مناطق دیدنی طالقان

طالقان شهرستانی بسیار خوش آب و هوا بوده و از جمله بهترین نقاط برای طبیعت گردی به شمار می رود

مناطق دیدنی طالقان

طالقان شهری سرسبز، بکر و خوش آب و هوا در اطراف تهران است که در شمال غرب کردان قرار دارد. به دلیل مسیر طولانی تر و کوهستان، کمتر گردشگری همواره به این منطقه سفر می کند لذا اگر روزی تصمیم داشتید به طالقان سفر کنید، با منطقه ای بکر و دست نخورده روبرو خواهید شد. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی مناطق دیدنی طالقان بپردازیم.

طالقان کجاست؟

شهرستان طالقان یکی از بزرگترین شهرستان های استان البرز است که در شمال غرب استان، در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده و اگر قصد دسترسی به این شهرستان دیدنی و سرسبز را دارید، کافیست وارد آزادراه کرج به قزوین شده و چند کیلومتر جلوتر از منطقه آبیک، وارد جاده طالقان شوید تا پس از طی کردن مسیری کوهستانی و در عین حال جذاب، به شهرستان طالقان، طبیعت سرسبز و بکر و روستای منطقه برسید.

لازم به ذکر است این مسیر کوهستانی 50 کیلومتری بوده و گردشگرانی که میخواهند از شهر تهران به طالقان سفر کنند، همواره میانگین 2 ساعت در راه خواهند بود اما این زمان برای شرایط خلوتی جاده می باشد لذا در روزهای آخر هفته و بخصوص ایام خاص مانند تعطیلات چند روزه که شاهد ترافیک های سنگین مسیر تهران تا طالقان هستیم، این زمان 2 ساعته گاه به بیش از 3 نیز می رسد. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید طالقان از سمت غرب و شمال غرب به منطقه الموت، از سمت شرق و جنوب شرق به شهرستان ساوجبلاغ و از سمت شمال به استان مازندران راه دارد.

 

طالقان کجاست

 

تاریخچه طالقان

طالقان بطور کلی از دو منطقه بزرگ با نام های بالا طالقان و مرکزی تشکیل شده و همچنین چهار دهستان بزرگ با نام های جوستان، میان طالقان، بالا طالقان و کنارود، طالقان را تشکیل می دهند که دارای 86 روستا هستند. مردم شهرستان طالقان به دو زبان تاتی طالقانی و مازندران صحبت می کنند اما شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته های دور، طالقان بخشی از استان گیلان بود و عده ای از مردم منطقه به زبان گیلکی صحبت می کردند و همچنین در زمانی که طالاقان بخشی از استان گیلان بود، تلکان یا تالکان نام داشت چراکه این کلمه در زبان گیلکی به معنای تپه یا بلندی می باشد.

مردم طالقان در حدود قرن سوم هجری قمری، پیرو آئین زرتشت بودند و بعد از آن، پیرو ادیان دیگری شدند اما زمانی که صفویان به حکومت رسیدند، مردم منطقه به اسلام روی آوردند. شهرستان طالقان جمعیتی کمتر از 20هزار نفر دارد. این منطقه یکی از سرسبزترین مناطق اطراف تهران و استان البرز به شمار رفته و به لطف طبیعت وسیعی که دارد، شاهد گونه های مختلف جانوری در شهرستان هستیم و به لطف عدم دخالت انسان ها در منطقه، تنوع بالایی هم از گیاهان و درختان مختلف در طبیعت سبز طالقان مشاهده می شود.

 

تاریخچه طالقان

 

کتیبه گردنه عسلک

یکی از روستاهای توریستی شهرستان طالقان، روستای گراب است. این روستا در میان مناطق دیدنی طالقان، کتیبه ای تاریخی و باارزش دارد که به خوبی از آن محافظت می کند. کتیبه گردنه عسلک از یادگاری های دوران حکومت قاجاریه به شمار می رود که در فاصله 3 کیلومتری جنوب غربی گردنه عسلک واقع شده و همچنین در بهمن ماه سال 1381 هم به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است. همچنین خوب است بدانید اگر در سفر به طالقان میخواهید از این کتیبه بازید کنید، کافیست در روستای گراب به سمت دامنه کوه های یخچال و میش چال بروید.

 

گردنه کتیبه عسلک

 

روستای زیبای میر

همانطور که پیش تر گفتیم، طالقان از 86 روستا تشکیل شده و هرکدام جذاب ترین و خاص ترین مناطق دیدنی طالقان را در خود جای داده اند. در دهستان پایین طالقان این شهرستان، روستایی با نام میر وجود دارد که یکی از زیباترین و در عین حال، جذاب ترین مناطق دیدنی طالقان به شمار می رود. این روستا از چندین محله کوچک تر با نام های کابار، جوری زمین،دیوم، کابار، گرمودر، خزه ای و رجی سر تشکیل شده است.

روستای میر طبیعتی سرسبز و با دشت های وسیع دارد و اگر در سفر به طالقان به دنبال منطقه ایی بکر و دیدنی هستید، از روستای میر غافل نشوید. این روستا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف این موضوع، روستا منطقه ای ییلاقی بوده و در روزهای گرم سال شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین در منطقه هستیم. از جاذبه های دیدنی و زیبای روستای میر می توان به چشمه های یراکرسی چشمه،کچل دره، پسین دره و همچنین کوه های اسپی سنگان، شهرودی خاک، خزی سر، میانین دره، کوانکی چشمه و غیره اشا کرد. پیشنهاد می شود در طول سفر و طبعیت گردی در روستای زیبای میر، نگاهی هم به باغ های رنگارنگ و جذاب میوه در منطقه نیز بیاندازید.

کوه های اطراف طالقان

طالقان مقصد کوهنوردان بسیاری می باشد چراکه در اطراف طالقان قله های بسیار جذابی وجود دارد. اگر شما هم میخواهید به کوه های اطراف طالقان صعود کنید، اول از همه توصیه می کنیم حتماً ابزار لازم برای کوهنوردی و صخره نوردی به همراه داشتید و در ادامه با دو قله معروف در اطراف طالقان بیشتر آشنا خواهید شد.

شاه البرز

قله شاه البرز در بخش غربی روستای طالقان قرار دارد و در نزدیکی منطقه می باشد. گردشگران تنها به چند کیلومتری رانندگی، به پارکینگ ابتدای مسیر کوهنوردی رسیده و مابقی مسیر را در آب و هوایی دلنشین به همراه چشم انداز زیبای استان البرز به کوهنوردی می پردازند. قله شاه البرز در ارتفاع 4200 متری از سطح دریا قرار دارد و جالب است بدانید اگر مسیر صعود به قله را ادامه دهید، وارد جبه غربی کوه خواهید شد که مصادف با منطقه دره الموت استان قزوین می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر به دره الموت رسیدید، از تنها قلعه تاریخی و باارزش دره حتماً بازدید کنید.

علم کوه

علم کوه یکی از جاذبه های دیدنی کلاردشت به شمار می رود چراکه به لطف تقسیمات کشوری صورت گرفته، علم کوه از توابع شهر کلاردشت می باشد و اکثر مسیرهای صعود به علم کوه در این شهر قرار دارند و خوب است بدانید یکی از جذاب ترین مسیرهای صعود به علم کوه در روستای رودبارک قرار دارد چراکه این مسیر دارای صخره های بسیاری بوده و در میان صخره نوردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

علم کوه بعد از قله دماوند، به عنوان دومین قله مرتفع در ایران شناخته می شود و گردشگران هنگامیکه به قله می رسند، با چشم انداز بسیار زیبایی از جنگل های مازندران و دشت های سرسب روبرو خواهند شد. لازم به ذکر است در طول مسیر صعود به علم کوه، دو تخت سنگ با نام سنگ سماور وجود دارد که به صورت عمود بر روی یکدیگر قرار گرفته و در میان پدیده های نادر خاورمیانه به شمار می روند.

 

کوه های اطراف طالقان

 

آبشار و روستای اورازان

روستای اورازان یکی از روستاهای ییلاقی و بکر در اطراف طالقان است و معمولاً اکثر گردشگرانی که به طالقان سفر می کنند، نگاهی هم به این روستا میاندازند. برای دسترسی به روستای اورازان می بایست به 12 کیلومتری طالقان مراجعه کرد اما یکی از دلایل محبوبیت روستا در میان گردشگران، آبشار جذاب و دیدنی می باشد که با نام آبشار اورازان معروف شده است. این آبشار از ارتفاعات رشته کوه البرز سرچشمه میگیرد و جالب است بدانید این آبشار از شمال مسجد روستا عبور می کند و چشمه ای که در شمال مسجد قرار دارد، حتی در ایام خشکسالی نیز جاری بوده و در میان مردم از ارزش و احترام بالایی برخوردار می باشد.

روستای اورازان درکنار آبشار معروفش، دارای تپه باستانی نیز می باشد که ظروف سفالی کشف شده در این تپه حاکی از قدمت 4هزار ساله سکونت در منطقه می باشد.

 

آبشار و روستای زیبای اورازان

 

ارژنگ قلعه

ارژنگ قلعه بنایی تاریخی و ارزشمند در اطراف روستای طالقان است و برای بازدید از این قلعه تاریخی می بایست به روستای میناوند مراجعه کنید و جالب است بدانید مردم روستای میناوند تنها مردم طالقان هستند که تات نبود اما ترکی صحبت می کنند. قلعه ارژنگ در جنوب روستای میناوند قرار دارد و از معدود مناطق دیدنی طالقان است که در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

اگر در سفر به طالقان قصد بازدید از ارژنگ قلعه را داشتید خوب است بدانید فاصله قلعه تا روستا نزدیک به 3 ساعت پیاده روی است چراکه قلعه در مسیر کوه ارژنگ قرار دارد و گردشگران مسیری نسبتاً آسان هم به کوهنوردی خواهند پرداخت. قدمت قلعه ارژنگ به لطف ظروف سفالی و آثار تاریخی کشف شده به قرن 5 تا 7 هجری قمری برمیگردد و گفته می شود در آن دوران، ارژنگ قلعه به عنوان برج دیدبانی مورد استفاده قرار میگرفت چراکه چشم انداز بی نظیری از دشت ها و کوه های اطراف دارد.

 

ارژنگ قلعه

 

امامزاده هارون

آرامگاه تارخی امامزاده هارون یکی از قدیمی ترین مناطق دیدنی طالقان است که از ارزش و احترام بالایی در میان بومی های برخوردار می باشد. امامزاده هارون در سال 160 هجری قمری به دنیا آمد و ایشان ششمین فرزند امام موسی بن جعفر، امام هفتم شیعیان هستند که در شهر مدینه دیده به جهان گشودند. قدمت آرامگاهی که امامزاده هارون در آن جا دفن شده به دوران حکومت صفویه برمیگردد و جالب است بدانید بر روی بقعه امامزاده، سنگ مرمر سفیدی مشاهده می شود که به دستور پادشاه صفوی، کتیبه ای زیبا بر رویش نوشته شده بود.

بعد از حکومت صفویه، در دوران حکومت قاجاریه خاتم کاری های بسیار زیبا و باارزش در صحن امامزاده قرار داد شد اما در دهه های اخیر، آن ها دزدیده شده و جای خود را به تزئینات چوبی داده اند. لازم به ذکر است آرامگاه امامزاده هارون در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

 

امامزاده هارون

 

سد و دریاچه زیبای طالقان

سد طالقان یکی از معروف ترین و بزرگترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه پرآب شاهرود قرار دارد. در سال 1348 تصمیم گرفته شد تا سدی بر روی رودخانه شاهرود قرار داده شود تا آب طالقان را به سمت قزوین هدایت کند. ساخت سد طالقان تا سال 1381 به طول انجامید اما با تعویقی که افتاد، سرانجام در سال 1385 سد طالقان افتتاح شد. این سد از معدود سدهای خاکی با هسته رسی است و در ارتفاع 1789 متری از سطح دریا قرار دارد و همچنین گفته می شود سد نزدیک به 420 میلیون متر مکعب طرفیت ذخیره آب داشته و نیروگاه برق آن هم می تواند 18 مگاوات برق تولید کند.

سد طالقان با 15 کیلومتر طول و همچنین قرارگیری در ارتفاع بالا از سطح دریا، به یکی از بهترین تفرجگاه های طالقان تبدیل شده و در فصل بهار و تابستان، گردشگران بسیاری اوقات فرغات خود را در اطراف این سد سپری می کنند. لازم به ذکر است در دریاچه پشت سد زیبای طالقان، انواع ماهی های قزل آلای رنگین کمان، زردپر، کپور و غیره زندگی می کنند.

 

دریاچه و سد زیبای طالقان

 

دیدگاه‌ها   

0 #3 ناهید 1400-01-25 10:59
این کتیبه گردنه عسلک متنش چیه؟ واسم جاله جاذبه های گردشگری طالقان همچین کتیبه تاریخی داخلش داره
نقل قول کردن
+1 #2 خسرو دالجیری 1400-01-23 13:09
به جز اینکه مناطق دیدنی طالقان خیلی خوبه، باید بگیم آب و هواش عالیه و مردمش هم خیلی خون گرمن
نقل قول کردن
+1 #1 مهدیه مهدوی 1400-01-18 12:48
من روستای میر رفتم، واقعا زیباست به خصوص آب و هواش که حرف نداره. کلا طالقان مناسبه برای تفریح یه روزه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید