جواهرده

جواهرده یکی از بی نظیرترین روستاهای شمال ایران و شهر رامسر است. با ما در سفری جامع به دیدنی های این روستا همراه شوید.

جواهرده در رامسر

رامسر با مجموعه جاذبه های گردشگری اطرافش، همیشه خود یکی از بهترین و دل انگیز ترین شهرهای نوار جنوبی ساحل خزر به حساب می آید. اما در میان همه دیدنی های رامسر، روستای جواهرده، جایگاه ویژه خود را دارد. زیبایی های این روستای سرسبز شمالی، از مسیر رسیدن به آن شروع می شود. جاده ای مه گرفته و سرشار از روح ناب طبیعت، نویدبخش سفری متفاوت و هیجان انگیز در دل روستایی خاص، رویایی و با فرهنگ غنی خواهد بود.

آشنایی کلی با جواهرده

جواهرده در دهستان سخت سر و در 30 کیلومتری رامسر و 260 کیلومتری تهران، واقع شده. ارتفاع این روستای زیبا که در بلندی های البرز واقع شده، از سطح دریا، 2000 متر می باشد. قله های واژک سه برار رژه، سماموس و سرخ قله، این روستا را در میان خود گرفته اند. این وضعیت جغرافیایی باعث شده که این منطقه، آب و هوایی بسیار مطبوع و معتدل داشته و در ایام تابستان به عنوان ناحیه ییلاقی مورد استقبال گردشگران قرار گیرد. در دهستان سخت سر، روستاهای دیگری همچون دریاچشته، سفید نمشک، گاو رمک و لپاسرک نیز وجود دارند.

مسیر دسترسی به روستای جواهرده، در سال 1350 به وسیله مهندسین آلمانی طراحی و اجرا شد. پیچ ها و نحوه قرارگیری این جاده منحصر به فرد به گونه ای طراحی شده که بتوانید مناظر اطراف را به خوبی در دید داشته باشید و به هیچ وجه احساس خستگی نکنید. این جاده آسفالته بوده و به شکل یک سراشیبی تند در غرب شهر رامسر و در امتداد رودخانه صفارود و دره اطراف آن، ساخته شده. این روستای زیبا 12 محله کهن داشته که بومی ها آنها را جولاخیل صدا می زنند. برخی از این محله ها عبارتند از: صیقل محله، چاک دشت، تنگ دره، فتوک محله و آموسی خیل.

همچون مردمان دیگر نواحی شمال ایران، پیشه اصلی اهالی جواهرده باغداری، کشاورزی و دامپروی است. البته صنایع دستی همچون نمدبافی و سفالگری نیز به ویژه در میان بانوان روستا رایج می باشد. جمعیت 9800 نفری این دهستان، فقط 4 ماه در این روستا ساکن هستند و در بقیه ماه ها جز چند نگهبان و سرایدار، از اهالی کسی در اینجا زندگی نمی کند. بیشترین زمان حضور گردشگران در این روستا نیز همین بازه می باشد.

چرا نام جواهرده

یکی از قدیمی ترین منابع درباره نام این روستا، در قرن نهم نوشته شده و در آن از این روستا با نام جئورده یاد گردیده. بنا بر نظر برخی زبان شناسان، یا این جئورده اشاره به جواهرده کنونی ندارد و یا اینکه به غلط جئورده بدل به جواهرده شده. چرا که در زبان گیلکی جئورده به معنای ده بالا است و هیچ ارتباطی با واژه جواهر ندارد. برخی دیگر از صاحبنظران به موضوع کشف طلا و جواهرات از گورهای کشف شده در این روستا اشاره می کنند. این لوازم زینتی ارزشمند در گورهای بسیار باستانی همراه اجساد دفن می شده اند. به باور این محققان، نام این روستا باید اشاره ای به این موضوع و نه واژه جئورده داشته باشد.

قرار دادن جواهرات در گورها به تاریخی بسیار قدیمی تر از زمانی که روستاها را با عنوان ده بالا یا ده پایین تقسیم می کردند بر می گردد. این نوع تقسیم بندی در دوره تسلط خوانین رایج بوده. دو دیدگاه دیگر نیز درباره و تسمیه جواهرده وجود دارد. برخی می گویند چون این روستا زمانی پر از کشتزارهای گندم و جو بوده، نام آن جواهر ده شده که تغییر یافته جوادَهار به معنای گندم زار میان شکاف دو کوه است. برخی دیگر نیز می گویند در گذشته زنی به نام جواهر فرمانراوی این روستا بوده. هر کدام از موارد بالا که درست باشد، در هر حال امروزه این روستا، جواهری در میان رامسر به شمار می رود.

پارک جنگلی جواهرده

بوستان صفارود یا پارک جنگلی جواهرده

در فاصله 9 کیلومتری از این روستا، پارک جنگلی صفارود واقع گردیده که که در آن رودخانه بسیار باصفا و دل انگیزی به نام صفارود جریان دارد. این رود زیبا از بخش های شرقی کوه سماموس سرچشمه گرفته و سر راه خود از روستاهای جواهرده، تنگ دره و صیقل محله گذشته و در انتها به دریای خزر می رسد. در این جنگل، امکانات رفاهی همچون آلاچیق، سرویس بهداشتی، بوفه و نیز مکان هایی برای پخت کباب پیش بینی شده. چشمه هایی نیز در این پارک جنگلی از دل زمین می جوشد که می توانید از آب طبیعی آنها نوش جان کنید. وجود این آب طبیعی باعث شده که برخی از بومی ها به این بوستان عنوان آب معدن را بدهند.

دریاچه قو در جواهرده

یکی دیگر از جاذبه های این روستا که بسیاری از گردشگران در جستجوی آن هستند، دریاچه ای به نام قو واقع در این روستا می باشد. این دریاچه طبیعی نبوده و در واقع برکه کوچکیست که بزرگ شده و بدل به یک دریاچه مصنوعی گردیده. برای رسیدن به این دریاچه باید مسیری پر پیچ و خم و دو و نیم کیلومتری را از جواهرده بپیمایید تا به جنگلی با درختان انبوه که دریاچه قو در آن واقع شده برسید.

در اطراف این دریاچه هم امکان کمپینگ وجود دارد و هم آلاچیق هایی برای استقرار گردشگران ساخته شده. شرایط قایق سواری با قایق های پدالی نیز در این دریاچه وجود دارد. برای شب مانی نیز یک مجموعه خدمات گردشگری در منطقه احداث شده که می توانید در آن که در جنگل های اطراف دریاچه قوی جواهرده واقع شده، شب را به صبح بگذرانید.

جواهرده کجاست

اقامت در جواهرده و رامسر

در اقامت در هر منطقه گردشگری باید بیش از همه به دو نکته مکان سکونت و امکان تهیه مواد غذایی توجه کرد. در اطراف جواهرده ویلاها، خانه های روستایی و هتل های بسیار مناسب و متنوعی برای اقامت گردشگران وجود دارد. البته ممکن است خیل ها علاقمند به شب مانی در چادر باشند. اما با توجه به سرمای هوای منطقه در شب حتی در تابستان، شاید این گزینه برای همه افراد به ویژه خانواده ها مقدور نباشد. غیر از سکونتگاه های اطراف روستا و گزینه اجاره خانه روستایی رامسر، اقامت در رامسر نیز به آسانی برای شما میسر می باشد. با اجاره آپارتمان مبله در رامسر می توانید در زمانی اندک به این روستا برسید.

برای تهیه مواد غذایی نیز می توانید به رستوران ها و کافه های اطراف جواهرده برای تجربه غذاهای خوشمزه اعتماد کنید. در این مکان ها می توانید انواع غذاهای خوش طعم شمالی همچون، باقالی قاتق، ترشه مرغ، کباب یا جوجه ترش را سفارش دهید. بوفه ها و فروشندگان کنار جاده نیز میان وعده های جذابی همچون آش های محلی را به شما پیشنهاد می کنند. یک گزینه جذاب دیگر هم اقامت در خانه های روستایی و استفاده از دستپخت بانوان این روستا می باشد که از لحاظ بهداشتی نیز قابل اعتماد تر هستند.

پوشش گیاهی و جانوری جواهرده

همچون دیگر جنگل های شمال، تنوع گونه های جانوری از هر نوع پرندگان و پستانداران در این منطقه بسیار بالاست. حیواناتی همچون گراز، روباه، سنجاب، گربه وحشی، گرگ، خرس و نیز پرندگانی مانند زاغ، کبک، توکا، مرغ حق و قرقاول از جمله پوشش جانوری جنگل های روستای جواهرده محسوب می شود. از لحاظ گیاهی نیز، فضاهای سبز منطقه جزء جنگل های بسیار ارزشمند و کهن هیرکانی به شمار می آیند.

در این جنگل ها انواع درختان شمشاد، راش، شاه بلوط، اقاقیا و ممرز محیط مناسبی برای رشد و بالندگی دارند. انواع دیگر درختان میوه و گیاهان جواهرده شامل مواردی مانند سیب، فندق، گلابی، زرشک، آویشن و بابونه می باشد. همچنین گل های بسیار زیبایی با رنگ های جادویی و سحرانگیز در بلندی های این منطقه می روید که نگاه هر بیننده ای را مسحور می کنند. این گل ها شامل سرخس، گل گاو زبان و انواع گل های وحشی خودرو می شوند.

سنن و فرهنگ مردم جواهرده

جشن تیرماه سیزده

این جشن باستانی که در بزرگداشت شکست ضحاک و پیروزی کاوه آهنگر انجام می شود، در بسیاری از مناطق مازندران یا همان طبرستان کهن رواج دارد. طبرستان قدیم اشاره به مازندران، قسمت هایی از استان های گلستان، تهران، گیلان و سمنان دارد. این جشن در سیزدهم ماه تیر تقویم طبری برگزار می شود که معادل دوزادهم یا سیزدهم آبان تقویم شمسی می شود. سنت های برگزاری این جشن در نقاط مختلف مازندران متفاوت است و در جواهرده نیز شباهت بسیاری به جشن شب یلدا دارد. اهالی این روستا این شب را به پختن 13 نوع خوراکی محلی، شعر خوانی و چوب خوری از لال ها می گذرانند.

گِلکاری مسجد آدینه جواهرده

این جشن کهن، نوعی مراسم نیایش و شکرگزاری محلی است که در آن دامپروران و کشاورزان، برای درخواست سلامتی خانواده و برکت فرآورده های خود، گِلی که با شیر حیوانات اهلی شان، ترکیب شده را با صلوات خوانی به دیواره های مسجدی به نام آدینه می مالند. البته این سنت قدیمی، برای مدتی اجرا نمی شده که برای احیا و اجرای مجدد آن در روستای جواهرده برنامه ریزی هایی انجام شده. نام سنتی این مراسم دزگا مزگتی بوده و در آن مردمان نواحی مختلف مازندران، گیلان و الموت در کنار این مسجد گرد آمده و دیدار تازه می کنند.

این جشن که هر سال در اولین جمعه ماه اسد یا هفدهم مرداد برگزار می شود، بر طبق روایات کهن، باید با گِلی که دوشیزگان آن را با شیر دام ها می آمیزند، انجام شوند. پس از پایان مراسم، جشنی برپا شده، سرنا و دهل نواخته می شود و مسابقات کشتی مردان برقرار می شود. بازار محلی بعد از این جشن نیز بسیار دیدنی و پرهیجان می باشد. ظرفیت این مراسم آن قدر بالاست که در صورت سرمایه گذای بر روی آن می تواند بدل به یکی از جاذبه های جذاب مردم شناسانه جواهرده شود.

عکس جواهرده

بازار جواهرده و سوغات و صنایع دستی این شهر

در این بازار روباز همچون دیگر بازارهای محلی شمال، ترکیبی از رنگ، عطر و طبیعت با مهربانی و شادی مردمان محلی را در کنار هم مشاهده خواهید کرد. در این بازار می توانید انواع خوراکی های محلی همچون مربا، ترشی، عسل، پنیر، کره ، ماست و شیرینی های محلی، و نیز صنایع دستی اهالی جواهرده را تهیه کنید. مهم ترین صنایع دستی مردمان این روستا همچون دیگر اهالی رامسر، نمدبافی می باشد. در کنار آنها می توانید محصولات ساخته شده با هنرهای چادربافی، کوزه گری، شولا بافی، خراطی، عروسک بافی و چادرشب بافی را نیز تهیه کنید. ساخت ظروف مسی و سفالی نیز از هنرهای کهن مردمان روستا بوده که در حال حاضر کمتر به آن پرداخته می شود.

تقویم طبری مردم جواهرده

بسیاری از سنن تاریخی و فرهنگی مردم این منطقه بر اساس تقویم کهن طبری تنظیم شده و همین خود باعث تقویم و فرهنگ جداگانه ای در این منطقه گردیده. این تقویم، گالشی یا گیلکی بوده و در آن زمان اعیاد ملی مهمی همچون عید نوروز متفاوت است. برای نمونه، مردم جواهرده بر اساس این تقویم، نوروز یا نوروز بل یا همان شروع سال نوی طبری را در میانه های مرداد یعنی 13 تا 17 مرداد جشن می گیرند. ماه های این تقویم نیز به ترتیب از مرداد آغاز شده و نامگذاری متفاوتی همچون، ارکه ماه، موردال ماه، سیه ماه، ورفه ماه یا اسفندارماه دارند.

کشتی گیله مردی

این کشتی که شاید خیلی از ما با آن آشنا باشیم، از ورزش های باستانی و پر طرفدار دو استان شمالی و نیز روستای جواهرده محسوب می شود. این ورزش چنان ارزشمند است که جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده. این کشتی اغلب در تابستان و به صورت شبانه برگزار شده و در آن، زمان مشخص و نیز تفکیک وزنی وجود ندارد. هر فردی با هر وزن و اندازه ای می تواند با رقیب خود با وزنی کاملا متفاوت کشتی گرفته و زمان مسابقه نیز تا وقتی که یکی از طرفین با دست، مشت یا پا حریف را به زمین بزند، ادامه دارد.

جایزه این مسابقه، شاخه ای که با پارچه و پول تزئین شده و یا گاو و یا اسبی با شال ابریشمی گلدار می باشد. این جایزه را تماشاچیان به برنده اهدا می کنند و در نهایت هم باید برنده بازنده را در مرکز زمین بغل نماید. کشتی گیله مردی نمادی بسیار جذاب و پرمعنا از فرهنگ پهلوانی جوانمردی مردم سرزمین های شمالی ایران از جمله روستای جواهرده به شمار می آید.

دیدنی های جواهرده

گورهای تاریخی گبری

این گورها به حدود دو الی سه هزار سال پیش بر می گردند و باستان شناسان آن ها را مربوط به عصر هخامنشیان و دین زرتشتی می دانند. از آن جا که گبر در فارسی پس از اسلام، به مردم غیر مسلمان اطلاق می شده، مردم جواهرده عنوان گورهای گبری را به این مقبره تاریخی داده اند. این گورها به صورت خمره و یا سرداب طراحی شده اند. بر طبق باور زرتشتی های آن دوران، باید گنجینه های فرد متوفی در طول زندگی همچون کالاهای گرانقیمت یا جواهرات همراه او به خاک سپرده می شدند. همین موضوع باعث شد که طی سالیان بسیار غارتگران مقابر تاریخی دستبردهای فراوانی به آن زده و چیز زیادی باقی نگذارند.

مسجد آدینه

این مسجد یکی از دیدنی های تاریخی رامسر محسوب می شود. پیشینه ساخت این مسجد کهن به 700 سال پیش می رسد. نخستین بار مسجد آدینه توسط فردی به نام شل شریف، که از نام آوران آن دوران جواهرده محسوب می شد، بنا نهاده شد. در معماری اولیه این بنا از چوب و گل، بدون ستون و شمع استفاده شده. این بنا به خاطر رویدادهای طبیعی، چندین بار دچار آسیب هایی شد. در آخرین مورد، در سال های گذشته اصابت صاعقه به درخت کنار مسجد، باعث آتش سوزی آن شد. البته بعد از این آتش سوزی، مسجد بازسازی شده و پذیرای مردمان بومی منطقه و مراسم های آنان می باشد.

مقبره شاه یحیی

علاوه بر مسجد آدینه، برخی دیگر از مراسم مردم محلی در مقبره شاه یحیی بر فراز قله سماموس، انجام می شده. مردم جواهرده و دیگر نواحی گیلان و مازندران، مسیر سخت رسیدن به این مقبره را برای ادای نذره و دعا کردن می پیمودند. البته منابع و مستندات تاریخی می گویند که این مسجد در دوران باستان، معبد و آتشکده زرتشتی بوده و برخی نیز آن را عبادتگاه مذهب میتراییسم می دانند که در آن میترا، الهه آب پرستش می شده.

اقامت در جواهرده

چشمه ها و آبشارهای جواهرده

آب آشامیدنی مردم منطقه جواهرده از طریق آب چشمه های همچون برشی، کوه کین و سلیمان، تامین می شود. در گذشته ها آب این چشمه ها، به وسیله نیکوکاران محلی تا نزدیک ده هدایت می شده. در حال حاضر این چشمه ها و آبشارهای مربوط به آنها برای بسیاری از بازدیدکنندگان منطقه، جذابیت بسیاری دارند. یکی از آبشارهای این روستا، انتهای آن در کنار صخره سنگی بزرگی ایجاد شده. پارکینگ روستا با این آبشار حدود 100 متر فاصله دارد. دیگر آبشار محبوب منطقه، آبشار کوهستانی آن است که در یک مسیر تنگ و باریک و در شیب های تند کوهستانی روستا قرار گرفته و آبی بسیار زلال و خوش طعم دارد.

تفریحات جواهرده

همانند دیگر مناطق دیدنی شمال کشور، روستای جواهرده مجموعه ای از تفریحات جذاب را پیش روی شما قرار می دهد. البته تفریحاتی که در این منطقه تجربه می کنید از جنس تفریحات مدرن، امروزی و تکنولوژیک نیستند. همه این تفریحات همبسته و برگرفته از طبیعت هستند.

عکاسی در جواهرده

اگر علاقمند به عکاسی چه به صورت آماتور و چه به صورت حرفه ای باشید، جواهرده برای شما یک مقصد عالی سفر خواهد بود. در این روستا چشم اندازهایی بسیار عالی از کوه، جنگل، طبیعت، رود، چشمه و آبشار به اضافه جاذبه های تاریخی و مردم شناسانه ای همچون بازار محلی و مراسم سنتی در برابر لنز دوربین شما قرار دارند.

کمپینگ و جنگل نوردی در جواهرده

گزینه های دیگر تفریحات جواهرده که برای همه در دسترس است، پیاده روی در دل طبیعت و پیک نیک و کمپینگ در کنار آبشارها، چشمه ها و در میان جنگل خواهد بود. البته برای این گزینه باید حتما به فصلی از سال که در آن هستید و پیش بینی های هواشناسی توجه کنید. به ویژه در فصل های پاییز و زمستان و ابتدای بهار، حتما چک کنید که پیش بینی بارش برف یا باران نشده باشد. در این حالت علاوه بر لغزنده بودن جاده و سرمای شدید منطقه امکان دارد به علت ریزش کوه جاده بسته باشد و نتوانید به مقصد پیک نیک خود برسید.

س

دریاچه قو جواهرده

صخره نوردی و کوهنوردی در جواهرده

این تفریح نیز بیشتر متناسب افرادی هست که در این زمینه مهارت و علاقه دارند. با توجه به جغرافیای منطقه، کوهنوردی و صعود از صخره های سرسبز روستا برای هر علاقمند به ارتفاعات، یک تجربه خاص خواهد بود. قله های این منطقه به خاطر سرسبزی و طبیعت بکرشان، بسیار متمایز هستند. در نواحی کوهستانی منطقه، انبوهی پوشش گیاهی کم شده و چمنزارها و مرتع ها جای آنها را می گیرند. از جمله بلندترین قله های جواهرده، واژک سه برار رژه (رجه)، سماموس و سرخ تله می باشند.

بهترین زمان سفر به جواهرده

از آنجا که جواهرده در ارتفاعات البرز واقع شده و هوایی خنک و رو به سردی دارد، بهترین زمان سفر به آن به عنوان منطقه ای ییلاقی، در ماه های گرم سال یعنی، خرداد، تیر، مرداد، شهریور و تا اندازه ای مهر می باشد. در این ماه ها دمای هوا در این روستا معتدل و مناسب بوده و شما می توانید در گرما از خنکی هوای این روستای جادویی لذت ببرید. در گذشته ها فقط در چهار ماه از سال امکان اقامت در این روستا وجود داشت. اما در حال حاضر، به مدد تجهیزات مدرن در تمام ماه های سال، می توان به این منطقه سفر کرد.

برگ های سرخ، زرد و نارنجی پاییزی و نیز برف های زمستانی به این روستای دل انگیز، چشم اندازی فوق العاده می بخشند. علاوه بر اینها، پدیده ای که به نام اقیانوس ابر از آن یاد می شود و در برخی مناطق خوش و آب و هوای کوهستانی کشور به آن بر می خوریم، به زیباترین شکل در جواهرده پدیدار می شود. در فصول مختلف سال، این اقییانوس ابر و قرار گرفتن در میان مه های سپید رنگ را می توان در این روستا مشاهده کرد. با این که هر فصل منطقه جذابیت خودش را دارد، باید به خطرات و بسته شده جاده این روستا در هنگامه ریزش برف و یا لغزندگی باران نیز توجه داشت.

جواهرده کجاست

روستای جواهرده که یکی از دیدنی های رامسر به شمار می آید، در 27 کیلومتری این شهر قرار گرفته. اگر از تهران قصد سفر به این روستا را دارید، مسیری 5 ساعته را پیش رو خواهید داشت. برای دسترسی به این دهستان باید در جاده ای که به رامسر می رسد، وارد شده و از این شهر و بازار آن رد شوید. پس از این، در یک سه راهی به نام فلسطین در جنوب رامسر، در ورودی جاده این روستا قرار خواهید گرفت. لازم به ذکر است که در هنگام ورود به روستا مبلغی جهت نگهداری و محافظت از فضای طبیعی این روستا از شما دریافت خواهد شد.

دیدگاه‌ها   

0 #1 محمد 1400-05-20 08:39
یکی از بهترین مناطق دیدنی شمال همین جواهرده رامسر هست واقعا میشه گفت یه تیکه از بهشته
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید