تالاب ارواح

تالاب ارواح نوشهر یکی از زیباترین دیدنی های این شهر بوده و با فضای مه آلود اطرافش، منظره ای بسیار وهم آلوده دارد.

تالاب ارواح نوشهر

استان مازندران، زیبایی ها و جاذبه های بسیاری از جمله جنگل، دریا، آبشار، قلعه، غار و موارد دیگر دارد. با این حال، تالاب ارواح در نزدیکی شهر نوشهر، یکی از متفاوت ترین آنهاست. البته امکان دارد اسم این جاذبه را با عناوین مختلفی چون دریاچه ارواح و یا تالاب یا دریاچه ممرز شنیده باشید. هر کدام از این عناوین را که جایی مشاهده کردید، بدانید که صحبت درباره ترکیبی از زیبایی و در عین حال وهم آلودگی و راز گونگی طبیعت می باشد. فضایی بسیار جذاب که حتی درباره آن فیلمی سینمایی توسط رضا جعفری جوزانی با نام دریاچه ارواح در دست ساخت می باشد.

این فیلم که محصول مشترک ایران و انگلیس است، سرگذشت چند جوان محقق را به تصویر می کشد که برای پیدا کردن راز دریاچه ارواح به آن جا سفر می کنند. در جنگل پیرامون این دریاچه اتفاقاتی خوفناک و شگفت برای آن ها رخ می دهد. این فیلم در 20 جلسه و در لوکیشن بسیار سخت و صعب العبور مناطق اطراف دریاچه ارواح فیلمبرداری شده و به گفته کارگردانش، مضمون داستان آن برگفته از اشعار مولانا می باشد. به نظر می رسد مقدمه بالا، توانسته باشد کنجکاوی تان را برای همراهی سفر ما به تالاب ارواح نوشهر بر انگیخته باشد.

چرا تالاب ارواح؟

دریاچه ارواح که در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شده، 300 متر طول، 70 متر عرض و 40 هکتار وسعت دارد. در گذشته ها این منطقه دشتی پهناور بوده که سرتاسر آن پر از درخت های توسکا و ممرز بوده. با گذشت روزگار، آب در این دشت جاری شده و تا نیمه قامت درختان را پوشانده. این درختان از آب بیرون زده با گذشت زمان دچار پوسیدگی گشته و از بخش میانی خود دچار شکستگی شدند. علاوه بر این آب در این دشت راکد و ماندگار شده و حالی باتلاقی به آن بخشیده. به این ها مه آلودگی منطقه را در بیشتر اوقات سال اضافه کنید تا متوجه شوید چرا به این دریاچه، تالاب ارواح گفته می شود.

تالاب ارواح از منظر علم زمین شناسی، بنابر احتمالات مربوط به دوره کرتاسه میانی تا کواترنری محسوب می شود. دوران کرتاسه یاگِل سفیدی سومین دوره از دوران میان زیستی زمین می باشد که مربوط به 145.5 تا 65 میلیون سال پیش بوده و 80 میلیون سال به درازا کشیده. کرتاسه، طولانی ترین دوره زندگی زمین به شمار می آید. در این دوره آب و هوا گرم و معتدل بوده و گیاهان پرگل و گیاهان نهان دانه در آن دوران شکل گرفتند. در این دوره دایناسورها منقرض شده، پستانداران کوچک به وجود آمدند. عصر کواترنری نیز از حدود دو نیم میلیون سال پیش آغاز شده و تا زمان حاضر امتداد یافته. پیدایش انسان در این دوره رخ داده.

دریاچه ارواح

صدای تالاب ارواح از کجاست؟

البته ترسناکی تالاب ارواح، دلیل دیگری هم دارد و آن هم صداهای عجیب و رازآلوده ایست که در سکوت آن به گوش می رسد. محلی ها این اصوات و نجواها را به ارواح و اشباح نسبت می دهند. با این وجود تنها دلیل اصلی این نواها، سکوت منطقه که ناشی از طبیعت بکر و دست نخورده آن است، می باشد. در این سکوت و آرامش، شما می توانید صدای ناب طبیعت را بشنوید، صدایی که شامل آواز پرندگان، حرکت و زوزه جانوران وحشی جنگل های اطراف دریاچه و وزش باد می باشد. اما این اصوات که می تواند در هر نقطه دیگر از طبیعت، دل انگیز و رویایی تلقی شود، در فضای دریاچه ممرز، تداعی کننده صدای ارواح می شود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید