غار هملون

غار هملون لواسان متشکل از دو غار با نام های هملون کوچک و بزرگ است. این دو غار در کنار دره زیبای هملون قرار گرفته.

غار هملون در لواسان

لواسان همیشه یکی از دیدنی ترین مناطق اطراف تهران بوده که جاذبه های گردشگری بسیار متنوعی دارد. برای ساکنان پایتخت، لواسان ییلاقی بسیار آشنا و محبوب است. از آنجا که فاصله لواسانات تا تهران بسیار اندک می باشد، خیلی از ساکنان این شهر، حتی در سفرهایی نیم روزه و کوتاه نیز، راهی این منطقه می شوند تا از چشم اندازهای فوق العاده سرسبز آن لذت برده و آرامش را به جسم و روان خود هدیه کنند. این منطقه هم جاذبه های تاریخی و مردم شناسانه دارد و هم جاذبه های گردشگری طبیعی. غار هملون که در این یادداشت قصد معرفی آن را داریم، یکی از دیدنی های طبیعی این منطقه می باشد.

اما پیش از ورود به هدف اصلی این متن، برای کسانی که با ویژگی های منطقه لواسانات آشنا نیستند، اندکی درباره آن خواهیم نوشت. این منطقه در بخش کوهستانی استان تهران قرار گرفته و در بیشتر زمان های سال، آب و هوای آن سرد بوده و زمستان های آن طولانی مدت و برفی می باشد. تنوع حیوانات و آبزیان به ویژه انواع نادر آن، در این منطقه زیاد بوده و یکی از مشکلات رایج نگهبانان محیط زیست لواسان، جلوگیری از شکار غیر قانونی این حیوانات که برخی نیز در منطقه غار هملون یافت می شوند، می باشد. این منطقه زیستگاه 25 نوع خزنده، 31 نوع پستاندار و 105 نوع پرنده می باشد.

از نظر گیاهان نیز باید گفت اغلب پوشش گیاهی لواسانات و منطقه غار هملون را گیاهانی همچون لگوم، گندم و گون تشکیل داده و درختانی نیز مانند سماق، چنار، گردو، شیرخشت و یا بادام وحشی در این نواحی بسیار می رویند. از نظر گیاهان خوراکی نیز منطقه لواسان و این غار بسیار غنی بوده و در آنها مواردی مانند علفبره، والک، گلپر، ریواس و خاکشیر یافت می شود. از دیگر دیدنی های این نواحی که با فاصله اندکی می توانید به آنها برسید، دریاچه سد لتیان، آبشارهای مختلفی چون آبشار ناران یا برگ جهان و روستاهایی مانند افجه، سینک و کند علیا می باشد.

نقشه غار هملون و ویژگی های آن

در واقع اصطلاح غار هملون غلط بوده و باید از واژه غارهای هملون استفاده کرد. چرا که این غار تشکیل شده از دو غار است که با نام های هملون کوچک و هملون بزرگ شناخته می شوند. هملون بزرگ با فاصله چند دقیقه بعد از هملون کوچک و بر فراز یک دامنه شیبدار، قرار گرفته. دهانه ورودی هملون بزرگ، یک و نیم متر ارتفاع و دو نیم متر عرض دارد. طول این غار، صد متر بوده و در آستانه ورود به آن با یک در بزرگ آهنین مواجه خواهید شد.

غار هملون کوچک، در زیر یک تاق سنگی بزرگ قرار گرفته و طول آن حدودا پنجاه متر یعنی نصف هملون بزرگ می باشد. ارتفاع این غار یک متر و عرض آن، 3 متر است. در ورودی این غار نیز یک درب آهنین بزرگ بوده که به وسیله شهرداری منطقه قرار داده شده. برای ورود به این غار باید با تجهیزات مناسب غارنوردی وارد شوید. چرا که کف آن از سنگ و گل پوشیده شده و بسیار لغزنده می باشد. از ارتفاع کم و فضای باریک ورودی اولیه غار نترسید. چون هر چه که جلوتر بروید، بلندی غار نیز اضافه می شود.

البته خطرات این غار به همین جا ختم نمی شود. در ادامه راه تان در درون غار، یک تونل پرشیب قرار گرفته که تقریبا 30 الی 40 متر به سوی پایین امتداد دارد. البته باید لغزندگی کف غار را هم به این موضوع اضافه کنیم. بنابراین حتما به همراه یک تیم غارنوردی و با وسایل مناسب، اقدام به غار نوردی در غار هملون نمایید. زمانی که برای بازدید از این غار لازم می باشد تقریبا 5 ساعت بوده و بهترین فصل سفر به آن، تابستان و اواخر بهار می باشد. به علت آب و هوای سرد منطقه و احتمال ریزش باران و برف، سفر به این غار در پاییز و زمستان توصیه نمی شود.

غار هملون کجاست

علت نامگذاری غار هملون

نام غار هملون از منطقه ای که در آن واقع شده، گرفته شده. در این منطقه حفره ها و غارهای زیادی در دامنه کوه وجود دارد. از این رو اهالی به این ناحیه همه جا لانه یا همه لانه می گفتند. واژه همه لانه در گذر زمان بدل به نام امروزی آن، یعنی هملون شد.

دیدنی های اطراف غار هملون

این غار در فاصله 15 دقیقه الی 20 دقیقه پیاده روی از دره هملون واقع شده. این دره در بهار و تا اوایل تابستان، بسیار پر آب و باطراوت است. منطقه هملون در گذشته دور، روستایی آبادان بوده که اهالی آن، دامپروری و باغداری می کردند. در این دره رودخانه هملون هم جریان دارد که در مسیر خود با پیوستن چشمه های بسیاری که در سر راهش قرار دارند، به رود شمشک می پیوندد. این رود در تابستان ها کم آب می شود. قلعه ای نیز به نام قلعه استوار، در بلندی های جنوبی رو به دره هملون، رو به روی غار هملون بزرگ واقع شده.

دیگر جاذبه دیدنی نزدیک به غار هملون، آبشار یخی هملون است. در این آبشار، در زمستان، آبی که از بالا به پایین جریان دارد، در هوای زیر صفر درجه منطقه یخ می زند. از این رو به این آبشار، عنوان آبشار یخی را داده اند. این یخ ها چنان محکم و استوارند که بسیاری بر روی آنها یخ نوردی می کنند. مدرسه یخ نوردی هملون، برای پاسخ به این علاقه در نزدیکی منطقه هملون تاسیس شده.

غار هملون کجاست؟

غار هملون به عنوان یکی از مناطق دیدنی لواسان، در میان راه میگون به شمشک واقع گردیده. از تهران تا این غارها، بسته به سرعت و مبدا تان بین 30 الی 50 کیلومتر فاصله می باشد. در طی سال های گذشته چون در منطقه هملون، مدرسه یخ نوردی ایجاد شده، دسترسی به این ناحیه نیز ساده تر شده. برای دسترسی به این غارها، باید به بزرگراه شهید بابایی یا ارتش رفته و از طریق جاده لشگرک، به فشم و سپس میگون برسید که از میدان فشم تا میگون 5 کیلومتر راه است. پس از آن باید وارد جاده میگون به شمشک شده و با طی 5 کیلومتر به هملون برسید.

اگر وسیله شخصی ندارید، می توانید از اتوبوس های خطی شمشک که صبح زود از فلکه چهارم تهران پارس به سمت این منطقه حرکت می کنند، استفاده کنید. این اتوبوس ها در برگشت، ساعت سه و نیم بعد از ظهر از شمشک به تهران، باز می گردند. غار هملون در واقع در حد فاصل بین ابتدای تنگه هملون و فضای وسیعی که به نام لار هملون معروف بوده و در شمال شرقی تهران بین میگون و شمشک واقع شده، قرار دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید