آبشار قره سو

آبشار قره سو در کلات نادری مشهد، از جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی محسوب می شود که فاصله آن با مشهد، 160 کیلومتر است.

آبشار قره سو در کلات نادری مشهد

آبشار قره سو در روستای قره سو یکی از جاذبه های دیدنی منطقه کلات نادری در مشهد به حساب می آید. کلات در واژه به معنای قلعه بوده و کلات نادری اشاره به منطقه ای دارد که در دوره نادرشاه افشار در آن به دستور او عمارتی به نام کاخ خورشید، ساخته شد. این منطقه حالت دژی طبیعی و غیر قابل نفوذ در برابر دشمنان را دارد. ارتفاع این آبشار، از سطح آب های آزاد 1250 متر می باشد. در روستای قره سو، غیر از این آبشار، چشمه های جوشان و دره های سرسبز دیگری نیز قرار دارند. این منطقه ییلاقی محسوب شده و بهترین زمان بازدید از آن، فصل تابستان می باشد.

معرفی آبشار قره سو

آبشار قره سو یکی از چهار آبشار مهم استان خراسان رضوی محسوب می شود. در پنج کیلومتری جنوب غربی آبشار، کوه هزار مسجد و در سه کیلومتری غرب آن، کوه بیساماد واقع شده. یکی از جاذبه هایی که مسئولین گردشگری منطقه در اطراف این آبشار ایجاد کرده اند، نردبان های فلزیست که در دیواره سنگی دره قره سو در کنار آبشار، برای بالارفتن گردشگران نصب شده. برای دسترسی به بالاترین نقطه این آبشار و سرچشمه آن، باید هشت نردبان را بالا بروید. البته در فصل بهار که آب این چشمه ها به بالاترین میزان خود می رسد، این نرده ها به طور کامل در جریان فرو ریزنده آب پنهان می شوند.

در این زمان با حرکت بر روی این نردبان ها گویی در داخل آب آبشار به سمت بالا در حال صعود هستید. در طی این صعود، شما با چند آبشار کوچک و بزرگ دیگر در کنار آبشار اصلی مواجه خواهید شد. آب این آبشارها در انتهای مسیر خود به عنوان آب نوشیدنی مردم منطقه و نیز منبع آب رسانی باغ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیر آبشار قره سو

نام آبشار قره سو از کجا آمده؟

واژه قره سو در ترکی به معنای آب سیاه بوده و دلیل این نامگذاری آن است که بستر ورودخانه ای را که آب آبشار قره سو به آن می ریزد سنگ های سیاه در بر گرفته اند و این باعث می شود آب رودخانه در مسیر حرکت خود سیاه به نظر برسد. لازم به ذکر می باشد که زبان مردم محلی این منطقه ترکی خراسانی، پارسی و نیز کردی کرمانجی بوده و استفاده از اصطلاحی ترکی در منطقه ای از خراسان رضوی غریب نمی باشد. به نظر می رسد اهالی این منطقه جزو اقوامی هستند که در دوره های مختلف تاریخ ایران بنا به سیاست پادشاهان، از منطقه اصلی خود به منطقه ای دوردست کوچانده شده اند.

دیدنی های اطراف آبشار قره سو

در اطراف آبشار قره سو، دره هایی با عرض اندک و کمتر از چند متر، که دیواره هایی کاملا صخره ای دارند، دورتا دور آبشار را در بر گرفته اند. وقتی از این دره ها چند کیلومتر پیاده روی کنیم، به جنگل هایی با تعداد بسیار زیادی از درختچه های ارس، می رسیم. ارس گونه ای درخت خودرو بوده که برگ های سوزنی مانند دارد. این دره ها پیچ در پیچ و تنگ بوده و دیواره هایی قائم دارند. برای همین نیز مسیر گذر از آنها بسیار صعب العبور، باریک و نیمه تاریک است. نردبان های فلزی تعبیه شده در این دیواره ها گذر از آنها را آسان تر کرده.

در سمت چپ آبشار قره سو، دره های فرعی تر و کوچک تری وجود دارند که در امتداد آنها به خرابه های یک نانوایی می رسیم. بنا بر یک افسانه تاریخی که امکان دارد واقعیت هم داشته باشد، در زمان نادر شاه افشار، زنان منطقه کلات در آن نان می پخته و با ایجاد یک زنجیره انسانی نان ها را دست به دست هم داده و در پایین دره به دست نادر می رسانده اند. یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های دیدنی اطراف این آبشار، کاخ خورشید در کلات نادری می باشد. این کاخ به دستور نادرشاه افشار توسط معماران هندی اسیر، در وسط یک بوستان بزرگ که معماری آن ایرانی است، ساخته شده.

عکس آبشار قره سو

مسیر آبشار قره سو

این آبشار که یکی از جاهای دیدنی مشهد می باشد، در ده کیلومتری جنوب غرب شهر کلات و در160 کیلومتری مشهد قرار گرفته. برای دسترسی به این آبشار دو مسیر وجود دارد. در مسیر نخست از میدان امام حسین مشهد به سمت کلات نادری حرکت کرده و با طی 145 کیلومتر در جاده مشهد به کلات، پس از گذر شهر کلات، در کناره سمت چپ جاده به روستای قره سو و در کنار ان آبشار قره سو خواهید رسید. در مسیر دوم، از قوچان به سمت درگز حرکت کرده و با طی 110 کیلومتر، از شهر درگز رد شده و با طی مسیری 80 کیلومتری به کلات می رسید.

باید خاطرنشان ساخت که برای دسترسی به آبشار قره سو، پیش از تونل ورودی به کلات باید توقف کرده و یک کیلومتر در جاده درگز پیش بروید. در سمت چپ این جاده یک مسیر فرعی 4 کیلومتری به سوی قره سو پدیدار می شود. پس از رسیده به روستای قره سو باید، 20 دقیقه در طول کناره رودخانه به سمت آبشار پیاده روی کرد. در مجموع مسیر مشهد تا قره سو بین دو ساعت الی دو ساعت و نیم طول می کشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید