رودخانه جاجرود

رودخانه جاجرود با طول 140 کیلومتر از مهم ترین رودهای استان تهران است. این رود از البرز سرچشمه گرفته و به دریاچه نمک می ریزد.

رودخانه جاجرود

رودخانه جاجرود نامی آشنا و قدیمی برای ساکنان پایتخت است. منطقه حفاظت شده جاجرود که رود جاجرود نیز در آن قرار دارد، از زمانی که شاهان قاجار تصمیم بر انتخاب تهران به عنوان پایتخت گرفتند، شکارگاه یا قرق سلطنتی آن پادشاهان بود و از دسترس عموم خارج بود. منطقه حفاظت شده جاجرود، در 37 کیلومتری شرق تهران قرار گرفته. رود جاجرود، از نوع رودخانه های ماسه ای بریده بریده و سنگ ریزه ای ( گراولی) بوده و شیبی چهار درصدی دارد. طول این رود زیبای استان تهران 140 کیلومتر و پهناوری حوضه آبریزش، 710 کیلومتر مربع می باشد. متاسفانه در سال های اخیر، به دلیل دفع غیر اصولی فاضلاب های صنایع اطراف رود، آب های سطحی و زیرزمینی این رود آلوده شده.

علت نامگذاری رودخانه جاجرود

نام جاجرود از محله بسیار کهن و تاریخی جاج یا جائیج در لواسان آمده است. این محله در شمال رودخانه جاجرود قرار گرفته. جاج در روزگاران کهن یک قصبه بزرگ یا در واقع شهری کوچک بوده که از دیگر مناطق لواسان آبادان تر و البته باستانی تر بوده. با حمله مغولان به ایران، جائیج به تمامی ویران شده و تا چند صد سال هیچ کس در آن سکونتی نداشته. از آنجا که جاجرود در جنوب این شهر واقع شده بود آن را جاج رود یا همان رود شهر جاج نامیدند.

مسیر رودخانه جاجرود

مسیر رودخانه جاجرود به شکلی است که از کوهستان البرز و بلندی هان آن در کلون بستک در بخش شمالی دهستان دربندسر آغاز شده، شعبه هایی به آن می پیوندند و سپس به دریاچه لتیان می رسد. در نهایت از منطقه حفاظت شده جاجرود و بوستان نخجیر گذشته و در آخرین مسیر خود به دریاچه نمک می ریزد.

مسیر رودخانه جاجرود

شاخه های رودخانه جاجرود

رودخانه جاجرود چندین سرشاخه دارد. سرشاخه اصلی این رود همان طور که گفته شد، از دامنه های جنوبی کوه خرسنگ سرچشمه می گیرد. دیگر سرشاخه مهم این رود، از دامنه های کلون بستک، آغاز شده و بعد از گذر از شمشک، میگون و دربند در منطقه فشم با سرشاخه اصلی رود، در هم آمیخته و رود اصلی را تشکیل می دهند. اما داستان رود جاجرود به همین جا ختم نمی شود. چند شاخه فرعی دیگر نیز در مسیرش به آن می پیوندند.

رودخانه آهار، که از دامنه های شمالی توچال سرچشمه می گیرد، در روستای اوشان به رودخانه جاجرود پیوسته و کمی پایین تر نیز رود امامه به آن سرریز می شود. در ادامه، رود جاجرود دریاچه سد لتیان می ریزد. در آنجا با شاخه های فرعی کنده رود، افجه و لوارک نیز پیوسته و به راه خود ادامه می دهد. پس از گذر از سد لتیان، این رود 23 کیلومتر را در پارک ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود طی می کند و در انتهای پارک خجیر به رودخانه دماوند می رسد. این رود در جنوب تهران به رودخانه کرج نیز می پیوندد.

رودخانه جاجرود به کجا می ریزد

مسیر نهایی رودخانه جاجرود پس از یکی شدن با رودخانه دماوند دریاچه نمک می باشد. این دریاچه در کویر مرکزی ایران واقع شده و برخی آن را با دریاچه حوض سلطان که میان تهران و قم قرار گرفته به اشتباه یکی می دانند. در حالی که این دریاچه بین استان های قم، اصفهان و سمنان و در 35 کیلومتری شمال آران و بیدگل واقع شده.

دیدنی های اطراف رودخانه جاجرود

از مهم ترین جاذبه های گردشگری رودخانه جاجرود، دریاچه سد لتیان بر روی این رود است. این دریاچه در جنوب شهر لواسان و در 5 کیلومتری شمال منطقه حفاظت شده جاجرود قرار گرفته. این سد محل برخورد دو رود برگ جهان و جاجرود می باشد، با تهران 10 کیلومتر فاصله داشته و در شمال شرقی آن واقع شده. سد لتیان که در بین کوه های جاجرود، آلون و بندک قرار داشته در سال 46 برای تامین آب شرب مردم تهران احداث شده بوده. در حال حاضر 30 درصد آب مردم تهران از این سد تامین می شود. متاسفانه با ساخت این سد، روستای لتیان در اطراف آن رد همان سال های اولیه احداث سد به زیر آب رفت.

پل شاه عباس در روستای سعید آباد و بر روی رودخانه جاجرود از دیگر دیدنی های این منطقه است که ارزش تاریخی بالایی دارد. عمر این پل به 850 سال می رسد و در دوران سلجوقیان بنا شده و در عصر صفویه و قاجاریه دوبار بازسازی گردیده. بازسازی آن در دوره ناصرالدین شاه با هزینه بیست و چهار هزار تومان انجام شد. پل شاه عباسی با سنگ های کف رودخانه ساخته شده.

پل شاه عباس که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، 12 متر طول و دو دهنه اصلی به عرض 7 و 10 متر دارد. البته این پل از سال 42 راه اصلی رفت و آمد تهرانی ها به دماوند و مازندران بود. روستای کمرد نیز در 20 کیلومتری جاده رودهن قرار دارد. آبشار کمرد که آبشار بسیار زیبایی بوده و در این روستا واقع شده، میان شهر جدید پردیس و جاجرود قرار گرفته و از جاذبه های گردشگری نزدیک رودخانه جاجرود محسوب می شود.

دو پارک جنگلی تلو و لتیان نیز در نزدیکی رودخانه جاجرود بسیار دیدنی هستند. بوستان لتیان در جنوب سد لتیان واقع شده و هزار هکتار مساحت دارد. این پارک از جنوب به بزرگراه بابایی تهران می رسد. پارک جنگلی تلو یا پارک غزال چهارمین بوستان جنگلی بزرگ تهران بوده و به دو بخش تلوی بالا و پایین تقسیم می شود. این پارک چشم انداز بسیار زیبایی به رشته کوه البرز و نیز سد لتیان دارد. برای رسیدن به این پارک، می توان از اتوبان های بابای شرق و یا زین الدین استفاده کرد.

از دیگر نواحی دیدنی اطراف رودخانه جاجرود همان منطقه حفاظت شده جاجرود است که همانطور که گفتیم شکارگاه سلطنتی قاجاریه محسوب می شده. این منطقه آب و هوای بسیار مطبوعی داشته و تنوع پوشش گیاهی و جانوری اش، آن را بدل به ناحیه ای خاص و دیدنی کرده. این منطقه با مساحتی حدود پنجاه و هفت هزار هکتار در بلندی های البرز، از زیست بوم های خاص ایران به شمار می رود. دشت سنگتراشان و قله آراکوه در این منطقه حفاظت شده واقعند.

رودخانه جاجرود به کجا می ریزد

تفریحات رودخانه جاجرود

همچون دیگر مناطق حاشیه ای رود، د رکنار رودخانه جاجرود هم می توان تفریحات متعددی را تجربه کرد. طبیعتا پیک نیک و طبیعت گردی در اطراف این رود و نیز دریاچه سد لتیان، لذت بسیاری خواهد داشت. البته شب مانی به علت احتمال وجود حیوانات وحشی مثل گراز توصیه نمی شود. علاقمندان به ماهیگیری نیز می توانند در همه فصل های سال از ماهی های پرورشی دریاچه سد لتیان همچون ماهی سفید رودخانه ای، زردپر و کپور کراس صید کنند.

البته در سال های گذشته ماهی قزل آلای این دریاچه معروف بود که در حال حاضر اثری از آن نیست. در آب های این دریاچه ایستگاه های قایقرانی و اسکی روی آب نیز زیر نظر نیروی هوایی و شهرداری منطقه وجود دارد که می توانند تجربه لذت بخش شما را در کنار رودخانه جاجرود کامل کنند. دوچرخه سواری در مسیرهای منتهی به رودخانه از جمله مسیری که از انتهای لواسان بزرگ به رود می رسد، نیز بسیار لذت بخش است.

از جهت امکانات رفاهی حاشیه رودخانه جاجرود باید گفت در مسیر رود، این نوع امکانات و حتی سرویس بهداشتی نیز احداث نشده. بنابراین در سفر به این منطقه لوازم ضروری را با خود همراه داشته باشید. البته در نزدیکی های سد لتیان، مغازه و حتی رستوران نیز وجود دارد و می توانید از آنها استفاده و خرید کنید.

بهترین زمان بازدید از رودخانه جاجرود

در گذشته های نه چندان دور، رودخانه جاجرود رودی دائمی و پر آب و همیشه خروشان بود. اما در حال حاضر این رود فصلی شده. رود جاجرود اغلب از ابتدای بهار تا اوایل تابستان و از آغاز پاییز تا اوایل زمستان پر از آب است. در مواقعی که بارندگی زیاد باشد این رود مجدداً پر آب می شود. اما در برخی سال های کم باران، جاجرود را تقریبا خشک و بی آب می بینیم. از این رو شما برای لذت بردن از فضای رودخانه بهتر است زمان هایی را انتخاب کنید که آب رود در جریان بوده و منظره دیدنی آن پیش چشم شما باشد.

آدرس رودخانه جاجرود

برای رسیدن به رودخانه جاجرود که از دیدنی های شهر جاجرود، محسوب می شود، باید به مرز شمال شرقی شهر تهران بروید. البته دو مسیر برای رسیدن به حاشیه این رودخانه وجود دارد. اگر مسیر سه راه تهرانپارس و جاده دماوند را انتخاب می کنید، می توانید با حدود 40 دقیقه رانندگی در این جاده و دنبال کردن تابلوهای راهنما به راحتی به مقصد خود برسید. برای بازدید از سد لتیان هم پس از پل جاجرود، به جاده ای در شمال این پل رفته و موازی رود حرکت خود را تا 5 کیلومتر ادامه دهید. وردی آسفالته سد لتیان در این جا پیش چشم شما قرار خواهد گرفت.

مسیر دیگر دسترسی به رودخانه جاجرود، اتوبان بابایی و گردنه قوچک است. پس از آن باید به طرف لواسان بروید. در پایان لواسان بزرگ جاده به دو مسیر تقسیم می گردد. راه سمت راست که به سمت جنوب شرقی می رود را انتخاب کرده تا به حاشیه رودخانه برسید. نکته مهمی که باید یادآوری شود آن است که دسترسی به سد لتیان فقط از جاده قدیم جاجرود امکان دارد. بنابراین برای رفتن به سد لتیان، وارد اتوبان سلیمانی یا همان اتوبان پردیس نشوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید