جاذبه های گردشگری سوادکوه

در این مطلب میخواهیم شما را با بهترین جاذبه های گردشگری سوادکوه بیشتر آشنا کنیم.

جاذبه های گردشگری سوادکوه

اگر در سفر به استان مازندران در جستجوی مقصدی بکر و سرسبز هستید تا در ارتفاعات، بهترین خاطرات طبیعت گردی را برای خود رقم بزنید، بی شک سوادکوه یکی از بهترین مقاصد سفر خواهد بود. در ادامه میخواهیم نگاهی به جاذبه های گردشگری سواد کوه بیاندازیم.

تاریخچه سوادکوه

سوادکوه شهرستانی با جمعیتی بیش از 50هزار نفر است که با توجه به نسبت جمعیت به وسعت شهرستان، یکی از مناطق کم جمعیت استان مازندران به شمار می رود. سوادکوه درواقع زادگاه رضا شاه پهلوی بوده و در دوران حکومتش، این شهرستان از ارزش بالایی برخوردار بوده و همچنین جالب است بدانید در طول تاریخ، تغییرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تاثیر بسزایی بر این منطقه گذاشته و همچنین در گذشته های دور که استان مازندران با نام طبرستان شناخته میشد، تاثیر مهمی بر روی مرزهای استانی داشته است.

از سوادکوه در آثار تاریخی همچون ابن اسفندیار، استرابون یونانی، اوستا و میر ظهیرالدین مرعشی یاد شده و با توجه به کتب تاریخی، نام این منطقه در گذشته های دور پتشخرگر یا پتشخوارگر بوده و گفته می شود اکثر فرمانروایانی که در این منطقه به دنیا آمده اند، تاثیر مهمی بر روی اتفاق هایی بزرگ تاریخی داشته اند. همچنین جالب است بدانید مردم سوادکوه گویش طبری دارند و بومی های منطقه کمتر تحت تاثیر تغییرات زبان و فرهنگ شده اند.

سوادکوه کجاست؟

همانطور که پیش تر گفتیم، سوادکوه یکی از شهرستان های جنوب شرقی استان مازندران به شمار میرود و اگر قصد بازدید از این شهرستان را دارید، کافیست وارد جاده فیروزکوه شوید تا در فاصله 45 کیلومتری قائمشهر، به منطقه دیدنی و سرسبز سوادکوه برسید. از تهران تا سوادکوه همواره مسیری 200 کیلومتری وجود دارد که در روزهای عادی و زمانی که مسیر فاقد ترافیک های سنگین باشد، کمتر از 3 ساعت طول میکشد تا از تهران به سوادکوه رسید.

سوادکوه در نزدیکی استان سمنان واقع شده و از سمت شمال به شهرستان قائمشهر، از جنوب به شهرستان فیروزکوه، از سمت شرق به شهرستان ساری و از سمت غرب به شهرستان بابل راه دارد. ارتفاع سوادکوه از سطح دریا بیش از 1700 متر بوده و به لطف این موضوع، شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین در منطقه هستیم اما در نظر داشته باشید سوادکوه منطقه ای ییلاقی به حساب می آید و در کنار تابستان های خنک، زمستان های سرد و طاقت فرسایی بر منطقه حاکم است.

جاذبه های گردشگری سوادکوه

دریاچه لفور

دریاچه لفور در روستایی با نام لفور واقع در غرب شهرستان سوادکوه قرار دارد که یکی از بکرترین مناطق شهرستان و شرق استان مازندران به شمار می رود. این دریاچه از محل تلاقی سه رودخانه بزرگ با نام های آذررود، اسکلیم روهار و کارسنگ رود تشکیل شده و این یه رودخانه در ارتفاع 72 متری دریاچه قرار دارند.

در دهه های گذشته، بر روی این دریاچه سدی ساخته شد و قرار بود این سد به عنوان مخزن ذخیره بر روی بابلرود ساخته شود اما در سال 1374، تصمیم گرفته شد تا سد بر روی دریاچه لفور قرار داده شده و نامش به سد البرز تغییر پیدا کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید سد البرز به عنوان بزرگترین سد خاکی ایران شناخته می شود و مردم آن را با نام سد آیت الله صالحی مازندرانی نیز میشناسند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از دریاچه لفور را داشتید، نگاهی هم به کافه ها و رستوران های اطراف دریاچه نیز بیاندازید چراکه این رستوران های غذاهای دریایی باکیفیت در محیطی دنج به همراه چشم انداز زیبا از دریاچه و سد را ارائه می دهند.

دریاچه لفور

جنگل لفور

به جرات می توان گفت جنگل لفور یکی از بهترین مقاصد استان مازندران برای ثبت بهترین خاطرات طبیعت گردی است. این جنگل با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته، پیش بینی می شود قدمتش به بیش از 45 میلیون سال پیش برمیگردد لذا از جنگل های پراهمیت ایران به شمار می رود. جنگل لفور در نزدیکی دهستان لفور قرار دارد و این جنگل به قدری بزرگ است که اگر چند ساعت پیاده روی کنید، تنها بخش کوچکی از جنگل را پیموده و درختان و گیاهان بسیاری از جمله ازگیل، انجیلی، راش، لیلکی و غیره مشاهده کرده اید.

جنگل لفور از سمت شمال به جنگل های شیرگاه، از سمت جنوب به ارتفاعات البرز، از سمت شرق به جنگل های جوارم و از سمت غرب به بابلکنار راه دارد و همچنین اگر قصد کمپینگ در این جنگل را دارید، همواره مراقب حیوانات وحشی منطقه باشید و پیشنهاد می کنیم در طول بازدید از جنگل لفور، نگاهی به هفت آبشار تیرکن، پارک جنگلی آذررود، آبشار اسکلیم، پلنگ دره و غیره نیز بیاندازید

جنگل لفور

جنگل راش

در نزدیکی سوادکوه، منطقه ای جذاب و محبوب در میان ماجراجویان در طبیعت وجود دارد که با نام جنگل راش شناخته می شود. این جنگل مملو از درختان راش بوده و از منابع مهم راش در ایران به شمار میرود اما از طرفی، روستایی هم با نام سنگده در نزدیکی جنگل وجود دارد که لطف آن، جنگل راش را هم با نام جنگل سنگده میشناسند.

درختان راش این جنگل بیش از 30 متر ارتفاع دارند و عمر آن ها بین 40 تا 50 سال می باشد و همچنین چوب راش یکی از محبوب ترین انواع چوب برای ساخت انواع کلبه های چوبی، میز و صندلی و غیره بوده و هیزم و ذغال آن هم بسیار پرطرفدار می باشد. همچنین جالب است بدانید از چوب راش برای پارچه های ابریشمی که از کیفیت و لطافت بسیار بالایی برخوردار هستند نیز استفاده می شود.

جنگل راش سوادکوه منطقه ای خوش آب و هوا و دلنشین است و اگر در میان جاذبه های گردشگری سوادکوه قصد ماجراجویی و طبیعت گردی در این جنگل را دارید، بهترین زمان بازدید از نظر گردشگران، فصل بهار و پاییز می باشد چراکه در فصل بهار، طبیعت زیبای جنگل خود را به خوبی نشان می دهد و از طرفی، قدم زدن در میان برگ ریزان های فصل پاییز جنگل راش هم جذابیت های خود را دارد. لازم به ذکر است درختان راش به سرما یا گرمای شدید بسیار حساس هستند و ممکن است نهال آن ها به شدت آسیب ببیند. پیشنهاد می کنیم در سفر و ماجراجویی در جنگل راش، نگاهی هم به آبشار اوبن بیاندازید.

جنگل راش

آبشار گزو

یکی از آبشارهای مرتفع و منحصر به فرد در استان مازندران، آبشار گزو است. این آبشار جذاب و دیدنی 53 متر ارتفاع دارد و اکثر گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری سوادکوه قصد بازدید از این آبشار را دارند، تنها به بخاطر مشاهده ارتفاع زیاد به آبشار مراجعه میکنند. بهترین راه برای دسترسی به آبشار گزو از طریق امامزاده گزو است. این امامزاده در واقع اول مسیر پیاده روی به سمت آبشار بوده و مسیری 2 کیلومتری تا آبشار گزو شروع می شود. همچنین لازم به ذکر است مسیر مشخص شده به سمت دره ای می رود و هرچقدر نزدیک تر می شوید، صدای آبشار هم بیشتر به گوش می رسد.

بعد از اینکه در طبیعت سرسبز سوادکوه مسیر مشخص شده را طی کردید و به آبشار گزو رسیدید، در فصل بهار و تابستان به جمعیتی شلوغ در روبروی آبشار مواجه خواهید شد که اکثر آن ها تورهای طبیعت گردی هستند. همچنین در اطراف آبشار خروشان گزو نیز خزه ها و گیاهان مختلفی روییده که منظره آبشار را به مراتب جذاب تر می کنند. با توجه به موقعیت و شرایط آب و هوایی منطقه گزو، بهترین زمان بازدید از آبشار در فصل های بهار و پاییز است اما در صورتیکه هوا بارانی نبود، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به مناطق سرسبز اطراف و آبشارهای دیگری که در طبیعت وجود دارند هم بیاندازید.

آبشار گزو

غار زنگیان

به غیر از ماجراجویی در طبیعت زیبای سوادکوه، اگر علاقه مند به غارنوردی هم هستید پیشنهاد می کنیم نگاهی به غار زنگیان در اطراف این شهر دیدنی بیاندازید. این غار با قدمتی چند میلیون ساله، در نزدیکی روستای شش رودبار قرار دارد و همواره تمام غارنوردانی که قصد ماجراجویی در غار زنگیان را دارند با خود ابزار مناسب به همراه می برند چراکه غار دارای دو ورودی می باشد و یکی از آن ها گردشگران را به اعماق خود می برند اما در طول مسیر،چاه ها و پله های عمیقی وجود دارد. همچنین غارنوردان دهلیزهای مختلفی را در غار کشف کرده اند که گاه تا 720 متر میرسد.

بهترین مسیر برای دسترسی به غار زنگیان مراجعه به فاصله 43 کیلومتری قائمشهر و نزدیک به پل سفید است چراکه در این بخش از جاده، مسیری وجود دارد که شما را به روستاهای آلاشت، رودبار و غیره می رساند و تنها با چند کیلومتر رانندگی به اول مسیر دسترسی به غار زنگیان می رسید.

غار زنگیان

روستای آلاشت

از نظر گردشگران، سفر به سوادکوه بدون بازدید از روستای آلاشت هیچ جذابیتی ندارد. این روستا را با نام بهشت سوادکوه میشناسند چراکه طبیعت فوق العاده زیبا و بکر و منطقه ای غرق در مه دارد که جذابیت روستا را دوچندان کرده است. آلاشت در زبان مازندران به معنای آشیانه عقاب می باشد و دلیل انتخاب این نام برای روستا، وجود عقاب های بسیار در ارتفاعات روستا است.

روستای آلاشت دارای مناطق طبیعت گردی بسیاری می باشد که بکر و بسیار دیدنی بوده و برای ماجراجویی در طبیعت بسیار جذاب هستند. همچنین در داخل روستای آلاشت هم جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری مانند خانه های سنتی با معماری در کوچه پس کوچه های روستا وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. همچنین یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی آلاشت، خانه بنیان گذار حکومت پهلوی، رضا شاه است. مردم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چندین بار قصد تخریب بنا را داشتند اما بعد از مدتی، تصمیم گرفته شد تا به موزه مردم شناسی آلاشت تبدیل شود.

روستای آلاشت

پل ورسک

در ایران صدها پل آهنی راه آهن وجود دارد اما هیچ کدام به اندازه پل ورسک محبوب نمی باشد چراکه پل ورسک نه تنها در میان بزرگترین پل های آهنی راه آهن قرار دارد، بلکه جزء مرتفع ترین پل ها نیز به شمار می رود. پل ورسک را به عنوان شاهکار مهندسی دوران پهلوی می دانند و هدف رضا شاه از ساخت این پل، اتصال کردن راه آهن تهران به شمال بود که در سال 1315 ساخته شد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید شرکتی با نام کمپساکس که دانمارکی بود ساخت این پل را بر عهده داشت و تضمین داد که پل ورسک بیش از 70 سال عمر خواهد کرد و جالب است بدانید در جنگ جهانی دوم، نخست وزیر انگلیس، چرچیل، نام این پل را پل پیروزی گذاشت. پل ورسک امروزه با ارتفاعی 61 متری در کتاب رکوردهای گینس قرار دارد و نه تنها در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، بلکه یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری سوادکوه و استان مازندران به شمار می رود.

پل ورسک

دریاچه شورمست

یکی از بی نظیرترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری سوادکوه، دریاچه شورمست است. دریاچه شورمست در روستایی با همین نام قرار دارد و گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری سوادکوه قصد بازدید از دریاچه شورمست را دارند می بایست از مسیری پرپیچ و خم عبور کنند تا به دریاچه برند اما این مسیر به قدری جذاب و دیدنی است که همواره گردشگران بسیاری در حین راه، مدتی را توقف می کنند تا از چشم انداز زیبا و دیدنی منطقه نهایت لذت را ببرند.

دریاچه شورمست به لطف ارتفاعی که از سطح دریا دارد، از آب و هوای دلنشینی بخصوص در فصل بهار و تابستان برخوردار است و همچنین به لطف پوشش جنگلی اطراف دریاچه شامل درختان توسکا و راش، طبیعتی بکر و فوق العاده ای در اطراف دریاچه شورمست قرار دارد که برای طبیعت گردی و پیک نیک بی شک انتخابی بی نظیر خواهد بود. لازم به ذکر است علاوه بر اتراق در کنار دریاچه، می توانید از تفریحاتی همچون قایق سواری، دوچرخه سورای، اسب سواری و غیره هم بهرمند شوید.

اگر قصد بازدید از دریاچه شورمست را داشتید، همواره پیشنهاد می شود در کنار دریاچه، نگاهی هم به دیگر جاذبه های گردشگری سوادکوه که در نزدیکی دریاچه شورمست قرار دارند هم بیاندازید. این جاذبه های دیدنی شامل غار اسپهبد خورشید، قلعه کنگو و جنگل های مختلف می باشد.

دریاچه شورمست

منطقه جنگلی اوریم

به دنبال منطقه ای بکر و جذاب برای طبیعت گردی هستید؟ کافیست در سفر به سوادکوه به جنوب سوادکوه مراجعه کرده و قبل از ورسک وارد روستای اوریم شوید. روستای اوریم منطقه ای جنگلی با همین نام دارد که طبیعتی فوق العاده جذاب و دیدنی داشته و برای ماجراجویی و طبیعت گردی بکر و خاطراه انگیز، انتخابی جذاب خواهد بود. پیشنهاد می شود گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری سوادکوه قصد بازدید از منطقه جنگلی اوریم را دارند در فصل بهار وارد جنگل شوند چراکه در این ایام، طبیعت زیبای منطقه به خوبی خود را نشان داده و به لطف ارتفاع روستا از سطح دریا، شاهد آب و هوای جذاب و دلنشینی هستیم.

اما بازدید از منطقه جنگلی اوریم تنها به طبیعت گردی ختم نمی شود چراکه در اطراف منطقه، جاذبه های دیدنی مختلفی وجود دارد که معروف ترین آن ها، پل ورسک است. این پل تاریخی همچنان یکی از شاهکارهای معماری در ایران به شمار میرود که در زمان حکومت پهلوی ساخته شده و نه تنها در فهرست آثار ملی ایران بلکه در فهرست میراث تاریخی یونسکو هم قرار دارد.

منطقه جنلگی اوریم

ارفه کوه

اگر در نیمه اول سال بخصوص فصل بهار قصد سفر به سوادکوه را دارید، پیشنهاد می کنیم برای طبیعت گردی و ماجراجویی در میان جاذبه های گردشگری سوادکوه نگاهی به رفه کوه بیاندازید. ارفه کوه که با نام ارفع کوه هم شناخته می شود. دلیل اینکه میگوییم فصل بهار بهترین زمان بازدید از ارفه کوه است بخاطر طبیعت زیبای منطقه می باشد که جذابیت و زیبایی خود را به خوبی نشان می دهد و همچنین، گردشگرانی هم که قصد کوهنوردی و صعود به قله ارفه کوه را دارند هم می توانند از مسیرهای مشخص و جای پای دیگر کوهنوردان استفاده کنند چراکه در فصل زمستان، تمام این مسیرها سفیدپوش شده و امکان صعود به قله بسیار سخت خواهد شد.

ارفع کوه منطقه آزاد جنگلی می باشد و به لطف این موضوع، شاهد حضور حیوانات وحشی همچون خرس، گراز و گرگ هستیم که می بایست از آن ها فاصله مناسب را داشته باشید. همچنین اگر علاقه مند به کوهنوردی هستید، حتماً به قله 2750 متری ارفه کوه صعود کنید چراکه بخش زیادی از مسیر صعود سرسبز و دیدنی بوده و در ارتفاعات هم از چشم انداز زیبای دشت ها و مناطق زیبای اطراف بهرمند خواهید شد.

ارفه کوه

آبشار ورسک

آبشار ورسک در روستای ورسک قرار دارد و اگر در میان جاذبه های گردشگری سوادکوه قصد بازدید از آبشار را دارید، کافیست به بخش شرقی روستای ورسک مراجعه کرده و میان قله های تیزکوه و اتابک، وارد دره ای شوید تا با ادامه دادن مسیر تنگه، به آبشار ورسک برسید. این آبشار که از ارتفاعات قدمگاه سرچشمه میگیرد، درواقع از دو آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و در میان گردشگران، با نام چشمه علی نیز شناخته می شود.

آبشار ورسک یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری سوادکوه به شمار می رود و در نیمه اول سال بخصوص فصل بهار، همواره گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را در اطراف آبشار مشاهده می کنیم چراکه آبشار ورسک در میان آبشارهای فصلی استان مازندران واقع شده و در فصل بهار تا اوایل تابستان به پرآب ترین حالت خود می رسد. لازم به ذکر است آب و هوای منطقه، کوهستانی بوده و به ندرت پیش می آید در روزهای سرد سال شاهد یخ زدن آبشار ورسک باشیم اما در این ایام، مسیر دسترسی به آبشار بسیار صعب العبور خواهد بود.

آبشار ورسک

اقامت در سوادکوه

اگر سوادکوه را به عنوان مقصدی جذاب و خاطره انگیز برای طبیعت گردی انتخاب کردید، برای اجاره ویلا در سوادکوه و اقامتی چند روزه در این شهر می توانید به صفحه اجاره ویلا و کلبه در سوادکوه مراجعه کرده یا با کارشناسان لوکس ویلا جهت رزرو ویلا تماس حاصل فرمائید.

دیدگاه‌ها   

0 #4 حسین 1400-04-14 11:55
بی شک یکی از زیبا ترین درییاچه های ایران دریاچه لفور هست و اگر کذرتون به سوادکوه افتاد حتما حتما یه سر به این دریاچه بزنید
نقل قول کردن
+4 #3 سهیل 1400-02-18 08:13
پل ورسک یکی از دیدنی های پر بازدید سواد کوه هست که به نظر من دیدنش واجبه اگر رفتید اون سمت
نقل قول کردن
+5 #2 داریوش شیروانی 1400-01-23 13:10
انقدر جنگل های باحالی داره که دوس داره همش اونجا زندگی کنی، جاذبه های گردشگری سوادکوه مثال نزدنیه
نقل قول کردن
+7 #1 ارسلان جبرانی 1400-01-17 07:26
چقدر جاهای دیدنی سوادکوه زیباست، آدم دلش میخواد بره اونجا
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید