تالاب ارواح

تالاب ارواح نوشهر یکی از زیباترین دیدنی های این شهر بوده و با فضای مه آلود اطرافش، منظره ای بسیار وهم آلوده دارد.

تالاب ارواح نوشهر

استان مازندران، زیبایی ها و جاذبه های بسیاری از جمله جنگل، دریا، آبشار، قلعه، غار و موارد دیگر دارد. با این حال، تالاب ارواح در نزدیکی شهر نوشهر، یکی از متفاوت ترین آنهاست. البته امکان دارد اسم این جاذبه را با عناوین مختلفی چون دریاچه ارواح و یا تالاب یا دریاچه ممرز شنیده باشید. هر کدام از این عناوین را که جایی مشاهده کردید، بدانید که صحبت درباره ترکیبی از زیبایی و در عین حال وهم آلودگی و راز گونگی طبیعت می باشد. فضایی بسیار جذاب که حتی درباره آن فیلمی سینمایی توسط رضا جعفری جوزانی با نام دریاچه ارواح در دست ساخت می باشد.

این فیلم که محصول مشترک ایران و انگلیس است، سرگذشت چند جوان محقق را به تصویر می کشد که برای پیدا کردن راز دریاچه ارواح به آن جا سفر می کنند. در جنگل پیرامون این دریاچه اتفاقاتی خوفناک و شگفت برای آن ها رخ می دهد. این فیلم در 20 جلسه و در لوکیشن بسیار سخت و صعب العبور مناطق اطراف دریاچه ارواح فیلمبرداری شده و به گفته کارگردانش، مضمون داستان آن برگفته از اشعار مولانا می باشد. به نظر می رسد مقدمه بالا، توانسته باشد کنجکاوی تان را برای همراهی سفر ما به تالاب ارواح نوشهر بر انگیخته باشد.

چرا تالاب ارواح؟

دریاچه ارواح که در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شده، 300 متر طول، 70 متر عرض و 40 هکتار وسعت دارد. در گذشته ها این منطقه دشتی پهناور بوده که سرتاسر آن پر از درخت های توسکا و ممرز بوده. با گذشت روزگار، آب در این دشت جاری شده و تا نیمه قامت درختان را پوشانده. این درختان از آب بیرون زده با گذشت زمان دچار پوسیدگی گشته و از بخش میانی خود دچار شکستگی شدند. علاوه بر این آب در این دشت راکد و ماندگار شده و حالی باتلاقی به آن بخشیده. به این ها مه آلودگی منطقه را در بیشتر اوقات سال اضافه کنید تا متوجه شوید چرا به این دریاچه، تالاب ارواح گفته می شود.

تالاب ارواح از منظر علم زمین شناسی، بنابر احتمالات مربوط به دوره کرتاسه میانی تا کواترنری محسوب می شود. دوران کرتاسه یاگِل سفیدی سومین دوره از دوران میان زیستی زمین می باشد که مربوط به 145.5 تا 65 میلیون سال پیش بوده و 80 میلیون سال به درازا کشیده. کرتاسه، طولانی ترین دوره زندگی زمین به شمار می آید. در این دوره آب و هوا گرم و معتدل بوده و گیاهان پرگل و گیاهان نهان دانه در آن دوران شکل گرفتند. در این دوره دایناسورها منقرض شده، پستانداران کوچک به وجود آمدند. عصر کواترنری نیز از حدود دو نیم میلیون سال پیش آغاز شده و تا زمان حاضر امتداد یافته. پیدایش انسان در این دوره رخ داده.

دریاچه ارواح

صدای تالاب ارواح از کجاست؟

البته ترسناکی تالاب ارواح، دلیل دیگری هم دارد و آن هم صداهای عجیب و رازآلوده ایست که در سکوت آن به گوش می رسد. محلی ها این اصوات و نجواها را به ارواح و اشباح نسبت می دهند. با این وجود تنها دلیل اصلی این نواها، سکوت منطقه که ناشی از طبیعت بکر و دست نخورده آن است، می باشد. در این سکوت و آرامش، شما می توانید صدای ناب طبیعت را بشنوید، صدایی که شامل آواز پرندگان، حرکت و زوزه جانوران وحشی جنگل های اطراف دریاچه و وزش باد می باشد. اما این اصوات که می تواند در هر نقطه دیگر از طبیعت، دل انگیز و رویایی تلقی شود، در فضای دریاچه ممرز، تداعی کننده صدای ارواح می شود./p>

پوشش گیاهی و جانوری تالاب ارواح

پوشش گیاهی اصلی داخل تالاب ارواح و جنگل های هیرکانی پیرامونش، درختان ممرز و توسکا می باشد. ممرز یک گیاه بومی مناطق شمالی بوده که تنه ای شیاردار و پوستی صاف و متمایل به رنگ سبز خاکستری دارد. بلندای این درخت ها 15 تا 25 و گاهی 30 متر می باشد. درختان توسکا نیز گیاهانی هستند که در مناطق پر آب مانند حاشیه رودخانه ها، ساحل ها، کناره جنگل ها و زمین های باتلاقی رشد کرده و معمولا 100 سال عمر می کنند و رشد آنها در 50 سالگی متوقف می شود. ارتفاع توسکا نیز گاهی به 20 متر می رسد.

از نظر پوشش جانوری، تالاب ارواح و مناطق اطرافش پذیرای حیوانات وحشی جنگل های پیرامونش است. این حیوانات به ویژه در فصول سرد سال، در حواشی این دریاچه، زندگی می کنند. گراز، روباه و سگ های وحشی از جمله آنها به حساب می آیند. البته دوزیستانی همچون مارها و وزغ ها و آبزیانی چون انواع ماهی نیز داخل خود دریاچه ممرز زیست می کنند.

عکس دریاچه ارواح

دسترسی به تالاب ارواح

تالاب ارواح یا دریاچه ارواح در میانه شهرهای نور و نوشهر واقع شده. برای دسترسی به آن باید در جاده نور به نوشهر، پس از طی 12 کیلومتر و پس از گذر از روستای ونوش، دومین بریدگی را دور بزنید. چند صد متر که جلوتر رفتید، در کناره شهرک صنایع دفاع (ساصد) یک جاده خاکی با عنوان جاده شرکت چکش در برابرتان خواهد بود که در آن نیز 3 کیلومتر پیش رفته تا به یک دوراهی برسید. در ضلع چپ این دوراهی، نگهبانی محیط بانی قرار دارد.

برای ورود به محوطه تالاب ممرز، باید ابتدا مجوز این نگهبانی را بگیرید که کار سختی به حساب نمی آید. فقط کافیست آب و هوای دریاچه برای حضور گردشگران خطرناک نباشد و نگهبان قانع شود که شما برای قاچاق چوب به منطقه نمی روید. از اینجا، 15 کیلومتر در جاده خاکی و ناهموار داخل جنگل زیبا و مرتفع به پیش رفته تا به تابلوی دشت ممرز برسید. از اینجا به بعد امکان استفاده از ماشین را نخواهید داشت و برای رسیدن به تالاب ارواح نیم ساعت پیاده روی پیش روی خواهید داشت. البته اگر قصد طی این مسیر با آفرود را دارید، باید قبل از آن از نگهبانی مجوز گرفته باشید.

چه زمانی به تالاب ارواح سفر کنیم؟

همچون دیگر جاذبه های طبیعی مازندران، هر فصل از سال منطقه تالاب ارواح، دیدنی های خودش را دارد. با این حال به دلیل شرایط خاص این تالاب، در فصول سرد و زمان های بارندگی، باید احتیاط های بسیاری را رعایت کرد. مسیر دریاچه ارواح در هنگام برف و باران لغزنده، نا امن و باتلاقی می شود. علاوه بر این که حضور حیوانات وحشی نیز در این فصل از سال، زیادتر از زمان های دیگر خواهد بود. این گل آلود بودن زمین نیز ایجاب می کند شما خودروی مناسبی به همراه داشته باشید. اگر شرایط جوی بسیار نامساعد باشد، نگهبان محیط بانی در ورودی منطقه اجازه عبور شما را نخواهد داد. در مجموع تابستان بهترین زمان سفر به منطقه می باشد.

آدرس تالاب ارواح

لوازم سفر به تالاب ارواح

تالاب ارواح یکی از بکرترین جاذبه های دیدنی نوشهر و مازندران به حساب می آید و از این رو هیچ نوع امکانات رفاهی و تفریحی در اطراف آن وجود ندارد. بنابراین در سفر به این تالاب، باید انواع مواد خوراکی، امنیتی و بهداشتی و نیز وسایل مربوط به اتوموبیل خود را به همراه داشته باشید. عاقلانه تر خواهد بود که با چند ماشین و به صورت دسته جمعی راهی این تالاب شوید. اگر در هر حال قصد سفر به منطقه را در روزهای سرد یا بارانی دارید، چادر ضد آب برای کمپینگ، چراغ قوه با باتری، لوازم مربوط به ماشین و نیز چکمه و لباس مناسب به همراه داشته باشید.

به احتمال بسیار زیاد گوشی همراه شما در این منطقه آنتن نخواهد داشت و بنابراین از قبل، اطلاع رسانی های لازم را انجام بدهید و بر روی کار کردن اپلیکیشن های مسیر یاب حساب باز نکنید. البته اگر دوربین عکاسی با کیفیت و نیز پاور بانک شارژ شده به همراه داشته باشید، می توانید با خیالی آسوده از بدیع ترین مناظری که پیش رویتان قرار دارد، فیلم و عکس تهیه کنید. نکته بسیار مهم در نوع خوراک شما در منطقه تالاب ارواح آن است که از اغذیه شامل گوشت استفاده نکنید، زیرا باعث جذب حیوانات وحشی به سمت چادرهای شما می شود.

تفریحات تالاب ارواح

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، تالاب ارواح منطقه ای است که به علت بافت و جغرافیایش، امکانات رفاهی و تفریحی در اطرافش شکل نگرفته. البته همین موضوع به جذابیت آن افزوده و باعث شده بکری و منحصر به فرد بودن طبیعت آن دست نخورده باقی بماند. بنابراین تفریحات اطراف منطقه دریاچه ارواح نیز، در موضوعات مرتبط با طبیعت گردی شکل گرفته. بی تردید یکی از جذاب ترین گزینه ها برای علاقمندان به هنر عکاسی، ثبت لحظه های ناب این طبیعت می باشد. البته باید در نظر داشت که در ساعات ابتدایی روز به ویژه در بهار، مه آلودگی این منطقه بیشتر و در طی روز حجم مه کم می شود.

در روزهای ابری و فصول سرد نیز، که در هر ساعت روز، مه در تمام فضا جاریست و نیازمند عکاسی با ابزار ویژه می باشد. پوشش گیاهی منطقه و نیز جانوران وحشی آن برای عکاسی بسیار مناسب هستند. اما اگر عکاسی علاقه شما نمی باشد، با توجه به سکوت و آرامش منطقه، پیاده روی در طبیعت، مراقبه و یوگا بسیار عالی خواهد بود. کمپینگ و جنگل نوردی نیز یک گزینه عالی برای طبیعت دوستان حرفه ای خواهد بود. بسیاری نیز آفرود سواری در جنگل پیرامون تالاب ارواح را ترجیح می دهند. اما بهتر نیست سکوت و بکری طبیعت را با سر و صدا و آسیب به محیط زیست، بر هم نزنیم؟

آدرس تالاب ارواح

تالاب ارواح که از جاذبه های گردشگری نوشهر به شمار می آید، در 47 کیلومتری جنوب شرقی این شهر واقع شده و آدرس آن به این شرح است: مازندران، جاده نور به نوشهر، کیلومتر 12 جاده پس از روستای ونوش، جنب شهرک صنایع دفاع، کیلومتر سوم جاده شرکت چکش

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید