دیدنی های چالوس

اگر میخواهید با دیدنی های چالوس بیشتر آشنا شوید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

دیدنی های چالوس

به جرات می توان گفت چالوس یکی از محبوب ترین و توریستی ترین شهرهای استان مازندران است چراکه در انتهای جاده چالوس، پر رفت و آمدترین محور شمالی کشور قرار داشته و یکی از جذاب ترین مناطق جنگلی استان مازندران به شمار می رود. اگر میخواهید با دیدنی های چالوس بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با لوکس ویلا همراه باشید.

آبشار اکاپل

اگر جزء معدود گردشگرانی هستید که در سفر به چالوس میخواهید به طبیعت گردی پرداخته و بهترین خاطرات را از طبیعت زیبا و سرسبز اطراف چالوس برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به آبشار اکاپل بیاندازید. آبشار اکاپل از آبشارهای معروف چالوس است که در نزدیکی کلاردشت قرار دارد.

اگر در سفر به چالوس میخواهید در میان دیدنی های چالوس، نگاهی هم به آبشار اکاپل بیاندازید، کافیست در شهر مرزن آباد، چالوس را به سمت کلاردشت ترک کرده و به منطقه رودبارک، غربی ترین محله کلاردشت مراجعه کنید تا در ارتفاعات، به آبشار اکاپل برسید. آبشار اکاپل در غرب منطقه رودباکر واقع شده و با اینکه گفته می شود آبشر در جنگل های کوهستانی سردی چال قرار دارد، اما در این جنگل های کوهستانی کافیست به امتداد رود سرد آبرود مراجعه کنید تا در میان دره ها، آبشار را ببینید.

آبشار اکاپل در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و دلنشین قرار دارد و همچنین در بالای آبشار نیز چشم انداز بی نظیری از جنگل ها و کوه ها اطراف قابل مشاهده است که برای اتراق و ساعاتی لذت بردن از طبیعت زیبای مازندران، گزینه ای بکر و دیدنی خواهد بود. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از آبشار اکاپل را دارید، نگاهی هم به جاذبه های دیدنی اطراف از جمله دریاچه ولشت و پرنده های مهاجر دریاچه نیز بازدید کنید.

آبشار اکاپل

پل زغال چالوس

در شهر چالوس، جاذبه های تاریخی متعددی مشاهده می شود که هرکدام مربوط به حکومت های مختلفی در تاریخ هستند. در دوران حکومت پهلوی، مناطق شمالی کشور از اهمیت بالایی برخوردار بودند و امروزه نیز شاهد جاذبه های دیدنی مختلفی در استان مازندران هستیم که اکثر آن ها در دوران پهلوی ساخته شده اند. پل زغال نیز از جمله جاذبه های گردشگری چالوس است که یادگاری از حکومت پهلوی برای گردشگران و ساکنین چالوس به شمار می رود.

جاده کندوان یکی از جاده های معروف و دیدنی از چالوس و مازندران است و طبیعتی بسیار بکر و دیدنی در طول مسیر مشاهده می شود. اگر میخواستید از این جاده دیدنی بازدید کنید، پیشنهاد می کنیم به فاصله 18 کیلومتری جاده کندوان به چالوس رفته و نگاهی هم به پل زغال بیاندازید. این پل همواره یکی از جذاب ترین و بی نظیرترین پل های تاریخی ایران است که با مهدنسی خاصی ساخته شده و همچنین چشم انداز بی نظیری از رودخانه زلال و جنگل های سرسبز ارائه می دهد. لازم به ذکر است پل زغال چالوس در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

پل زغال چالوس

پارک جنگلی فین چالوس

پارک جنگلی فین، از جمله پارک های دیدنی و جذاب چالوس است که به لطف طبیعت سرسبزی که دارد، همواره در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و در ایامی که گردشگران بسیاری به شهرهای شمالی کشور سفر می کنند، شاهد شلوغی کم نظیری در این پارک جنگلی هستیم. پارک جنگلی فین در جنوب چالوس قرار دارد و برای دسترسی به پارک، کافیست وارد جاده چالوس شده و در فاصله 5 کیلومتر مرکز شهر، مسیر ورود به پارک را مشاهده کنید.

با اینکه پارک جنگلی فین یکی از سرسبزترین پارک های جنگلی در غرب استان مازندران به شمار می رود اما امکانات و خدمات رفاهی مختلفی هم در این پارک وجود دارد که شمال آلاچیق های مختلف، اردوگاهی با کلبه های مختلف جهت اقامت گردشگران، پارک بازی برای کودکان و غیره هستند.

پارک جنگلی فین چالوس

دریاچه ولشت چالوس

از معدود دریاچه های آب شیرین استان مازندران می توان به دریاچه ولشت چالوس اشاره کرد. این دریاچه در میان 10 دریاچه آب شیرین ایران قرار داشته و تنوعی از پرندگان و آبزیان در دریاچه و مناطق سرسبز اطرافش زندگی می کنند. دریاچه ولشت در جنوب غرب چالوس و شمال کلاردشت قرار دارد هرچند این جاذبه دیدنی در میان جاهای دیدنی کلاردشت می باشد اما اکثر گردشگران آن را جزء جاهای دیدنی چالوس میدانند.

این دریاچه جذاب و دیدنی در ارتفاع کمتر از هزار متری از سطح دریا قرار دارد لذا همواره آب و هوای خنک و دلنشینی بر منطقه حاکم می باشد اما از نظر گردشگران، فصل بهار و پاییز به عنوان بهترین زمان بازدید از دریاچه ولشت چالوس به حساب می آیند. این دریاچه در سال 1381 در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت هرچند به لطف بازدید صدها هزار گردشگر از منطقه و دخالت های انسانی، اکوسیستم دریاچه ولشت به شدت آسیب دیده است. جالب است بدانید آبی که در دیاچه ولشت وجود دارد از طریق چشمه های زیر زمینی و بارش برف و باران تامین می شود.

دریاچه ولشت منطقه ای تفریحی و جذاب در اطراف چالوس است و برای دسترسی به این دریاچه کافیست به روستای ولشت واقع در دهستان بیرون بشم مراجعه کنید. همچنین دراطراف دریاچه ولشت روستاهای مختلفی با نام های چلاجور، سما، لرگان، سرکا و غیره وجود دارد که خالی از سکنه هستند هرچند نزدیک به 200 خانوار در روستای سنار زندگی می کنند. این دریاچه منطقه ای بکر و دیدنی برای کوهنوردی بخصوص سعود به علم کوه واقع در جنوب دریاچه، قایق سواری، پیک نیک و غیره می باشد که بازدید از دریاچه ولشت بی شک خاطرات جذابی را برای گردشگران رقم خواهد زد.

دریاچه ولشت چالوس

کاخ چایخوران چالوس

بنای تاریخی کاخ چایخوران چالوس در دوران حکومت پهلوی اول ساخته شده است. این بنای تاریخی در زمینی به وسعت 4هزار متر مربع ساخته شده و دو ورودی برای کاخ وجود دارد که یکی در بخش غربی و دیگری در بخش شرقی کاخ قرار دارند. کاخ چایخوران در سال 1315 و به دستور رضاشاه ساخته شد تا به عنوان کاخی برای استراحت موقت شاهان مورد استقاده قرار گیرد. معماری این بنای تاریخی اروپایی است اما در زمان خود و بخصوص نسبت به دوران قاجاریه، یکی از ساده ترین کاخ های ساخته شده در ایران به شمار می رود و جذابیت هایش را می توان بر روی گچ کاری های ظریف و کاشی کاری ها مشاهده نمود.

اگر در میان مناطق دیدنی چالوس قصد بازدید از بنای تاریخی 70 ساله کاخ چایخوران بازدید کنید، کافیست در این شهر وارد میدان معلم شوید تا در ضلع جنوبی میدان، این کاخ تاریخی را مشاهده کنید. در نظر داشته باشید کاخ چایخوران در سال 1351 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و امروزه نیز به عنوان پادگان مورد استفاده قرار گرفته است.

کاخ چایخوران چالوس

مرداب کندوچال

اگر تا به حال سفری به دل طبیعت زیبای چالوس داشته اید، قطعاً میدانید که جنگل فین در میان جاهای دیدنی چالوس یکی از جذاب ترین مناطق طبیعت گردی و بکر به شمار می رود هرچند این جنگل طی روزهای شلوغ چالوس به منطقه ای شلوغ تبدیل خواهد شد. یکی از جاذبه های دیدنی جنگل فین چالوس، مرداب کندوچال است و این مرداب با بیش از هزار متر مربع مساحت، در میان مرداب های بزرگ غرب استان مازندران قرار دارد.

مرداب کندوچال در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار دارد لذا هوا در این منطقه به مراتب خنک تر بوده و از رططوبت کمتری هم نسبت به شهر چالوس برخوردار است. در داخل مرداب، نی ها و گیاهان مردابی زیبایی مشاهده می شود که منظره مرداب را به مراتب زیباتر کرده اند و همچنین در فصل مهاجرت، مرداب کندوچال میزبان پرندگان مهاجر بسیاری می باشد.

مرداب کندوچال

مرداب هسل

در میان دیدنی های چالوس، مرداب هسل منطقه ای است که به شدت پیشنهاد می کنیم در فصل بهار یا پاییز حتماً نگاهی به آنجا بیاندازید تا از طبیعت بکر و چشم انداز زیبا، بهترین خاطرات طبیعت گردی را برای خود رقم بزنید. این مرداب را با نام تالاب کنیچال هم میشناسند و جالب است بدانید در فصل بهار و تابستان، مرداب هسل به یکی از شلوغ ترین دیدنی های چالوس تبدیل می شود.

یکی از جذابیت های مرداب هسل رنگ آبش است. درواقع سطح روی آب پوشیده از جلبک می باشد که طی فصول مختلف سال به رنگ های صورتی، قرمز و سبز تبدیل می شود. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از این مرداب جذاب و دیدنی را داشتید، حتماً نگاهی هم به روستاهای خوش آب و هوا و سرسبز اطراف مردار هسل از جمله روستاهای سینوا و طلاجو بیاندازید. لازم به ذکر است در نزدیکی مرداب، جنگلی بکر با نام مشل وجود دارد که در میان طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

مرداب هسل

ساحل رادیو دریا

در تمام نقاط مازندران، سواحل بسیاری وجود دارد که هرکدام از جذابیت های خاصی برخوردار هستند. در شهر چالوس اما، همانطور که میدانیم منطقه جنگلی چالوس از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و اکثر گردشگران، چالوس را به عنوان مقصد طبیعت گردی و جنگل نوردی انتخاب می کنند اما ساحل رادیو دریا، یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده بخش ساحلی چالوس هم طرفداران بسیاری داشته باشد. اگر در میان جاذبه های گردشگری چالوس میخواهید نگاهی هم به ساحل رادیو دریا بیاندازید، کافیست از هرکجای شهر که هستید وارد میدان معلم شده و بعد از آن، تابلوی ورودی به بلوار رادیو دریا را ببینید. این بلوار بیش از 3 کیلومتر طول داشته و ساحل هم در انتهای بلوار قرار دارد.

ساحل رادیو دریا یکی از شلوغ ترین مناطق چالوس است که در روزهای شلوغ سال بخصوص فصل بهار، تابستان و تعطیلات چند روزه، حتی جای سوزن انداختن هم ندارد. ساحل رادیو دریا با اینکه یکی از شلوغ ترین سواحل به شمار می رود اما همواره تمیز بوده و یک زباله هم بر روی زمین مشاهده نخواهید کرد. در ساحل رادیو دریا، امکانات و خدمات رفاهی مختلفی تعبیه شده که جذاب ترین آن ها، آلاچیق است چراکه در نوار ساحلی، آلاچیق های بسیاری در فاصله چند قدمی دریا قرار دارد و همیشه هم اکثر آن ها پر هستند.

از امکانات و خدمات رفاهی دیگر ساحل رادیو دریا می توان به چندین رستوران و کافه ساحلی، پیست دوچرخه سورای، اسب سواری، اجاره موتور چهار چرخ، فوتبال ساحلی، فروشگاه های متخلف عرضه انواع صنایع دستی استان مازندران و پلاژهای ساحلی برای بانوان و آقایان تا گردشگران به راحتی اقدام به شنا و آب تنی کنند اشاره کرد.

ساحل رادیو دریا

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه

روستای سیاه بیشه را اکثر گردشگران میشناسند. روستایی در اطراف کلاردشت و نزدیک به مرز استان مازندران و البرز که منطقه سرسبز و خوش آب و هوا بوده و برای طبیعت گردی و جنگل نوردی یکی از بهترین مقاصد می باشد. هوای روستای سیاه بیشه همواره مه آلود است و به لطف غلظت مه و تیره بودنش، تصمیم گرفتند تا نام سیاه بیشه را برای روستا انتخاب کنند.

اگر در میان جاهای دیدنی چالوس می خواهید خاطرات جذابی را از طبیعت گردی برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم چالوس را به سمت جنوب ترک کرده و بعد از 70 کیلومتر رانندگی، مسیر ورود به روستای سیاه بیشه را ببینید چراکه در اطراف این روستا، منطقه ای جنگلی با نام منطقه شکار ممنوه سیاه بیشه وجود دارد و از بهترین نقاط برای لذت بردن از طبیعت بکر و سرسبز به شمار میرود. منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه که بیش از 9هزار متر مربع مساحت دارد، یکی از مناطق شکار ممنوع بزرگ در غرب استان مازندران می باشد و به لطف ارتفاع از سطح دریا، هوای منطقه حتی بیشتر از روستای سیاه بیشه مه آلود می باشد.

همواره پیشنهاد می شود اگر قصد بازدید از منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه را دارید، در فصل بهار و بخصوص تابستان مراجعه کنید چراکه در سایر ایام سال، همواره شاهد بارش باران در منطقه هستیم و از طرفی، به دلیل فاصله منطقه تا دریا، هوای منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه به مراتب کمتر شرجی خواهد بود.

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه

دبستان پروین اعتصامی

کمتر شهری در ایران وجود دارد که برخی از مدارسش جزء جاذبه های گردشگری و تاریخی آن شهر باشد. در شهر چالوس اما، مدرسه ای با نام دبستان پروین اعتصامی وجود دارد که یکی از بهترین دبستان های شهر بوده و همواره خروجی های مطلوبی را ارائه داده است اما این مدرسه که از جاذبه های گردشگری چالوس هم به شمار می رود، تاریخچه جالبی را با خود حمل می کند.

قدمت دبستان پروین اعتصامی به سال 1312 برمیگردد. در آن سال کارخانه حریربافی در شهر چالوس احداث شد و این دبستان نقش رستوران کارخانه را داشت اما بعد از 8 سال، در سال 1320، مدرسه پروین اعتصامی به مدت 4 سال به مرکز فرماندهی ارتش شوروی سابق تبدیل شد اما بعد از آن، از سال 1325 تا به امروز، این بنای تاریخی به مدرسه تبدیل شده است. دبستان پروین اعتصامی در خیابان امام خمینی شهر چالوس واقع شده و در سال 1385 هم در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت است.

کاخ اجابیت چالوس

کاخ اجابیت از بناهای تاریخی باارازش در میان مناطق دیدنی چالوس است و پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر به چالوس را داشتید، حتماً نگاهی هم به این کاخ تاریخی باارزش و دیدنی بیاندازید. برای بازدید از کاخ اجابیت می بایست چالوس را به سمت جنوب ترک کنید تا به مرزن آباد رسیده و از این منطقه راهی شهر حسن کیف، مرکز شهر کلاردشت شوید تا در جنوب حسن کیف، به روستای اجابیت و کاخ معروف و دیدنی آن برسید. لازم به ذکر است از مرکز شهر چالوس میانگین 1 ساعت طول میکشد تا به کاخ اجابیت رسید.

قدمت کاخ تاریخی اجابیت به دوران حکومت پهلوی رسیده و در سال 1318 ساخته شده است اما پروسه ساخت این بنای تاریخی شاید برایتان جالب باشد. رضا شاه برای ساخت کاخ اجابیت سه موقعیت زیبا انتخاب کرده بود و نمیتوانست بین آن ها، بهترین را انتخاب کند لذا تصمیم گرفت تا سه لاشه گوشت را در این موقعیت ها قرار دارد و کاخ اجابیت در جایی که لاشه گوشت دیرتر فاسد شده است شاخته شود. برای ساخت این بنای تاریخی از معماران اروپایی استفاده شده لذا علاوه بر گچ کاری های زیبا، نقاشی ها و تزئینات بی نظیر، کاخ اجابیت معماری به سبک اروپایی هم دارد.

کاخ اجابیت چالوس

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان

کاوانسرای سنگی پای قله کندوان از معدود جاذبه های تاریخی چالوس است که کمتر از آن استقبال می شود. کاروانسرای پای قله کندوان در فاصله 80 کیلومتری از مرکز شهر چالوس قرار داشته و به دلیل اینکه نزدیک به یک ساعت و نیم طول میکشد تا از چالوس به این کاروانسرا رسید، کمتر گردشگری از این بنای تاریخی بازدید می کند و همچنین، به لطف طبیعت زیبای جاده چالوس، گردشگرانی که از کندوان عبور می کند محو طبیعت زیبا شده و فراموش می کنند تا نگاهی هم به این کاروانسرای تاریخی بیاندازند.

کارونسرای سنگی پای قله کندوان در فاصله 200 متری از شمال تونل کندوان قرار دارد و این بنای تاریخی در گذشته، تعدادی گنبد داشت که امروزه تنها 5 گنبد از آن ها باقیمانده است. این گنبدها که بر روی 4 طاق قرار دارند، دارای نورگیر هم هستند.

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان

موزه خودروهای تاریخی ایران

موزه خودروهای تاریخی ایران یکی از بهترین مناطق دیدنی چالوس برای علاقه مندان به خودروهای کلاسیک و بسیار قدیمی است و اگر شما هم در میان جاهای دیدنی چالوس میخواهید نگاهی به این موزه جذاب بیاندازید، کافیست چالوس را به سمت غرب ترک کرده و وارد شهرک تفریحی و توریستی نمک آبرود برسید تا در جنوب غربی مجموعه تله کابین نمک آبرود، به این موزه برسید.

در موزه خودروهای تاریخی ایران تنوعی از خودروهای کلاسیک و لوکس در زمان خود مشاهده می شود که توسط کمپانی های مطرحی همچون بنز، رولز رویس، فراری و غیره مشاهده می شود که بسیار ارزشمند هستند. در میان 25 خودرویی که در موزه خودروهای تاریخی ایران قرار دارد، یک خودرویی وجود دارد که متعلق به احمدشاه بوده و به عنوان قدیمی ترین خودروی مجموعه شناخته می شود چراکه سازنده آن رولز رویس بوده و این خودرو در سال 1906 ساخته شده است. همچنین یک خودروی کورسی مشاهده می شود که توسط سه کمپانی مطرح بنز، پورشه و فولکس واگن به سفارش صدر اعظم آلمان ساخته شده و به ولیعهد ایران هدیه داده شده است.

دیدگاه‌ها   

0 #4 نیما 1400-03-02 07:38
حیف واقعا این کرونای لعنتی اومده و آدم هر کاری نمیتونه بکنه مخصوصا رفتن به شمال از جاده چالوس اون لذت گوش دادن به آهنگ تو جاده و نم بارون باشه و ... حیف واقعا
نقل قول کردن
0 #3 دانیال 1400-02-19 07:58
یه دریاچه صورتی رنگی نزدیک چالوس هست ما 1 ماه پیش رفتیم که ببینیم راهش رو کلا به خاطر کرونا بسته بودن اگر میخواید برید اول بپرسید بعد برید
نقل قول کردن
0 #2 سعید 1400-01-30 10:56
اگر شما هم ساکن تهران هستید باید بدونید که نزدیک ترین دریا به استان تهران همین دریای چالوس هست عید امسال برای اجاره ویلا در چالوس اقدام کردیم چون همیشه میرفتیم دم آب مثلا برمیگشتیم این سری با توجه به محدودیت هایی که بود سر کرونا چالوس بهترین جا بود واقعا هم قیمت ویلا هاش خیلی مناسب بود و کاملا راضی بودیم یه نکته مثبت چالوس هم نزدیک بودن به متل قو و نمک آبرود هست که باعث میشه فقط به جاهای دیدنی چالوس اکتفا نکنید و گزینه های زیادی داشته باشید
نقل قول کردن
0 #1 فرید غدیری راد 1400-01-25 11:02
چالوس زیاد رفتیم ولی متاسفانه زیاد دنبال جاهای دیدنی چالوس نبودیم، بیشتر میرفتیم توی ویلا تفریح میکردیم، بازم دمتون گرم اینارو میگین آدم تشویق میشه بره چهارتا جاذبه گردشگری چالوس رو ببینه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید