درخت سبز کیش

درخت سبز کیش با قدمت 600 ساله از جاذبه های گردشگری طبیعی این جزیره بوده و در کنار شهر باستانی حریره کیش قرار دارد.

درخت سبز کیش

بسیاری از ما کیش را با تفریحات مدرن، مراکز خرید و ساحلش می شناسیم. با این حال، کیش در کنار همه اینها، شهری با تاریخ و طبیعت ناب و گرانبها تلقی می شود. برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جزیره کیش، مربوط به تاریخچه و پیشینه غنی این شهر می شود. مواردی مانند شهر باستانی حریره، کاریز، شهر زیرزمینی و خانه مردم شناسی بومیان این جزیره، همگی نشان از این هویت فرهنگی تاریخی دارند. درخت سبز کیش با قدمت 600 ساله را می توان از رسته این جاذبه های تاریخی دانست. با این حال این جاذبه را می توان یک جاذبه طبیعی این منطقه نیز به حساب آورد.

درخت سبز کیش، گونه ای از درخت انجیر معابد

پیش از این که به معرفی درخت سبز کیش و محوطه اطرافش بپردازیم، بهتر است گونه ای از گیاهان که این درخت به آن تعلق دارد، یعنی درخت انجیر معابد را معرفی کنیم. این درخت یکی از بلندترین انواع درختان جنگل های بارانی محسوب شده و چرخه زیست متفاوت و نامعمولی دارد. شیوه تکثیر و رشد این درخت به این شکل می باشد که دانه های آن در فضله پرندگان قرار گرفته و در طی پرواز آنها بر روی درختان دیگر می افتد. این دانه ها به مرور در میان شاخ و برگ درخت میزبان رشد کرده، جوانه می زنند و سپس به سمت زمین ریشه می دوانند.

نکته جالب و حیرت برانگیز درباره این ریشه ها و شاخه های تازه سر برآورده، آن می باشد که به آرامی و به تدریج، دور تادور درخت اولیه را در بر گرفته و سپس آن را به نوعی خفه می کنند. از همین روست که به این درخت، لقب خفه کننده نیز داده اند. پس از این فرایند از بین بردن درخت میزبان است که درخت انجیر معابد قد کشیده و سرپا می شود. خاستگاه و زیست بوم این درخت از جمله درخت سبز کیش، نواحی گرمسیری بوده و در حال حاضر بخشی از پوشش گیاهی جزایر خلیج فارس به حساب می آیند.

نام این گیاه که درخت سبز کیش از رسته آن به حساب می آید، بسیار خاص و پرسش برانگیز است. بر اساس شواهد تاریخی علت این نامگذاری، آن می باشد که بر طبق افسانه های بودایی، بودا با مراقبه در زیر این درخت به آگاهی و روشن ضمیری رسید. از این رو این درخت برای بوداییان، مقدس و محترم تلقی می شود. مشهور ترین درخت انجیر معابد جهان در معبدی به نام ماهابودی قرار دارد که 288 سال پیش از میلاد مسیح کاشته شده. بنا به گفته بوداییان، این درخت از درخت اصلی که بودا در زیر آن به مراقبه پرداخته بوده، نشا زده شده. مشخصه این درختان، برگ های قلبی شکل آن هستند.

در هرمزگان ایران که درخت سبز کیش نیز در آن قرار دارد، این گونه گیاهی را لور می نامند. در بخش های دیگر این استان نیز مانند قشم، کیش، بندرعباس، چابهار و نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان نیز این درخت یافت می شوند. این درختان در دوره ایلخانی و تیموری از هند و چین به ایران آورده شده اند. قدمت این درختان به 500 تا 600 سال می رسد. یکی از معروف ترین و زیباترین درختان لور در منطقه توریان جزیره قشم در تم سینتی واقع شده. در نزدیکی این درخت لور جزیره قشم، یک بقعه بسیار زیبا با نام زیارت پیر و با طرح معماری کهن و قدیمی قرار دارد.

درخت سبز کیش کجاست

ویژگی های درخت سبز کیش

با توجه به گرم و شرجی بودن جزیره زیبای مرجانی کیش، نگهداری و حفاظت از پوشش گیاهی این منطقه اصول و ویژگی های خاص خود را دارد. در عین حال که این درخت با توجه به عمر بسیار بالایش، چنان جای پایش را در خاک مرجانی این جزیره محکم کرده که به این راحتی ها به آن آسیبی نخواهد رسید. این درخت، کهنسال ترین درخت از این گونه در کیش است. برگ های درخت سبز کیش بر خلاف دیگر گونه های انجیر معابد، درشت و بیضی گونه اند. شیره های سفیدرنگی نیز در تمام شاخه ها و ریشه های این درخت وجود دارد. پوست تنه این درخت، خاکستری و صاف می باشد.

این درخت در ابتدا شاخه قطوری ندارد. با گذشت زمان، هم زمان با رشد درخت، شاخه های آن به سمت زمین متمایل می شوند. پس از این که این شاخه ها در هم پیچ و تاب می خورند، تنه اصلی درخت جان گرفته و ضخامت آن بیشتر می شود. پیرامون درخت سبز کیش، افسانه و داستان های بسیاری بر سر زبان هاست. بسیاری از این افسانه های قدیمی و محلی، این درخت را مقدس می دانند. برای همین هم هست در شاخه های پر شمار این درخت فوق العاده زیبا و سحرآمیز، نخ ها یا پارچه های رنگی گره زده شده. افراد محلی با گره زدن آنها، امیدوارند که آرزوها و خواسته هایشان به وسیله این درخت مقدس برآورده شود.

بازدید از درخت سبز کیش

در حال حاضر به دلیل محافظت از این میراث طبیعی جزیره کیش، دور آن حصار کشیده شده. در نتیجه دیدار کنندگان مجموعه درخت سبز کیش، فقط می توانند با فاصله از آن بازدید کنند. این مجموعه دو در برای ورود دارد که یکی از آنها با شهر باستانی حریره یکی می باشد. در دیگر آن نیز، در اطراف آب انبار سنتی قرار گرفته. همین موضوع باعث شده که در کنار بازدید از این مجموعه، بسیاری از گردشگران از آن دو جاذبه گردشگری دیگر کیش نیز بازدید می کنند.

برای اینکه بازدید از این مجموعه برای توریست ها، جذاب تر نیز بشود، امکانات رفاهی در آن در نظر گرفته شده. از جمله آنها می توان به بوفه، باربکیو، سرویس بهداشتی، نمازخانه و رستوران فصلی نیز اشاره نمود. همچنین خود محوطه درخت سبز کیش، بسیار زیبا و دل انگیز طراحی شده. گردشگران می توانند در آلاچیق هایی که در آن در نظر گرفته شده، استراحت کنند. علاوه بر این در فضای سبز مجموعه، در پیاده روها چراغ های فانوسی شکل، حالتی رویایی و دل انگیز به ویژه در شب هنگام به آن بخشیده اند. گل های کاغذی نیز در این محوطه، جلوه خاصی به آن داده اند.

درخت انجیر معابد کیش

درخت سبز کیش کجاست

درخت سبز کیش، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کیش، در دره پرتغالی ها و در مسیر شهر باستانی حریره و آب انبار سنتی این شهر قرار دارد. دره پرتغالی ها، محل انباشت آبرفت هاست و همین موضوع باعث حاصلخیزی منطقه و سرسبزی آن شده.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید