مناطق دیدنی طالقان

طالقان شهرستانی بسیار خوش آب و هوا بوده و از جمله بهترین نقاط برای طبیعت گردی به شمار می رود

مناطق دیدنی طالقان

طالقان شهری سرسبز، بکر و خوش آب و هوا در اطراف تهران است که در شمال غرب کردان قرار دارد. به دلیل مسیر طولانی تر و کوهستان، کمتر گردشگری همواره به این منطقه سفر می کند لذا اگر روزی تصمیم داشتید به طالقان سفر کنید، با منطقه ای بکر و دست نخورده روبرو خواهید شد. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی مناطق دیدنی طالقان بپردازیم.

طالقان کجاست؟

شهرستان طالقان یکی از بزرگترین شهرستان های استان البرز است که در شمال غرب استان، در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده و اگر قصد دسترسی به این شهرستان دیدنی و سرسبز را دارید، کافیست وارد آزادراه کرج به قزوین شده و چند کیلومتر جلوتر از منطقه آبیک، وارد جاده طالقان شوید تا پس از طی کردن مسیری کوهستانی و در عین حال جذاب، به شهرستان طالقان، طبیعت سرسبز و بکر و روستای منطقه برسید.

لازم به ذکر است این مسیر کوهستانی 50 کیلومتری بوده و گردشگرانی که میخواهند از شهر تهران به طالقان سفر کنند، همواره میانگین 2 ساعت در راه خواهند بود اما این زمان برای شرایط خلوتی جاده می باشد لذا در روزهای آخر هفته و بخصوص ایام خاص مانند تعطیلات چند روزه که شاهد ترافیک های سنگین مسیر تهران تا طالقان هستیم، این زمان 2 ساعته گاه به بیش از 3 نیز می رسد. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید طالقان از سمت غرب و شمال غرب به منطقه الموت، از سمت شرق و جنوب شرق به شهرستان ساوجبلاغ و از سمت شمال به استان مازندران راه دارد.

 

طالقان کجاست

 

تاریخچه طالقان

طالقان بطور کلی از دو منطقه بزرگ با نام های بالا طالقان و مرکزی تشکیل شده و همچنین چهار دهستان بزرگ با نام های جوستان، میان طالقان، بالا طالقان و کنارود، طالقان را تشکیل می دهند که دارای 86 روستا هستند. مردم شهرستان طالقان به دو زبان تاتی طالقانی و مازندران صحبت می کنند اما شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته های دور، طالقان بخشی از استان گیلان بود و عده ای از مردم منطقه به زبان گیلکی صحبت می کردند و همچنین در زمانی که طالاقان بخشی از استان گیلان بود، تلکان یا تالکان نام داشت چراکه این کلمه در زبان گیلکی به معنای تپه یا بلندی می باشد.

مردم طالقان در حدود قرن سوم هجری قمری، پیرو آئین زرتشت بودند و بعد از آن، پیرو ادیان دیگری شدند اما زمانی که صفویان به حکومت رسیدند، مردم منطقه به اسلام روی آوردند. شهرستان طالقان جمعیتی کمتر از 20هزار نفر دارد. این منطقه یکی از سرسبزترین مناطق اطراف تهران و استان البرز به شمار رفته و به لطف طبیعت وسیعی که دارد، شاهد گونه های مختلف جانوری در شهرستان هستیم و به لطف عدم دخالت انسان ها در منطقه، تنوع بالایی هم از گیاهان و درختان مختلف در طبیعت سبز طالقان مشاهده می شود.

 

تاریخچه طالقان

 

کتیبه گردنه عسلک

یکی از روستاهای توریستی شهرستان طالقان، روستای گراب است. این روستا در میان مناطق دیدنی طالقان، کتیبه ای تاریخی و باارزش دارد که به خوبی از آن محافظت می کند. کتیبه گردنه عسلک از یادگاری های دوران حکومت قاجاریه به شمار می رود که در فاصله 3 کیلومتری جنوب غربی گردنه عسلک واقع شده و همچنین در بهمن ماه سال 1381 هم به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است. همچنین خوب است بدانید اگر در سفر به طالقان میخواهید از این کتیبه بازید کنید، کافیست در روستای گراب به سمت دامنه کوه های یخچال و میش چال بروید.

 

گردنه کتیبه عسلک

 

روستای زیبای میر

همانطور که پیش تر گفتیم، طالقان از 86 روستا تشکیل شده و هرکدام جذاب ترین و خاص ترین مناطق دیدنی طالقان را در خود جای داده اند. در دهستان پایین طالقان این شهرستان، روستایی با نام میر وجود دارد که یکی از زیباترین و در عین حال، جذاب ترین مناطق دیدنی طالقان به شمار می رود. این روستا از چندین محله کوچک تر با نام های کابار، جوری زمین،دیوم، کابار، گرمودر، خزه ای و رجی سر تشکیل شده است.

روستای میر طبیعتی سرسبز و با دشت های وسیع دارد و اگر در سفر به طالقان به دنبال منطقه ایی بکر و دیدنی هستید، از روستای میر غافل نشوید. این روستا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف این موضوع، روستا منطقه ای ییلاقی بوده و در روزهای گرم سال شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین در منطقه هستیم. از جاذبه های دیدنی و زیبای روستای میر می توان به چشمه های یراکرسی چشمه،کچل دره، پسین دره و همچنین کوه های اسپی سنگان، شهرودی خاک، خزی سر، میانین دره، کوانکی چشمه و غیره اشا کرد. پیشنهاد می شود در طول سفر و طبعیت گردی در روستای زیبای میر، نگاهی هم به باغ های رنگارنگ و جذاب میوه در منطقه نیز بیاندازید.

کوه های اطراف طالقان

طالقان مقصد کوهنوردان بسیاری می باشد چراکه در اطراف طالقان قله های بسیار جذابی وجود دارد. اگر شما هم میخواهید به کوه های اطراف طالقان صعود کنید، اول از همه توصیه می کنیم حتماً ابزار لازم برای کوهنوردی و صخره نوردی به همراه داشتید و در ادامه با دو قله معروف در اطراف طالقان بیشتر آشنا خواهید شد.

شاه البرز

قله شاه البرز در بخش غربی روستای طالقان قرار دارد و در نزدیکی منطقه می باشد. گردشگران تنها به چند کیلومتری رانندگی، به پارکینگ ابتدای مسیر کوهنوردی رسیده و مابقی مسیر را در آب و هوایی دلنشین به همراه چشم انداز زیبای استان البرز به کوهنوردی می پردازند. قله شاه البرز در ارتفاع 4200 متری از سطح دریا قرار دارد و جالب است بدانید اگر مسیر صعود به قله را ادامه دهید، وارد جبه غربی کوه خواهید شد که مصادف با منطقه دره الموت استان قزوین می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر به دره الموت رسیدید، از تنها قلعه تاریخی و باارزش دره حتماً بازدید کنید.

علم کوه

علم کوه یکی از جاذبه های دیدنی کلاردشت به شمار می رود چراکه به لطف تقسیمات کشوری صورت گرفته، علم کوه از توابع شهر کلاردشت می باشد و اکثر مسیرهای صعود به علم کوه در این شهر قرار دارند و خوب است بدانید یکی از جذاب ترین مسیرهای صعود به علم کوه در روستای رودبارک قرار دارد چراکه این مسیر دارای صخره های بسیاری بوده و در میان صخره نوردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

علم کوه بعد از قله دماوند، به عنوان دومین قله مرتفع در ایران شناخته می شود و گردشگران هنگامیکه به قله می رسند، با چشم انداز بسیار زیبایی از جنگل های مازندران و دشت های سرسب روبرو خواهند شد. لازم به ذکر است در طول مسیر صعود به علم کوه، دو تخت سنگ با نام سنگ سماور وجود دارد که به صورت عمود بر روی یکدیگر قرار گرفته و در میان پدیده های نادر خاورمیانه به شمار می روند.

 

کوه های اطراف طالقان

 

آبشار و روستای اورازان

روستای اورازان یکی از روستاهای ییلاقی و بکر در اطراف طالقان است و معمولاً اکثر گردشگرانی که به طالقان سفر می کنند، نگاهی هم به این روستا میاندازند. برای دسترسی به روستای اورازان می بایست به 12 کیلومتری طالقان مراجعه کرد اما یکی از دلایل محبوبیت روستا در میان گردشگران، آبشار جذاب و دیدنی می باشد که با نام آبشار اورازان معروف شده است. این آبشار از ارتفاعات رشته کوه البرز سرچشمه میگیرد و جالب است بدانید این آبشار از شمال مسجد روستا عبور می کند و چشمه ای که در شمال مسجد قرار دارد، حتی در ایام خشکسالی نیز جاری بوده و در میان مردم از ارزش و احترام بالایی برخوردار می باشد.

روستای اورازان درکنار آبشار معروفش، دارای تپه باستانی نیز می باشد که ظروف سفالی کشف شده در این تپه حاکی از قدمت 4هزار ساله سکونت در منطقه می باشد.

 

آبشار و روستای زیبای اورازان

 

ارژنگ قلعه

ارژنگ قلعه بنایی تاریخی و ارزشمند در اطراف روستای طالقان است و برای بازدید از این قلعه تاریخی می بایست به روستای میناوند مراجعه کنید و جالب است بدانید مردم روستای میناوند تنها مردم طالقان هستند که تات نبود اما ترکی صحبت می کنند. قلعه ارژنگ در جنوب روستای میناوند قرار دارد و از معدود مناطق دیدنی طالقان است که در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

اگر در سفر به طالقان قصد بازدید از ارژنگ قلعه را داشتید خوب است بدانید فاصله قلعه تا روستا نزدیک به 3 ساعت پیاده روی است چراکه قلعه در مسیر کوه ارژنگ قرار دارد و گردشگران مسیری نسبتاً آسان هم به کوهنوردی خواهند پرداخت. قدمت قلعه ارژنگ به لطف ظروف سفالی و آثار تاریخی کشف شده به قرن 5 تا 7 هجری قمری برمیگردد و گفته می شود در آن دوران، ارژنگ قلعه به عنوان برج دیدبانی مورد استفاده قرار میگرفت چراکه چشم انداز بی نظیری از دشت ها و کوه های اطراف دارد.

 

ارژنگ قلعه

 

امامزاده هارون

آرامگاه تاریخی امامزاده هارون یکی از قدیمی ترین مناطق دیدنی طالقان است که از ارزش و احترام بالایی در میان بومی های برخوردار می باشد. امامزاده هارون در سال 160 هجری قمری به دنیا آمد و ایشان ششمین فرزند امام موسی بن جعفر، امام هفتم شیعیان هستند که در شهر مدینه دیده به جهان گشودند. قدمت آرامگاهی که امامزاده هارون در آن جا دفن شده به دوران حکومت صفویه برمیگردد و جالب است بدانید بر روی بقعه امامزاده، سنگ مرمر سفیدی مشاهده می شود که به دستور پادشاه صفوی، کتیبه ای زیبا بر رویش نوشته شده بود.

بعد از حکومت صفویه، در دوران حکومت قاجاریه خاتم کاری های بسیار زیبا و باارزش در صحن امامزاده قرار داد شد اما در دهه های اخیر، آن ها دزدیده شده و جای خود را به تزئینات چوبی داده اند. لازم به ذکر است آرامگاه امامزاده هارون در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

 

امامزاده هارون

 

سد و دریاچه زیبای طالقان

سد طالقان یکی از معروف ترین و بزرگترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه پرآب شاهرود قرار دارد. در سال 1348 تصمیم گرفته شد تا سدی بر روی رودخانه شاهرود قرار داده شود تا آب طالقان را به سمت قزوین هدایت کند. ساخت سد طالقان تا سال 1381 به طول انجامید اما با تعویقی که افتاد، سرانجام در سال 1385 سد طالقان افتتاح شد. این سد از معدود سدهای خاکی با هسته رسی است و در ارتفاع 1789 متری از سطح دریا قرار دارد و همچنین گفته می شود سد نزدیک به 420 میلیون متر مکعب طرفیت ذخیره آب داشته و نیروگاه برق آن هم می تواند 18 مگاوات برق تولید کند.

سد طالقان با 15 کیلومتر طول و همچنین قرارگیری در ارتفاع بالا از سطح دریا، به یکی از بهترین تفرجگاه های طالقان تبدیل شده و در فصل بهار و تابستان، گردشگران بسیاری اوقات فرغات خود را در اطراف این سد سپری می کنند. لازم به ذکر است در دریاچه پشت سد زیبای طالقان، انواع ماهی های قزل آلای رنگین کمان، زردپر، کپور و غیره زندگی می کنند.

 

دریاچه و سد زیبای طالقان

آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید

در میان مناطق دیدنی طالقان، آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید از جمله بناهای تاریخی به شمار می رود که اگر به زیارت آرامگاه امامزاده ها علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی به آن بیاندازید. اگر در میان مناطق دیدنی ططالقان قصد بازدید از بنای تاریخی امامزاده قاضی میر سعید را دارید، کافیست به شمال روستای طالقان مراجعه کرده و وارد جاده شهرک هرنج شوید و سپس، در حین مسیر وارد جاده کولج شده و بعد از روستای حسنجون، وارد محوطه آستان مقدس امامزاده قاضی میر برسید.

امامزاده میر سعید در دوران حکومت صفویه، مسئولیت دربار وزارت را برعهده داشت اما بخاطر اینکه ایشان بسیار عادل بودند، مردم لقب او را قاضی میر سعید گذاشتند. ایشان از نوادگان امام محمد باقر (ع) هستند و قدمت آستان مقدس ایشان هم به قرن نهم هجری قمری برمیگردد. لازم به ذکر است آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید در بهمن ما سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید

روستای ایستا

اگر میخواهید با یکی از مرموزترین روستاهای ایران بیشتر آشنا شوید، کافیست به طالقان سفر کرده و در شرق روستای طالقان وارد روستای ایستا در مجاورت رودخانه شاهرود شوید اما در نظر داشته باشید هیچ زنی حق وارد شدن به روستای ایستا را ندارد و از طرفی، وقتی که در کوچه خیابان های روستا قدم می زنید هیچ زن و دختری را مشاهده نمی کنید.

روستای ایستا را هم با نام عجیب ترین روستای ایران میشناسند و هم به عنوان روستایی که مردمش میخواهند از تکنولوژی و مدرنیته فاصله گرفته و در زمان توقف کنند. اهالی روستای ایستا که جمعیتی بسیار اندک هستند در آمار جمعیت ایران شمرده نمیشوند و همچنین هیچکدام از آن ها شناسنامه هم ندارند. اهالی روستا همواره تمام کارها را بین خودشان انجام می دهند که شامل ازدواج، نجاری، تولید و تامین مایحتاج زندگی اما گفته می شود تعداد اندکی از آن ها برای خرید اقلامی همچون میخ، پارچه، آهن و شیشه از روستا خارج می شوند هرچند این افراد شاید در سال دوبار خارج شوند.

ساکنین روستای ایستا ترک زبان هستند و آن ها به شدت پایبند به مرجع تقلید خود، آیت الله تبریزی هستند که نزدیک به 80 سال پیش از دنیا رفتند. ایشان گفته بودند در زمان غیبت کبری تا ظهور امام زمان (عج) می بایست از هرگونه پیشرفت، مدرنیته و تکنولوژی دور ماند و جالب است بدانید ساکنین روستا که دوست دارند نسب خود را به قاجاریه برسانند و همچنین کودکان روستا برای تحصیل می بایست همانند دوران قاجاریه، وارد مکتب خانه ها شوند و درس هایی مانند اصول فقه، خوشنویسی و غیره را فرا بگیرند اما کودکان بعد از اینکه به سن تکلیف برسند در صورتیکه با سبک زندگی روستا مخالفت داشته باشند می بایست روستا را برای همیشه ترک کنند.

روستای ایستا یکی از گرانقیمت ترین اسب های ایران را پرورش می دهد و در کنار پرورش اسب ها، اهالی روستا از طریق فروش زمین های پدری که در تبریز قرار دارد هم امرار معاش می کنند. لازم به ذکر است مردم روستا هیچ اعتقادی به مراسم هایی از جمله عروسی، عزاداری، تولد و غیره نداشته و از طرفی، هرموقع خودشان بخواهند نسبت به انجام فرایض دینی اقدام می کنند. در صورتیکه قصد بازدید از روستا را دارید می بایست خودروی خود را دورتر از روستا پارک کرده و مسیری را پیاده روی کنید تا به روستا برسید چراکه هیچ وسیله نقلیه ای حق ورود به روستا را ندارد.

روستای ایستا

آبشار شله بن

همانطور که میدانیم، طالقان منطقه ای سرسبز و دیدنی با دشت ها و کوه های بی نظیری است که برای طبیعت گردی و کوهنوردی بی شک مقصدی عالی به شمار می رود. در میان آبشارهای کوچک و بزرگ در طالقان و حومه، آبشار شله بن یکی از جذاب ترین آبشارها است که در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران بسیاری می باشد.

اگر در میان مناطق دیدنی طالقان قصد بازدید از آبشار شله بن را دارید، می بایست به منطقه غربی روستای بزج واقع در فاصله 10 کیلومتری شمال شهرک طالقان مراجعه کنید. این آبشار درواقع منشاء رودخانه خسبان است که از رودخانه های مهم طالقان به شمار می رود و همچنین، خود آبشار هم از ارتفاعات قله های خسبان شرچشمه می گیرد. اگر قصد بازدید از آبشار شله بن یا شلبن را دارید، بهترین زمان بازدید طی نیمه اول سال است چراکه در فصل بهار، هوای منطقه به شدت جذاب بوده و از طرفی به لطف بارش های متعدد، آبشار در پرآب ترین حالت خود قرار دارد.

آبشار شله بن

آبشار کرکبود

آبشار کرکبود را می توان یکی از زیباترین، محبوب ترین و جذاب ترین آبشارهای طالقان و شهرستان ساوجبلاغ نامید. آبشار کرکبود در روستایی با همین نام قرار دارد و اگر تصمیم دارید در میان مناطق دیدنی طالقان نگاهی به آبشار کرکبود بیاندازید، می بایست از شهرک طالقان وارد جاده طالقان شده و قبل از اینکه به روستای سفچ خانی برسید، وارد جاده کرکبود شوید. این آبشار در فاصله 700 متری شمال روستای کرکبود قرار دارد و میانگین نیم ساعت طول میکشد تا مسیر 15 کیلومتری شهرک طالقان تا روستای کرکبود را طی کرد.

آبشار کرکبود 5 متر ارتفاع داشته و در میان صخره هایی واقع در دره کوه ها قرار دارد که به لطف این موضوع، آبشار کرکبود آبشاری خروشان به شمار میرود. جالب است بدانید برخلاف آبشارهای دیگر، این آبشار آبی آهکی دارد که منبع آن، ارتفاعات حصارچال مازندران می باشد و در نهایت وارد رودخانه شاهرود می شود.

آبشار کرکبود

غار پنجعلی

غار پنجعلی از جذاب ترین مناطق دیدنی طالقان به شمار می رود که در بخش شرقی طالقان قرار دارد. این غار جذاب و دیدنی از نظر تاریخی، ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد چراکه با توجه به مستندات کشف شده، پیش بینی می شود قدمت غار به حداقل هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. همچنین در اطراف غار پنجعلی هم آثار تاریخی مختلفی کشف شده که شامل بقایای اسکلت انسان ها، فلزات صیقل خورده تاریخی و ظروف سفالی هستند و گفته می شود در گذشته های دور، قبرستانی در اطراف غار پنجعلی وجود داشته است.

اگر میخواهید هنگام گشت و گذار در میان جاهای دیدنی طالقان نگاهی به غار پنجعلی بیاندازید، می بایست در بخش شرقی شهرک طالقان، وارد روستای میانوند شوید و در مسیر بین این روستا و روستای باریکان، ورودی غار پنجعلی را مشاهده کنید. این غار دهانه ای به قطر یک متر دارد و هنگامی که وارد غار می شوید، با تالاری 6 متری روبرو خواهید شد اما جالب است بدانید کارشناسان می گویند فضای غار پنجعلی به مراتب وسیع تر از چیزی می باشد که امروزه می بینیم. لازم به ذکر است غار پنجعلی امروزه در میان آثار تاریخی ایران قرار داشته و از ارزش قابل توجهی برخوردار است.

خانه آیت الله طالقانی

آیت الله طالقانی را اکثر مردم میشناسند. ایشان در بین سال 1289 تا 1358 زندگی می کردند و در این سال ها، به یکی از مشهورترین افراد در ایران تبدیل شدند چراکه در نهضت های مختلفی شرکت داشته و نقش مهمی هم در سیاست داشتند بطوریکه ایشان از افراد مهم کودتای 28 مرداد بودند. آیت سید محمود علایی طالقانی در خانه ای زندگی میکرده که در طالقان قرار دارد و امروزه، خانه ایشان به یکی از محبوب ترین مناطق دیدنی طالقان تبدیل شده است.

خانه آیت الله طالقانی همانند اکثر جاذبه های تاریخی در نقاط مختلف کشور، به دلیل معماری زیبا و تاریخچه مهم، به موزه تبدیل شده تا گردشگرانی که میخواهند با تاریخچه و زندگینامه آیت الله طالقانی بیشتر آشنا شوند، نگاهی به محل اقامت ایشان داشته باشند. خانه آیت الله طالقانی در روستای گلیرد شهرستان طالقان قرار دارد و جالب است بدانید این بنای تاریخی با قدمتی 200 ساله، به عنوان قدیمی ترین بنای تاریخی این روستا هم شناخته می شود. گردشگرانی که در میان مناطق دیدنی طالقان می خواهند نگاهی به خانه آیت آلله طالقانی بیاندازند کافیست در شهرک طالقان، مسیری 14 کیلومتری به سمت شرق را طی کنند تا به روستای گلیرد برسند.

قدمت خانه آیت الله طالقانی که امروزه به موزه تبدیل شده است، به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد اما جالب است بدانید هنگام ورود به خانه، بر روی سردرب خانه تابلویی را مشاهده می کنید که بر روی آن نوشته شده این خانه متعلق به میر مصطفی است. میر مصطفی جد آیت الله طالقانی بوده و در طول تاریخ، خانواده آیت الله طالقانی در این خانه زندگی می کردند. همچنین علاوه بر خاندان طالقانی، افراد مشهوری هم نظیر آیت الله سید ابولحسن، ثقه الاسلام سید مصطفی، آیت الله سید محمود و غیره هم در خانه آیت الله طالقانی زندگیی می کردند.

این بنای تاریخی در سال 1377 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا به موزه تبدیل شده و امروزه هم در میان جذاب ترین مناطق دیدنی طالقان بخصوص برای علاقه مندان به تاریخ ایران و آشنایی با زندگینامه ایشان قرار گیرد.

آبشار سوهان (چره)

روستای سوهان از جمله مناطق دیدنی طالقان است که بازدید از آن برای علاقه مندان به طبیعت گردی شدیداً توصیه می شود. روستای سوهان در شمال غرب طالقان واقع شده و گردشگران می توانند برای دسترسی به این روستا، وارد جاده طالقان شده و با عبور از رودخانه شاهرود، وارد جاده دنبلید اردکان میراش در روستای گلینک شده و در امتداد این جاده سرسبز و دیدنی، راهی جاده کاش شوند. در انتهای جاده کاش، گردشگران با دو مسیر روبرو خواهند شد که یکی از آن ها، جاده سوهان بوده و گردشگران را به این منطقه جذاب و دیدنی میرساند.

روستای سوهان از جمله جذاب ترین مناطق دیدنی اطراف شهرک طالقان است که دارای آبشارها و جاذبه های دیدنی مختلفی می باشد. یکی از معروف ترین آبشارهای روستا، آبشار سوهان نام دارد که نزدیک به 12 متر ارتفاع داشته و برخلاف اکثر آبشارهای منطقه، جزء آبشارهایی دائمی به شمار می رود لذا گردشگران در فصلی از سال، می توانند خاطرات جذابی را با بازدید از آبشار سوهان برای خود رقم بزنند. روستای سوهان منطقه ای کوهستانی است که طبیعت سرسبزی داشته و در روزهای گرم سال، شاهد آب و هوایی دلنشین در منطقه هستیم اما بهترین زمان بازدید از روستا، همواره در فصل بهار و اوایل تابستان می باشد تا از طبیعت زیبای منطقه، نهایت لذت را برد.

آبشار سوهان در فاصله 4 کیلومتری روستا واقع شده است و مسیر پیاده روی یک ساعته که می بایست از آن عبور کرد، به صورت مالروی قدیمی بوده و گردشگران بعد از هفت چشمه، تپه زوالکن و خشک دره، به آبشار خواهند رسید. جالب است بدانید آبشار سوهان با نام آبشار چره نیز شناخته می شود چراکه در گویش محلی ها، چره به آبی می گویند که از ارتفاع قابل توجه سرازیر می شود و چرنا هم به آبی گفته می شود که از ارتفاع کم سرازیر خواهد شد.

روستای دیزان

در طول بازدید از مناطق دیدنی طالقان، با جاهای دیدنی و روستاهای مختلفی روبرو خواهید شد که هرکدام از آن ها، جذابیت ها و تاریخچه خاص خود را دارند. اما در منطقه بالا طالقان که در شرق روستای طالقان واقع شده است، روستایی جذاب و تاریخی با نام دیزان وجود دارد که ساکنین 600 نفری آنجا، از طبیعت زیبا، چشم انداز بی نظیر و آب و هوایی دلنشین، زندگی بسیار جذابی را برای خود رقم می زنند.

روستای دیزان در شمال شرق روستای جوستان قرار دارد و برای دسترسی به این روستا، می بایست وارد جاده طالقان شده و به انتهای جاده مراجعه کنید. روستای جوستان دارای جاهای دیدنی مختلفی است که بازدید از آن ها پیش از مراجعه به روستای دیزان، خالی از لطف نیست. در شمال شرق روستای جوستان، جاده دیزان وجود دارد که می بایست وارد جاده شده و با عبور از پیچ و خم ها، به روستای دیزان برسید.

این روستا از نظر تاریخی، اهمیت بسیار بالایی داشته و یکی از مقاصد جذاب برای علاقه مندان به تاریخ است. با اینکه طبق اسناد موجود، قدمت سکونت در این منطقه به هزارن سال پیش برمیگردد اما قدیمی ترین آثار روستای دیزان، مربوط به دوران حکومت اسماعیلیان می باشد. در دوران اسماعیلیان، نام منطقه دژان بوده چراکه در آن زمان، قلعه ها و دژهای بسیاری در روستای دیزان و مناطق اطرافش ساخته شده بود و در طول تاریخ، بعد از حکومت اسماعیلیان نام دژان به دیزه، دیزج و در نهایت، دیزان تغییر پیدا کرد.

اجاره ویلا با ویو دریاچه در طالقان

دیدیم که طالقان به لطف طیبعت زیبا و جاهای دیدنی جذابش، بی شک یکی از بهترین مناطق دیدنی اطراف تهران برای سفر، گردش و طبیعت گردی به حساب می آید. برای رزرو و اجاره ویلا در طالقان کافیست با کارشناسان لوکس ویلا تماس بگیرید تا علاوه بر دریافت مشاوره، بهترین اقامتگاه با قیمتی مناسب برای شما رزرو شود.

دیدگاه‌ها   

+1 #5 رضا 1400-04-14 11:54
کتیبه گردنه عسلک یکی از جالب ترین آثار تاریخی هست که دیدم و خیلی کیف کردم فکر کنم مربوط به دوران قاجار بود دیدنش خالی از لطف نیست
نقل قول کردن
0 #4 ستایش 1400-02-18 08:14
اگه دنبال آب و هوای خیلییییی خوب هستید سمت تهران طالقان رو از دست ندید
نقل قول کردن
+2 #3 ناهید 1400-01-25 10:59
این کتیبه گردنه عسلک متنش چیه؟ واسم جاله جاذبه های گردشگری طالقان همچین کتیبه تاریخی داخلش داره
نقل قول کردن
+2 #2 خسرو دالجیری 1400-01-23 13:09
به جز اینکه مناطق دیدنی طالقان خیلی خوبه، باید بگیم آب و هواش عالیه و مردمش هم خیلی خون گرمن
نقل قول کردن
+3 #1 مهدیه مهدوی 1400-01-18 12:48
من روستای میر رفتم، واقعا زیباست به خصوص آب و هواش که حرف نداره. کلا طالقان مناسبه برای تفریح یه روزه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید