روستای ازباران

روستای بسیار سرسبز ازباران در فریدونکنار، هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است. آب بندهای این روستا از جاذبه های آن می باشد.

روستای ازباران در فریدونکنار

روستای ازباران که بسیار زیبا و سرسبز است، در تقسیمات رسمی کشوری از توابع شهرستان فریدونکنار به حساب می آید و مسافت میان آنها تنها 5 کیلومتر می باشد. این شهر مازندران با ساحل خزری فاصله اندکی داشته و از این رو، در ایام تعطیل و دیگر روزهای سال، همیشه مسافرهای بسیاری دارد. فریدونکنار میان بابلسر و محمودآباد واقع شده و همسایه شمالی آمل محسوب می شود. نام شهر فریدونکنار، به یادمان فریدون و نبرد او با ضحاک انتخاب شده. از آن جا که فریدون پس از شکست ضحاک، مرزهای جنوبی دریاچه خزر را به عنوان منطقه سلطه خود انتخاب کرد، این شهر را فریدونکنار نامیدند.

البته در بعضی متون تاریخی این شهر را فریکنار نیز نامیده اند. این شهر به غیر از روستای ازباران، دیدنی های بسیاری از جمله پل فلزی، روستای جزین و شهرک ساحلی خزرشهر را در خود جای داده. یکی دیگر از دیدنی های بسیار جذاب این شهر، دامگاه پرندگان آن است که در آن بیشتر از 87 گونه پرنده تحت حفاظت هستند و پهناوری آن 46 هکتار می باشد. شالیزارهای این شهر نیز از جمله جاذبه های دیدنی فریدونکنار محسوب می شوند. عطر این شالیزارها و رنگینی لباس های محلی شالیکاران، یک جاذبه توریستی مردم شناسانه می باشد.

ویژگی های کلی روستای ازباران

این روستا را بسیاری به سبب نغمه و آواز قوهای پرشمارش می شناسند. این روستا به خاطر آب بندهای جذاب و پرشمارش نیز، بسیار معروف شده. نقشه روستای ازباران، نشان دهنده تعداد بالای این تالاب ها می باشد. البته به جز این موارد، از آن جا که این روستا در بخش جنگلی استان مازندران واقع شده، بخشی از جاذبه آن به همین فضای جنگلی باز می گردد. این روستا دارای تاریخچه و پیشینه کهن بوده و اعتقادات مذهبی مردم آن نیز بسیار بالاست.

این روستا جمعیتی بالغ بر 2400 نفر داشته و مردم آن همچون دیگر نواحی شمالی بیش از همه به کشاورزی و دامپروری می پردازند. عمده محصول کشاورزی روستای ازباران، برنج های خوش عطر و طعم آن است که از نوع دم سیاه و طارم محسوب می شود. در واقع برنج، سوغات اصلی مسافران این روستا به شمار می رود.

پرندگان مهاجر روستای ازباران

یکی از جاذبه های دیدنی بسیار دل انگیز روستای ازباران، پرواز دسته جمعی 3000 قوی مهاجر، بر فراز آسمان این شهر می باشد. این پرندگان از مناطق سردسیری چون شهرهای روسیه، در فصول سرما به این روستا و تالاب ازباران در فریدونکنار پرواز می کنند و تا آغاز ماه های گرم مهمان این منطقه می شوند. این قوهای سفید و زیبا که آواز دسته جمعی بسیار زیبایی در هنگام پرواز و فرود در تالاب سر می دهند، برای رسیدن به این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر، پرواز کرده اند.

از آنجا که حضور این پرندگان در این منطقه خود یک جاذبه گردشگری بی بدیل محسوب می شود، مسئولین محلی تمهیداتی برای جلب توجه بیشتر گردشگران به این موضوع اندیشیده اند. در هنگام ورود به روستای ازباران با بنری رو به رو می شویم که مسافران و طبیعت نوردان را به سوی تالاب ازباران که پرندگان مهاجر در آن سکونت دارند، فرا می خواند. در روستا که به پیش می روید، به یک سه راهی می رسید که یکی از خروجی هایش به تالاب می رسد. البته تابلوهایی برای هدایت شما به سوی تالاب وجود دارد که می توانید از طریق آنها مسیر خود را پیدا کنید.

آب بندهای روستای ازباران

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، آب بندهای روستای ازباران از وجوه تمایز و جاذبه های این روستا محسوب می شوند. در این روستا 7 تالاب وجود دارد که برخی از آنها از نظر وسعت به اندازه ای هستند که می توان آنها را دو آب بند مستقل محسوب کرد. بیشار آبندان، دشت آبندان و بیشه آبندان از جمله مهم ترین این تالاب ها هستند. این تالاب ها در ماه های سرد سال، میزبان قوهای مهاجری هستند که در بخش پیش از آنها سخن گفتیم. با این حال کاربرد آنها به همین ختم نمی شود. پرورش ماهی و نیز تامین آب کشاورزی، از دیگر مزایای این آب بندهاست.

نقشه روستای ازباران

امامزاده عبدالله روستای ازباران

مردمان شهرها و روستاهای استان مازندران، اعتقادات بسیار عمیقی داشته و اغلب در منطقه محل سکونت آنها، مسجد یا امامزاده ای بنا شده. روستای ازباران نیز از این قاعده مستنثنی نیست. در این روستا امامزاده ای به نام امامزاده عبدالله وجود دارد که برای جامعه محلی بسیار ارزشمند و مقدس است. در کنار این امامزاده، گلزار شهدای این روستا نیز واقع شده. فضای زیبا و طبیعی این منطقه، جذابیت و معنویت آن را چند برابر کرده. این منطقه از روستا، محل برگزاری مراسم و سنن مذهبی اهالی به شمار می رود.

پالی لِم در روستای ازباران

پالی لِم یک واژه محلی بوده و به منطقه ای 33 هکتاری که کشت تابستانه برنج در آن انجام می شود، اطلاق می گردد. این منطقه پهناور در زمستان نیز پذیرای پرندگان مهاجر روستای ازباران است. این پرندگان شامل چنگر، قو، غاز، مرغابی وحشی، چهارتایی و گونه نادر و بسیار زیبای درنای سیبری می باشند. این درناها از سیبری به این منطقه کوچ می کنند و مدت زمان اقامت شان در ازباران، 30 تا 40 روز می باشد. دورتا دور پانی لم را درختان بسیار بلند قامت احاطه کرده اند.

دامگاه پرندگان روستای ازباران

شکار پرندگان، از دیرباز یکی از مشاغل فرعی مردمان روستای ازباران بوده است. با این حال، به دلیل این که این کار در سال های گذشته گسترش یافته و باعث آسیب جدی به حیات و حش این منطقه شده، محدودیت های بسیاری بر آن گذاشته شده. شکار پرندگان در منطقه، سنن دیرینه ای دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم. در نخستین گام، اهالی روستا منطقه پالی لم را آماده شکار می کنند که به این مرحله اَنجِم گفته می شود. سپس محل هایی به نام دوما چال برای قرار گرفتن اردک های تربیت شده، آماده سازی می شود.

صیادان روستای ازباران، در مرحله سوم، کیمه ها یا آلاچیق هایی برای این که شکارچیان در آن کمین کنند، مهیا می شود. در این روش، حضور اردک های تربیت شده محلی، باعث فریب خوردن مرغابی های وحشی و به دام افتادن آنها در دوما چال می شود. پس از آن پرندگان در تورهای شکارچیان به دام می افتند. دو سر این تورها به دکل های چوبی بلندی به ارتفاع 30 متر، بسته می شود.

البته در چند دهه قبل تر، به جای این دکل ها، تورها به درختان بلند بسته می شد که در حال حاضر از این نوع درختان در منطقه یافت نمی شود. صیادان روستای ازباران، این شکارها را قبل از غروب آفتاب و یا موقع غروب انجام می دادند. در سنت دیگر شکار این منطقه، که شِبدُم نامیده می شود، زمان شب، وقتی که مرغابی های وحشی برای غذا خوردن به پالی لم بر می گردند، گرفتار دام شکارچی ها می شدند. این شیوه در زمان ماه کامل مورد استفاده قرار می گرفته.

اقامت در روستای ازباران

بهترین زمان سفر به این روستا و اقامت در آن، به علت هوای شرجی و تا اندازه ای گرم جنگل های آن در ایام تابستان و خرداد ماه، ماه های خنک تر سال می باشد. با این حال از آنجا که بزرگ ترین جاذبه گردشگری این روستا یعنی حضور پرندگان مهاجر، در اواخر پاییز و زمستان، می باشد، بهترین زمان سفر به این روستا این هنگام از سال می باشد. در این زمان از سال حتما از تالاب ازباران و نیز منطقه پالی لم بازدید داشته باشید. اقامت شبانه نیز در روستای ازباران در خانه های روستایی ممکن است. البته می توان از ویلاها و دیگر اقامتگاه های فریدونکنار نیز استفاده کرد.

از جهت امکانات اقامتی روستای ازباران باید خیال تان راحت باشد. این روستا به مرکز شهرستان فریدونکنار و نیز بابلسر بسیار نزدیک بوده و از این رو دسترسی خوب و مناسبی به امکانات دارد. فاصله ازباران با بابلسر، 18 کیلومتر بوده و در زمان اندکی می توان از این روستا به این شهر رسید. در این روستا، برق، گاز، آب، تلفن و باجه های بانک، در دسترس می باشند. برای خرید نیازمندی های ضروری نیز مشکلی نخواهید داشت. برای طبیعت گردی در میان آب بندها و شالیزارهای ازباران، باید به صورت مجهز و با کفش مناسب یا چکمه های بلند، اقدام کنید. همچنین مراقب عمق فریبنده تالاب ها باشید و در میان تالاب با احتیاط حرکت کنید.

مسیر روستای ازباران

برای دسترسی به روستای ازباران که از جاذبه های گردشگری فریدونکنار می باشد، باید به این شهر رفته و سپس با طی 5 کیلومتر به طرف جنوب به این روستا برسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید