جاذبه های گردشگری ساری

توریستی ترین شهر در شرق استان مازندران، ساری است. در ادامه میخواهیم با جاذبه های گردشگری ساری بیشتر آشنا شویم.

جاذبه های گردشگری ساری

ساری منطقه ای جنگلی و مملو از جاذبه های دیدنی است که گردشگران بسیاری را به سمت خود کشانده تا با آب و هوای شمالی، طبیعتی سرسبز و بناهای تاریخی جذاب، بهترین خاطرات سفر را برای آن ها رقم بزند. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه های گردشگری ساری بیشتر آشنا شوید.

پیشینه ساری

همانطور که گفتیم، ساری یکی از توریستی ترین شهرهای استان مازندران به حساب می آید و از جمله دلایل ترافیک های سنگین محورهای هراز و فیروزکوه می باشد. این شهر قدمتی چند هزار ساله دارد و به لطف پژوهش های صورت گرفته در منطقه، ظروف سفالی مختلف در شهرستان ساری کشف شد که قدمت آن ها به 4هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. آن دوران مصادف با عصر مس سنگی بود چراکه در هزاران سال پیش، مردم ابزازهای خود را با سنگ میساختند و بعد از اینکه مس را کشف کردند، تصمیم گرفتند تا از آن در ابزارهای خود نیز استفاده کنند.

ساری یکی از بزرگترین تولیدکننده های چوب در خاورمیانه محسوب می شود اما ایرانی ها این شهر را با برنج و چای مرغوبش میشناسند چراکه ساروی ها، بومی های ساری، در کنار فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری، به کشت برنج و چای نیز مشغول بوده و ساری را در میان بزرگترین تولیدکننده های برنج و چای مرغوب در ایران قرار دادند.

آب و هوای ساری

ساری شهری جنگلی به شمار میرود و فاصله 30 کیلومتری مرکز شهر تا دریای خزر، باعث شده این شهر آب و هوایی به مراتب شرجی تر از شهرهای ساحلی مازندران داشته باشد. ناگفته نماند علاوه بر طبیعت سرسبز، زمین های شالی بسیاری که در اطراف ساری قرار دارند نیز تاثیر قابل توجهی بر شرجی بودن هوای منطقه دارند.

به لطف هوای مرطوب منطقه، شاهد بارش برف در سردترین روزهای سال ساری نیستم اما طبق نظر گردشگران، فصل بهار و پاییز بهترین زمان سفر به ساری می باشد چراکه در این ایام، شهر در بهترین آب و هوای خود قرار دارد. همچنین فصل تابستان به عنوان گرم ترین و شرجی ترین زمان و زمستان به عنوان بارانی ترین فصل سفر به ساری شناخته می شود.

میدان ساعت ساری

جذاب ترین و محبوب ترین جاذبه دیدنی در شهرستان ساری، برج ساعت واقع در میدان ساعت است. این بنای تاریخی به عنوان نماد ساری شناخته می شود و بیش از 90 سال قدمت دارد. ساخت این برج تاریخی در سال 1309 رقم خورد و برای ساخت بنا از معماران ایرانی و اروپایی به همراه بهترین مواد اولیه استفاده شد.

اما این برج تا سال 1344 باقیماند در آن سال به دلیل تصمیمی که شهرداری ساری گرفت تخریب شد و میدانی به همراه فواره جایگزین گردید. ده سال پس از این اتفاق، مجدد تصمیم گرفته شد تا برج ساخته شود و در سال 1355، شهرداری ساری به همراه سازمان فرهنگ و هنر شهرستان ساری با کمک طراح محبوب مجرب، محمدعلی حمیدی نوا ساخت برج را آغاز کردند و بعد از 2 سال برج ساعت مجددا ساخته شد.

برج ساعت ساری عقربه ای بزرگ دارد که ناقوسی در بالای آن تعبیه شده است. این ناقوس در هر ساعت با توجه به تعداد رقم آن ساعت، به صدا در می آید و به لطف این موضوع، در ساعت 12 شب به دلیل اینکه ناقوس دوازده بار زنگ می زند، صدای آن در همه جای ساری و در سکوت نیمه شب به خوبی شنیده می شود. اگر در سفر به استان مازندران و شهرستان ساری، قصد بازدید از میدان ساعت و برج ساعت ساری را داشتید، با نکته ای جالب روبرو خواهید شد. این ساعت در موقعیتی قرار دارد که در هر 4 خیابان اطراف میدان قرار بگیرید، نمی توانید به خوبی ساعت را مشاهده کنید.

میدان ساعت ساری

عمارت فاضلی ساری

از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ساری می توان به عمارت فاضلی اشاره کرد. قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجاریه برمیگردد و به خوبی می توان معماری جذاب و دیدنی قاجاریه را در نقاط مختلف ساختمان مشاهده کرد. عمارت فاضلی درواقع دارای دو ساختمان است که یکی از آن ها در دوران قاجاریه و دیگری در دوران حکومت پهلوی اول ساخته شده است. اکثر بازدیدکنندگان عمارت فاضلی افرادی هستند که علاقه مند به ظریف کاری های زیبا بوده و میخواهند از تزئینات ظریف، آجرکاری های زیبا و و معماری سنتی خانه نهایت لذت را ببرند. لازم به ذکر است عمارت فاضلی در دهه نود هجری شمسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

گردشگرانی که میخواهند در میان جاذبه های گردشگری ساری از عمارت فاضلی بازدید کنند می بایست به محله آب انبار نو مراجعه کنند تا با شلوغی جمعیت در جلوی عمارت روبرو شوند.

عمارت فاضلی ساری

خانه کلبادی ساری

از دیگر یادگاری های دوران قاجاریه برای مردم ساری و گردشگران، خانه کلبادی است. سردار جلیلی، شخصی بود که دستور ساخت این بنای باشکوه و دیدنی را صادر کرد و تصمیم گرفت تا این خانه را به یکی از فرزندانش، امیر نصرت شکوه نظام اهدا کند و نام خانه را امیریه گذاشت اما بعد از مدتی، فرزند او در سن جوانی جان باخت و خانه به یکی دیگر از فرزان او، منوچهر خان بخشیده شد. منوچهر خان برای مدتی به عنوان نماینده شهر ساری انتخاب شده بود و در این خانه زندگی میکرد اما در سال 1370 فوت کرد و سازمان میراث فرهنگی، مالکیت خانه را برعهده گرفت.

در سال 1388، بعد از مرمت و بازسازی خانه کلبادی، درب این خانه تاریخی با نام موزه مردم شناسی بر روی گردشگران گشوده شد و گردشگران می توانند با ورود به خانه، از معاری، ظریف کاری ها و آثار دیدنی داخل بنا بازدید کنند. لازم به ذکر است اگر در میان جاذبه های گردذشگری ساری میخواهید از خانه کلبادی بازدید کنید، کافیست به میدان ساعت در مرکز شهر مراجعه کرده و وارد ضلع جنوبی میدان شوید.

خانه کلبادی ساری

پارک شهید زارع ساری

یکی از محبوب ترین پارک های جنگلی در شهرستان ساری، پارک شهید زارع است که در فصل بهار و پاییز به لطف هوای مطلوب و دلنشین به یکی از شلوغ ترین تفریحگاه های شهر تبدیل می شود. این پارک در فاصله 3 کیلومتری جاده ساری به نکا قرار داشته و برای دسترسی به پارک می بایست وارد جاده ساری به بهشهر شد. همچنین گردشگرانی هم که با خودروی شخصی می خواهند وارد پارک شوند می بایست هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنند چراکه این هزینه همواره صرف پاکیزگی پارک می شود.

پارک جنگلی شهید زارع از امکانات و خدمات رفاهی مطلوبی برخوردار است که شامل آلاچیق های مختلف در همه جای پارک برای گردشگرانی که قصد پیک نیک را دارند، زمین های فوتبال و والیبال، کتابخانه، نمازخانه، سرویس های بهداشتی و غیره می باشد. همچنین اگر کودک به همراه دارید پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به زمین بازی کودکان پارک جنگلی شهید زاره بیاندازید.

پارک شهید زارع ساری

پناهگاه حیات وحش میانکاله

در میان جاذبه های گردشگری ساری، پناهگاه حیات وحش میانکاله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه همانطور که از نامش پیداست، این منطقه محل نگهداری از پرندگان و حیوانات نادر و مهم به شمار می رود. پناهگاه حیات وحش میانکاله در شبه جزیره میانکاله قرار دارد و به لطف شکارهای بی رویه و غیرمجاز، در سال 1348 شورای عالی سازمان شکاربانی و نظارت بر صید تصمیم گرفت تا این پناهگاه را به عنوان منطقه ای حفاظت شده انتخاب کرده و هرگونه شکار در منطقه ممنوع باشد.

امروزه پناهگاه حیات وحش میانکاله یکی از مناطق دیدنی و توریستی شهرستان ساری است که به سه بخش کلی شبه جزیره میانکاله، جزیره آشوراده و خلیج گرگان تقسیم می شود و شاید برایتان جالب باشد بدانید از این منطقه با نام تالاب بین المللی میانکاله نیز یاد می شود.

پناهگاه حیات وحش میانکاله

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

دشت ناز یکی از دشت های سرسبز، دیدنی و جذاب در استان مازندران است که در شمال شرق شهرستان ساری قرار دارد. در دوران پیش از انقلاب اسلامی و زمان حکوت پهلوی، دشت ناز جزء معدود زمین هایی بود که رضاشاه مالکییتش را برعهده داشت و همچنین، در زمان حکومت رضاشاه و به دستور ایشان، شخصی با نام عبدالرضا پهلوی مسئولیت توسعه دشت ناز و مناطق اطرافش را برعهده گرفت.

پناهگاه دشت ناز که نزدیک به 55هزار متر مربع بوده و بخش بزرگی از دشت ناز را دربر میگیرد، منطقه ای حفاظتت شده به شمار می رود چراکه صدها گونه جانوری نادر و درحال انقراض در این دشت زندگی می کنند و به خوبی از آن ها محافظت می شود. جالب است بدانید نه تنها گونه های جانوری کمیاب، بلکه تنها گونه گوزن زرد ایرانی نیز در این منطقه زندگی می کند هرچند هر ساله، تعدادی از این گوزن ها به مناطق مختلف ایران از جمله دریاچه ارومیه و جزیره اشک در نزدیکی ارومیه فرستاده می شوند.

دشت ناز منطقه ای کوهستانی و سرسبز بوده و اگر علاقه مند به طبیعت و جنگل گردی هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی به این منطقه و پوشش گیاهی جذابش از جمله درختان بلوط، ممرز، راش، انجیلی، توسکا و لیلکی بیاندازید چراکه در دهه های گذشته، به دلیل نگهداری از گوزن زرد و افزایش تعداد آن ها، پوشش گیاهی منطقه همواره در خطر نابودی قرار دارد.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

خانه رمدانی ها

اکثر جاذبه های تاریخی ساری که قدمتشان به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد در منطقه آب انبار نو مرکز شهر قرار دارند. خانه رمدانی ها هم یکی از این بناهای تاریخی است که بازدید از آن در میان جاذبه های گردشگری ساری توصیه می شود. این بنای تاریخی در دوران قاجاریه ساخته شده و در زمان خود، یکی از مهم ترین و پراهمیت ترین خانه های شهر به شمار می رفت اما در دوران حکومت پهلوی، خانه تاریخی رمدانی ها دستخوش تغییرات و بازسازی شد و امروزه به بنایی روبرو هستیم که به غیر از معماری قاجاری، اکثر تزئینات و ظریف کاری هایی که دارد مربوط به دوران حکومت پهلوی اول می باشد.

خانه تاریخی رمدانی ها در سال 1383، دستخوش مرمت و بازسازی شد و در سال 1384 هم به فهرست آثار ملی ایران افزوده گردید اما امروزه هیچ اهمیتی به این بنای تاریخی باارزش که دارای تزئینات چوبی، ظریف کاری های زیبا، گچبری های مختلف برای نورگیری و غیره داده نشده و به لطف عوامل انسانی، آسیب های مختلفی را به خود دیده است لذا پیشنهاد می کنیم تا قبل از اینکه خانه رمدانی ها آسیب های شدیدی را به خود ببیند، حتماً نگاهی به آن بیاندازید.

خانه رمدانی ها

باداب سورت

اگر از ما بپرسید یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ساری و استان مازندران کدام است، بی شک باداب سورت یکی از بهترین جواب های ما خواهد بود. باداب سورت را می توان در میان جذاب ترین جاذبه های گردشگری ساری و حتی کل ایران نامید و جالب است بدانید سالانه از سراسر زمین، صدها هزار گردشگر به ایران و شهر ساری سفر می کنند تا از این جاذبه دیدنی بازدید کنند.

باداب سورت از چشمه های مختلف تشکیل شده است و این چشمه ها میلیون ها سال طول کشیده تا به وجود آید لذا از ازرش بسیار بالایی برخوردار بوده و همچنین باداب سورت دومین اثر طبیعی کشور به شمار میرود که در فهرست آثار طبیعی ایران قرار گرفته است. اگر در سفر به ساری قصد بازدید از چشمه های باداب سورت را دارید کافیست در شهر ساری خود را به بخش جنوبی شهر رسانده و وارد منطقه چهاردانگه شوید و سپس در این منطقه، با استفاده از تابلوهای راهنما خود را به روستای سورت و اروست برسانید.

آبی که در این چشمه ها جاری است، در هر پله با توجه به املاحی که وجود دارد از مزه متفاوتی برخوردار می باشد بطوریکه در یک پله، آب مزه ای ترش داشته و در پله دیگر، مزه آب به تلخ یا شور تغییر پیدا می کنند و همچنین جالب است بدانید آب جری در چشمه باداب سورت به لطف املاحی که دارد، برای درمان انواع بیماری های پوستی بسیار مناسب می باشد. لازم به ذکر است گردشگران برای دسترسی به چشمه های باداب سورت می توانند از طریق شهر سمنان هم دسترسی داشته باشند بطوریکه در این شهر می بایست به شمال شهر و منطقه مهدیشهر مراجعه کرده و در سه راه تلمدره، راهی روستای اروست شوید.

باداب سورت

مسجد جامع شاه عباسی

یکی از بناهای تاریخی باارزش و مهم در شهرستان ساری، مسجد جامع شاه عباسی است. قدمت این بنای تاریخی همانطور که از نامش مشخص است به دوران حکومت صفویه برمیگردد و شاه عباس اول دستور ساخت این بنا را داده تا نه تنها تفرجگاهی در این شهر داشته باشد بلکه این بنا را بخاطر یادبود مادرش، خیرالنساء بیگم ساخته است. مسجد جامع شاه عباسی ساری با نام مسجد فرح آباد هم شناخته می شود و این مسجد درواقع از بخش های مجموعه تاریخی فرح آباد به شمار می رود.

گفته می شود قدمت بنای تاریخی مسجد جامع شاه عباسی به سال 1025 برمیگردد و همچنین با توجه به آثار تاریخی برجای مانده درکنار کتیبه های مختلف، شاه عباسی صفوی مدتی از دوران سلطنت خود را در این مسجد سپری کرده است. مسجد جامع شاه عباسی ساری معماری بسیار جذابی داشته و طاق های هلالی و ستون های عظیمی هم در نقاط مختلف مسجد مشاهده می شود. این مسجد در طول تاریخ دوبار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت که به دوران حکومت زندیه به دستور کریم خان زند توسط محمد خان سوادکوهی و در سال 1353 هجری شمسی توسط اداره حفاظت آثار باستانی ایران برمیگردد. همچنین از سال 1360 هم مرمت های جزئی آغاز شد و در نهایت، سال 1390 پایان یافت.

مسجد جامه شاه عباسی

تالاب حمید آباد

در شهرستان ساری و بخصوص روستاهای اطراف، تالاب های بسیاری وجود دارد که باعث شده شهر ساری را با نام شهر رود و تالاب بشناسیم. یکی از این تالاب های معروف، تالاب حمید آباد است و همانطور که از نامش پیداست، این تالاب در روستای حمید آباد شهرستان ساری واقع شده و همچنین روستا در نزدیکی مجموعه تاریخی فرح آباد قرار دارد که بازدید از این مجموعه و آثار تاریخی اش به شدت پیشنهاد می شود.

تالاب حمید آباد قدمتی 500 ساله دارد چراکه در زمان حکومت صفویه، شاه عباس دوم صفوی دستور داده بود تا این تالاب به همواره رودها و کانال هایش برای تامین آب کشاورزی روستاهای اطراف ساخته شود لذا در میان گردشگران و بخصوص بومی های منطقه، از ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد. لازم به ذکر است تالاب حمید آباد یکی از بکرترین نقاط ساری به شمار می رود و برای اتراق در طبیعت و لذت بردن از سکوت و صدای پرندگان بی شک انتخابی بی نظیر خواهد بود.

تالاب حمید آباد

سد سلیمان تنگه

اگر در میان جاذبه های گردشگری ساری به دنبال منطقه ای جذاب و دیدنی برای تفریح هستید، کافیست به بخش دو دانگه شهر مراجعه کنید چراکه در این بخش تفریحگاه های مختلفی وجود دارد تا گردشگران بهترین خاطرات سفر را برای خود رقم بزنند. سد سلیمان تنگه هم یکی از جاذبه های دیدنی این منطقه است که بازدید از آن در سفر به ساری خالی از لطف نیست.

سد سلیمان تنگه با نام سد شهید رجایی هم شناخته می شود و برای بازدید از این سد کافیست به دهکده آرامش مراجعه کنید. جالب است بدانید سد سلیمان تنگه یکی از 10 سد معروف و مهم استان مازندران است که در سال 1336 پروژه ساخت آن رقم خود و در سال 1376 آغاز به کار کرد و تا به امروزه، در میان سدهای مهم کشور قرار دارد. این سد بتنی دو قوسی، ارتفاعی 138 متری دارد و دریاچه ای که در پشت سد ایجاد شده هم مساحتی نزدیک به 8500 متر مربع دارد.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از سد سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی را داشتید، نگاهی هم به تفریحات ارائه شده در دریاچه پشت سد هم بیاندازید چراکه گردشگران در این دریاچه می توانند از تفریحاتی همچون قایق سواری، شنا، غواصی و ماهیگیری برخوردار شوند. لازم به ذکر است در اطراف سد جنگل های بکر و دست نخورده ای وجود دارد که برای طبیعت گردی بی شک انتخابی جذاب هستند.

سد سلیمان تنگه

دریاچه الندان

در میان دریاچه های مختلف در شهرستان ساری، دریاچه الندان جزء معدود دریاچه هایی است که تنها منبع تامین آبش، باران می باشد. این دریاچه نزدیک به 17 هکتار مساحت دارد اما در روزهای اوج بارندگی، مساحتش به بیش از 30 هکتار هم می رسد. گردشگرانی که قصد بازدید از دریاچه الندان را دارند می بایست به بخش چهاردانگه شهرستان ساری مراجعه کرده و در منطقه جنگلی پله الندان، وارد روستای ازنی شود.

یکی از جذابیت هایی که دریاچه الندان دارد، آب بسیار تمیز آن است چراکه در اطراف دریاچه، سکونتگاهی وجود ندارد تا باعث آلودگی آب شود لذا گفته می شود آب دریاچه الندان قابل شرب می باشد. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از دریاچه الندان، نگاهی هم به مناطق جنگلی اطراف دریاچه هم بیاندازید چراکه علاوه بر طبیعت سرسبز و بکری که دارند، گیاهان دارویی بسیاری از جمله الزی یا پیازچه وحشی و گل بنفشه در آنجا وجود دارد.

دریاچه الندان

دشت ناز

به جرات می توان نه تنها در میان جاذبه های گرشگری ساری بلکه در میان جاهای دیدنی استان مازندران، دشت ناز یکی از جذاب ترین و بهترین نقاط برای طبیعت گردی به شمار می رود و همچنین گفته می شود این دشت اکوسیستم طبیعتی منحصر به فرد در ایران را دارد که در نوع خود بسیار باارزش می باشد.

دشت ناز در فاصله 29 کیلومتری ساری قرار دارد و این دشت که به عنوان پناهگاه حیات وحش می باشد هم دارای 447 گونه گیاهی می باشد که در میان پژوهشگران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر در میان جاذبه های ساری قصد بازدید از دشت ناز را داشتید، خوب است بدانید درب ورودی دشت ناز در دوران زایش گوزن ها بر روی مردم بسته می باشد و در سایر ایام سال می توانید وارد مجموعه شوید. در این مجموعه تنوعی از حیوانات مختلف وجود دارد که بطور آزادانه میگردند لذا همواره در طی طبیعت گردی، مراقب آن ها باشید.

در دشت ناز، طبیعتی بسیار بکر و دیدنی وجود دارد اما در روزهای اوج سفر، به منطقه ای شلوغ تبدیل می شود چراکه گردشگران بسیاری با این دشت مراجعه می کنند تا از طبیعت دیدنی و چشم انداز جذابش نهایت استفاده را ببرند. لازم به ذکر است در اطراف دشت ناز جاذبه های دیدنی مختلفی از جمله خانه تاریخی کلبادی، خانه تاریخی فاضلی، حیات وحش سمسکنده و غیره وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

دشت ناز

خزرآباد (فرح آباد)

خزرآباد منطقه ای در فاصله 35 کیلومتری ساری است که در شمال شهر قرار داشته و از جمله مناطق ساحلی ساری به شمار میرود که یکی از جذاب ترین تفریحگاه های ساری را در خود جای داده است. ساحل خزرآباد تا سال های اخیر تنها برای برخی از ارگان های دولتی بود اما تصمیم گرفته شد تا این منطقه برای عموم نیز آزاد شود تا گردشگران خاطرات جذابی را با تفریحات ارائه شده در این منطقه برای خود رقم بزنند.

ساحل خزرآباد یکی از پاکیزه ترین سواحل مازندران را در خود جای داده و حتی در شلوغ ترین ایام گردشگری هم شاهد تمیز بودن ساحل هستیم. این منطقه در فاصله 200 متری از دریا قرار دارد و علاوه بر رستوران ها و کافه های مختلف، تفریحاتی هم ارائه می دهد که شامل شنا، موج سواری، قایق سواری و غیره و گردشگران علاوه بر قدم زدن در نوار ساحلی، می توانند سوارکاری هم تجربه کنند.

خزرآباد (فرح آباد)

دریاچه چورت

اگر با خود چادر به همراه دارید و به دنبال منطقه ای بکر و جذاب برای طبیعت گردی و اتراق هستید، پیشنهاد می کنیم در سفر به ساری نگاهی به دریاچه چورت بیاندازید. این دریاچه در فاصله 50 کیلومتری جنوب شرقی ساری قرار داشته و همچنین دریاچه چورت در فاصله 50 کیلومتری سد سلیمان یا شهید رجایی و 80 کیلومتری باداب سورت واقع شده است.

دریاچه چورت در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد لذا آب و هوای اطراف این دریاچه به مراتب خنک و دلنشین می باشد. دریاچه چورت از پدیده های جالب در ایران به شمار می رود چراکه در اثر یک زمین لرزه به وجود آمده است. گفته می شود تا پیش از این، رودی وجود داشته که آب دریاچه را تامین میکرده اما بعد از زلزله، مسیر رود مسدود شده و دریاچه چورت به وجود آمده است. به لطف این موضوع، تنها منبع تامین آب دریاچه چورت بارندگی بوده و در ایام اوج بارش هم افزایش محسوسی را تجربه می کند.

اگر در میان جاذبه های ساری قصد بازدید از دریاچه چورت را دارید بعد از اینکه به دریاچه رسیدید متوجه خواهید شد در این دریاچه ماهی وجود دارد چراکه هم بومی های منطقه با خود از دریای خزر ماهی می آورند تا در این دریاچه پرورش دهند و همچنین، پرندگانی که در دریاچه چورت زندگی می کنند، هنگام شکار در دریای خزر، با خود تخم ماهی هایی که در لا به لای پرهایشان گیر کرده هم به همراه می آورند. در دریاچه چورت شنا کردن ممنوع است اما تفریحاتی همچون قایق سواری ارائه می شود که بسیار جذاب می باشد. لازم به ذکر است در اطراف دریاچه، هیچگونه امکانات رفاهی وجود ندارد.

دریاچه چورت

پارک ملل

پارک ملل ساری که بیشتر با نام بوستان ملل شناخته می شود، پارکی جذاب و بزرگ در نزدیکی ساری است که در حاشیه رود تجن واقع شده است. این پارک در میان مردم شهر یکی از معروفت ترین و محبوب ترین پارک ها بوده و اهالی ساری برای سپری کردن اوقات فراغت خود همواره به پارک ملل مراجعه می کنند.

پارک ملل نزدیک به 35هزار متر مربع مساحت داشته و طول پارک که در حاشیه رودخانه قرار دارد هم به بیش از 2 کیلومتر می رسد. در این پارک امکانات جذابی مشاهده می شود که شامل جزیره مصنوعی، فضای سبز زیبا، پل معلق و غیره مشاهده شده و گردشگران می توانند در جزیره مصنوعی پارک ملل، تفریحاتی همچون قایق سواری و جت اسکی را تجربه کنند. لازم به ذکر است اگر با خود خودروی شخصی به همراه دارید، این پارک دارای پارکینگ اختصاصی بوده و بیش از 2هزار خودرو ظرفیت دارد.

پارک ملل

برج رسکت

برج رسکت یکی از تاریخی ترین جاذبه های ساری است که در جنوب شهر واقع شده و می بایست به روستای رسکت علیا در فاصله 65 کیلومتری شهر مراجعه کنید. قدمت این برج تاریخی به قرن 5 هجری قمری برمیگردد لذا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما شواهدی وجود دارد که می گوید برج رسکت در سال 413 هجری قمری ساخته شده است.

برج رسکت بنایی با 18 متر ارتفاع است که در شیب تند کوه قرار دارد. این بنای تاریخی معماری زیبایی داشته و مقرنس کاری های زیبایی در اطراف گنبد بنا مشاهده می شود. همچنین دو کتیبه در برج مشاهده می شود که یکی از آن ها مربوط به دوران ساسانیان و دیگری مربوط به دوران پهلوی می باشد. جالب است بدانید گفته می شود در سال 231 هجری شمسی که مصادف با سال 237 هجری قمری می باشد، شهاب سنگی در این منطقه و نزدیک به برج رسکت سقوط کرد که با نام شهاب سنگ اسپهبد شروین شناخته می شود.

برج رسکت

حمام وزیری

اگر در سفر به ساری قصد بازدید از خانه کلبادی را داشتید، پیشنهاد می کنیم در همان منطقه آب انبار نو و در مجاورت این خانه تاریخی، نگاهی به حمام وزیری هم بیاندازید. حمام وزیری یکی از جاذبه های تاریخی مربوط به دوران قاجاریه است و هنگامی بازدید از حمام متوجه خواهید شد این بنای تاریخی ابعادی به مراتب کوچک تر از سایر حمام های عمومی دارد اما بر خلاف ابعاد کوچکش، تمام بخش های یک حمام عمومی را در خود جای داده است. اکثر بخش های حمام وزیری از جمله گرمخانه و سربینه به صورت هشت ضلعی با معاری و آجر کاری زیبا هستند و همچنین در جنوب حمام، اتاقی مستطیل شکل با نام تون وجود دارد که در پایین ترین نقطه بنا واقع شده است.

حمام وزیری

آبشار اوبن

آبشار اوبن نه تنها در میان جاذبه های ساری بلکه در میان زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد. این آبشار در پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه واقع شده و همچنین در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده لذا هم منطقه ای بکر و دیدنی به شمار میرود و هم به لطف این ارتفاع، آب و هوای اطراف آبشار اوبن بسیار دلنشین می باشد.

آب آبشار اوبن از طریق چشمه های طبیعی که در ارتفاعات قرار دارد تامین می شود اما جالب است بدانید این آب بعد از آبشار اوبن وارد شیرین رود شده و در نهایت به رودخانه تجن ختم می شود. اگر قصد بازدید از آبشار اوبن را داشتید، خوب است بدانید در اطراف آبشار، درختان تنومند بسیاری وجود دارد که برای طبیعت گردی و اتراق می توانند گزینه های خوبی باشند. گردشگران جهت بازدید از آبشار اوبن می بایست وارد جاده فیروزکوه شوند و هنگامی که به پل سفید رسیدند، خود را به روستای سنگده برسانند.

آبشار اوبن

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در منطقه جنوب شرقی ساری قرار دارد و با 1041 هزار مترب مربع مساحت، یکی از بزرگترین پناهگاه های حیات وحش در استان مازندران به شمار می رود و جالب است بدانید این پناهگاه حیات وحش از معدود جنگل های جلگه ای استان به شمار میرود. اگر در سفر به ساری قصد بازدید از پناهگاه حیات وحش سمسکنده را دارید، خوب است بدانید تنها راه دسترسی به این پناهگاه از طریق جاده ساری به نکاه می باشد.

در این پناهگاه حیوانات بسیاری زندگی می کنند که به صورت آزادانه هستند اما یک توله پنلگی در پناهگاه وجود دارد که در محل نگهداری مرغ ها قرار داشته و توانسته به خوبی با مرغ ها ارتباط برقرار کند. لازم به ذکر است همانند سایر پناهگاه های استان مازندران، در دوران زایش گوزن ها، ورود به این مجموعه برای گردشگران امکانپذیر نمی باشد.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

تالاب سراندون و بالندون

تالاب سراندون و بالندون درواقع مجموعه ای از تالاب های جذاب و زیبا هستند که در دو بخش شمالی یا سراندون و جنوبی یا بالندون قرار دارند. این مجموعه تالاب ها در مساحتیبه وسعت 30هکتار دارند و برای بازدید از آن ها کافیست ساری را به سمت بابلسر ترک کرده و در نزدیکی روستای سید، مجموعه تالاب ها را مشاهده کنید.

مجموعه تالاب های سراندون و بالندون عمقی نزدیک به یک متر دارد اما در نظر داشته باشید بهترین زمان بازدید از تالاب ها، روزهای اوج بارندگی است چراکه در این ایام، حجم آب به مراتب افزایش محسوسی را تجربه میکند. در این تالاب، گیاهان مردابی بسیاری وجود دارد که جلوه زیبایی را به منطقه بخشیده اند و همچنین، به لطف پوشش گیاهی جذاب و فراهم شدن غذای کافی، پرندگان بسیاری هم در تالاب زندگی می کنند. جالب است بدانید در فصل پاییز و زمستان، سیل عظیمی از مرغان مهاجر وارد تالاب سراندون و بالندون می شوند که در نوع خود، بسیار جذاب هستند.

تالاب سراندون و بالندون

منطقه محافظت شده رودخانه تجن

در جنوب شهرستان ساری، منطقه ای بسیار سرسبز و دیدنی با نام منطقه محافظت شده تجن وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. منطقه محافظت شده رودتجن منطقه ای باارزش است چراکه زمین های سرسبز بسیاری در اطرافش داشته و همچنین رودخانه تجن به لطف اینکه از ارتفاعات 3251 متری از سطح دریا سرچشمه میگیرد، از رودخانه های مهم استان مازندران به شمار رفته و در طول مسیر، انواع ماهی هایی همچون کپور و قزل آلا را مشاهده خواهید کرد اما برای صید آن ها می بایست پروانه شکار داشته باشید.

منطقه محافظت شده تجن در گذشته بسیار سرسبز بود اما امروزه شاهد ساخت و سازهای مختلفی در اطرافش هستیم و همچنین، اکثر زمین های سرسبز اطراف به زمین های کشاورزی و شالی تبدیل شده اند و بخش قابل توجهی از آب رودخانه صرف تامین آب این زمین ها می شود لذا خوب است پیش از خشک شدن کامل رودخانه، حتماً نگاهی به آن بیاندازید. برای بازدید از منطقه محافظت شده رودخانه تجن کافیست در امتداد مسیر کیاسر به ساری، راهی مسیر کوه نیرآباد شوید.

منطقه محافظت شده رودخانه تجن

مجموعه تاریخی فرح آباد

مجموعه تاریخی فرح آباد مجموعه یا بی نظیر و دیدنی است هرچند در میان جاذبه های گردشگری با عنوان مجموعه ای فراموش شده شناخته می شود چراکه کمتر گردشگری از وجود همچنین مجموعه تاریخی و باارزش مطلع است لذا بااینکه مجموعه تاریخی فرح آباد یکی از باارزش ترین و مهم ترین جاذبه های ساری به حساب می آید، اما چندان مورد استقبال قرار ندارد.

قدمت مجموعه تاریخی فرح آباد به دوران صفویه برمیگردد و در آن زمان، شاه عباس صفوی دستور ساخت این مجموعه را داده بود و جالب است بدانید در آن زمان، مجموعه با نام بندر فرح آباد شناخته میشد و از مهم ترین بنادر شمال کشور به شمار می رفت. همچنین در زمان حکومت شه عباس، شهر فرح آباد برای سال ها به عنوان پایتخت حکومت صفویه انتخاب شده بود لذا در آن زمان، مجموعه تاریخی فرح آباد دارالسلطنه یا داراالسرور نام داشت.

این مجموعه تاریخی شامل بناهایی از جمله مسجد شاه عباسی، پل شاه عباسی، امامزاده خلیقه، تپه عمارت و کاخ جهان نما است که هرکدام از ارزش تاریخی بسیار بالایی برخوردار هستند و اگر در میان جاذبه های ساری میخواهید نگاهی به این مجموعه بیاندازید، کافیست به شهر خزرآباد یا فرح آباد قدیم واقع در شمال ساری در فاصله 300 متری از ساحل دریا مراجعه کنید.

مجموعه تاریخی فرح آباد

آب انبار نو

آب انبار نو یکی از قدیمی ترین مناطق شهرستان ساری است و هنگامی که وارد منطقه می شوید، با مشاهده بافت قدیمی به خوبی متوجه این مووضع خواهید شد. آب انبار نور در گویش محلی با نام نو انبار شناخته می شود لذا اگر خواستید از اهالی شهر در جستجوی آدرس این منطقه باشید، تعجب نکنید اگر با این نام صدا زدند. آب انبار درواقع محله ای تاریخی و بسیار باارزش است که برخی از جاذبه های ساری را در خود جای داده و همواره گردشگران بسیاری بخصوص در ایام اوج سفر را در این محله مشاهده می کنید که در حال بازدید از قدیمی ترین بناهای تاریخی ساری در محله آب انبار نو هستند.

در این محله، بنایی تاریخی با تام آب انبار نو وجود دارد که قدمتش به دوران قاجاریه برگشته و گفته میشود در آن زمان، شخصی با نام خورشید خانم که از خاندان اصیل کنی ها بود، این بنای تاریخی را ساخته است. آب انبار شامل قسمت های مهم یک آب انبار ازجمله پلکان، پاشیر، مدخل و بخش آب انبار می باشد و کل بنا با آجر و سیمان ساخته شده و همچنین در نقاط مختلف بنا، تزئینات و کاشی کاری های جذاب و دیدنی مشاهده می شود. لازم به ذکر است این بنای تاریخی نزدیک به 21 متر ارتفاع داشته و مخزن آبی که در داخلش تعبیه شده، از جنس ساروج می باشد. برای بازدید از آب انبار نو کافیست به محله قارن و خیابان قارن مراجعه کنید.

آب انبار نو

امامزاده یحیی ساری

در شهرستان ساری، بناهی مذهبی و امامزاده های مختلفی وجود دارد که هرکدام از ارززش و احترام بالایی برخوردار هستند. امامزاده یحیی (ع) یکی از محبوب ترین و معروف ترین امامزاده های این شهر است که در مرکز شهر قرار داشته و اگر در میان جاذبه های ساری قصد بازدید از آرامگاه امامزاده یحیی را دارید، کافیست میدان ساعت را به سمت غرب ترک کرده و وارد خیابان جمهوری شوید تا بعد از 300 متری، تابلوی ورود به محوطه آرامگاه را مشاهده کنید.

آرامگاه امامزاده یحیی ساری بنایی تاریخی است که قدمتش به قرن نهم هجری قمری برمیگردد. این بنای تاریخی گنبدی دو پوسته داشته و گنبد بیرونی آن هم به 12 ضلعی می باشد. وارد آرامگاه که بشوید، صندوقی منبت کاری شده مشاهده می کنید که کتیبه ای بر روی آن حک شده و نشان می دهد امامزاده یحیی، درکنار حسین و سکینه از فرزندان امام موسی کاظم (ع) هستند.

امامزاده یحیی ساری

امامزاده عباس ساری

در میان صدها امامزاده در استان مازندران و همچنین در میان امامزاده های شهرستان ساری، بنای تاریخی امامزاده عباس یکی از زیباترین معماری ها را دارد و به لطف این موضوع، امامزاده عباس در میان گردشگران و بخصوص علاقه مندان به تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. قدمت آرامگاه امامزاده عباس ساری به قرن نهم هجری قمری برمیگردد و در زمان خود، یکی از شاهکارهای معماری بود. این بنای تاریخی به صورت هشت ضلعی می باشد و قرنیس های سینه کفتری در بالای بنا، جلوه زیبایی را به آرامگاه داده است و همچنین، در نوک گنبد هم قندیلی طلاکاری شده مشاهده می شود.

آرامگاه امامزاده عباس ساری 30 متر ارتفاع دارد و درب ورودی بنا، چوبی بوده و در بالای پنجره های مشبک مشاهده می شود. اگر در میان جاذبه های ساری قصد بازدید از آرامگاه امامزاده عباس را دارید، کافیست وارد بلوار امام رضا شده و بعد از عبور از رودخانه تجن، مسیر ورود به محوطه امامزاده را مشاهده کنید.

امامزاده عباس ساری

عمارت سردار جلیل

همانطور که میدانیم، در شهر ساری، بناهای تاریخی و عمارت های جذابی وجود دارد که باعث شده این شهر یکی از مقاصد جذاب برای علاقه مندان به تاریخ باشد. اگر شما هم جزء گردشگرانی که هستید که تمایل به بازدید از بناهای تاریخی و باارزش دارید، پیشنهاد می کنیم در سفر و گشت و گذار میان جاذبه های ساری، نگاهی به عمارت سردار جلیل بیاندازید.

در دوران حکومت قاجاریه، استان مازندران از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود. در نقاط مختلف مازندران، بناهای تاریخی و عمارت هایی مشاهده می شود که یادگاری از دوران حکومت قاجاریه هستند. یکی از این بناها که در شهرستان ساری قرار دارد، عمارت سردار جلیل است. سردار جلیل یا لطفعلی خان سردار جلیل که در میان مردم با نام سالار مکرم شناخته میشد، در زمان حکومت قاجاریه ایشان یکی از افراد با نفوذ در ارتش حکومت بودند و به دستور ایشان، عمارت سردار جلیل ساخته شده.

این عمارت جذاب و دیدنی در زمینی به وسعت 2500 متر مربع ساخته شده و بنا دارای سه طبقه می باشد. تزئینات و گچ کاری های زیبایی در نقاط مختلف بنا مشاهده می شود و جالب است بدانید عمارت جلیل بطور کلی از آجر، آهک و ساروج ساخته شده و از معدود بناهایی به شمار می رود که در ساخت آن، از هیچ آهنی استفاده نشده است. این بنای تاریخی دارای دیوارهایی به قطر 60 الی90 سانتی متر می باشد و امروزه یکی از جذاب ترین بناهای تاریخی در میان جاذبه های ساری به شمار میرود.

عمارت سردار جلیل

روستای ورند

روستای ورند یکی از روستاهای سرسبز و جذاب در اطراف شهرستان ساری است که در منطقه محبوب و دیدنی کلیجان رستاق قرار دارد. روستای ورند در میان طبیعت گردان و گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است و اگر به دنبال منطقه ای برای گشت و گذار و اتراق هستید تا از طبیعت بکر مازندران خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد میکنیم نگاهی به این روستا بیاندازید. همانند اکثر روستاهای جذاب و دیدنی مازندران، روستای ورند در نزدیکی کیاسر واقع شده و این منطقه از توابع دودانگه ساری به شمار میرود.

روستای ورند در ارتفاع قابل توجهی از سطح دریا قرار دارد و به لطف کوه ها و دشت های اطراف روستا، شاهد آب و هوایی کوهستانی در منطقه هستیم بطوریکه در فصل تابستان آب و هوایی خنک و دلنشین و در فصل زمستان، هوایی بسیار سرد و سوزناک بر منطقه حاکم می باشد. در اطراف روستا، زمین های کشاورزی و دشت ها، چشم انداز جذابی را به وجود آورده اند و در نظر داشته باشید طی روزهای اوج گردشگری، شاهد حضور گردشگران بسیاری در منطقه هستیم.

تعداد افرادی که در روستای ورند زندگی می کنند نزدیک به هزار نفر هستند. اهالی روستا به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغولند اما در ایام اوج گردشگری، یکی از مهم ترین راه های کسب درآمد بومی ها از طریق این صنعت می باشد. اهالی روستای ورند به دو طایفه بزرگ تبدیل می شوند که نام این طایفه ها، اندرامی ها و بریمانی ها هستند. روستای ورند از نظر تاریخی هم ارزش بالایی دارد چراکه در این روستا، بنای تاریخی امامزاده علی (ع) مشاهده می شود که قدمتش به بیش از 1300 سال پیش برگشته و ایشان از نوادگان امام سجاد (ع) به حساب می آیند.

روستای ورند

روستای جورجاده

دهستان بنافت یکی از منطاق بزرگ و سرسبز در شهرستان ساری به شمار میرود و این دهستان دارای روستاها و مناطق دیدنی بسیاری می باشد. گردشگرانی که در میان جاذبه های ساری به دنبال مناطق بکر و فوق العاده برای طبیعت گردی هستند، همواره دهستان بنافت یکی از مقاصد محبوب آن ها خواهد بود.

روستای جورجاده یکی از جذاب ترین مناطق دهستان بنافت به شمار میرود و همچنین در نظر داشته باشید روستای جورجاده جزء بخش دودانگه شهرستان ساری بوده و گردشگران برای دسترسی به این روستا می بایست در جنوب ساری وارد جاده 70 آسیا شده و پس از طی کردن مسیری 30 کیلومتری، وارد جاده پریم شهر شده و با عبور از روستاهایی همچون تلاوک، مجی و مته کلا و طی کردن مسیری 40 کیلومتری در دل طبیعت، به روستای جورجاده برسند. همانند اکثر روستاهای اطراف ساری، روستای جورجاده هم به لطف ارتفاع از سطح دریا و همچنین وجود کوه ها و دشت ها در اطراف، منطقه کوهستانی به شمار می رود و شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین در روزهای گرم سال و هوایی برفی و سوزناک در روزهای سرد زمستان هستیم.

همواره طبیعت گردان در فصل بهار و تابستان اقدام به گشت و گذار و طبیعت گردی در این منطقه جذاب و دوست داشتنی می کنند هرچند در فصل پاییز، قدم زدن میان برگ ریزان ها در روستای جورجاده در نوع خود بسیار جذاب می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید روزهای جورجاده در گذشته های دور، منطقه ای مهم به شمار می رفت که باعث شده امروزه، این روستا از نظر تاریخی، ارزش بالایی داشته باشد. گفته می شود در گذشته های دور، روستای جورجاده یکی از مراکز مهم اسلحه ساری بوده و همچنین بر روی تپه های اطراف روستا، انواع ظروف سفالی، کوزه ها و اشیائی پیدا شده که نشان می دهد مردم روستای جورجاده، هنرمدان خبره ای بودند.

روستای جورجاده

روستای ایلال

یکی دیگر از روستاهای جذاب و دیدنی در دهستان بنافت منطقه دودانگه واقع در جنوب شرقی ساری، روستای ایلال است. گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری میخواهند اوقات خوشی را از سفر و گشت و گذار در روستای ایلال برای خود ثبت کنند کافیست در جنوب شهر ساری وارد جاده 70 آسیا شوند تا پس از طی کردن مسافت قابل توجهی، راهی جاده پریم شهر شده و در این شهر، به فاصله 85 کیلومتری ساری برسند. میانگین دو ساعت طول میکشد تا گردشگران به روستای ایلال دسترسی پیدا کنند اما به لطف طبیعت زیبا و بکر منطقه، ارزشش را دارد.

جمعیت روستای ایلال به کمتر از 500 نفر می رسد. اهالی روستا به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغولند و با خونگرمی از گردشگران پذیرایی می کنند چراکه در روزهای اوج گردشگری بخصوص در فصل بهار، یکی از قطب های درآمد مردم منطقه از طریق گردشگری می باشد. در نظر داشته باشید پیشنهاد می کنیم به لطف مسیرها و جنگل های مختلف در اطراف روستای ایلال، با خودروی آفرودی سفر کنید تا بتوانید از مسیرهای صعل العبور، به راحتی گذر کنید.

روستای ایلال درگذشته، روستای آب دوسر نام داشته و از توابع بخش چهاردانگه ساری به شمار می رفت اما بعد از تقسیمات کشوری صورت گرفته پس از انقلاب اسلامی، جزء بخش دودانگه ساری شد.

روستای ایلال

روستای سیاوشکلا

اکثر گردشگران روستای سیاوشکلا را میشناسند چراکه در اطراف ساری، دو روستای جذاب با نام سیاوشکلا وجود دارد که یکی در شرق ساری و منطقه نکا بوده و دیگری در جنوب ساری و بخش چهاردانگه قرار دارد اما جالب است بدانید این روستا هم تا پیش از انقلاب اسلامی بخشی از منطقه دودانگه بوده است.

روستای سیاوکشلا که در منطقه نکا قرار دارد، از طبیعت فوق العاده ای برخوردار می باشد و از طرفی، به لطف فاصله کمتر تا شهر ساری نسبت به دیگر روستای سیاوشکلا، گردشگران بسیاری راهی این منطقه می شوند تا در طبیعت زیبای روستا، لحظات خوشی را سپری کنند. فاصله روستای سیاوشکلا نکا تا ساری نزدیک به 30 کیلومتری می باشد و گردشگران برای دسترسی به این روستا، کافیست ساری را به سمت شرق ترک کرده و وارد جاده امام رضا شوند و همچنین، هنگامی که وارد منطقه نکا شدند به شمال نکا مراجعه کرده و در خیابان زاغمرز، ورودی روستا را مشاهده کنند.

دیگر روستای سیاوشکلا در بخش دودانگه ساری قرار دارد و می بایست برای دسترسی به این روستا، به جنوب ساری مراجعه کرد تا در جاده 70 آسیا و سپس، پریم شهر، بعد از روستاهای متختلف و عبور از طبیعت زیبای مازندران، به روستا برسند. این روستا کمتر از 200 نفر جمعیت دارد لذا یکی از بکرترین مناطق سرسبز و خوش آب و هوا در اطراف ساری به شمار می رود.

روستای سیاوشکلا

روستای کلقوچال

یکی دیگر از روستاهای جذاب و دیدنی منطقه کلیجان رستاق واقع در بخش دودانگه ساری، روستای کلقوچال است. این روستا در جنوب شرق ساری واقع شده و فاصله بیش از 70 کیلومتر تا مرکز شهر دارد. همانند سایر روستاهای جنوب ساری، تنها راه دسترسی به این روستا از طریق جاده 70 آسیا می باشد اما در کیلومتر 15 این جاده، مسیری وجود دارد که شما را به روستاهای بخش غربی منطقه دودانگه میرساند که می بایست از طریق آن، بعد از علویکلا، گرمرود، آهودشت، شب کلا و سقندین کلا به کلقوچال برسید.

در روستای کلقوچال جمعیت اندکی زندگی می کنند که به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغول هستند اما در میان مناطق اطراف، یکی از مهمان نوازترین و خونگرم ترین مردمان هستند و این موضوع باعث شده کلقوچال همواره یکی از مقاصد جذاب طبیعت گردان در سفر و طبیعت گردی میان جاذبه های ساری باشد.

روستای کلقوچال

روستای سقندیکلا

همانطور که بالاتر گفتیم، برای دسترسی به روستای کلقوچال، می بایست در جنوب ساری وارد جاده 70 آسیا و سپس در کیلومتر 15 جاده، وارد مسیری شد تا بعد از چندین روستا به کلقوچال برسید. در طول مسیر و هنگامی که به فاصله 4 کیلومتری کلقوچال می رسید، وارد روستای سقندیکلا خواهید شد. در نظر داشته باشید این روستا را با نام سقندین کلا هم میشناسند.

روستای سقندین کلا همانند سایر روستاهایی که در اطرافش قرار دارد، از طبیعت فوق العاده ای برخوردار است و گردشگرانی که به دنبال مقصدی جذاب و دیدنی برای طبیعت گردی هستند، پیشنهاد می کنیم نگاهی به طبیعت زیبای منطقه بیاندازند. در این روستا جمعیتی 200 نفری زندگی می کنند که همانند مناطق اطراف، به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغول بوده و از این طریق، امرار معاش می کنند.

روستای سقندیکلا

دهستان بنافت

در اطراف ساری، دهستان های مختلفی وجود دارد که هرکدام از ده ها و شاید صدها روستای مختلف تشکیل شده اند. دهستان بنافت یکی از معروف ترین و جذاب ترین دهستان های اطراف ساری است که در جنوب این شهرستان و نزدیک به پل سفید قرار دارد. گردشگرانی که میخواهند با نقاط دوردست ساری برای طبیعت گردی و جنگل نوردی مراجعه کنند یا از طریق جاده فیروزکوه قصد سفر به ساری را دارند، همواره زمانی که صرف گشت و گذار و ثبت لحظات دلنشین در دهستان بنافت می کنند.

دهستان بنافت منطقه آزاد جنگلی است و گردشگران در طول طبیعت گردی همواره با حیوانات وحشی از جمله گرگ، گراز، پلنگ و غیره روبرو خواهند شد هرچند پیشنهاد می کنیم همواره مراقب آن ها باشید. از طرفی، در این دهستان غارهای مخلتفی وجود دارد که برای ورود هب برخی از آن ها نه تنها می بایست مسیری را در دل طبیعت پیاده روی کرد، بلکه نیاز به راهنما و ابزار مخصوص غارنوردی می باشد.

اگر تا به حال وارد بخش جنوبی دو دانگه، چهاردانگه و همچنین منطقه پل سفید فیروزکوه شده باشید، متوجه خواهید شد که در این مناطق، آبشارها، چشمه ها و رودخانه های مختلفی وجود دارد و جالب است بدانید منشاء اصلی اکثر این رودخانه ها، آبشارها و چشمه ها در دهستان بنافت قرار دارند. همواره لوس ویلا پیشنهاد می کند اگر قصد بازدید و طبیعت گردی در منطقه دهستان بنافت را داشتید، نگاهی به رود تلار بیاندازید چراکه این رود یکی از جذاب ترین رودهای منطقه بوده و از کوه های کیجا قلعه، زرجو و بندبن سرچشمه میگیرد.

دهستان بنافت

روستای کرسام

در طول بازدید از روستاهای بخش چهاردانگه واقع در جنوب شرق ساری، هنگامی که وارد جاده ساری به کیاسر شدید پیشنهاد می کنیم در فاصله 50 کیلومتری مرکز شهر، نگاهی به روستای کرسام بیاندازید. این روستای جچذاب و دیدنی یکی از جاذبه های گردشگری محبوب در میان طبیعت گردان و آفرود سواران است چراکه روستای کرسام از طبیعتی بکر و فوق العاده جذاب به همراه چشم انداز زیبا از جنگل ها و دشت های سرسبز اطراف برخوردار است.

روستای کرسام در گذشته های دور، کرسنگ نام داشت و علت انتخاب این نام برای روستا، وجود سنگ ها و تخته سنگ های بزرگی بوده که در نقاط مختلف روستا قرار داشت و مردم، خانه ها و بناهای منطقه را با استفاده از این سنگ ها میساختند. اما بعد از اینکه سنگ ها تمام شدند، نام روستا رفته رفته به کرسام تغییر پیدا کرد. در روستای کرسام امروزه، جمعیت اندکی زندگی می کنند و با فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و باغداری، روزگار خود را میگذارنند. اهالی روستای کرسام از گردشگران به خوبی و با مهمان نوازی استقبال می کنند تا گردشگران با طبیعت گردی و بازدید از روستای کرسام، خاطرات خوشی را از سفر برای خود رقم بزنند.

روستای کرسام

روستای میانا

روستای میانا از توابع منطقه دودانگه واقع در جنوب ساری است و از معدود مقاصدی به شمار می رود که برای طبیعت گردی و اتراق در منطقه ای بکر و جذاب، مقصدی بی نظیر خواهد بود. روستای میانا دارای جنگل های زیبا، دشت های سرسبز و چشم انداز فوق العاده ای می باشد اما یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت منطقه در میان گردشگران، رودخانه معروف اشکرود است که در این روستا قرار دارد. از رودخانه اشکرود، آب زلالی عبور میکند و این موضوع باعث شده تا این نام برای رودخانه انتخاب شود.

همواره همانند سایر روستاهای منطقه دودانگه، گردشگرانی که در میان جاذبه های ساری قصد بازدید از روستای میانا را دارند می بایست در جنوب ساری وارد جاده 70 آسیا شوند و در نهایت، هنگامی که وارد جاده پریم شهر شدند، بعد از روستاهای جورجاده، لولت، تلاوک و پرکوه وارد این روستا شوند. همچنین در نظر داشته باشید به لطف امرار معاش اهالی روستا از طریق کشاورزی، دامداری و باغداری، گردشگران می توانند در این روستا انواع محصولات باکیفیت بومی ها شامل گندم و جو، برنج، گیلاس، گردو و غیره را با قیمت های مناسب تهیه کنند.

در نظر داشته باشید روستا در فصل بهار و پاییز به یکی از جذاب ترین و شلوغ ترین روستاهای اطراف ساری و منطقه دودانگه تبدیل می شود و گردشگری، به یکی از قطب های مهم درآمد مردمن منطقه تبدیل خواهد شد.

روستای میانا

روستای ارزفون ساری

همواره گردشگران و طبیعت گردان بسیاری هستند که تمایلی به طی کردن مسیرهای قابل توجه برای بازدید و جنگل نوردی در میان روستاها و مناطق دیدنی اطراف مازندران را ندارند. اگر شما هم جزء این دسته از گردشگران هستید، پیشنهاد می کنیم در سفر به ساری، نگاهی به روستای ارزفون به عنوان مقصد جذاب طبیعت گردی بیاندازید.

روستای ارزفون در فاصله 17 کیلومتری از مرکز شهر ساری قرار دارد و برای دسترسی به این روستا، گردشگران کافیست وارد جاده 70 آسیا شوند اما این روستا از توابع بخش کلیجان رستاق است و می بایست در جاده 70 آسیا، وارد جاده خاکی دسترسی به روستاهای ارزفون و پنده کلا شوید. روستای ارزفون یکی از کم جمعیت ترین روستاهای اطراف ساری به شمار میرود و جمعیت کمتر از 200 نفره روستا با فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری، امرار معاش می کنند.

لوکس ویلا همواره به گردشگران و طبیعت گردانی که روستای ارزفون را به عنوان مقصد گردشگری و طبیعت گردی خود انتخاب کرده اند پیشنهاد می کند علاوه بر لذت بردن از طبیعت زیبای روستای ارزفون، نگاهی هم به مناطق دیدنی اطراف روستا شامل منطقه شیرگاه و سوادکوه، روستاهایی از جمله جورجاده و دلاک خیل بیاندازند.

روستای ارزفون ساری

روستای پارت کلا

منطقه دودانگه ساری، منطقه جذاب و معروفی برای طبیعت گردی به شمار می رود و روستاهای بسیاری در این منطقه وجود دارد که هرکدام از جذابیت های خاص خود برخوردارند. گردشگران همواره در سفر به ساری برای بازدید از روستاها و مناطق جذاب بخش دودانگه، می بایست در بزرگراه 70 آسیا وارد جاده پریم شهر شوند. اما در این جاده، بعد از روستاهای پرکوه، تلاوک، محمدآباد، شلدره و دینه خوب است نگاهی هم به روستای پارت کلا بیاندازید. این روستا در فاصله 80 کیلومتری مرکز شهر ساری واقع شده و گردشگران بطور میانگین، 2 ساعت در راه خواهند بود تا به روستای پارت کلا برسند.

همواره در روزهای اوج گردشگری که روستاهای اطراف ساری از آب و هوای دلنشین به همراه طبیعت جذاب و دیدنی برخوردار هستند، گردشگری به یکی از قطب های مهم درآمد مردم منطقه تبدیل خواهد شد. گردشگران طی این ایام می توانند انواع لبنیات تازه و باکیفیت، انواع برنج های مرغوب و همچنین، انواع شال های بافته شده توسط بانوان روستا را با قیمت های بسیار خوب تهیه کنند. در نظر داشته باشید روستای پارت کلا نزدیک به 300 نفر جمعیت داشته و اهالی روستا همواره به فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و باغداری مشغول هستند.

روستای پارت کلا

روستای الندان

روستای الندان منطقه ای جذاب و جالب در اطراف شهرستان ساری است و هنگامی که وارد روستا می شوید، از اهالی روستا حرف های جالبی را خواهید شنید. ابتدا در نظر داشته باشید برای دسترسی به روستای الندان، می بایست همانند سایر روستاهای بخش چهاردانگه، در جنوب ساری وارد جاده 70 آسیا شده و در انتها، هنگامی که وارد جاده ساری به کیاسر شدید، با استفاده از تابلوهای راهنما راهی روستای الندان شوید. همچنین این روستای سرسبز و دیدنی در فاصله 1 ساعت و نیم تا مرکز شهر ساری قرار دارد اما به لطف جذابیت های خاص روستا، ارزشش را دارد از آن بازدید کرد.

روستای الندان دارای زمین های مختلف گل گاوزبان است و به لطف این موضوع، گردشگران بسیاری راهی منطقه می شوند تا گل گاوزبان های مرغوب و با کیفیت را با قیمت های بسیار خوب خریداری کنند. لازم به ذکر است در روستای الندان کمتر از هزار نفر زندگی می کنند که علاوه بر عرضه گل گاوزبان، به فعالیت هایی دیگری همچون کشاورزی، دامداری و باغداری مشغول بوده و انواع محصولات مانند برنج، گدنم و جو، غلات و لبنیات محلی باکیفیت را هم ارائه می دهند.

از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به دریاچه الندان، آبشار لوه، جنگل های سرسبز اطراف، آب بندان و غیره اشاره کرد. اما جالب است بدانید بومی های منطقه ارزش و اهمیت بالایی نسبت به آب بندان واقع در 7 کیلومتری روستا دارد چراکه از نظر آن ها، آبی که از این آب بندان وارد زمین های کشاورزی می شود پربرکت بوده و به آن ها روزی می دهد.

روستای الندان

روستای مسکوپا

در میان روستاهای کوچک و جذاب اطراف شهرستان ساری، روستای مسکوپا مقصدی است که بازدید از آن در میان جاذبه های ساری خالی از لطف نیست. این روستای جذاب و دوست داشتنی جمعیتی کمتر از 200 نفر دارد لذا منطقه ای بکر، خلوت و با آرامش خالص به شمار میرود. همچنین روستای مسکوپا در ارتفاع 800 متری از سطح دریا واقع شده و به لطف این موضوع، آب و هوای معتدل و دلنشینی بخصوص در روزهای گرم سال بر منطقه حاکم می باشد.

از نظر طبیعت گردان و جنگل نوردان، بهترین زمان بازدید از روستای مسکوپا در فصل بهار و تابستان می باشد تا بتوان به راحتی در میان طبیعت زیبای منطقه زیر آفتاب ملایم و هوایی دلنشین، گشت و گذار کرد. روستای مسکوپا همچنین از نظر تاریخی هم ارزش و اهمیت بالایی دارد چراکه در این روستا، بنای تاریخی امامزاده ابراهیم (ع) وجود دارد که قدمتش به قرن ها پیش برمیگردد. همچنین بر روی سقف مقبره امامزاده ابراهیم (ع) که در میان بوم ها هم ارزش بالایی دارد، اشعاری از محتشم کاشانی حک شده است.

روستای مسکوپا

روستای سرخ ولیک

در بخش چهاردانگه ساری به لطف جنگل ها و دشت های مختلف، روستاهای بسیاری وجود دارد که ارتفاع قابل توجهی از سطح دریا داشته و به لطف این موضوع، از آب و هوای دلنشینی برخوردار هستند. یکی از این روستاها، روستای سرخ ولیک است که در کیلومتر 40 جاده 70 آسیا قرار دارد. درواقع گردشگرانی که در میان جاذبه های ساری قصد بازدید از این روستا را دارند می بایست ابتدا از جنوب شهر ساری وارد جاده 70 آسیا شده و سپس در کیلومتر 40 این جاده، وارد مسیر خاکی شوند تا پس از روستای چاچکام به روستای سرخ ولیک دسترسی داشته باشند.

جمعیتی کمتر از 300 نفر در این روستای زیبا زندگی می کنند و به لطف آب و هوای دلنشین و جذاب منطقه به لطف ارتفاع 700 متری از سطح دریا، همواره در فصل بهار و تابستان هم گردشگران و طبیعت گردان مختلفی را هم در این منطقه مشاهده می کنیم. همچنین این ارتفاع قابل توجه در کنار وجود کوه ها و دشت های مختلف باعث شده گردشگران در روستای سرخ ولیک با چشم انداز جذابی از مناظر سرسبز دیدنی اطراف روبرو شوند.

روستای سرخ ولیک

روستای چاچکام

روستای چاچکام همانطور که بالاتر گفتیم، در کیلومتر 40 جاده 70 آسیا واقع شده و گردشگرانی که قصد بازدید از روستای سرخ ولیک را دارند می بایست از این روستا عبور کنند اما روستای چاچکام هم از جذابیت های خاصی برخوردار است که بازدید از آن، خالی از لطف نخواهد بود.

همانطور که میدانیم، روستای چاچکام بخشی از منطقه دودانگه ساری است اما تا پیش از تقسیمات کشوری صورت گرفته در سال 1381، این روستا بخشی از منطقه کلیجان رستاق به حساب می آمد. در این روستا کمتر از200 نفر زندگی می کنند و اهالی روستای چاچکام هم به فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و باغداری مشغول بوده و گردشگران و طبیعت گردان بسیاری هم در فصل بهار و تابستان وارد این روستا می شوند تا خاطرات خوشی را از طبیعت گردی و چشم اندازهای جذاب منطقه برای خود رقم بزنند.

در روستای چاچکام، آثار و ظروف سفالی مختلفی پیدا شده است که نشان می دهد قدمت سکونت در این منطقه به هزاران سال پیش برمیگردد لذا این روستا از نظر تاریخی، ارزش قابل توجهی دارد. در آخر خوب است بدانید اگر در میان مناطق دیدنی ساری قصد بازدید از روستای چاچکام را دارید همواره می توانید انواع لبنیات تازه و باکیفیت در کنار غلات، برنج، شال ها و صنایع دستی ساخته شده توسط بانوان منطقه را هم با قیمت های بسیار خوب تهیه کنید.

روستای چاچکام

روستای خارخون

روستای خارخون منطقه ای جذاب و دیدنی با جاذبه های گردشگری منحصر به فرد است و چه علاقه مند به طبیعت گردی و جنگل نوردی هستید و چه قصد بازدید از بناهای تاریخی و مناطق دیدنی ساری را دارید، پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی به این منطقه سرسبز بیاندازید. روستای خارخون از جمله روستاهای کم جمعیت ساری به شمار می رود که از توابع منطقه چهاردانگه به شمار میرود. در این روستا کمتر از 300 نفر زندگی می کنند و روزگار خود را با کشاورزی، دامداری و باغداری میگذرانند.

گردشگرانی که در فصل بهار و تابستان که مصادف با بهترین زمان بازدید از روستای خارخون است به این منطقه سفر می کنند، می توانند انواع لبنیات تازه و باکیفیت، انواع غلات، برنج، گندم و جو درکنار صنایع دستی بانوان منطقه را تهیه کنند. همچنین جالب است بدانید طبق گفته اهالی روستا، در روزهای اوج گردشگری و سفر، گردشگری به یکی از قطب های مهم درآمد مردم منطقه تبدیل خواهد شد. روستای خاخون هم از روستاهای تاریخی منطقه به شمار می رود که قدمتی چند هزار ساله دارد. در کوچه های این روستا، خانه های تاریخی بسیاری مشاهده می شود که هرکدام تاریخچه و افسانه جالب خود را دارند.

گردشگرانی که در طول سفری که به ساری دارند و میخواهند از روستای خارخون بازدید کنند کافیست در جنوب شهر وارد جاده 70 آسیا شده و پس از طی کردن مسیری 50 کیلومتری، وارد جاده خاکی برای دسترسی به این روستا شوند تا پس از عبور از پل تجن و روستاهای واقع در مسیر، به روستای خارخون برسند.

روستای خارخون

روستای کرچا

منطقه دودانگه همانطور که میدانیم، یکی از پرجمعیت ترین و بزرگترین بخش های شهرستان ساری است بطوریکه جمعیتی 22هزار نفری در این منطقه زندگی می کنند و این جمعیت در بیش از 57 روستا پخش شده است. تمام روستاهای منطقه دودانگه ساری در منطقه ای سرسبز واقع شده و همواره چشم انداز جذابی هم از دشت ها و مناطق سرسبز اطراف دارند. روستای کرچا یکی از روستاهای دیدنی منطقه دودانگه است که تنها 200 نفر از این جمعیت در روستا زندگی می کنند.

مردم روستای کرچا از نظر گردشگران، بسیار خونگرم و صمیمی هستند و همواره سعی داشته اند تا گردشگران بهترین لحظات طبیعت گردی را در این منطقه برای خود بسازند. بومی های کرچا به فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و باغداری مشغولند و گردشگران همواره انواع غلات، برنج، گندم، جو، مرکبات و لبنیات باکیفیتی را در این روستا تهیه خواهند کرد. لازم به ذکر است اگر در میان مناطق دیدنی ساری قصد بازدید از روستای کرچا را دارید، کافیست به فاصله 75 کیلومتری جنوب ساری مراجعه کنید تا از طبیعت زیبا و چشم انداز بی نظیر منطقه، خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنید.

روستای کرچا

قله خرو نرو

علاقه مند به کوهنوردی هستید؟ اگر تصمیم داشتید به ساری سفر کنید و خاطرات جذابی را از طبیعت گردی و کوهنوردی در این شهر برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به قله خرو نرو، یکی از مناطق دیدنی ساری که در میان کوهنوردان از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است بیاندازید. قله خرو نور که با نام کوه نرو هم شناخته می شود، در ارتفاع 3620 متری از سطح دریا قرار دارد و گردشگران و کوهنوردان بعد از رسیدن به قله، با چشم انداز بسیار جذاب و زیبایی از دشت ها و مناطق سرسبز اطراف روبرو خواهند شد.

اگر قله خرو نرو معروف به کوه نرو، قرار است مقصد کوهنوردی خاطره انگیز شما در سفر و بازدید از دیدنی های ساری باشد، از مسیرهای مختلفی می توانید به این قله دسترسی داشته باشید. مسیر اول که نزدیک ترین و راحت ترین راه برای دسترسی به کوه می باشد، از طریق جاده فیروزکوه است و گردشگران کافیست در منطقه دواب شهرستان فیروزکوه، وارد روستای دواب پایین شده و راهی جاده خطیرکوه شوید. مسیر دیگر هم از طریق جاده 70 آسیا و جاده پریم شهر است اما این مسیر به دلیل پیچ و خم های زیاد و همچنین وجود مسیرهای خاکی و آفرودی، توصیه نمی شود.

همواره در فصل زمستان و بهار، قله خرو نور به منطقه ای توریستی و جذاب تبدیل می شود چراکه به لطف بارش های سنگین برف در روزهای سرد سال، یکی از تفریحات جذاب گردشگران در این کوه، اسکی، سنگ نوردی و یخ نوردی است.

قله خرو نرو

بوستان نیلوفر آبی

اگر در اوایل فصل تابستان و بخصوص ماه تیر، قصد سفر و گشت و گذار در میان دیدنی های ساری را دارید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به بوستان نیلوفر هم بیاندازید. این بوستان در شرق ساری واقع شده و برای دسترسی به بوستان می بایست وارد بلوار امام رضا شوید و زمانی که به ساختمان اصلی شرکت نفت رسیدید، وروردی پارک را در مجاورت ساختمان مشاهده خواهید کرد.

بوستان نیلوفر در زمینی به وسعت 45 هکتار قرار دارد که از سه حوضچه بزرگ هم تشکیل شده است. در ماه تیر، نیلوفرهای این بوستان به جذاب ترین حالت خود می رسند و این بوستان در ماه تیر، به یکی از شلوغ ترین و جذاب ترین دیدنی های ساری تبدیل می شود. در بخشی از بوستان نیلوفر آبی، گردشگران به صورت پیاده در میان گل های نیلوفر آبی پیاده روی خواهند کرد اما در بخش دیگر، کافیست سوار بر قایق شده و با گشت و گذار در لابه لای نیلوفرها، لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.

لازم به ذکر است بوستان نیلوفر از امکانات و خدمات رفاهی مختلفی برخوردار می باشد که شامل پارکینگ اختصاصی، زمین اسب سواری و زمین بازی برای کودکان، آلاچیق های مختلف و چندین رستوران و کافی شاپ اشاره کرد. همچنین در نزدیکی بوستان نیلوفر، منطقه ای با نام تنگ لته وجود دارد که بسیار سرسبز و جذاب بوده و پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی هم به آنجا بیاندازید.

بوستان نیلوفر آبی

مسجد جامع ساری

در جنوب میدان ساعت ساریس، هنگامی که وارد خیابان انقلاب می شوید، کمی جلوتر، کوچه ای با نام مسجد جامع وجود دارد که در آنجا، یکی از بزرگترین و مهم ترین مساجد ساری با نام مسجد جامع قرار دارد. این بنای تاریخی که قدمتی چند صد ساله دارد امروزه به عنوان مهم ترین جاذبه فرهنگی در شهر شناخته می شود که پیشنهاد می کنیم در میان دیدنی های ساری، حتماً نگاهی به این بنای تاریخی بیاندازید.

با توجه به اسناد تاریخی، پیش از ظهور اسلام، در این مکان آتشکده ای قرار داشت که برای زرتشتی های ساری هم از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار بود. در سال 144 هجری قمری و بعد از ظهور اسلام در ایران، این آتشکده تخریب شد و مسجدی بر روی آن قرار گفت. در آن سال، ابوالخضیب که شخصی عرب و حاکم طبرستان بود، دستور داد تا آتشکده تخریب شده و مسجدی بجای آن ساخته شود.

این مسجد در طول تاریخ، به دلیل اهمیتی که داشت بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و بزرگترین مرمت و بازسازی خود را در دوران حکومت قاجاریه و پهلوی دید اما آخرین بار، در سال 1397 هم به لطف آتشسوزی، بازسازی هایی بر روی مسجد صورت گرفت هرچند این بازسازی های مکرر باعث شده مسجد، دیگر معماری سابقش را نداشته باشد. مسجد جامع ساری معماری بسیار زیبایی در نوع خود دارد و نقاشی ها و حکاکی های مختلفی در مسجد مشاهده می شود. همچنین این بنای تاریخی دارای مناره های آجری در چهارگوشه حیاط خود می باشد که جلوه زیبایی را به این بنای تاریخی بخشیده است.

امروزه مسجد جامع ساری توسط شش امام جمعه اداره می شود و در طول تاریخ، امام جمعه های مختلفی اداره این بنا را برعهده داشتند.همچنین مدیریت مسجد جامع ساری و حوزه های علمیه در اطرافش را اداره اقاف و امور خیریه برعهده دارد.

مسجد جامع ساری

برج سلطان زین العابدین

برح سلطان زین العابدین از معدود دیدنی های ساری است که در میان علاقه مندان به تاریخ، از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده و در میان محبوب تریبن جاهای دیدنی منطقه قرار دارد. برج سلطان زین العابدین بنایی تاریخی با ارتفاع 20 متر است که در غرب میدان ساعت ساری واقع شده و گردشگران برای بازدید از این بنای تاریخی، کافیست وارد خیابان جمهوری شده و چند متر جلوتر، کوچه ای با نام امامزاده یحیی (ع) مشاهده خواهند کرد که با استفاده از آن، هم به برج سلطان زین االعابدین و هم به امامزاده یحیی (ع) دسترسی خواهید شد.

این بنای تاریخی در زمانی که ساخته شد، یکی از برج های مرتفع شمال کشور به شمار می رفت. قدمت برج سلطان زین العابدین به دوران حکومت آق قویونلوها برمیگردد. در سال های 1378 تا 1508، آق قویونلوها که که فرماندگی ایران، عراق، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان را برعهده داشتند، تا قبل از آن تنها صاحب گوسفندان سفید بسیاری بودند. سلطان زین العادین فرزند خاندان بزرگ مرعشی آملی است لذا در میان مردم هم از ارزش و احترام بالایی برخوردار می باشد. این بنای تاریخی به صورت هشت ضلعی ساخته شده و از معماری جذابی هم برخوردار می باشد. تزئینات زیبا، کاشی کاری ها و نقاشی های دیدنی، باعث شده برج سلطان زین العابدین در میان جذاب تاریخی بناهای تاریخی شهر باشد.

برج سلطان زین العابدین

شاطر گنبد

بناهای تاریخی هرکدام با معماری و خصوصیت های منحصر به فردی ساخته شده اند و کمتر بنای تاریخی را مشاهده خواهید کرد که معماری آن مانند شاطر گنبد، مکعبی باشد. شاطر گنبد از جاذبه های منحصر به فرد ساری است که در جنوب ساری و فاصله 3 کیلومتری رودخانه تجن قرار دارد و جهت دسترسی به این بنای تاریخی، کافیست در جنوب ساری وارد جاده 70 آسیا شوید تا پس از چند کیلومتر رانندگی، در شرق جاده، با استفاده از تابلوهای راهنما به روستای بالادزا و شاطر گنبد برسید.

شاطر گنبد در قرن نهم هجری قمری ساخته شده است اما در طول تاریخ، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته چراکه در قدیم، از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است هرچند امروزه، در سال های اخیر، مرمت هایی در حال انجام است که بدون هیچ علم و اصولی بوده و از طرفی، به لطف زمین های کشاورزی و شالی در اطراف شاطر بنا، شاهد نابودی این بنای تاریخی هستیم.

شاطر گنبد

مسجد حاج مصطفی خان

همانطور که میدانیم، مسیجد جامع ساری به عنوان بزرگترین مسجد این شهر شناخته می شود که از لحاظ فرهنگی و تاریخی، ارزش و اهمیت بالایی دارد. اما بعد از مسجد جامع، مسجد حاج مصطفی خان به عنوان دومین مسجد بزرگ و مهم، از معدود جاهای دیدنی ساری است که بازدید از آن برای علاقه مندان به بناهای تاریخی و مساجد مهم، خالی از لطف نیست.

مسجد حاج مصطفی خان همانند اکثر بناهای تاریخی و مهم ساری، در اطراف میدان ساعت قرار دارد و کافیست در این میدان، وارد خیابان انقلاب شده و سپس، در کوچه آب انبار نو به ورودی این بنای تاریخی برسید. مسجد حاج مصطفی خان سورتیجی در زمان حکومت قاجاریه، از بادیگاردهای شاه بود و جهت یادبود ایشان، در سال 1273 هجری تصمیم گرفته شد تا این مسجد ساخته شود. مسجد از معماری قاجاریه جذابی برخوردار است و ظریف کاری ها و تزئینات شکیلی در نقاط مختلف مسجد مشاهده می شود.

مسجد حاج  مصطفی خان

روستای مالخواست ساری

در اطراف منطقه اروست، دشت های سرسبز، جنگل های بکر و روستاهای جذابی وجود دارد که برای یک سفر طبیعت گردی و جنگل نوردی، مقصد جذابی خواهند بود. یکی از این روستاهای جذاب در اطراف منطقه اروست، روستای مالخواست است. این روستای دیدنی در میان تاریخی ترین روستاهای منطقه به شمار میرود و هنگام قدم زدن در کوچه های روستا، بناهای تاریخی بسیاری را مشاهده خواهید کرد که از نظر تاریخی، ارزش قابل توجهی دارند.

روستای از توابه دهستان پشتکوه واقع در بخش چهاردانگه ساری است و گردشگران برای دسترسی به روستا از طریق جاده 70 آسیا، میانگین 2 ساعت در راه خواهند بود تا مسیری 120 کیلومتری را طی کنند تا به ورودی روستا برسند. روستا در فاصله 5 کیلومتری چشمه های معروف باداب سورت قرار دارند و گردشگران در این روستا با مراجعه به ارتفاعات، از چشم انداز زیبای چشمه ها هم برخوردار خواهند شد هرچند پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از روستای مالخواست را داشتید، حتماً نگاهی هم به چشمه های باداب سورت بیاندازید.

جمعیت روستای مالخواست بسیار اندک است و بومی های منطقه با فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری، باغداری و غیره، روزگار خود را سپری می کنند اما بومی ها همواره از گردشگران و طبیعت گردان به گرمی استقبال می کنند تا گردشگران خاطرات خوشی را از سفر به این منطقه برای خود رقم بزنند.

روستای مالخواست

روستای دارابکلا

اگر از علاقه مندان به طبیعت گردی هستید و میخواهید در سفر و بازدید از جاهای دیدنی ساری، خاطرات خوشی را با گشت و گذار و ماجراجویی در روستاها و جنگل هایی اطراف شهر برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم اگر در فصل بهار به ساری سفر می کنید، حتماً نگاهی به روستای دارابکلا بیاندازید چراکه در ایام، روستای دارابکلا اوج زیبایی خود را به نمایش میگذارد.

برخلاف اکثر روستاهای جذاب و دیدنی ساری که در فاصله های قابل توجهی از مرکز شهر قرار دارند، روستای دارابکلا در شرق ساری واقع شده و گردشگران تنها نیم ساعت در راه خوهاند بود تا از طریق جاده سیاهکلرود واقع در انتهای بلوار امام رضا (ع)، به جاده دسترسی به دارابکلا برسند.

روستای دارابکلا جذابیت های مختلفی دارد که شامل دشت ها و جنگل های بی نظیر در اطراف بوده و گردشگران همواره از چشم انداز جذابی در روستا برخوردار خواهند بود. اما می رسیم به تاریخچه روستا که به 300 سال پیش و سال 1833 برمیگردد. در آن زمان، امپراتوری دارابیان بر مناطق شرقی مازندران و غرب استان گیلان فرمانروایی میکردند و در آن زمان، نام دارابشاه برای این منطقه انتخاب شده بود هرچند جالب است بدانید طبق آثار تاریخی کشف شده و اسناد موجود، گفته می شود سکونت از 4هزار سال پیش در این منطقه وجود داشته و برای مدتی هم نام منطقه، گنبه بوده است.

جالب است بدانید روستای دارابکلا در میان روستاهای بزرگ مازندران قرار دارد چراکه وسعت روستا به بیش از 5هزار متر مربع می رسد و جمعیتی 10هزار نفری در این منطقه زندگی می کنند. بومی های دارابکلا با فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و باغداری روزگار خود را سپری می کنند اما به لطف بناهای تاریخی و جاذبه هایی همچون مسجد، حمام، قبرستان تاریخی و غیره، سالانه گردشگران بسیاری از این منطقه بازدید کرده و گردشگری هم از قطب های مهم درآمد اهالی دارابکلا به شمار میرود.

روستای دارابکلا

روستای آهودشت ساری

از دیگر روستاهای جذاب و سرسبز در منطقه چهاردانگه ساری، روستای آهودشت که به لطف حضور آهوهای بسیار، با این نام شناخته می شود. روستای آهودشت در نزدیکی روستای علویکلا قرار دارد و گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی ساری می خوهاند از این روستا بازدید کنند، بهترین مسیر، جاده 70 آسیا در جنوب ساری، عبور از رودخانه تجن و گذر از روستای علویکلا با استفاده از تابلوهای راهنما می باشد.

روستای علویکلا طبیعتی بکر و سرسبز دارد و به لطف جنگل های جذاب در اطراف روستا، مقصدی فوق العاده برای طبیعت گردان خواهد بود. لازم به ذکر است در روستای علویکلا درکنار مناطق بکر طبیعت گردی، جاذبه های تاریخی هم مشاهده می شود که معروف ترین آن ها، تخت رستم و آرامگاه امامزاده سید صالحب الدین و امامزاده محمد (ع) هستند. روستای آهودشت در گذشته، یکی از جذاب ترین مناطق اطراف ساری در بخش چهاردانگه به شمار می رفت اما امروزه، چندان اهمیتی به روستا داده نشده و شرایط زندگی چندان در این منطقه مطلوب نمی باشد لذا اگر وارد روستا شوید، متوجه خواهید شد میانگین سنی در این منطقه به بالای 50 سال می رسد.

روستای آهودشت ساری

روستای اسکارد

در گذشته های دور، ساری یکی از مناطقی بزرگی بود که کاروان های بسیاری از آنجا عبور می کردند و برخی از مناطق و روستاهای مازندران، میزبان کاروان ها و رهگذران بسیاری بودند اما روستای اسکارد که امروزه در منطقه چهاردانگه ساری قرار دارد، به لطف طبیعت سرسبز و ارتفاعی که از سطح دریا داشت، در میان رهگذران بیشتر مورد استقبال قرار گرفته بود و روزگاری، یکی از شلوغ ترین روستاهای ساری به شمار میرفت.

روستای اسکارد منطقه ای خوش آب و هوای در بخش چهاردانگه ساری است و به لطف ارتفاعی که از سطح دریا دارد از آب و هوای خنک و مطلوبی برخوردار بوده و همچنین کوه های اطراف روستا باعث شده اند در روزهای ابری، شاهد چشم انداز مه آلود جذابی در منطقه باشیم اما جالب است بدانید یکی از تفریحات گردشگرانی که به روستای اسکارد سفر می کنند، اتراق در ارتفاعات و دشت های مرتفع منطقه و لذت بردن از چشم انداز زیبا می باشد.

روستای اسکارد به لطف اینکه در گذشته، منطقه ای برای رهگذران و کاروان ها بوده، از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار است و علاوه بر استراحتگاه ها، اسب های مختلفی هم در روستا وجود دارد که برای رفت و آمد استفاده می شوند. در روستا، جاذبه های دیدنی هم مشاهده می شود که شامل تنها مسجد منطقه با نام مسجد موسی بن جعفر (ع) وقف شده به شخصی با نام حاج علی اصغر خاوه، حمام های تاریخی و محلاتی همچون حمام، تکیه سرپیش، محل پشت، انجیلی کاج، دلو پیش و غیره در بخش های بالا محله، پایین محله و میان محله که هرکدام، جذابیت های خاص خود را دارند.

اگر روستای اسکارد، مقصد طبیعت گردی و ماجراجویی در مناطق اطراف ساری است، می بایست وارد جاده 70 آسیا در جنوب شهر شده و در کیلومتر 55، راهی جاده کیاسر شوید تا پس از 5 کیلومتر، به ورودی روستای اسکارد برسید. لازم به ذکر است در اطراف روستا، مناطق سرسبز و روستاهای جذاب دیگری هم وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

روستای اسکارد

روستای پاجی

روستای پاجی که با نام های چاجی و پاچی هم شناخته می شود، از معدود روستاهای اطراف مازندران است که مملو از زمین های زراعی، کشاورزی، باغ های رنگارنگ و زمین های سرسبز است چراکه تمام اهالی روستا، با فعالیت هایی همچون کشاورزی، باغداری و دامداری روزگار خود را سپری می کنند اما به لطف جذابیت های بی نظیر روستا، در فصل بهار و تابستان هم یکی از راه های مهم درآمد مردم منطقه، از طریق گردشگری است چراکه برنج، پیاز، گردو، گیلاس، لوبیا و فندوق هایی که در روستا عرضه می شوند بسیار مرغوب بوده و قیمت های بسیار خوبی هم دارند.

روستای پاجی در نزدیکی زودخانه هشت رود قرار دارد و گردشگران بعد از بازدید و گشت و گذار در این روستا، در اطراف رودخانه هم اتراق کرده و از سکوت طبیعت به همراه صدای دلنشین آب هم لذت میبرند. برای بازدید از روستای پاجی، کافیست مسیر دسترسی به روستای جورجاده که پیش تر به آن اشاره ای کرده بودیم را طی کرده و هنگامی که به روستای جورجاده رسیدید، مسیر را ادامه دهید تا بعد از چند دقیقه، به این روستای 1300 هکتاری با جمعیت 2هزار نفری برسید.

روستای پاجی

روستای طبقده

روستای طبقده منطقه ای بی نظیر و با طبیعتی فوق العاده است که باعث شده این روستای جذاب و دیدنی، یکی از معروف ترین جاهای دیدنی ساری بخصوص در میان علاقه مندان طبیعت گردی و ماجراجویی در مناطق سرسبز ساری باشد. روستای طبقده منطقه ای مملو از زمین های کشاورزی، دامداری و باغداری بوده و در عمده درآمد اهالی منطقه، از طریق صنعت گردشگری و عرضه انواع برنج های باکیفیت، چای، گردو، گیلاس، فندق و غیره می باشد.

روستای طبقده از نظر تاریخی هم ارزش و اهمیت بالایی دارد چراکه قدمت سکونت در این روستا به لطف اسناد تاریخی، به 700 سال پیش برمیگردد و جالب است بدانید این روستا در منطقه گوهرباران ساری واقع شده و به عنوان قدیمی ترین روستای گوهرباران هم شناخته می شود. روستای طبقده خانه ها و بناهای تاریخی هم دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. از جمله مناطق دیدنی و جذاب اطراف روستا هم می توان به ساحل گوهرباران، رودخانه نکا، روستاها و دهستان های معروف اشاره کرد. همچنین در نظر داشته باشید فرودگاه بین المللی ساری که با نام فرودگاه بین المللی دشت ناز هم شناخته می شود، در نزدیکی روستا قرار دارد.

گردشگران برای دسترسی به روستای طبقده کافیست ساری را به سمت شمال ترک کرده و وارد جاده فرح آباد شوند و سپس، در طول مسیر با استفاده از تابلوهای راهنما، وارد جاده پنج چوله در محله آبمال شده و در نهایت، به روستای طبقده در جاده گوهرباران خواهند رسید.

روستای طبقده

دره ارگت دودانگه

همانطور که از نام دره ارگت دودانگه مشخص است، این دره در میان دو کوهی مرتفع قرار دارند اما دره ارگت دودانگه در ارتفاع قابل توجهی از سطح دریا واقع شده و به لطف این موضوع، اگر به دنبال منطقه ای با آب و هوای دلنشین در اطراف ساری هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به این دره جذاب و دیدنی بیاندازید. دره ارگت دوانگه همانطور که از نامش پیداست، در بخش دودانگه شهرستان ساری واقع شده اما برای دسترسی به دره، گردشگران می بایست مسیری تقریباً نیم ساعته را پیاده روی کنند تا با عبور از جنگل های سرسبز، به دره ارگت دودانگه برسد.

دره زیبا و دیدنی ارگت دودانگه چشم انداز زیبایی از دشت ها و جنگل های سرسبز اطراف را ارائه می دهد اما در نظر داشته باشد اگر قصد اتراق و طبیعت گردی در منطقه را دارید، به دلیل اینکه دره ارگت دوانگه منطقه ای محافظت شده به حساب می آید، شاهد حضور حیوانات وحشی مانند خرس، پلنگ، گرگ و غیره در این منطقه هستیم لذا همواره پیشنهاد می شود فاصله ایمنی با آن ها حفظ شود. در آخر بعد از طبیعت گردی و لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه، بازدید از غار دیوخانه برای علاقه مندان به غار نوردی خالی از لطف نخواهد بود.

دره ارگت دودانگه

تالاب سادوا

در بخش جنوبی شهرستان ساری و نزدیک به مرز بین ساری و سمنان، تالابی با نام تالاب سادوا قرار دارد که منطقه ای جذاب و دیدنی برای گردشگران جهت اتراق و لذت بردن از سکوت دلنشین به شمار می رود. اگر در میان جاهای دیدنی ساری میخواهید گشت و گذار در اطراف تالاب سادوا داشته باشید، می بایست به شمال روستای بالاده مراجعه کنید. برای دسترسی به این روستا، بهترین مسیر ورود به جاده 70 آسیا و مراجعه به بخش چهاردانگه ساری است اما در انتهای جاده که به فاصله 10 کیلومتری جاده دامغان رسیدید، وارد مسیر فرعی شده و بعد از روستاهای میرافضل، واوسر نو و تبله بن، به روستای بالا ده خواهید رسید.

تالاب سادوا در منطقعی مرتفع نسبت به اکثر روستاهای اطراف مازندران قرار دارد لذا شاهد آب و هوایی دلنشین در منطقه هستیم. در فصل بهار و تابستان، گردشگران بسیاری بخصوص طبیعت گردان از این منطقه بازدید می کنند تا علاوه بر گشت و گذار در میان روستاها و طبیعت زیبای اطراف تالاب، در این منطقه اتراق کرده و از چشم انداز زیبا و هوایی دلنشین هم نهایت لذت را ببرند. در نظر داشته باشید تالاب سادوا در میان اهالی مناطق اطراف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه بخش قابل توجهی از آب زمین های زراعی آن ها از طریق تالاب سادوا تامین می شود.

تالاب سادوا

چشمه ورگینه وا ساری

احتمالاً نام مجتمع تفریحی گرگین وا را از زبان اهالی ساری و طبیعت گردان شنیده باشید. مجتمع گرگین وا در منطقه دودانگه واقع در جنوب شهرستان ساری قرار دارد و اگر در جاده 70 آسیا، وارد جاده پریم شهر شوید و از روستاهای سلیمان تنگه، مته کلا، تلاوک و محمد آباد عبور کنید، به روستای خوش نشان خواهید رسید و کافیست به بخش شمالی روستای خوش نشان بروید تا چشمه ورگینه وا را مشاهده کنید. این چشمه باعث شده همواره گردشگران بسیاری از منطقه بازدید کرده و اقتصاد منطقه را بهبود دهند اما در نظر داشته باشید اکثر اهالی منطقه، با فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و باغداری روزگار خود را سپری می کنند.

چشمه ورگینه وا در منطقه ای بکر و دیدنی قرار دارد برای اتراق و کمپینگ می تواند مقصد جذابی باشد اما در کنار چشمه، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به جاذبه های دیدنی اطراف شامل آرامگاه امامزاده محمد (ع)، آرامگاه شهریاران آل باوند، رودخانه اشک و برج آجری رسکت هم بیاندازید. لازم به ذکر است چشمه ورگینه وا مملو از املاح معدنی بوده و برای درمان امراض هم مفید می باشد.

چشمه ورگینه وا

اقامت در ساری

امیدواریم با مطالعه مقاله جاهای دیدنی ساری، تا حدودی با بناهای تاریخی، روستاها، جنگل ها، مناطق طبیعت گردی، تفریحگاه ها و جاهای دیدنی ساری آشنا شده باشید. اگر ساری را به عنوان مقصد سفر خود به شهرهای شمالی کشور انتخاب کرده اید، همواره می توانید جهت رزرو و اجاره ویلا و سوئیت در ساری با کارشناسان لوکس ویلا در تماس باشید تا در میان اقامتگاه های شهر، بهترین را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ها   

0 #5 نوید 1400-04-14 11:58
باداب سورت به نظر من قشنگ ترین منطقه شهر ساری به حساب میاد و میشه گفت بهترین جاذبه دیدنی ساری به شمار میاد
نقل قول کردن
0 #4 نیما 1400-03-02 06:57
رودخانه تجن یکی از جالب ترین مکان های دیدنی شهر ساری هست که توش پر از ماهی های قزل آلاست و تا جایی که من دیدم خیلی ها اونجا ماهیگیری میکردن اما نیاز به مجوز داره فکر کنم
نقل قول کردن
+1 #3 ستایش 1400-02-18 08:20
آب و هوای ساری به نظرم از تمام شهر های شمالی شرجی تره و واقعا اذیت کنندست
نقل قول کردن
+2 #2 محمد 1400-01-30 10:50
میدان ساعت ساری یکی از جاذبه های اصلی ساری هست واقعا خیلی جای با صفاییه و اگر گذرتون به ساری خورد حتما حتما یه سر به این میدون زیبا بزنید
نقل قول کردن
+3 #1 مهتاب کمیلی 1400-01-23 13:12
من خودم ساری به دنیا اومدم، واقعا دل تنگشم، بهتون پیشنهاد میکنم حتما به ساری سفر کنید و از دیدنی های ساری لذت ببرید، آدماش هم خیلی خوبن
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید