تالاب سرخرود

تالاب سرخرود، به دلیل حضور پرندگان مهاجر در آن، چند سالیست جایگاه ویژه ای پیدا کرده. همراه ما در سفر به این تالاب شوید.

تالاب سرخرود محمودآباد

یکی از جاذبه های دیدنی بسیار زیبای شهرستان محمودآباد، تالاب سرخرود در 20 کیلومتری این شهر می باشد که 60 هکتار وسعت دارد. یکی از مهم ترین دلایل جذابیت و مشهور شدن این تالاب آن است که از پاییز 1386، دسته دسته پرندگان مهاجر با گذراندن مسیری شامل 5000 کیلومتر، از نواحی سردسیر به این تالاب کوچ کرده اند. این پرندگان فصل زمستان را در این منطقه بکر و منحصر به فرد به سر می برند. حضور پرندگان در تالاب سرخرود از ابتدای آذر آغاز می شود و در برخی موارد تعداد آنها در ابتدای دی ماه به حدود 5 هزار پرنده می رسد. در آخرین سال، تعداد این پرندگان به بیش از 14 هزار پرنده و 10 گونه رسیده.

این پرندگان مهاجر از انواع گوناگون هستند و در آن ها می توان اردک های وحشی، 11 گونه پرستو، عقاب دریایی، غاز، قوهای فریادکش، گنگ، کوچک و دیگر پرندگان را مشاهده کرد. در کنار این تنوع دیدنی، بسیار زیبا و شگفت پرندگان، می توان به حضور گونه نادری از پرندگان، یعنی تک درنای سیبری اشاره کرد. مسیر تک درنای سیبری از روسیه آغاز شده، در قراقستان و آذربایجان، ادامه می یابد و در نهایت در فریدونکنار و تالاب سرخرود محمودآباد به پایان می رسد.

قوهای تالاب سرخرود

قوهای فنلاند و سیبری یکی از زیباترین و محبوب ترین پرندگان کوچ کننده تالاب هستند که تعدادشان به سه هزار تا می رسد. علت این که قوهای تالاب سرخرود، اینجا را انتخاب می کنند، این می باشد که این منطقه برایشان از سیبری گرم تر است و می تواند پناهگاه زمستانی آنها باشد. این پرندگان بی نظیر و خاص، تنها 4 ماه از سال را مهمان تالاب سرخرود هستند.

تفریحات تالاب سرخرود

جذاب ترین کاری که می توانیم در سفر به تالاب سرخرود انجام دهیم، پیاده روی در اطراف این تالاب و لذت بردن از صدای پرندگان پرشمار این منطقه است. این آوا همچون سمفونی ناب طبیعت بر گوش جان ما خواهد نشست. البته چند وقتی ورود به منطقه تالاب و تماشای این پرندگان زیبا، مجاز نبود. در نتیجه قوها برای اینکه بتوانند منابع غذایی خود را تامین کنند، وارد مزرعه ها و مناطق مسکونی می شدند.

آدرس تالاب سرخرود

این کار این آسیب را در پی داشت که پرندگان توسط شکارچی های غیر قانونی شکار می شدند. علاوه بر این، جستجوی غذا توسط این پرندگان، باعث می شد که آنها به دکل های برق فشار قوی منطقه برخورد کرده و تلف بشوند. این خطرات، اداره محیط زیست منطقه را وا داشت که تدبیری برای حفاظت از آنها در تالاب سرخرود، بیندیشد. در این راستا فرهنگسازی بسیاری انجام شد و تلاش شد که شعار همه با هم میزبان قوهای مهاجر باشیم، در میان جامعه محلی رایج شود.

همچنین ممنوعیت بازدید از منطقه تالاب سرخرود، برای عموم مردم رفع شد. این کار باعث شد که مردم محلی دانه های گندم و دیگر غلات را به عنوان خوراک این پرندگان دوست داشتنی، در اطراف محل زندگی شان قرار دهند تا آنها مجبور به حضور در نواحی خطرناک نشوند. بنابراین یکی دیگر از کارهایی که می توانیم در تالاب سرخرود انجام دهیم، غذا دادن به این پرندگان می باشد

مردم محلی مشارکت فوق العاده ای در این امر داشته و در چندین سال پیاپی با ارسال حدود دو تن ذرت دامی به عنوان غذای پرندگان، به اداره محیط زیست در این راستا کمک کرده اند. علاوه بر این علامت هایی برای جلوگیری از تصادف پرنده ها با برج فشار قوی، که آنها را برد بال می نامند بر روی این برج ها نصب شده که از برخورد آنها به این دکل ها جلوگیری کند. این منطقه محافظتی از این پرندگان در بردارنده 20 هکتار از شالیزارهای اهالی منطقه در حوالی تالاب سرخرود، شده که به زیستگاه زمستانی این قوهای کوچ کننده بدل گردیده.

پرنده های مهاجر سرخرود

آدرس تالاب سرخرود

تالاب سرخرود به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری محمودآباد، بین این شهر و فریدونکنار واقع شده. در این مسیر باید به سرخرود رفته و بعد وارد ابتدای جاده مریج محله یا وزرا محله بشوید و سپس به ورودی تالاب برسید. لازم به ذکر است که در این منطقه آنتن دهی موبایل وجود دارد همچنین بازدید از این تالاب زیبا، رایگان بوده و حدود یک الی دو ساعت زمان خواهد برد. فاصله این تالاب تا محمودآباد 20 کیلومتر و تا ساری 68 کیلومتر می باشد.

دیدگاه‌ها   

0 #1 امیر 1400-05-20 10:15
یکی از با آرامش ترین تالاب های ایران همین تالاب سرخرود محمودآباد هست که واقعا لذت پیاده روی در کنار این تالاب رو نمیشه با هیچ چیزی عوض کرد
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید