دره آهنگرک

دره آهنگرک فشم، در کنار قله آهنگرک بوده و کوهنوردانی که به این قله صعود می کنند، در مسیر خود از این دره بسیار زیبا، می گذرند.

دره آهنگرک در فشم

دره آهنگرک که نام دیگر آن الله بند است، در غرب میگون قرار داشته و 5 کیلومتر بالاتر از شهر فشم و در فضای دره ای میان قله آهنگرک و حاجیه آفتاب کوه واقع شده. این دره در مسیر بسیاری از کوهنوردانی که برنامه صعود به قله آهنگرک را دارند، قرار دارد. این کوهنوردان برنامه کوهنوردی خود را از ابتدای دره هملون و درب ورودی باشگاه یخ نوردی، آغاز می کنند و در ادامه مسیر خود به دره آهنگرک وارد شده و سپس به قله آهنگرک صعود می کنند. با این حال بسیاری از طبیعت گردان نیمه حرفه ای یا آماتور که قصد فتح قله را ندارند، پیاده روی در دره آهنگرک را ترجیح می دهند.

صعود به قله آهنگرک در کنار دره آهنگرک

قله آهنگرک بر بلندای 3350 متری از دریا و در شمال میگون قرار گرفته. این قله از قله های غیر اصلی البرز مرکزی محسوب می شود. تنها خط الراس قله آهنگرک در مجاورت دره آهنگرک، از شمال به قله دیزین یا همان سی چال منتهی می شود. در اصطلاحات تخصصی، خط الراس یک قله، به خط اصلی یا بلندترین یال واسط دو قله اطلاق می گردد. در واقع خط الراس مکان تلاقی دو دامنه در بالاست که از آنجا آب باران بین دو دامنه تقسیم می گردد. یک کوه می تواند چندین خط الراس با کوه های مجاورش داشته باشد، اما خط الراس اصلی در واقع محل تقسیم دو حوضه آبریز جداگانه می باشد.

در غرب قله و دره آهنگرک، دره آهار و ده تنگه واقع شده و شرق آن را دره ای بسیار پر برف که در انتها به دره هملون می رسد، پوشانده. این دره که 4 کیلومتر طول و عرضی با طول حداکثر 50 متر دارد، در منتهای غربی، با فاصله ای اندک به شهرستانک می رسد و یک راه مال رو به دیزین نیز دارد. سه مسیر برای صعود به قله آهنگرک وجود دارد. مسیر نرمال آن از میگون نرسیده به جیرود آغاز شده و به دره هملون می رسد. راه بعدی شامل میگون، محله آهنگرک بالا، قله استرچال و گردنه استرچال می شود. آخرین راه نیز در بردارنده آهار، ده تنگه، گردنه استرچال و قله آهنگرک می شود.

بهترین زمان سفر به دره آهنگرک

صعود به قله آهنگرک و طبیعت گردی در دره آهنگرک در همه فصول سال امکان دارد. با این حال، برای استفاده بیشتر از زیبایی های این منطقه، بهترین زمان مناسب در سال، اواخر اردیبهشت و خرداد ماه می باشد، چرا که در این دوره هوا معتدل و آفتابی بوده و پوشش گیاهی منطقه در اوج زیبایی خود قرار دارد.

تفریحات دره آهنگرک

دره آهنگرک برای مسافران، منطقه بسیار مناسبی برای برپایی پیک نیک و نیز کپینگ شب مانی به حساب می آید. با این حال باید توجه داشت که دسترسی به این دره، آسان نیست و باید تا اندازه به وسایل مناسب مجهز بوده و نیز توان بدنی لازم برای انجام این کار را داشت. این مسیر به ویژه برای کودکان و افراد مسن خیلی مناسب نمی باشد.

از آنجا که دره آهنگرک در میان دو منطقه بسیار توریستی جذاب میگون و شمشک قرار گرفته در یک طبیعت گردی یک روزه می توان برنامه یک برنامه جذاب برای بازدید از این مناطق طراحی کرد. برای نمونه هفت چشمه میگون یکی از چشمه های زیبا و پر خروش این منطقه محسوب می شود که بازدید از آن جذابیت های خودش را دارد. پیست اسکی دربندسر و نیز آبشار تل تنگه نیز فاصله اندکی با این دره دارند. دره هملون را نیز می توان به جاذبه های دیدنی این منطقه از فشم افزود. اگر سری به دره هملون زدید، می توانید نگاهی به دو غار هملون بزرگ و کوچک انداخته و برای پیمایش آنها در سفرهای بعدی برنامه ریزی کنید.

آهنگرک کجاست

مسیر دره آهنگرک

در پاسخ به این پرسش که دره آهنگرک کجاست، باید گفت این دره به عنوان یکی از دیدنی های فشم، در کنار قله آهنگرک قرار دارد. مسیر قله آهنگرک نیز از منطقه رودبار قصران می گذرد. برای رسیدن به این دره و قله، باید پس از میدان اصلی فشم، راهی شمشک شده و با گذر از روستای میگون، ورودی این دره را بیابید. وقتی از کوچه باغ های این منطقه رد شدید، به دره الله بند یا همان دره آهنگرک می رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید