه برمیگردد. در آن زمان ناصرالدین شاه قاجار دستور داده تا شکل و شمایل او و افرادی که انتخاب کرده است را بر روی دیواره های صخره ای در این منطقه حجاری کنند و از این اتفاق، بیش از یک قرن میگذرد. شاید برایتان جالب باشد کتیبه ای همانند شکل شاه در تنگه واشی وجود دارد که آن هم به دوران قاجاریه برمیگردد هرچند تصویر فتحعلی شاه را نشان می دهد. اما چه شد که ناصرالدین شاه دستور ساخت همچین کتیبه ای را داد؟

در اوایل حکومت ناصرالدین شاه قاجار، بعد از اینکه او تهران را به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد، دستور داد تا مسیرهای قدیمی جاده هراز را بازسازی کنند. در طول مسیر، هنگامی که ناصرالدین شاه به منطقه لاریجان رسید، دستور داد تا این مسیر هم مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد. سپس در سال 1295، بعد از اتمام بازسازی مسیر، حسنعلی خان وزیر که مسئولیت این بازسازی را برعهده داشت برای یادبود ناصرالدین شاه، دستور داد تا نقشی از شاه در منطقه ای با نام تنگه بند بریده، یکی از صعب العبور ترین مسیرهای آن زمان بر روی صخره حک شود.

کتیبه شکل شاه 4 متر ارتفاع و بیش از 8 متر طول دارد و در اطرافش نیز بیت هایی از ناصرالدین شاه مشاهده می شود. همچنین این اثر تاریخی در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران نیز افزوده شده است.

  کتیبه شکل شاه 

آب معدنی لاریجان

لاریجان با اینکه منطقه ای بسیار سرسبز به شمار میرود و در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران بسیاری می باشد، اما در فصل زمستان نیز مملو از گردشگر و طبیعت گرد است اما در روزهای سرد سال، چشمه آب معدنی لاریجان یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این منطقه در میان گردشگران به شمار میرود. چشمه آب معدنی لاریجان در روستای آبگرم این منطقه قرار دارد و از جمله مناطق ییلاقی لاریجان به شمار می رود لذا در فصل زمستان، بازدید از آب معدنی لاریجان واقع در روستای آبگرم بسیار لذت بخش می باشد.

این چشمه آب معدنی با دمایی بیش از 60 درجه، مملو از مواد معدنی از جمله گوگرد است و برای درمان انواع بیماری های پوستی، بسیار مفید می باشد. لازم به ذکر است روستای آبگرم دارای تابستان های بسیار خنک بوده و در 6 ماه دوم سال، آب و هوایی بسیار سرد بر منطقه حاکم می باشد.

  آب معدنی لاریجان 

آبشار شاهاندشت

اگر علاقه مند به بازدید از آبشارهای جذاب و بی نظیر هستید، بی شک مازندران یکی از بهترین مقاصد گردشگری برایتان خواهد بود. در استان مازندران صدها آبشار دیدنی وجود دارد که برخی از آن ها فصلی بوده و برخی دیگر دائمی هستند. آبشار شاهاندشت اما از جمله آبشارهای دائمی استان مازندران است که در روستای شاهاندشت واقع در 65 کیلومتری آمل قرار دارد.

آبشار شاهاندشت در نزدیکی قلعه بهمن واقع شده است و ارتفاع آبشار اصلی به 51 متر می رسد اما لازم به ذکر است این آبشار از 3 آبشار دیگر تشکیل شده و در مجموع، ارتفاع آبشار را به بیش از 180 متر می رساند. همچنین در کنار بازدید از آبشار شاهاندشت، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به قلعه تاریخی بهمن و همچنین مناطق طبیعت گردی و سرسبز اطراف نیز بیاندازید.

  آبشار شاهندشت 

دشت و آبشار دریوک

اگر علاقه مند به مناطق کوهستانی هستید و می خواهید نهایت لذت را از آب و هوای کوهستانی در سفر به آمل ببرید، پیشنهاد می کنیم ابتدا به منطقه لاریجان در جنوب آمل مراجعه کرده و نگاهی به دشت و آبشار دریوک در کوهپایه های دماوند بیاندازید. این منطقه که از ییلاقات لاریجان به شمار می رود، همواره دارای آب و هوایی بسیار دلنشین در فصل تابستان می باشد لذا در روزهایی گرم سال، گردشگران بسیاری را در این منطقه مشاهده می کنیم که درحال طبیعت گردی بوده و یا بساط پیک نیک خود را پهن کرده اند تا ساعت ها از طبیعت جذاب و هوای دلنشین منطقه لذت ببرند.

آبشار دریوک یکی از آبشارهای فصلی شهرستان آمل است و اگر میخواهید از این آبشار دیدنی بازدید کنید، کافیست در سفر به دشت دریوک، به منطقه شرقی دره دریوک مراجعه کنید.

  دشت و آبشار دریوک 

دشت آزو

همانند اکثر جاهای طبیعت گردی و جاهای آمل، دشت آزو نیز در فاصله زیادی از مرکز شهر واقع شده اما برای ثبت بهترین خاطرات طبیعت گردی، بی شک می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. دشت آزو در نزدیکی روستای نوا قرار دارد و پیشنهاد می کنیم اگر تصمیم داشتید از این دشت بازدید کنید، نگاهی هم به روستا بیاندازید. مردم روستای نوا بسیار مهمان نواز هستند و به لطف فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری، همواره گردشگران انواع لبنیات تازه و محصولات با کیفیتی را در این روستا می توانند تهیه کنند. لازم به ذکر است بخشی از مردم روستا به تولید صنایع دستی مشغول هستند که تهیه آن ها به عنوان سوغاتی نیز می تواند گزینه مناسبی باشد.

دشت آزو منطقه ای کوهستانی است لذا بهترین زمان جهت بازدید و لذت بردن از این منطقه، فصل بهار و تابستان می باشد چراکه در این زمان، هوای منطقه بسیار خنک بوده و علاوه بر دشت های سرسبز، با باغ های میوه بسیار زیبا و درختان آلو و گیلاس روبرو هستیم. از طرفی هم در فصل بهار و بخصوص ماه اردیبهشت و خرداد، در اکثر مناطق دشت آزو گیاهان دارویی و گل های وحشی زرد و قرمز مشاهده می شود که منظره ای بسیار جذاب و دیدنی را به وجود آورده اند. لازم به ذکر است در فصل زمستان، دشت آزو علاوه بر هوای بسیار سرد، سفیدپوش شده و مسیرها نیز صصعب العبور خواهند شد.

  دشت آزو 

امامزاده عبدالله آمل

معروف ترین امامزاده در شهرستان آمل، امامزاده عبدالله است که از جمله امامزاده های معروف ایران به شمار می رود. برای بازدید از امامزاده عبدالله کافیست به 5 کیلومتری آمل در جاده هراز مراجعه کنید تا با استفاده از تابلوهای راهنما، وارد جاده امامزاده عبدالله شوید تا در میان مناطق سرسبز آمل، به این آرامگاه باشکوه برسید. امامزاده عبدالله مجموعه ای شامل آرامگاه امامزاده، سقاخانه، مرقد بی بی فاطمه و چندین هتل و سوئیت برای زائران است که همواره در طول سال میزبان گردشگران بسیاری می باشد.

در دوران حکومت پهلوی و به دستور فرح پهلوی، دستور داده شد تا بنای امامزاده عبدالله تخریب شده و مجدد ساخته شود اما به دلیل معماری کلیسایی امامزاده، اعتراضات گسترده ای شکل گرفت و در سال 1343، تصمیم گرفته شد تا آرامگاه تخریب شده و با شکوه و عظمتی بیشتر که امروزه شاهد آن هستیم مجدد ساخته شود.

  امامزاده عبدالله آمل 

امامزاده ابراهیم (ع) آمل

در کنار امامزاده عبدالله، امامزاده ابراهیم نیز یکی از معروف ترین امامزاده های آمل است که در میان مردم این شهر از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و همچنین در استان مازندران نیز در میان امامزاده های شناخته شده قرار دارد. آرامگاه امامزاده ابراهیم در سال 925 هجری قمری ساخته شده و خواجه عبدالله نامدار و حسین نجار، معماری و ساخت این بنای زیبا را برعهده داشتند.

آرامگاه امامزاده ابراهیم بنای آجری است که در بالای آن، گنبدی هرمی شکل مشاهده می شود. در داخل آرامگاه نیز صندوق چوبی، کتیبه های قاجاری و درب های چوبی به تزئینات بی نظیر مشاهده می شود که بر زیبایی آرامگاه افزوده اند. لازم به ذکر است آرامگاه در خیابان طالب آملی شهرستان آمل قرار دارد و اگر قصد بازدید از این بنا را داشتید، می توانید به غرب گرجی محله یا قادی محله نیز مراجعه کنید.

  امامزاده ابراهیم آمل 

پل معلق آمل

در میان جاهای آمل، پل معلق جاذبه ای است که روزانه هزاران وسیله نقلیه از روی آن عبور می کنند و به همین موضوع، پل دچار آسیب های مختلفی شده است. اما آیا می دانستید که پل معلق آمل یکی از مهم ترین و باارزش تارین جاهای آمل به شمار می رود؟

در سال 1315 مصادف با حکومت پهلوی، تصمیم گرفته شد تا در مرکز شهر آمل، پلی ساخته شود تا شرق و غرب رودخانه هراز را به هم متصل کرده و عبور و مرور در این شهر را آسان تر کند. در سالذ 1315 معماران ایرانی با همکاری مهندسان آلمانی تصصمیم گرفتند تا پل معلق آمل را بسازند و این پل بعد از 3 سال، در سال 1318 ساخته شد. لازم به ذکر است پل معلق آمل در سال 1354 هم در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

پل معلق آمل در میان مردم شهر از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است و شاید برایتان جالب باشد بدانید به دلیل عبور صدها هزار وسیله نقلیه از این پل در روز و آسیب دیدن پل، شهرداری آمل در سال 1391 تصمیم گرفت تا مطالعات خود را بر روی پل آغاز کرده و نسبت به بازسازی و مرمت آن اقدام کند سپس در سال 1396، پل معلق آمل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و پایه های آن تقویت شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید این پل علاوه بر پایه های مستحکم، کمان های مقاومی هم در بالایش دارد تا در صورت سیلاب رودخانه هراز و نابود شدن پایه ها، پل همچنان برجای بماند.

  پل معلق آمل 

قدمگاه خضر آمل

در نقاط مختلف ایران، بناهای مختلفی وجود دارد که با نام قدمگاه خضر نبی (ع) شناخته می شوند اما قدمگاه خضر نبی آمل، بنایی تاریخی است که در اکثر اشعار و کتب افراد معروف به آن اشاره شده و همچنین این بنای تاریخی در سال 1335 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و در میان مناطق دیدنی شهر آمل نیز جزء محبوب ترین آرامگاه ها به شمار می رود.

قدمگاه خضر نبی که بنایی شش ضلعی با معماری زیبا است قدمتش به قرن 9 هجری قمری مصادف با حکومت سادات مرعشی برمیگردد. در آن زمان که سادات مرعشی برای بار دوم حکومت را در دست گرفته بود، دستور داد تا آرامگاه خضر نبی ساخته شود و شاید برایتان جالب باشد بدانید حکومت سادات مرعشی حکومتی بسیار مذهبی بود و به لطف این موضوع، اکثر بناهایی که این حکومت برای ما به یادگار گذاشته است، آرامگاه ها و بناهای مذهبی هستند. لازم به ذکر است ضریح آرامگاه خضر نبی در سال 1382 توسط اداره امور و خیریه، اوقاف و هیئت امنا شهرستان آمل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

در کنار معماری بسیار زیبای قدمگاه خضر نبی، در داخل آرامگاه نیز معماری و ظریف کاری های بسیار  زیبایی وجود دارد اما در گوشه ای از آرامگاه، بخشی با نام هفت تن وجود دارد چراکه گفته می شود هفت تن از نزدیکان سادات مرعشی در این آرامگاه با خاک سپرده شده اند. لازم به ذکر است اکثر گردشگرانی که قصد بازدید از آرامگاه خضر نبی (ع) آمل را دارند، در روزهای سه شنبه مراجعه می کنند چراکه در روزهای سه شنبه، مراسم خاصی برگزار می شود که قدمتش به بیش از یک قرن برمیگردد. در این مراسم مردم به دعا و نیایش در آرامگاه خضر نبی میپردازند و همچنین بانوان هم برای خود در این آرامگاه مراسم دعا و نیایش خاص خود را دارند.

  قدمگاه خضر نبی آمل 

برج هشتل آمل

در فاصله 5 کیلومتری شهرستان آمل واقع در جاده آمل به بابل، روستایی با نام کردخیل وجود دارد  که در نزدیکی روستای، مجموعه از پنج آرامگاه مشاهده می شود که در میان مهم ترین و خاص ترین مناطق آمل به شمار می روند. قدمت این 5 آرامگاه به قرن ها پیش برمیگردد. در گذشته، نام استان مازندران طبرستان بود و حاکم این منطقه، میر قوام  الدین مرعشی نام داشت که به عنوان سرسلسله حکومت مرعشیان شناخته میشد. او در میان مردم مازندران از ارزش و احترام بالایی برخوردار است چراکه در طول حکومت مرعشی، هنگامی که تیمور به ایران حمله  کرد جانش را برای وطنش فدا کرد.

بعد از کشته شدن میرقوام الدین مرعشی، تصمیم گرفته شد تا او را در یکی از 5 برج هشتپل آمل دفن کنند و برجی که او در آن به خاک سپرده، در مجاورت مسجد قرار داشته و ارتفاع به مراتب بلندتری هم نسبت به سایر برج ها دارد. مجموعه برج های هشتپل آمل از معماری بسیار جذابی برخوردار هستند و در داخل بنا نیز معماری زیبایی به چشم میخورد. همچنین خوب است بدانید مجموعه برج هشتپل آمل در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و امروزه نیز جزء محبوب ترین و باارزش ترین مناطق آمل به حساب می آید.

  پل هشتپل آمل 

مسجد جامع آمل

در دوران صفویه که اوایل ظهور اسلام بود، بناهای تاریخی بسیاری در نقاط مختلف ایران ساخته شد که اکثر آن ها همچنان برجای مانده اند. مسجد جامع آمل بنایی است که در اواخر دوران صفویه و زمان حکومت شاه سلطان حسین ساخته شد و بخشی از آن هم در دوران قاجاریه تکمیل گردیده اما بنایی است که بعد از چند قرن همچنان برپا مانده و امروزه نیز جزء باارزش ترین مناطق آمل به حساب می آید.

مسجد جامع آمل در کنار بازار سنتی شهر قرار دارد و بنایی با معماری بسیار زیبا به شمار می رود. بر روی دیواره های بیرونی مسجد، کاشی کاری ها و ظرافت کاری های شکیلی مشاهده می شود و هنگامی که وارد مسجد می شویم، در بخش دهلیز مسجد جامع آمل، با کتیبه ای تاریخی روبرو خواهیم شد که در متن آن، فرمانی از طرف شاه سلطان حسین مشاهده می شود. همانطور که پیش تر گفتیم، مسجد جامع آمل نه تنها جزء قدیمی ترین مساجد ایران شناخته می شود بلکه از معدود بناهایی تاریخی صفویه است که به خوبی باقیمانده اما به لطف آتشسوزی در سال 1335، مسجد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

امروزه مسجد جامع آمل در سال1376 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر ایران می باشد تا گردشگران یکی از قدیمی ترین مساجد ایران را از نزدیک ببینند.

  مسجد جامع آمل 

روستای خوشواش

به جرات می توان گفت روستای خوشواش شهرستان آمل یکی از بهترین مناطق برای طبیعت گردی و لذت بردن از هوای دلنشین به حساب می آید. اگر در سفر و بازدید از مناطق آمل میخواهید نگاهی هم به این روستا بیاندازید تا بهترین خاطرات طبیعت گردی را برای خود رقم بزنید، کافیست از شهر آمل وارد جاده هراز شوید تا پس از طی کردن 30 کیلومتر، به تابلوی مسیر روستای خوشواش برسید. این روستا در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا واقع شده که به لطف این موضوع، روستای خوشواش در میان مناطق ییلاقی استان مازندران به شمار رفته و همواره در روزهای گرم تابستان، شاهد آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین در منطقه هستیم.

روستای خوشواش از سه محله با نام های آمل محله، بائس محله و چند محله تشکیل شده که در میان این محله ها، آمل محله بیشترین جمعیت روستای خوشواش را در خود قرار داده، بائس محله به عنوان قدیمی ترین محله روستا شناخته شده و چندر محله هم بیشترین جمعیت کشاورزی و دامدار را در خود جای داده است. در طول بازدید از روستای خوشواش همواره با گونه های جانوری مختلفی از جمله خرس، پلنگ، گراز و غیره روبرو خواهید شد و در کنار آن ها، گونه های گیاهی بسیاری هم در منطقه وجود دارد که شامل بنفشه، گالش انگیر، زرشک، کنگل، گل پامچال و غیره هستند که زیبایی بسیاری به این روستا بخشیده اند.

یکی از جذابیت های روستای خوشواش، بافت بسیار قدیمی روستا است که از دلایل محبوبیت منطقه در میان گردشگران به شمار می رود. هنگام ورود به روستا، متوجه خواهید شد تمام خانه ها بافت قدیمی خود را حفظ کرده و بومی ها همواره درحال رفت و آمد از میان حیاط خانه های همسایه هستند. همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید در کنار سبک زندگی سنتی و اصیل در این منطقه، هیچ لوله کشی آب و گازی هم در روستای خوشواش مشاهده نمی شود.

  روستای خوشواش 

آبشار قو

کمتر جاذبه ای وجود دارد که در فاصله بسیار دوری از شهر قرار داشته و گردشگران بخواهند مسیر زیادی را طی کنند تا از آنجا بازدید کنند. آبشار قو با اینکه یکی از مناطق آمل به شمار می رود، اما در فاصله قابل توجهی از مرکز شهر قرار داشته و به لطف این موضوع، آبشار قو همواره یکی از بکرترین مناطق آمل به شمار می رود.

آبشار قو را با نام سفیداب نیز میشناسند. برای بازدید از این آبشار کافیست آمل را به سمت جنوب ترک کرده و وارد جاده هراز شوید تا به دشت لار برسید. سپس در این دشت بعد از عبور از زمین های سرسبز با گل های وحشی قرمز و زرد، دریاچه و سد لار، در شمال غربی دشت لار به آبشار قو خواهید رسید. آبشار قو در منطقه ای با آب و هوای دلنشین واقع شده و این منطقه، از جمله مناطق قشلاقی به شمار می رود لذا همواره عشایر مختلفی را هم در اطراف مشاهده خواهید کرد.

بعد از آبشار قو، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به دشت لار انداخته و از جاذبه های دیدنی و پوشش گیاهی غنی منطقه نیز بازدید کنید. لازم به ذکر است به لطف پوشش گیاهی غنی در دشت لار، تنوع بالایی هم از جانوران مختلف در این منطقه زندگی می کنند و شاید برایتان جالب باشد در کنار جانوران وحشی، تنها عقاب طلایی کشور نیز در دشت لار زندگی میکند که به لطف این موضوع، همواره شکار در منطقه ممنوع بوده و دشت لار جزء مناطق محافظت شده به شمار می رود.

  آبشار قو 

حمام شاه عباسی آمل

در دوران قاجاریه و صفویه، بناهای مختلفی در شهرستان آمل ساخته شد که امروزه اکثر آن ها جزء محبوب ترین دیدنی های آمل به شمار رفته و یا استفاده های مختلفی از آن ها می شود. حمام شاه عباسی بنایی تاریخی است که قدمتش به دوران قاجاریه برگشته و در قرن نهم هجری قمری ساخته شده است. این بنای تاریخی درکنار اینکه در سال 1382 به فهرست آثار ملی و تاریخی ایران افزوده شد، امروزه نیز به یکی از جذاب ترین تفریحگاه ها میان گردشگران طی روزهای سرد سال می باشد.

اگر شما هم میخواهید در سفر به آمل از این بنای تاریخی بازدید کنید، کافیست در شهر آمل راهی جاده هراز شده و هنگامی که به منطقه لاریجان رسیدید، در روستای آب گرم واقع در دهستان لاریجان بالا، به بنای تاریخی حمام شاه عباسی برسید. این حمام معماری جذابی دارد و بر روی آن هم گنبدی خزانه ای شکل قرار دارد. حمام شاه عباسی آمل دارای دو ورودی مجزا برای بانوان و آقایان دارد و همچنین آبی که در این حمام وجود دارد، از دامنه های رشته کوه البرز تامین می شود. لازم به ذکر است آب حمام آبگرم شاه عباسی از دامنه های البرز تامین می شود که دارای املاح بوده و برای بیماری های پوستی مفید می باشد.

  حمام شاه عباسی آمل 

آرامگاه ناصر الحق آمل

آرامگاه ناصر الحق، بنایی تاریخی متلعق به قرن نهم هجری قمری است که در دیدنی های آمل، یکی از پرارزش ترین و محبوب ترین بناهای زیارتی می باشد. همچنین آرامگاه حق ناصر در میان اکثر کشورهای مسلمان نشین هم از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و سالانه هزاران گردشگر از این کشورها به ایران و آمل سفر می کنند تا از این بنای تاریخی بازدید کنند.

آرامگاه ناصر الحق درواقع محل دفن شخصی با نام حسن بن علی ناصر الکبیر است اما چرا ایشان تا این اندازه برای مردم آمل از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد؟ ایشان در دوران زندگی اش، کسی بود که حکومت بزرگ علویان را تاسیس کرد. حکومت علویان درواقع یکی از مهم ترین حکومت های در شمال ایران به حساب می آید و در گذشته، حاکمیت طبرستان یا مازندران کنونی، گیلان و گلیستان را برعهده داشت. حسن بن علی ناصر الکبیر که با نام ابو محمد اطروش شناخته میشد، اولین حاکم شیعه در طبرستان به حساب می آید و یکی از علمای بزرگ زمان خود بود.

آرامگاه ناصر الحق آمل تا حدودی می توان گفت آرامگاهی خاص و منحصر به فرد می باشد چراکه این آرامگاه دارای درب های ورودی در تمام ضلع هایش بوده و گنبدی که بر روی بنا قرار دارد، در گذشته از سرامیک ساخته شده بود چراکه بعد از مرمت و بازسازی بنا، همچنان تکه هایی از سرامیک در نقاط مختلف گنبد مشاهده می شود. این بنای تاریخی در سال 1310 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و جالب است بدانید آرامگاه ناصر الحق، شصتمین اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران می باشد. امروزه گردشگرانی که قصد بازدید از آرامگاه را دارید می بایست در شهر آمل وارد محله پایین بازار شوند.

  آرامگاه ناصر الحق آمل 

آرامگاه میر حیدر آملی

اگر در سفر به آمل قصد مراجعه به منطقه پایین بازار را داشتید تا از بناهای تاریخی همچون آرامگاه ناصر الحق بازدید کنید، پیشنهاد می کنیم در همین منطقه نگاهی هم به آرامگاه میر حیدر آملی نیز بیاندازید. بهاء الدین سید حیدر بن علی بن حیدر معروف به میر حیدر آملی یا شیخ حیدر در زمان حیاتش یکی از عارفان و حکیمان زمان خود بود. ایشان که گفته میشد نسبش به امام سجاد (ع) برمیگردد، از نوادگان علویان به شمار می رفت و در میان مردم طبرستان از محبوبیت بالایی هم برخوردار بود.

آرامگاه میر حیدر آملی همانند آرامگاه ناصر الحق در منطقه پایین بازار آملی قرار دارد اما در اطراف آرامگاه میر حیدر، منطقه ای سرسبز و زیبا وجود دارد که همین موضوع باعث محبوبیت آرامگاه در میان گردشگران می باشد. لازم به ذکر است آرامگاه میر حیدر آملی از معدود آرامگاه هایی است که معماری آرامگاه سازی در ایران را به خوبی نشان می دهد و همچنین، این بنای تاریخی بعد از آرامگاه ماصر الحق، به عنوان 61امین اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

  آرامگاه میر حیدر آملی 

بقعه شمس آل رسول آمل

یکی از قدیمی ترین دیدنی های آمل، آتشکده ای است که در محله پایین بازار شهر قرار دارد. این آتشکده درواقع آرامگاه شمس آل رسول است که قدمتش به قرن نهم هجری قمری برمیگردد. بقعه شمس آل رسول در زمان خود یکی از بزرگترین بناها به شمار می رفت هرچند امروزه بخش های قابل توجهی از این آرامگاه به لطف عوامل طبیعی از جمله زلزله از بین رفته است.

بقعه شمس آل رسول آمل به صورت چهار گوشه بوده و گنبدی مخروطی شکل بر روی آن قرار دارد. این آرامگاه تزئینات جذاب و دیدنی دارد که شامل قوس و قرنیس های آجری، کاشیکاری های زیبا و ظریف کاری های جذاب و غیره می باشد اما جالب است بدانید آجرهایی که برای ساخت بنا مورد استفاده قرار گرفته، در اندازه های گوناگونی می باشد و بطور دقیق نمیتوان زمان ساخت بنا را تخمین زد.

  بقعه شمس آل رسول آمل 

آبشار یخی نوا

اگر علاقه مند به طبیعت گردی و بازدید از آبشار های اطراف شهرستان آمل را دارید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به آبشار یخی نوا بیاندازید. این آبشار در میام آبشارهای فصلی منطقه قرار دارد و در طول سال بجز روزهای گرم سال به صورت یخ زده می ماند چراکه آبشار در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار داشته و همواره شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین در منطقه هستیم.

آبشار یخی نوا در نزدیکی شهرستان لاریجان قرار دارد و فاصله آن تا شهرستان آمل به بیش از 85 کیلومتر می رسد. این آبشار در میان جنگل ها طبیعت سرسبز مابین روستاهای نوا و نیاک قرار دارد و اگر قصد بازدید از آبشار را دارید، بهترین راه مراجعه به جاده هراز و منطقه پلور است تا با استفاده از خروجی ها، وارد لاریجان شده و به روستای نوا برسید. در نظر داشته باشید اگر در فصل زمستان می خواهید از آبشار یخی نوا بازدید کنید، حتماً با خود ابزار مناسب کوهنوردی به همراه داشته باشید چراکه مسیر صعود بسیار خطرناک خواهد بود.

  آبشار یخی نوا 

مزرعه کودک اکسین آمل

اگر در سفر به آمل با خود کودک به همراه دارید، پیشنهاد می کنیم حتمً نگاهی به مزرعه کودک اکسین آمل بیاندازید. این مزرعه در مجموعه اکسین قرار دارد و مجموعه اکسین یکی از بهترین تفریحگاه های آمل بخصوص برای کودکان می باشد چراکه شامل تنوعی از امکانات و خدمات جذاب از جمله شهربازی، مرکز خرید، بولینگ و غیره بوده و در کنار آن ها، گردشگران می توانند برای اقمات در شهرستان آمل به هتل اکسین واقع در مجموعه مراجعه کنند.

مزرعه کودک اکسین آمل برای کودکان در رده سنی 6 تا 14 سال در نظر گرفته شده و شامل بخش های مختلفی به صورت روباز و سرپوشیده می باشد که شامل بخش کشاروزی، آشپزی، دامداری، باشگاه ورزشی، آزمایشگاه، هنر، روانشناسی و غیره هستند. این مجموعه بیش از 50 سال قدمت دارد و از زمان تاسیسش به لطف ارائه خدمات متفاوت و جذاب در زمینه آموزش های کودکان، به خوبی توانست بر سر زبان ها افتاده و از محبوبیت بالایی برخوردار شود.

  مزرعه کودک اکسین آمل 

روستای وانا

اگر میخواهید برای چند روز، چند ساعت یا حتی چند دقیقه در منطقه ای فوق العاده بکر باشید، پیشنهاد می کنیم در سفر به آمل نگاهی به روستای وانا واقع در فاصله 65 کیلومتری آمل و 85 کیلومتری تهران بیاندازید. این روستا در منطقه لاریجان قرار دارد اما با اینکه طبیعتی بسیار زیبایی در اطرافش وجود دارد، در شلوغ ترین روزهای سال هم جزء بکرترین مناطق اطراف آمل به شمار می رود.

روستای وانا آمل نه تنها در دوران جنگ، یک شهید با نام احمد کامجو را تقدیم انقلاب کرد بلکه یک امامزاده بسیار قدیمی هم در این روستا وجود دارد که در میان اهالی منطقه از ارزش و احترام بالایی برخوردار بوده و در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد.

  روستای وانا 

آبشار سنگ درکا

سنگ درکا روستایی خوش آب و هوا و بکر در شهرستان آمل است که از توابع بخش مرکزی شهرستان به شمار می رود. این روستا در فاصله 25 کیلومتری جنوب غربی آمل قرار دارد که در اطرافش جنگل های بسیار سرسبز و فوق العاده بوده و اگر به دنبال منطقه ای برای طبیعت گردی در نزدیکی آمل هستید، بی شک روستای سنگ درکا و طبیعت اطرافش می تواند گزینه ای بسیار جذاب و متفاوت باشد.

در نزدیکی روستای سنگ درکا، آبشاری جذاب و دیدنی وجود دارد که نام روستا بر روی آن قرار داده شده است. این روستا در میان جنگل های مازندران قرار داشته و آبی که در این آبشار جاری است از ارتفاعاتی سرچشمه میگیرد که منشا سرچشمه گیری رودهای آلش رود، گزناسرا و انگتارود می باشد. این آبشار در طول سال بین 7 الی 12 متر ارتفاع دارد اما در روزهای سرد سال به لطف ارتفاع آبشار از سطح دریا شاهد یخ زدن آن می شویم.

  آبشار سنگ درکا 

منطقه شکار ممنوع چلاو

منطقه شکار ممنوع چلاو یکی از محببوب ترین مناطق ییلاقی در شهرستان آمل است و گردشگرانی که به این شهرستان سفر می کنند، برای بازدید از منطقه شکار ممنوع چلاو می بایست به فاصله 35 کیلومتری جنوب شرقی آمل مراجعه کنند بطوریکه ابتدا از شهرستان آمل وارد جاده هراز شده و بعد از طی کردن 25 کیلومتر به پلی با نام منگل می رسند و با استفاده از این پل می توانند به منطقه شکار ممنوع چلاو دسترسی داشته باشند اما خوب است بدانید مسیر دسترسی به منطقه شکار ممنوع چلاو دارای پستی و بلندی های بسیاری بوده و با خودروهای آفرودی نیز به سختی می توان از آن عبور کرد.

منطقه شکار ممنوع چلاو شامل مناطق و روستاهای مختلفی است که شامل سنگچال، فیلبند، زرخونی، تیار و گنگرج کلا می باشد اما در این منطقه، نقاط ییلاقی بسیار سرسبز و خوش آب و هوایی هم وجود دارد که شامل تیار، پاشا کلا، نجار کلا، گنگر جکلا، چمه و پاریمه هستند. این مناطق در فصل تابستان یکی از بهترین نقاط شهرستان آمل برای لذت بردن از آرامش طبیعت و چشم انداز زیبا از جنگل های آمل به شمار می روند و خوب است بدانید در این روستاها کمتر از صد خانوار زندگی می کنند.

منطقه شکار ممنوه چلاو در گذشته، نامش دهستان چهل آب بود اما به لطف بارندگی های شدید منطقه، تصمیم گرفته شد تا نام چلاو برگرفته از کلمه شلاو به معنای شدید برایش انتخاب شود.

  منطقه شکار ممنوع چلاو 

روستای مون

روسصتای مون از دیگر دیدنی های آمل است که در شهرستان لاریجان قرار دارد. فاصله این روستا تا شهرستان آمل نزدیک به 75 کیلومتر بوده و همچنین، روستا تا بخش مرکزی گزنک هم 4 کیلومتر فاصله دارد. این روستا از سمت شمال به روستای گرموال، از سمت غرب به روستای گرنا، از سمت شرق به روستای گیلاس و از سمت جنوب هم به روستای اسک راه دارد و پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از روستای مون را داشتید، نگاهی هم به روستاهای اطرافش بیاندازید چراکه این روستاها از طبیعت زیبایی برخوردار بوده و در کنار آن، به دلیل خلوتی مناطق، بسیار بکر و دیدنی هستند.

روستای مون در ارتفاع 1750 متری از سطح دریا قرار دارد لذا شاهد آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین طی روزهای گرم سال در این منطقه هستیم. مردم روستا به مشاغلی همچون کشاورزی و دامداری مشغولند و جالب است بدانید روستای مون یکی از قدیمی ترین روستاهای منطقه به شمار میرود چراکه دخمه های سنگی و غارهایی تاریخی در این منطقه وجود دارد که گفته می شود قدمت آن ها به هزاران سال پیش از ظهور اسلام برمیگردد. همچنین در این روستا پلی سنگی با نام پل سنگی مون قرار دارد که در گذشته، تجار با استفاده از آن، از تهران به سمت شمال کشور می رفتند.

  روستای مون 

روستای چمه بن چلاو

به جرات می توان گفت روستای چمه بن چلاو یکی از بکرترین و بهترین روستاهای اطراف آمل برای سپری کردن اوقات فراغت و لذت بردن از طبیعت بکر و دیدنی منطقه می باشد. روستای چمه بن چلاو در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف این موضوع، شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین در منطقه هستیم. جالب است بدانید چمه بن در زبان محلی به معنای مه گرفتگی است و به مراجعه به روستا و هوای مه آلود منطقه، به خوبی متوجه خواهید شد چرا این نام برایش انتخاب شده است.

بهترین زمان بازدید از روستای چمه بن چلاو فصل بهار و بخصوص تابستان است چراکه در نیمه اول سال، روستا در خوش آب و هواترین حالت خود قرار دارد اما با شروع شدن فصل پاییز تا اواخر زمستان، روستای چمه بن چلاو شرایط جوی نه چندان مناسبی خواهد داشت. به لطف بارندگی های بسیار در روستا، این منطقه از پوشش گیاهی غنی برخوردار است که شامل بلوط، توسکا، گردو، افرا، ملج، راش، بید، آزاد، ممرز و غیره می باشد و همچنین، شغل مردم منطقه کشاورزی و دامداری بوده و همواره گردشگران می توانند انواع لبنیات محلی تازه و باکیفیتی را در این روستا تهیه کنند.

  روستای چمه بن چلاو 

روستای تجن جار علیا

اگر در سفر به آمل قصد مراجعه به بخش غربی شهرستان را داشتید میخواستید به منطقه چمستان واقع در شهرستان نور مراجعه کنید، پیشنهاد می کنیم در طول مسیر نگاهی هم به روستای تجن جار علیا بیاندازید. این روستا در میان روستاهای اطراف آمل از جمعیت قابل توجهی برخوردار بوده و گفته میشود بیش از 600 خانوار در این منطقه زندگی می کنند که از گذشته ها دور تا به امروز، شغل آن ها کشاروزی و دامداری بوده است.

روستای تجن جار علیا در فصل بهار و تابستان به منطقه ای شلوغ توریستی تبدیل می شود و همچنین جالب است بدانید در دوران جنگ دفاع مقدس، روستای تجن جار علیا 16 شهید را تقدیم انقلاب کرده و از این رو، روستا دارای ارزش و احترام بالایی می باشد.

امامزاده حسن لهاش

پیش تر اشاره ای به دهستان چلاو کرده بودیم. این دهستان منطقه ای ییلاقی بسیار سرسبز و خوش آب و هوا می باشد و به جرات می توان در میان بهترین مناطق طبیعت گردی آمل قرار دارد. اما اگر علاقه مند به آرامگاه های امامزادگان هستید، در این روستا بنایی تاریخی با نام امامزاده حسن لهاش وجود دارد که بازدید از آن، خالی از لطف نیست.

آرامگاه امامزاده حسن لهاش بنایی هشت ضلعی است و بر روی آن، گنبدی هشت ترک مشاهده می شود. در مجاورت امامزاده، مسجدی قرار داده شده و در داخل مسجد، صندوقی تاریخی به کتیبه ای بر روی آن مشاهده می شود.

  امامزاده حسن لهاش 

آبشار امیری

دیندی های شهرستان لاریجان تمامی ندارد. آبشار امیری هم یکی دیگر از جذاب ترین دیدنی های آمل واقع در شهرستان لاریجان است که از محبوبیت بالایی هم برخوردار می باشد. این آبشار که با نام آبشار شمس آباد هم شناخته می شود، در منطقه ای با نام امیری واقع شده و این منطقه، خود نیز از چندین روستای مختلف تشکیل شده است. لازم به ذکر است منطقه امیری یکی از جذاب ترین مناطق طبیعت گردی در شهرستان لاریجان به شمار می رود که دارای چشمه ها و آبشارهای مختلفی بوده و آبشار امیری یکی از معروف ترین دیدنی های منطقه به شمار میرود.

آبشار امیری در ارتفاع 1980 متری از سطح دریا قرار دارد لذا آب و هوای اطراف آبشار بسیار خنک و دلنشین در روزهای گرم سال بوده و برای اتراق و کمپینگ هم می تواند انتخاب بسیار جذابی باشد. این آبشار بیش از 20 متر ارتفاع دارد و برای دسترسی به آبشار می بایست مسیری یک ساعته را از جنوب شرقی منطقه امیری پیاده روی کنید تا به آبشار برسید. همچنین در اطراف آبشار کوه های مختلفی وجود دارد که هم به لطف شکل زیبایی که دارند، جلوه جذابی را به چشم انداز منطقه داده و هم برای کوهنوردی گزینه ای جذاب می باشند.

  آبشار امیری 

روستای پنجاب

اگر در میان جاذبه های گردشگری آمل و روستاهای اطراف شهر به دنبال منطقه ای جذاب و خوش آب و هوا برای طبیعت گردی و کوهنوردی های سنگین هستید، پیشنهاد می کنیم در سفر به آمل نگاهی به روستای پنجاب بیاندازید. این روستا در جنوب شهرستان آمل و واقع در شهرستان لاریجان قرار دارد و برای دسترسی به روستا می بایست ابتدا از شهرستان آمل وارد جاده هراز شده و پس از طی کردن مسیری 50 کیلومتری، تابلوی ورود به روستای پنجاب را مشاهده کنید.

روستای پنجاب فاصله قابل توجهی تا دریا و زمین های کشاورزی دارد لذا آب و هوای روستا از رططوبت کمتری برخوردار می باشد. همچنین به لطف ارتفاع روستا از سطح دریا، روستای پنجاب از مناطق ییلاقی شهرستان آمل به شمار رفته و آب و هوایی خنک و دلنشین در روزهای گرم سال بر این منطقه حاکم است هرچند در ایام زمستان، شاهد بارش سنگ برف و باران در منطقه هستیم. در اطراف روستای پنجاب کوه های بسیاری وجود دارد که برای کوهنوردی هم بسیار جذاب هستند اما در آنور کوه ها و با کوهنوردی چند ساعته، به طبیعتی زیبا و سرسبز خواهید رسید که برای اتراق بی شک موقعیتی بی نظیر هستند.

  روستای پنجاب 

روستای سنگ چال

رروستای فیلبند را همه میشناسیم. منطقه ای بسیار جذاب و دیدنی که طبیعتی فوق العاده داشته و به دلیل ارتفاع زیادی که دارد، به عنوان روستایی بر فراز ابرها شناخته شده و گردشگران شاهد پدیده اقیانوس ابرها در این منطقه هستند. در شمال فیلبند، روستایی با نام سنگ چال وجود دارد که یکی از جذاب ترین مناطق جنوب آمل برای طبیعت گردی به شمار می رود. این روستا در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا و بر روی قله قرار دارد لذا ارتفاع روستا به مراتب کمتر از فیلبند بوده و به لطف این موضوع، محبوبیت کمتری هم نسبت به فیلبند دارد هرچند در فصل بهار و تابستان، به یکی از شلوغ ترین مناطق دیدنی جنوب آمل تبدیل می شود.

روستای سنگچال همانند فیلبند طبیعتی بسیار سرسبز و زیبا دارد و گردشگران در این منطقه هم شاهد پدیده اقیانوس ابرها هستند. همچنین حیوانات اهلی بسیاری در روستای سنگ چال مشاهده می شود که برای بومی های منطقه بوده و مشاهده آن ها از نزدیک بسیار لذت بخش می باشد. لازم به ذکر است روستای سنگ چال در جنوب آمل واقع شده و می بایست از مرکز شهر آمل وارد جاده هراز شده و پس از 70 کیلومتر، راهی روستای فیلبند شوید و در نظر داشته باشید میانگین یک ساعت طول میکشد تا از آمل به روستای سنگچال رسید.

  روستای سنگ چال 

روستای سعدین کلا

روستای سعدین کلا یکی از صدها روستای سرسبز و دیدنی در اطراف آمل است که بازدید از آن برای لذت بردن از طبیعت بکر بسیار جذاب خواهد بود. همانطور که میدانیم، در اطراف آمل روستاهای بسیاری وجود دارد که هرکدام از جذابیت های خاصی برخوردار هستند. این روستا در شمال آمل واقع شده و از توابع دهستان هزار پی جنوبی می باشد لذا برای دسترسی به روستا کافیست در شمال شهر وارد جاده آمل به سرخرود شده و بعد از روستای قادی محله، جاده اوجی آباد را مشاهده کنید تا در انتهای این جاده، به روستای سعدین کلا برسید.

روستای سعدین کلا یکی از بکرترین مناطق اطراف شهر آمل می باشد و در این منطقه تنوعی از ویلاها و سوئیت های مختلف وجود دارد که برای اقامتی خاطره انگیز می توانند انتخاب مناسبی باشند. همچنین در نظر داشته باشید در سال های اخیر کارخانه تولید حلوا ارده در این روستا افتتاح شده و خرید انواع ارده از آن به عنوان سوغاتی می تواند انتخاب مناسبی باشد. پیشنهاد می کنیم اگر در میان جاذبه های گردشگری آمل قصد بازدید از روستای سعدین کلا را داشتید، نگاهی هم به سایر روستاها و جاذبه های دیدنی اطراف منطقه هم بیاندازید.

آبشار لاکوه

یکی از معروف ترین و جذاب ترین آبشارهای اطراف شهرستان آمل، آبشار لاکوه است. این آبشار در میان جاذبه های گردشگری آمل، از معدود جاذبه هایی است که اکثر گردشگران و طبیعت گردان پیشنهاد می کنند از آن بازدید شود چراکه آبشار لاکوه علاوه بر چشم انداز بی نظیری که دارد، در منطقه جذاب و دلنشین واقع شده که برای طبیعت گردی و لذت بردن از طبیعت زیبای استان مازندران، مقصد جذابی خواهد بود.

برای بازدید از آبشار لاکوه، گردشگران از طریق دو مسیر می توانند دسترسی داشته باشند. یکی از آن ها، مراجعه به منطقه سیاه بیشه یا نقره سر واقع در جاده هراز است. سپس در این منطقه مسیری به صورت پیاده روی وجود دارد که بسیار باریک بوده و پیشنهاد می شود اگر به صورت گروهی سفر می کنید، وارد این جاده نشوید. اما در کل، این مسیر تعبیه شده دارای شیب تندی بوده و بعد از آن، به منطقه آبشار لاکوه و چشم انداز زیبایش خواهید رسید. مسیر دیگر هم از طریق جاده لاکوه است که به صورت جاده خاکی می باشد.

منطقه آبشار لاکوه که با نام های لاکوه و نقره سر هم شناخته می شود، دارای پوشش گیاهی سرسبز و جذابی بوده و انواع گونه های جنگلی شامل آلو جنگلی، ولیک، ازگیل، ممرز، سیزاب، فراموشم مکن و غیره مشاهده می شود. همچنین درختان کهنسال بسیاری هم در منطقه مشاهده می شود که جلوه زیبایی را به منطقه بخشیده اند.

آبشار ناندل

منطقه لاریجان در فاصله 70 کیلومتری جنوب آمل قرار دارد و در این شهرستان، جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که بازدید از تمام آن ها شاید به ماه ها زمان نیاز داشته باشد. اما در صورتیکه لاریجان، مقصد طبیعت گردی شما است، پیشنهاد می کنیم نگاهی به برخی از معروف ترین جاذبه های دیدنی منطقه هم بیاندازید. یکی از مناطق معروف و دیدنی لاریجان، روستای ناندل است که در غرب روستاهای حاجی دلا و میانده قرار دارد. این روستا علاوه بر طبیعت زیبا و چشم انداز جذابی که از دشت ها و کوه های اطراف دارد، دارای آبشاری زیبا و دیدنی است که در منطقه ای بکر و دلنشین قرار دارد.

آبشار ناندل در نزدیکی روستا قرار دارد اما بخاطر اینکه روستای ناندل نزدیک ترین روستا به این آبشار می باشد، نام روستا را برای آبشار انتخاب کرده اند. برای بازدید از آبشار ناندل، می بایست به پل فلزی مراجعه کنید که در جنوب روستا قرار دارد. این آبشار مرتفع در میان کوه ها قرار دارد و در پایین آبشار هم منطقه ای بکر و جذاب برای اتراق وجود دارد.

آبشار پردمه

روستای بایجان و مناطق اطراف، دارای جاذبه های دیدنی مختلفی می باشد و گردشگران چه علاقه مند به طبیعت گردی باشند و چه علاقه مند به بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی، در این منطقه با جاذبه های مختلفی روبرو می شوند که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند. اما در روستای بایجان، آبشاری جذاب و دیدنی وجود دارد که بازدید از آن برای علاقه مندان به طبیعت گردی و افرادی که به دنبال منطقه ای بکر و دیدنی هستند پیشنهاد می شود.

در روستای بایجان، رودخانه ای 18 کیلومتری با نام پردمه وجود دارد که از ارتفاعات کوه ها آغاز شده و در نهایت، وارد رودخانه شیرکلا خواهد شد. در انتهای مسیر، آبشاری با نام پردمه به وجود می آید که جزء زیبایی های طبیعت روستای بایجان به شمار می رود. این آبشار مرتفع و دیدنی در منطقه ای بکر واقع شده و گردشگرانی که به دنبال منطقه ای بکر و سرسبز هستند، این آبشار می تواند مقصد مناسبی باشد.

پل قلابن

پل قلابن یکی از یادگاری های دوران قاجاریه است که در جنوب شهرستان آمل نزدیک به روستای بایجان قرار دارد و در دوران خود، ازرش و اهمیت بسیار بالایی داشت اما امروزه، تنها بخشی از ویرانه های آن باقیمانده است. این پل تاریخی روزگاری، مهم ترین مسیر عبور و مرور ساکنان منطقه بوده و چندین بار هم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته بود اما امروزه، اگر در میان جاذبه های گردشگری آمل میخواهید از ویرانه های پل قلابن بازدید کنید، کافیست در روستای بایجان واقع در فاصله 60 کیلومتری آمل مراجعه کرده در حاشیه رودخانه هراز، پل را مشاهده کنید.

اما درکنار پل قلابن، در نظر داشته باشید روستای بایجان و مناطق اطراف، دارای جاذبه های دیدنی بسیار زیبا و همچنین طبیعت جذابی هستند که برای طبیعت گردی و مدتی لذت بردن از آرامش طبیعت، مقصد مناسبی خواهند بود.

مسجد میرزا محمد علی آمل

در شهرستان آمل، ده ها مسجد وجود دارد که هرکدام از معماری جذابی برخوردار بوده و در میان گردشگران و ساکنین منطقه هم از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. مسجد میرزا محمد علی آمل همانطور که از نامش پیداست، توسط شخصی با نام میرزا محمد علی ساخته شده است. قدمت این بنای تاریخی به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد و در آن زمان، شاهد ساخت و ساز مسجدهای مختلفی بخصوص در دوران مشروطیه بودیم که یکی از آن ها، مسجد میرزا محمد علی آمل است.

اگر در میان جاذبه های گردشگری آمل میخواهید نگاهی به این بنای تاریخی و باارزش بیاندازید کافیست به منطقه نیاکی محله مراجعه کنید. لازم به ذکر است با توجه به کتیبه های موجود در مسجد، این بنای تاریخی در سال 1255 هجری قمری ساخته شده و تا به امروز هم مرمت ها و بازسازی های مختلفی را به خود دیده است.

آبشار کوهره

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی آمل که در ایران هم شناخته شده می باشد، آبشار کوهره است. این آبشار به عنوان بلندترین آبشار زمینی کشور شناخته می شود و هرساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند. مسیر دسترسی به آبشار کوهره در منطقه پنجاب آمل است بطوریکه در بخش غربی جاده هراز واقع در منطقه پنجاب، می بایست وارد جاده دسترسی به روستای نمار شده و بعد از روستاهایی همچون پنجاب، سوا، شیخ محله، پلریه، کلری و کفا، در نهایت به روستای نمار خوهید رسید. با استفاده از تابلوهای راهنما، به مسیری خواهید رسید که در انتهای آن، پیاده روی شروع خواهد شد.

آبشار کوهره در جنوب روستای نمار و شمال غرب پارک ملی لار قرار دارد و همواره بهترین زمان برای بازدید از آبشار و طبیعت زیبای اطراف، خرداد و تیر می باشد چراکه هوای بسیار مطلوب و دلنشینی بر منطقه حاکم بوده، سرسبزی دشت های اطراف به اوج خود رسیده و آبشار هم در پرآب ترین حالت خود قرار دارد. هرچند این موضوع باعث شده در ماه های تیر و خرداد، شاهد حضور گردشگران و طبیعت گردان بسیاری در منطقه باشیم.

آبشار کوهره یکی از جاذبه های دیدنی منطقه به شمار میرود اما در اطراف آبشار، پوشش گیاهی شامل انواع گونه های گندمیان، بوته های گون، نسترن های وحشی، کلپر و غیره مشاهده می شود و همچنین، به غیر از آبشار کوهره، بازدید از دشت های سرسبز اطراف بخصوص دشت معروف نمارستاق خالی از لطف نخواهد بود.

امامزاده ام سلمه نشل

آرامگاه ام سلمه نشل، از معدود آرامگاه های آمل است که چندان مورد اهمیت قرار نگرفته و کمتر گردشگری از آن بازدید می کند زیرا این آرامگاه در فاصله 3 ساعته از مرکز شهر آمل واقع شده و حتی مسیر دسترسی به این آرامگاه هم مملو از جاده های خاکی، چاله هایی که مناسب هر خودروی نمی باشد و دلایل دیگر لذا تنها گردشگرانی که علاقه مند به بازدید از آرامگاه امامزاده ام سلمه نشل هستند و یا طبیعت گردانی که به همچنین مناطقی سفر می کنند از این آرامگاه بازدید خواهند کرد.

آرامگاه امامزاده ام سلمه در روستای نشل واقع در نزدیکی روستای چلاو قرار دارد. همانطور که پیش تر گفتیم، روستای چلاو به دلیل طبیعت زیبا و سرسبز، قله های جذاب برای کوهنوردی و همچنین، آب و هوای دلنشین به لطف ارتفاع از سطح دریا، مقصد محبوبی در میان طبیعت گردان به شمار میرود و همواره اکثر کوهنوردان و طبیعت گردان برای بازدید از روستای چلاو، ابتدا از روستای نشل عبور می کنند. این روستا در فاصله 100 کیلومتری یا 3 ساعته از مرکز شهر آمل واقع شده و کافیست در منطقه بایجان جاده هراز، وارد جاده بولقلم و سپس، جاده روستای پردمه شوید تا به عبور از پیچ ها و مسیرهای خاکی، به نشل برسید.

امامزاده ابوطالب تسکابن

یکی دیگر از امامزاده های محبوب آمل که پیشنهاد می کنیم اگر قصد گشت و گذار در میان جاهای دیدنی آمل را دارید، حتماً نگاهی به آن بیاندازید، آرامگاه امامزاده ابوطالب است. این آرامگاه که در میان اهالی روستاهای جنوب آمل از ارزش قابل توجهی برخوردار می باشد، در روستای تسکابن واقع شده و برای دسترسی به این روستا، می بایست آمل را به سمت جاده هراز ترک کنید و در اوایل جاده، وارد مسیر فرعی دسترسی به روستای تسکابن شده و بعد از میرزا کلا، به آرامگاه امامزاده ابوطالب برسید.

آرامگاه امامزاده ابوطالب تسکانی در زمینی به وسعت 5هزار متر مربع قرار دارد که بسیار سرسبز و دیدنی بوده و برای طبیعت گردی هم مقصد جذابی خواهد بود. در این زمین، درختان بلند قامت و رودخانه هم مشاهده می شود که جلوه زیبایی را به چشم انداز منطقه بخشیده اند. همچنین در اطراف آرامگاه امامزاده، قبرستان هم وجود دارد که اموات اهالی روستا در آنجا دفن شده اند.

امامزادگان قنبر علی و ربیع الله

منطقه لاریجان، یکی از جذاب ترین و زیباترین جاهای دیدنی آمل بخصوص در ایام سرد سال به شمار میرود چراکه منطقه لاریجان دارای طبیعتی بسیار سرسبز و دیدنی بوده، دارای ارتفاعی قابل توجه از سطح دریا می باشد و همچنین، چشمه های آبگرم هم در این منطقه وجود دارد که باعث محبوبیت بالای لاریجان در میان طبیعت گردان و گردشگران شده است.

در روستای بالا لاریجان که در شمال غرب روستای پایین لاریجان قرار دارد، آرامگاه امامزادگان قنبر علی و ربیع الله مشاهده می شود که از جاذبه های دیدنی منطقه بوده و بازدید از آن در میان جاهای دیدنی آمل، خالی از لطف نیست. این آرامگاه در زمینی به وسعت 200 متر مربع ساخته شده و جزء آرامگاه های نسبتاً کوچک آمل به شمار میرود اما برخلاف وسعت کم، دارای گنبدی بزرگ و طلایی می باشد که درخور توجه است. همچنین در ایام محرم ها مراسم های مختلفی در منطقه برگزار می شود که پیشنهاد می کنیم از آن ها بازدید کنید.خ

امامزاده اسکندر هندوکلا

همانطور که میدانیم، در شهر آمل امامزاده های بسیاری وجود دارد که هرکدام تاریخچه منحصر به فرد خود را داشته و در میان ساکنین مناطق اطراف هم از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. امامزاده اسکندر هندوکلا یکی از امامزاده های معروف منطقه دابودشت واقع در شرق آمل است که بازدید از آن برای علاقه مندان خالی از لطف نیست. اگر شما هم میخواهید به این آرامگاه بیاندازید، کافیست در شرق آمل بعد از اینکه وارد جاده آمل به بابل شدید، بعد از منطقه محلات بوران و سالار محله، قبل از رسیدن به دابودشت، وارد جاده هندوکلا شوید.

آرامگاه امامزاده اسکندر هندوکلا در زمینی به وسعت 8هزار متر مربع قرار دارد که این زمین وقف امامزاده شده و در آنجا، زمین والیبال هم مشاهده میشود. بنای امامزاده اسکندر به صورت آجری است و مقبره امامزاده اسکندر هم در داخل آن قرار دارد. پیشنهاد می شود بعد از آرامگاه امامزاده اسکندر هندوکلا، حتماً نگاهی هم به جاهای دیدنی و مناطق طبیعت گردی واقع در روستای هندوکلا هم بیاندازید.

امامزاده سید حسن ولی نیاک

اگر در میان جاهای دیدنی آمل به دنبال منطقه ای خاص و منحصر به فرد هستید، پیشنهاد می کنیم وارد جاده هراز شده و به فاصله 80 کیلومتری مرکز شهر آمل برسید. در این بخش از جاده هراز که لاریجان نام دارد، روستایی در شرق جاده هراز قرار دارد که سالانه میزبان هزاران گردشگر و طبیعت گرد می باشد. روستای نیاک در میان معروف ترین و محبوب ترین روستاهای بخش لاریجان است که بنای تاریخی امامزاده سید حسن ولی نیاک هم در آنجا قرار دارد.

روستای نیاک جمعیتی کمتر از 300 نفر دارد و از طبیعت زیبایی برخوردار است. هنگام گشت و گذار در روستا متوجه خواهید شد مناطقی در این روستا وجود دارد که سرسبز بوده و مملو از درختان میوه هستند اما به دلیل مسیر بسیار خطرناک دسترسی به آنجا، این میوه ها برای پرندگان و حیوانات باقی خواهد ماند. روستای نیاک دارای جاهای دیدنی منحصر به فردی است که شامل کافرکلی، درخت کهنسال آقاورس، قلعه تاریخی قلادوش، پل تاریخی نیاک و غیره هستند. اما در میان جاهای دیدنی روستای نیاک، درخت آقاورش به دلیل قدمت 2هزار ساله و آرامگاه امامزاده سید حسن ولی در میان اهالی روستا از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند.

سید حسن ولی در زمان حیاتش، یکی از افراد مشهور منطقه بود. او قبل از فوتش، وصیت کرده بود تا مردم هر ساله مراسمی با نام ورف چال برگزار کنند. به دلیل شرایط آب و هوایی روستای نیاک، یکی از انشعابات رودخانه هراز که از این روستا عبور می کند، خشک شده و تنها در فصل زمستان و بهار پرآب می باشد. در این ایام، مردم می بایست به کوه ها مراجعه و تا آنجایی که می توانند، برف ها را با خود حمل کرده و در داخل انبار قرار دهند. این انبار سنگی در قرن 6 هجری قمری ساخته شده و با قرار دادن برف ها در آنجا، طی روزهای کم آبی، از ذخایر تهیه شده استفاده کنند.

بنای تاریخی امامزاده سید حسن ولی نیاک در قرن 6 هجری قمری ساخته شده است و جزء معدود آرامگاه امامزاده هایی است که معماری و تزئینات خاص و منحصر به فردی دارد. همچنین جالب است بدانید آرامگاه امامزاده سید حسن ولی، هر ساله به عنوان پربازدیدترین جاذبه دیدنی در منطقه شناخته می شود.

دیدگاه‌ها   

0 #2 نیما 1400-02-18 08:38
آمل خیلی جاذبه های دیدنی زیاد داره و برای دیدن همه ی این جاذبه ها وقت زیادی نیاز دارید من خیلی از این جاذبه هایی که معرفی کردید رو رفتم یکی از جذاب ترین و قشنگ ترین جاذبه های به نظرم آبشار شاهاندشت بود هم خیلی تمیز بود هم واقعا برای عکاسی هم مناست بود
نقل قول کردن
0 #1 نیلوفر نامی 1400-01-18 13:02
رستای خوشواش و برج هشتل آمل رفتم، البته اینم بگم که جاهای دیدنی آمل خیلی خاصه، تصمیم دارم برم همه جاشو بگردم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید