چادگان اصفهان

چادگان یکی از ییلاقات دیدنی اطراف اصفهان می باشد. در این یادداشت با مشخصات و جاذبه های این شهر توریستی آشنا خواهیم شد.

چادگان اصفهان

همه ما اصفهان را با جاذبه های تاریخی اش می شناسیم. با این حال، این شهر در اطراف خود، جاذبه های طبیعی و مناطق خوش آب و هوا نیز بسیار دارد. این نواحی برای اصفهانی ها به عنوان ییلاق محسوب می شود و برای گردشگران نیز به عنوان یکی از مناطق دیدنی این شهر زیبا به شمار می رود. یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین این موارد، شهرستان چادگان اصفهان است. این منطقه یک ناحیه ویلانشین بوده و ویلاهای بسیاری دارد که در انواع مختلف و با قیمت های گوناگون در اختیار مسافران قرار داده می شود. ویلا چادگان یکی از پرجستجوترین عبارات مرتبط با منطقه چادگان به حساب می آید.

مسیر چادگان

چادگان اصفهان کجاست

وسعت شهرستان چادگان، 1200 کیلومتر مربع بوده و با شهر اصفهان 115 کیلومتر فاصله دارد. البته فاصله چادگان تا مرکز اصفهان، 128 کیلومتر بوده که پیمودن آن تقریبا دو ساعت زمان می برد. این شهر از شمال غرب با فریدن و از غرب با فریدون شهر همسایه است. از جهت شرق و شمال نیز، دو شهر کرون و تیران در مجاورت آن قرار دارند. چادگان که در استان اصفهان واقع شده از جنوب با چهار محال و بختیاری نیز هم مرز می باشد.

رشته کوه های بزی نو، دالان کوه، خوربه، سرچشمه گرگونک، کوه سفید و کوه ترکی چادگان را در بر گرفته و آن را به شهری در میان دره تبدیل کرده اند. از آن جا که چادگان اصفهان در کنار این کوه ها و همچنین زاینده رود قرار گرفته، زمستان های سرد و تابستان های بسیار خنک و معتدلی دارد. این شهرستان بر روی تپه های کم ارتفاع قرار داشته و بسیار سرسبز است.

پیشینه چادگان اصفهان

شهر زیبای چادگان اصفهان، همچون بسیاری دیگر از شهرها، در کنار یک رودخانه به وجود آمده. اصولا وجود جریان آب در یک منطقه باعث آبادانی و شهری شدن آن می شود. رودخانه زاینده رود نیز عامل شکل گیری چادگان به حساب می آید. اسم تاریخی و قدیمی چادگان در دوره پادشاهان هخامنشی، پاراتاک بوده است. برخی متون تاریخی بیان می دارند که آخرین فرمانروای هخامنشی، برای تکمیل سربازان ارتش خود به پاراتاک سفر کرده و با گذر از این شهر به طرف همدان راهی شده. این نوشته ها درباره اینکه اسکندر مقدونی نیز مدتی در این شهر سکونت داشته، نوشته اند.

یکی از شواهد این موضوع این می باشد که در نزدیکی چادگان اصفهان، روستایی وجود دارد که به نام اسکندری مشهور بوده و مستندات تاریخی آن را به اسکندر منسوب می کنند. این مستندات همچنین از ویرانی کامل پاراتاک باستانی می گویند. بر طبق این مکتوبات، مردم ویرانه های پاراتاک را رها کرده و در فاصله 2 کیلومتری آن، شهر تازه ای بنا کردند. اشیاء و ابنیه باستانی به دست آمده از پاراتاک که شامل ظروف سفالی، مفرغی و نیز آجرها و ستون های سنگی شکسته می شوند، نشان دهنده آن است که در این شهر باستانی تمدنی ارزشمند برقرار بوده.

چادگان امروزی در دوره شاه عباس صفوی اسجاد شده. شاه عباس اول، ترک زبانان نواحی شمال شرقی ایران را برای کنترل بیشتر به نزدیکی پایتخت خود اصفهان آورده و در این منطقه جای داده بود. این سیاستی بود که وی درباره دیگر اقوام از جمله ارامنه نیز پیاده سازی کرده بود. نام فعلی شهر چادگان اصفهان از دو بخش چاد و گان ساخته شده که از زبان ترکی می آید. چاد به معنای دره، شکاف و شیار و گان پسوند نسبت می باشد. این نامگذاری اشاره ای به موقعیت جغرافیایی چادگان که در میان دره ای کوچک قرار گرفته، دارد.

ویلا چادگان

تفریحات چادگان اصفهان

از آن جا که چادگان اصفهان یک منطقه توریستی، ییلاقی محسوب می شود، امکانات گردشگری آن توسعه بسیار خوبی داشته اند. بنابراین شما می توانید در این شهر، انتظار تفریحات و جذابیت های پر هیجان زیادی را داشته باشید. در این شهر زیبا یک باشگاه سوارکاری دائر است که در صورت آشنایی به سوارکاری می توانید از اسب های آن استفاده کنید. اما حتی اگر به اسب سواری آشنایی نداشته باشید، مربیان باشگاه در همان بازه کوتاه نیز اقدام به آموزش شما می کنند تا در طبیعت و آب و هوایی دلپذیر، سواری با اسب های زیبا را تجربه کنید.

در کناره زاینده رود و اسکله قایقرانی دهکده تفریحی زاینده رود می توانید با انواع قایق های موتوری، پدالی و اتوبوس دریایی، از حرکت در آب های زاینده رود لذت ببرید. رستوران ها و کافی شاپ ها با کیفیت و مواد غذایی مناسب هم که پای ثابت هر مرکز تفریحی توریستی مدرن به حساب می آیند. انواع سالن های ورزشی مجهز شامل استخر، زمین والیبال، بسکتبال، فوتبال، تنیس و پینگ پنگ را هم می توان به تفریحات چادگان اصفهان افزود.

اما امکانات تفریحی چادگان، فقط به این موارد ختم نمی شود. در این شهر می توانید از تله کابین، پیست دوچرخه سواری، باند هلی کوپتر و پروازهای نمایشی هم نام برد. آلاچیق های خانوادگی و امکانات کمپینگ نیز در بوستان ها و دیگر مراکز تفریحی چادگان برقرار است. باغ ها و مزارع کشاورزی نیز در نواحی مختلف اطراف چادگان اصفهان وجود دارد که خود می توانند به عنوان گزینه های طبیعت گردی محسوب شوند. مجموعه این موارد چادگان را بدل به منطقه ای با جاذبه های فراوان برای هر قشر و هر گروه سنی ساخته.

چادگان تا اصفهان

دیدنی های چادگان اصفهان

علاوه بر مواردی که در بخش امکانات تفریحی چادگان اصفهان ذکر شد، در این شهر جاذبه های گردشگری و تاریخی نیز برای بازدید وجود دارند که برای هر گردشگر و مسافر این منطقه بسیار هیجان انگیز و جذاب خواهند بود. در اینجا به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت.

مشهد کاوه

بسیاری از ما نام کاوه آهنگر را در تاریخ اسطوره ای ایران شنیده ایم. اغلب ما او را افسانه ای از ایران کهن می دانیم. اما وجود آرامگاهی برای او در یکی از دهستان های چادگان اصفهان، این افسانه را به واقعیت نزدیک می کند. عنوان باستانی این روستا، کودلیه بوده و بنابر روایات اسطوره ای پس از جنبش کاوه آهنگر، مدفن کاوه آهنگر و پسرانش شده. از این رو نام آن به دهستان کاوه یا مشهد کاوه تغییر پیدا کرده. کاوه آهنگر، سمبل مردمان این روستا تلقی شده و حتی اهالی ترک زبان او را از خود دانسته و کاوه را فردی با قومیت ترک معرفی می کنند. نمادهایی نیز از کاوه و پسرانش در این شهر وجود دارند.

انالوجه

انالوجه نیز مانند مشهد کاوه، یکی از روستاهای شهرستان چادگان اصفهان به شمار می آید. البته در گذشته در تقسیمات کشوری، این روستا بخشی از شهر فریدن به حساب می آمده. اصالت اهالی این روستا، از عشایر قشقایی ترک اطراف شیراز بوده که به این منطقه کوچانده شدند. عنوان این روستا در طی زمان تغییرات بسیاری داشته و از ایلچه به ایلانچه، سپس به آنالوچه و در نهایت به انالوجه بدل شده. نام اولیه این روستا اشاره به ماهیت ایلیاتی مردمان آن دارد. از آن جا که این روستای زیبا در دامنه رشته کوه دالانکوه قرار گرفته، تابستان های خنک و ییلاقی و زمستان هایی سرد و با بارش برف و باران زیاد دارد.

عکس چادگان

خانه معظم الملک میر پنج

یکی از جاذبه های تاریخی چادگان اصفهان که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده، خانه معظم الملک میر پنج می باشد. این خانه مربوط به دوران قاجار بوده و در خیابان پارک آبشار چادگان قرار گرفته. با اینکه سبک طراحی این خانه تاریخی از معماری اروپایی سده گذشته الهام گرفته، ولی الزامات، جغرافیا و نوع نگاه محلی نیز در آن لحاظ شده.

دیوارهای این ساختمان با نقش ها و آیینه کاری های پیچیده تزیین شده اند. در این بنا، زیرزمین، اتاق های بزرگ، و نیز تالارهایی قرار دارد. به دلیل اینکه این منطقه سرمای زیادی دارد برای محافظت ساکنان خانه از آن، در جلوی ایوان خانه دیواره ای از شیشه های رنگی قرینه وار، طراحی و کارگذاری شده. حوض بزرگ مقابل بنا نیز به گونه ای ساخته شده که بازتاب خانه و شیشه های رنگینش را در خود جای داده. بازدید از این خانه تاریخی چادگان اصفهان، برای همه آزاد می باشد.

دهکده تفریحی زاینده رود

این دهکده که طرفدارن بسیاری نیز دارد در کناره سد چادگان اصفهان و در ساحل دریاچه پشت سد واقع شده. در این دهکده تفریحی زیبا، ترکیبی از مناظر ناب و بدیع طبیعت را در کنار تفریحات مدرن و امروزی مشاهده می کنیم. مواردی همچون استخر، اسکله قایقرانی، مراکز تجاری، رستوران، کافی شاپ، دمنوش خانه، چایخانه و زمین ورزشی از جمله این موارد هستند. این دهکده 245 هکتار فضای سبز و نیم هکتار گلخانه با 124 گونه گیاهی دارد. در این دهکده توجه به مسائل زیست محیطی بسیار زیاد بوده تا آن جا که مسئولان آن لوح زرین واحدبرگزیده خدماتی سبز از سازمان حفاظت از محیط زیست را گرفته اند.

دریاچه سد زاینده رود

این دریاچه زیبا که وسعتی برابر با 45 کیلومتر مربع دارد یکی از مناطق تفریحی اطراف چادگان اصفهان محسوب می شود. ارتفاع آن از سطح دریا 2000 متر بوده و بخشی از آب آشامیدنی استان های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد از این سد تامین می شود.

با این که خشکسالی های چند سال گذشته از حجم ذخیره آب مخزن این سد بسیار کاسته، اما این منطقه همچنان جذابیت طبیعی خود را دارد و مسافران در اطراف آن اتراق می کنند. ماهیگیری در این دریاچه یکی از تفریحات جذاب آن است و در آن می توانید ماهی هایی همچون کپور، زرد، قزل آلای رنگین کمان و مانند آن را صید کرد. در تابستان به طور متوسط 14 هزار گردشگر از راهی این دریاچه در چادگان اصفهان می شوند.

برج کبوتر

این جاذبه چادگان اصفهان را گردشگران کمتر می شناسند. کبوترخانه یا برج کبوتر چادگان با کاه و گل ساخته شده و پناهگاهی برای پرندگان مختلف به ویژه کبوتران محسوب می شود. سازندگان این برج ها که در جاهای مختلف چادگان و روستاهای اطرافش وجود دارد، مردم محلی هستند. کارکرد آنها علاوه بر مراقبت از پرندگان، آن است که فضله پرندگان برای استفاده در کشاورزی به عنوان کود، یک جا جمع شود. در هر برج گاهی حدود 40 هزار پرنده جای می گیرد. برج کبوترخانه در چادگان و در سر راه جاده اصفهان به خوزستان قرار گرفته.

روستای حجت آباد

این روستای زیبا نیز یکی دیگر از جاذبه های توریستی چادگان اصفهان محسوب می شود. روستای حجت آباد از یک سو در ساحل زاینده رود و از سوی دیگر در دامنه کوه های زاگرس قرار گرفته. همین موقعیت جغرافیایی آن را بدل به ییلاقی مناسب برای تابستان ها و روزهای گرم کرده. باغستان ها و درختان میوه این روستا بسیار دلپذیر و فرح بخش بوده و مسافران در آن می توانند انواع میوه های خوش طعم چون آلبالو، به، گردو، بادام، توت و انگور را تهیه کنند. این روستا در 130 کیلومتری غرب اصفهان و در دهستان کبوتر سرخ واقع گردیده.

امام زاده عبدالله بن زید چادگان

چادگان اصفهان یک جاذبه توریستی مذهبی نیز دارد که در شهر رزوه واقع شده. این امام زاده بنابر روایات دینی پدر عبدالعظیم حسنی می باشد. با اینکه این بقعه تاریخی مذهبی برای مردم محلی آن مناطق بسیار ارزشمند تلقی می گردد، اما کمتر گردشگران از وجود آن مطلع هستند. داستان های محلی روایات زیادی از کرامات و معجزات این امامزاده تعریف می کنند.

مسیر چادگان اصفهان

برای دسترسی به چادگان اصفهان که از جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود، باید به استان اصفهان سفر کنید. همان طور که پیش از این نیز گفته شد فاصله چادگان تا اصفهان، به طور میانگین 125 کیلومتر بوده که طی دو الی دو ساعت و نیم پیموده می شود. برای رسیدن به این شهرستان، باید از غرب به سمت بزرگراه شماره 62 که منتهی به اصفهان می شود، بروید. در کیلومر 42 این بزرگراه به ورودی چادگان خواهید رسید که باید داخل آن شده و پس از 35 کیلومتر رانندگی به چادگان برسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید