دشت شقایق شهریار

دشت شقایق شهریار، جاذبه ای بسیار دیدنی در 50 کیلومتری این شهر است که زمان بازدید آن در فصل بهار می باشد.

دشت شقایق شهریار

هر سال در اواسط بهار، دشت اخترآباد در ملارد شهریار، شاهد یکی از بدیع ترین مناظر طبیعت است. دشت شقایق شهریار منطقه ای با پهناوری چندین هکتار، در دامنه کوه ها و تپه ها، از میانه های اردیبهشت تا انتهای خرداد، با چادری سرخ گون و بی نظیر از شقایق های وحشی فرش می شود. این سرخی معجزه آسا را از مناطقی دور نیز می توان مشاهده کرد. این دشت که در دامنه جنوبی کوه های جارو واقع شده، قابلیت آن را دارد که بدل به یکی از شگفت ترین جاذبه های گردشگری شهریار شود. با این حال این منطقه دیدنی در قیاس با دشت های مشابه آن در ایران، ناشناخته مانده و از ظرفیت های آن استفاده نمی شود.

شقایق های دشت شقایق شهریار، خودرو بود و بدون دخالت انسانی، سال های طولانی است که در میانه بهار در این منطقه قد می کشند. البته همان طور که در شعرها و ادبیات می خوانیم، عمر این گل افسانه ای و لطیف کوتاه بوده و تنها ده روز دوام می آورد. البته رویش این شقایق ها وابسته به وضعیت آب و هوایی فصل بهار نیز دارد و امکان دارد در برخی از سال ها که هوای بهار دمای مناسب را ندارد، شقایق ها در این دشت رشد نکنند.

آدرس دشت شقایق شهریار

دشت شقایق شهریار، علاوه بر این شقایق ها جاذبه های دیدنی دیگری از جمله 30 رشته قنات جاری، و بیشتر از 20 اثر فرهنگی و تاریخی دارد. در صورت توجه به مجموعه این جاذبه ها می توان انتظار داشت که این منطقه در کنار جاهایی مانند دشت لاله های واژگون استان چهار محال و بختیاری و باغ لاله گچسر در جاده چالوس، بدل به یک جاذبه طبیعی ملی مربوط به شقایق های وحشی و گل ها شود. در این راستا مسئولان شهریار برنامه ریزی هایی در راستای برگزاری مراسمی با عنوان جشنواره دشت شقایق در میانه بهار را داشته اند. البته تا کنون، شرایط آب و هوایی و همه گیری کرونا مانع از انجام آن شده.

یکی از موارد دیگری که به این گیاهان و استفاده از این جذبه توریستی آسیب می زند آن است که معیشت مردمان منطقه اخترآباد، از دامداری می گذرد. اما چرای دام در این دشت باعث آن می شود که دشت شقایق شهریار، زیبایی خود را از دست داده و رویش شقایق ها در آن شکل نگیرد. در همین راستا پیشنهادهایی برای کنترل چرای دام توسط مسئولان محلی برای ایجاد بهره وری بیشتر در این دشت،ارائه شده که از اجرای آن اخباری منتشر نگردیده.

عکس شقایق شهریار

آدرس دشت شقایق شهریار

دشت شقایق شهریار که یکی از طبیعی ترین و زیباترین مناطق دیدنی شهریار، به حساب می آید، در دهستان اختر آباد در حد فاصل کرج، 50 کیلومتری شهریار و 25 کیلومتری جنوب غربی صفادشت واقع شده. دسترسی به این دشت از طریق جاده شهریار امکان دارد. پس از ورود به این جاده باید نرسیده به سیمین دشت، وارد ورودی دشت شقایق بشوید. مسیر رسیدن به این دشت از مرکز شهریار بسیار کوتاه است چرا که فاصله این دشت از بی بی سکینه فقط 20 دقیقه می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید