جنگل دو هزار

جنگل دوهزار تنکابن، یکی از بکرترین جنگل های استان مازندران است که کوهنوردان و طبیعت گردان زیادی را به خود می خواند.

جنگل دو هزار

جنگل دو هزار که اغلب نام آن را همراه با جنگل سه هزار می شنویم، یکی از محبوب ترین مناطق جنگلی استان مازندران در میانه رامسر و تنکان به حساب می آید. این جنگل در جنوب تنکابن واقع شده و بهترین زمان بازدید از آن، با توجه به آب و هوای منطقه، اواخر تابستان و اوایل پاییز است. با این حال، این جنگل یک جاذبه طبیعی چهار فصل به شمار می آید که در هر زمان از سال، می توان از زیبایی های ناب و بکر آن لذت برد. این جنگل که همچون دیگر جنگل های شمال ایران بازمانده جنگل های هیرکانی محسوب می شود، پوشیده از درختان ون، راش و چنار می باشد.

علت نامگذاری جنگل دو هزار

دو مجموعه جنگل دو هزار و سه هزار در عین نزدیکی به هم، به وسیله کوه های مرتفع از هم جدا شده و دسترسی به هر کدام از آنها از مسیر متفاوتی می باشد. افزون بر این، بلندی و آب و هوای این دو جنگل نیز از هم متفاوت است.درباره دلیل نامگذاری متفاوت و پرسش برانگیز این دو جنگل باید گفت که نام اولیه این دو جنگل دو هراز و سه هراز بوده.

این نام ها اشاره به چندین رود بوده که از بلندی های این جنگل ها، سرچشمه گرفته و در یک نقطه تلاقی می کردند و رودی پر آب را به وجود می آوردند. لازم به ذکر می باشد که هراز در گویش مازندرانی به معنای رودخانه می باشد. با گذشت زمان نام آنها به جنگل دو هزار و سه هزار بدل شده.

جنگل دو هزار کجاست

سفر به جنگل دوهزار

فضاهای اصلی جنگل دو هزار، بخشی از طبیعت بکر و دست نخورده محسوب می شوند. بنابراین یا باید به اندازه کافی به منطقه مسلط باشید و به صورت گروهی در آن جنگل نوردی کنید و یا باید همراه راهنما آن را بپیمایید تا در آن گم نشده و به مشکل بر نخورید. در هر کدام از این دو حالت، حتما در اطراف همراهان خود حرکت کنید و از جمع جدا نشوید. برای شب مانی در این جنگل حتما باید مجهز و حرفه ای عمل کنید. برای گردشگران آماتور، بهترین گزینه های اقامتی، استفاده از اقامتگاه های تنکابن یا رامسر است. خانه های روستایی منطقه به ویژه روستای دوهزار نیز بسیار جذاب و مناسب هستند.پس از جنگل دوهزار می توانید سری هم به مرداب نشتارود درتنکابن بزنید.

امکانات جنگل دو هزار

اگر قصد گردشی چندساعته و تفریحی در نواحی ورودی و حاشیه جنگل دو هزار را دارید، امکانات رفاهی مناسب انتظارتان را می کشد. در این بخش سکوهایی برای برپایی چادر احداث شده. مجموعه های توریستی هم در این بخش وجود دارند که با دریافت مبلغی، آلاچیق، تخت و دیگر امکانات اولیه را در اختیار شما می گذارند. علاوه بر این دکه هایی نیز در طول مسیر، غذاها و خوراکی های محلی از جمله آش عرضه می کنند. یک گزینه خاص این منطقه ماهی کبابی می باشد. در کنار استخرهای پرورش ماهی منطقه می توانید ماهی تازه کباب شده از محلی ها خریداری کنید.

نقشه جنگل دو هزار

اما اگر قصد شما طبیعت گردی یا کوهنوردی حرفه ای در دل جنگل دو هزار و ارتفاعات آن است، طبعا نباید انتظار امکانات رفاهی همچون آلاچیق، فروشگاه، سرویس بهداشتی یا رستوران را داشته باشید. از این رو باید مواد خوراکی، البسه مناسب، لوازم اولیه بهداشتی و درمانی را به همراه داشته باشید. همچنین اگر می خواهید کمپینگ و شب مانی را تجربه کندی، از چادر و کیسه خواب ضد آب مناسب استفاده کنید.

علاوه بر این در خاطر داشته باشید که برای شب مانی بیشتر در مجاورت خانه های روستایی جنگل دو هزار کمپ کنید تا بتوانید در مواقع لزوم از راهنمایی و کمک آنها استفاده کنید. این را هم در خاطر داشته باشید که در جنگل تلفن همراه آنتن ندارد. همچنین برای شارژ گوشی نیاز به پاور بانک خواهید داشت. در ضمن حواستان به لوازم مناسب برای اتوموبیل تان باشد و مجهز راهی منطقه شوید.

شما می توانید در مناطق روستایی اطراف جنگل دوهزار، لبنیات، عسل و مرباهای طبیعی را خریداری کنید. زنان محلی منطقه انواع مرباها مانند مربای گل، بهار نارنج، تمشک و مرکبات را درست کرده و در اختیار گردشگران قرار می دهند. برای غذا هم، می توانید در روستاهای منطقه از دستپخت بانوان روستایی استفاده کرده و انواع خوراک های خوش طعم مازندرانی را سفارش دهید. باقلاقاتق، میرزاقاسمی، فسنجان، ترشه مرغ، خورشت انار، شیرین تره و دیگر غذاها در این منطقه انتظار شما را می کشند.

تفریحات جنگل دوهزار

یکی از محبوب ترین تفریحات جنگل دوهزار، پیاده روی در میان درختان انبوه جنگلی می باشد. این پیاده روی می تواند دو سه ساعته باشد یا بدل یه یک کوهنوردی حرفه ای چند روزه بشود. هر کدام از این دو گزینه پیش روی شما باشد، مسیرتان از روستای عسل محله شروع می گردد. چرا که این روستا آخرین نقطه راه ماشین رو در منطقه است. بهتر خواهد بود صبح زود این مسیر را آغاز کنید و بعد از دو ساعت به دریاسر برسید. تمام این پیاده روی دو ساعته در میان درختان جنگلی خواهد بود.

پس از دریاسر، دشتی پهناور و زیبا و پر از درختچه های ازگیل و آلو جنگلی، رو به روی شما خواهد بود. با یک ساعت پیاده روی در این منطقه به هرسنگ می رسید. در هرسنگ چشمه های زیادی جریان دارند که با عبور از آنها، به جنگل می رسید. مسیر بعدی شما در جنگل دو هزار، سه ساعت راه سربالایی خواهد بود تا به راه گردان برسید.

عکس جنگل دو هزار

پس از استراحتی در راهگردان، ادامه مسیر کوهنوردی چند ساعته شما به سوی گوسفند سرایی به نام وینی خواهد بود. باید در این نقطه کنار چوپان های محلی چادر زده و شب را بمانید. البته هوا در این فضا بسیار سرد است و باید حتما لباس و کیسه خواب مناسب داشته باشید. روز بعد آخرین مقصد مسیر شما در طبیعت گردی جنگل دوهزار، قله سیالان در ارتفاع 4250 از سطح دریا خواهد بود.

گزینه ای که در بالا پیشنهاد شد، شاید برای همه گردشگران جنگل دو هزار میسر نباشد. به جای صعود به قله سیالان می توان در رودخانه دو هزار در امتداد جاده دو هزار نیز بساط پیک نیک را پهن کرد. با توجه به زیبایی های طبیعت منحصر به فرد این نواحی، علاقمندان به عکاسی تجربه فوق العاده ای در این منطقه خواهند داشت. علاوه بر این شما می توانید بازدید از موزه مردم شناسی دو هزار یا برسه را در برنامه خود بگذارید. بنای این موزه به سبک خانه های روستایی شمال، از چوب ساخته شده و اشیاء درون آن مربوط به دوره قاجار می باشد. این اشیاء در ارتباط به آداب و سنن، ابزار و پوشش مردمان منطقه است.

دهستان دو هزار

دهستان دوهزار در سال 1372 با مرکزیت روستای امامزاده قاسم به تقسیمات کشوری افزوده شد. این دهستان 269 کیلومتر مساحت داشته و 31 روستا را در بر می گیرد. با اینکه اهالی این روستا مازندرانی هستند اما به دلیل همجواری با استان گیلان، مازندرانی را با لهجه گیلکی صحبت می کنند. اهالی روستای دوهزار اغلب به کشاورزی، دامداری و باغداری پرداخته و محصولانی چون فندق، سیب، گندم، گردو و نیز گل گاو زبان را به عمل می آورند. محصولات دستی این منطقه همچون کولگیر، جوراب و کلاه پشمی، پوستین، چوخا، چادر شب، جاجیم و سفره می باشد. مراسم جمع آوری گل گاو زبان نیز از سنت های ویژه اهالی این دهستان است.

جاده دو هزار

مسیری که به جنگل دوهزار می رسد از جاده دوهزار می گذرد. این جاده به علت زیبایی و مناظر و چشم اندازهای فوق العاده اش بسیار محبوب می باشد. جاده دوهزار از تنکابن شروع شده و پس از گذر از جنگل های دو هزار در رشته کوه البرز و در کناره رود دو هزار تا حوالی استان قزوین و منطقه الموت ادامه می یابد. در کیلومتر 4 این جاده چشم انداز بسیار زیبایی از سواحل دریای خزر در کنار خانه های زیبای شیروانی دار منطقه شهسوار پیش روی شماست. در کیلومتر ده آن نیز جاده سه هزار در نقطه به هم پیوستگی رودخانه های دو هزار و سه هزار آغاز می شود.

پارک جنگلی چالدره در کیلومتر 13 جاده دوهزار قرار گرفته و دارای امکانات تفریحی، رفاهی و اقامتی مناسبیست. مساحت این پارک 94 هکتار بوده و بین دلتای رودهای دوهزار و سه هزار قرار گرفته. آثاری نیز از چند قلعه قدیمی نیز از این پارک جنگلی قابل مشاهده است. در کیلومتر 17 این جاده مرکز پرورش ماهی قزل آلا بوده و از آب رود دوهزار پر می شوند. در این مرکز شما می توانید یا ماهی قزل آلای زنده خام و یا ماهی قزل آلای تازه کبابی خریداری کرده و نوش جان نمایید. جاده دوهزار سپس بعد از روستای امامزاده قاسم به یک دوراهی رسیده مسیر سمت چپ به روستای عسل محله و در نهایت دشت دریاسر می رسد.

تصویر جنگل دوهزار

مسیر و نقشه جنگل دو هزار

برای دسترسی به جنگل دو هزار که از دیدنی های تنکابن ، محسوب می شود، از شهر تهران، باید وارد جاده چالوس شده و پس از آن، به تنکابن بروید. فاصله تنکابن تا تهران 275 کیلومتر بوده که تقریبا در طی سه و نیم الی چهار ساعت پیموده می شود. پس از آن در تنکابن به طرف منطقه ای به نام خرم آباد در 5 کیلومتری تنکابن رفته و از این بخش می توانید به ورودی جنگل دست پیدا کنید. از خرم آباد تا ورودی جنگل دو هزار، بین 20 الی 30 کیلومتر راه است که باید با ماشین شخصی آن را بپیمایید. در روی نقشه، جنگل دو هزار در میان شهرهای رامسر و تنکابن در استان مازندران واقع شده.

اقامت در نزدیکی جنگل دوهزار

بی تردید اقامت در جنگل دوهزار به صورت کمپینگ و شب مانی برای جنگل نوردان و طبیعت گردان حرفه ای می تواند بسیار لذت بخش باشد. با این حال، این گزینه برای همه مناسب نیست. چراکه بسیاری با خانواده به این منطقه سفر می کنند و امکان کمپینگ را ندارند. در فصول سرد سال نیز، چادر زدن در جنگل سخت است. برای همین نیز پیشنهاد تیم لوکس ویلا این می باشد که نگاه به گزینه های اجاره ویلا ارزان در تنکابن در وبسایت ما بندازید. البته در این صفحه می توانید موارد مربوط به اجاره سوئیت ارزان در تنکابن را نیز بیابید.

دیدگاه‌ها   

+1 #1 حسین 1400-05-20 08:47
یکی از بهترین جنگل های ایران به قطع جنگل های دو هزار تنکابنه و من هر بار راهم به تنکابن بیوفته 100% یه سر به این جنگل میزنم پیشنهاد میکنم حتما برید به این جنگل
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید