پل بانو صحرا کردان

پل بانو صحرا کردان یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی این روستای زیباست. این پل بر روی رودخانه کردان قرار دارد.

پل بانو صحرا کردان

کردان که در 15 کیلومتری کرج واقع شده، روستایی در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز به حساب می آید. این روستای زیبا و توریستی، به خاطر آب و هوای مناسب، باغات میوه و همینطور ویلاهای مجهزش، همیشه گردشگران زیادی را به ویژه از دو شهر تهران و کرج به خود می خواند. همچنین، در این روستا، علاوه بر ابنیه ای همچون پل بانو صحرا کردان، مراکز تفریحی مدرنی مانند سایت پروازی نیز احداث شده است.

با این حال، کردان فقط مکانی برای تفریح و طبیعت گردی محسوب نمی شود. این روستا، پیشینه ای دارد که به قبل از قرن ششم هجری بر می گردد. در آن دوره، کردان امروزی، مرکز نظامی و سیاسی کرج، به شمار می آمده. از این رو کردان جاذبه های تاریخی بسیاری نیز دارد که در این یادداشت به معرفی یکی از آنها یعنی پل بانو صحرا کردان می پردازیم.

پیشینه پل بانو صحرا کردان

این پل تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، یادگاری از دوران صفویه محسوب می شود. پل بانو صحرا کردان بر روی رودخانه کردان قرار دارد. این رودخانه که یکی از دلایل اصلی سرسبزی روستای کردان و نواحی اطرافش محسوب می گردد، از کوه های برغان و ورده سرچشمه گرفته و رودی فصلی است. این رود تنها در زمستان و ابتدای بهار آب دارد.

پل بانو صحرا کردان یکی از سه پل باقیمانده دوران صفویه در منطقه ساوجبلاغ می باشد. بنا بر برخی شواهد، این پل تا دوره قاجاریه نیز مورد استفاده قرار می گرفته. اما از آن جا که در روزگاران بعدی، مسیر مورد استفاده اهالی در این منطقه دچار تغییر شد، این پل نیز کاربری خود را از دست داد. همین موضوع باعث شد که این پل به تدریج مورد بی توجهی قرار گرفته و پایه های آن سست شود. در حال حاضر بخش های زیادی از پل بانو صحرا فرو ریخته.

ساختار پل بانو صحرا کردان

آدرس پل بانو صحرا

پل بانو صحرا کردان، دارای دو چشمه طاق و دو کنو به معنای چشمه طاق های کوچک تر است. از آنجا که رودخانه کردان، رودخانه ای سیل آسا نبوده و طغیان زیادی در آب آن در طی سالیان صورت نپذیرفته ، خیز این پل نیز اندک می باشد. تا نزدیکی های سال 1353، این پل سالم و برقرار بوده، اما امروزه به علت عدم محافظت کافی دچار تخریب جدی شده. در ساختمان فعلی پل، آثار بسیار کمی از جبهه شرقی و پاکار چشمه طاق شرقی به جا مانده.متاسفانه دهانه شرقی پل نیز به طور کامل تخریب گردیده.

بخش غربی پل نیز موقعیت مناسب تری نداشته و ضلع غربی آن به طور کامل ویران گردیده. در طاق دهانه غربی نیز ترک هایی به چشم می خورد. پل بانو صحرا کردان از سنگ و ملاط ساروج ساخته شده. روی پل با آجرهای سرخ تزیین گردیده و کلاف بندی و استحکام آن با استفاده از تیرهای چوبین با قطر بسیار بالا، انجام شده. در پیشانی این پل نیز، یک کتیبه سنگی کوچک قرار دارد که بر روی آن، نوشته هایی درباره آخرین زمان مرمت پل، یا تاریخ ساخت آن درج شده. متاسفانه به دلیل فاصله زیاد و عدم امکان نزدیک شدن به پل، متن آن بازخوانی نشده.

یکی دیگر از عوامل جدی آسیب به پل بانو صحرا کردان، آن است که در طی دوره های مختلف زمانی، حفاری های غیر مجازی توسط سارقان در آن انجام شده. این افراد به خیال اینکه در زیر یا داخل دیوارهای این بنای تاریخی، دفینه ها و گنجینه های ارزشمندی پنهان شده، بارها به آن دستبرد زده اند.

آدرس پل بانو صحرا کردان

پل بانو صحرا کردان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کردان، در روستای بانو صحرا از توابع دهستان چندار شهرستان ساوجبلاغ واقع گردیده. این شهرستان در غرب استان تهران قرار دارد.

دیدگاه‌ها   

0 #1 علیرضا 1400-05-20 08:57
کران جاهای دیدنی زیادی نداره اما این پل یکی از جاذبه های جالب کردان هست اگر رفتید کردان حتما یه سر به این پل بزنید تجربه باحالیه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید