دریاچه ولشت

دریاچه در نزدیکی چالوس و کلاردشت یکی از ده دریاچه آب شیرین ایران بوده و چون گنجی بکر و زیبا در میان کوه های تخت سلیمان پنهان شده.

دریاچه ولشت در چالوس

بسیاری از ما چالوس را به عنوان بهشتی در منطقه مازندران و شمال ایران می شناسیم. با این حال دریاچه ولشت، خود می تواند بهشتی دیگر و رنگین تر در نزدیکی چالوس به حساب بیاید. این دریاچه ی قرار گرفته در میان کوه ها، دورنمایی بدیع و ناب داشته که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. دریاچه ولشت که در میان 10 دریاچه آب شیرین ایران جای دارد، از شمال شرق به چالوس و از جنوب غرب به کلاردشت می رسد. این دریاچه زیبا به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی ایران، در سال 1388 به ثبت رسانده است.

دریاچه ولشت به دلیل ارتفاع بالایی که از سطح دریا دارد، یعنی 935 متر، دارای آب و هوایی ییلاقی و خنک بوده. این دریاچه، جاذبه ای می باشد که در هر فصل از سال می توان به آن سفر کرد. این دریاچه، در واقع گودالی بزرگ در درون خاک بوده که توسط رانش و فرسایش زمین ایجاد شده. نام ولشت نیز که در گویش مازنی به معنای رانش زمین می باشد، احتمالا اشاره ای به این شیوه پیدایش دریاچه دارد. غواصان کاوشگر در سال 93، با یک بررسی جامع متوجه شده اند که مساحت این دریاچه 150 هزار متر مربع بوده و آب قرار گرفته در این گودال طبیعی، سه میلیون متر مکعب است.

بیشینه ژرفای دریاچه طبق کاوش غواصان، 22 متر، متوسط ژرفای بخش های میانی 18 متر و میانگین عمق نواحی پیرامونی دریاچه، 9 متر می باشد. آب این دریاچه طبیعی زیبا در طول سال متغیر بوده و در تابستان کمتر و زمستان بیشتر است. با این حال آب آن هیچ گاه سرریز نمی شود. منبع اصلی تامین آب دریاچه ولشت، بارش برف و باران و چشمه های زیرزمینی تلقی می گردد. بستر دریاچه از خاکی بسیار نرم و خاکستری رنگ تشکیل شده و اطراف آن نیزارهایی وجود دارند که تا ژرفای 8 متری ریشه دوانیده اند.

از آنجا که در نزدیکی دریاچه ولشت، منطقه کوهستانی تخت سلیمان قرار گرفته، این دریاچه اغلب از دید پنهان است و مانند گنجی گران بها خود را در میان کوه ها و تپه های کم ارتفاع اطرافش پنهان کرده. همین موضوع هم دلیل بکری و دست نخوردگی این منطقه از طبیعت مازندران بوده. افزون بر این، نبودن سرپناه و تک درختان معدود اطراف دریاچه باعث شده کمتر گردشگران در کنار آن اتراق کنند. اما در سال 84، با معرفی این منطقه به عنوان ناحیه توریستی، به مرور ایجاد سازه های رفاهی و گردشگری در کنار آن آغاز شد. با این وجود همچنان بکری و طراوت این منطقه زیبای گردشگری خودنمایی می کند.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ولشت

همانطور که گفتیم نکته بسیار جالب درباره این جاذبه طبیعی آن است که بر خلاف طبیعت نواحی شمالی، تنها چند تک درخت در کنار این دریاچه ریشه دوانیده اند. گیاهان این منطقه بیش از همه شامل بوته های کوچک و گیاهان نی بن هستند. حیواناتی نیز همچون اردک ماهی، ماهی سفید، قورباغه، شاه کولی و مارماهی از جمله آبزیان این منطقه محسوب می شوند. از منظر پرندگان، دریاچه ولشت بیش از هر گونه دیگر، پذیرای پرندگان مهاجر نواحی شمالی می باشد. با این حال، آتش سوزی های ایجاد شده در منطقه و نیز هدایت آلاینده های محیطی، توریستی شدن منطقه، و نابودی نیزارهای پیرامونی برای نیازهای ساختمان سازی منطقه، حیات جانوران آبزی منطقه را در خطر قرار داده.

مسیر دریاچه ولشت

امکانات دریاچه ولشت

از آنجا که دریاچه ولشت به عنوان یک منطقه گردشگری اعلان شده، از این رو سازه ها و امکاناتی در راستای پذیرایی از گردشگران، در آن پیش بینی شده. فضای بازی همچون زمین والیبال، امکانات مربوط به تفریحات آبی همچون اسکله قایقرانی، بیگ بال، جت اسکی، شاتل و بنانا در آن ایجاد شده. در این میان البته رستوران کافه، سرویس بهداشتی و نمازخانه از امکانات اولیه هر فضای گردشگری است. اسکله رستوران خاصی در این منطقه با موسیقی زنده نیز جذابیت های این دریاچه را تکمیل می کند که البته برای استفاده از آن باید هزینه ای پرداخت کرد.

تفریحات دریاچه ولشت

با توجه به امکانات ذکر شده که در حاشیه دریاچه ایجاد شده، یکی از هیجان انگیزترین گزینه های تفریح در منطقه، تفریحات آبی است. برای قایقرانی در دریاچه ولشت، انواع قایق همچون قایق های دونات، برقی، پدالی و موتوری در دریاچه پیش بینی شده. بیگ بال نیز توپی شفاف می باشد که می توانید در درون آن قرار گرفته و همراه آن بر روی آب های دریاچه غلت بخورید. استوانه نیز علاوه بر جت اسکی و شاتل و بنانا از تفریحات آبی دریاچه به شمار می آید که در آن به جای توپ، درون یک استوانه شفاف در آب حرکت می کنید. هر کدام از این تفریحات هزینه های خود را دارند که با توجه به زمان متغیر خواهد بود.

ماهیگیری در دریاچه ولشت به عنوان یک تفریح دیگر این منطقه توریستی، نیاز به مجوز داشته و شما باید برای آن تجهیزات لازم ماهیگیری را به همراه داشته باشید. علاقمندان به عکاسی نیز می توانند، مناظری ناب و بدیع برای قاب دوربین خود بیابند. پیاده روی و نیز کمپینگ نیز بی تردید گزینه اول همه گردشگران خواهد بود. فقط در این زمینه باید به اندازه کافی مجهز باشید.، چرا که میزان بارندگی در منطق زیاد است.

برای کمپینگ، استفاده از چادرهای ضد آب پیشنهاد می شود. دوچرخه سواری در کنار رودخانه نیز گزینه مطلوبی است. تیم های دوچرخه سواری یکی از گردشگران پرو پا قرص منطقه هستند. شنا نیز در این دریاچه مجاز می باشد. با این حال با توجه به عمق بالای دریاچه بایستی با رعایت اصول ایمنی لازم، اقدام به این کار بکنید.

بهترین زمان سفر به دریاچه ولشت

همچون دیگر مناطق ییلاقی، بهترین زمان سفری کوتاه به دریاچه ولشت، بهار و تابستان است. در زمستان، هوای این منطقه بسیار سرد و گاهی به سی درجه زیر صفر می رسد که باعث یخ زدن آب دریاچه می شود. اگر تاب چنین سرمایی را دارید، منظره این دریاچه در زمستان بسیار زیبا خواهد بود. با این حال، کوهستانی بودن منطقه می تواند مشکلات بسیاری را در زمستان برای شما ایجاد کند. با این حال بازدید از این دریاچه در پاییز و کشف منظره خزانی این منطقه، می تواند برای دوستداران سفرهای متفاوت و کسانی که دلشان می خواهد در خلوت و سکوت این فضا را تجربه کنند، بسیار دلنشین باشد.

اقامت در دریاچه ولشت

بسیاری از گردشگران، مشتاق تجربه آسمان زیبا و پرستاره شب مناطق طبیعی هستند. دریاچه ولشت نیز با قرار گرفتن در میان کوهستان ها و فاصله از دود و دم شهر، گزینه بسیار خوبی در این زمینه به حساب می آید. برای کمپینگ در شب در اطراف دریاچه، باید هزینه ای اندک پرداخت. به خاطر داشته باشید که باید چادر ضد آب همراه خود داشته باشید و پوشاک گرم و امکانات و غذای لازم را با خود به آنجا ببرید.

با این حال این تنها گزینه شما نخواهد بود. یکی از مهیج ترین انتخاب های شب مانی در اطراف دریاچه، شب خواب شناور است. شناورهای ویژه ای در اسکله دریاچه منتظر شما هستند تا شما را شب هنگام به میان آب ها ببرند. آسمان شب در میان آب ها بسیار بی نظیر است. در اطراف دریاچه، سوئیت های اقامتی نیز وجود دارند که می توانید آنها را هم به عنوان گزینه خود انتخاب کنید.

دریاچه ولشت کجاست

دریاچه ولشت کجاست

دریاچه ولشت به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری چالوس، هم به این شهر نزدیک است و هم به شهر کلاردشت. در واقع کلاردشت، نزدیک ترین مرکز شهری به این دریاچه به حساب می آید. این دریاچه در 25 کیلومتری جاده چالوس قرار داشته و به مرزن آباد نزدیک می باشد. روستاهای بسیاری در اطراف این دریاچه جای دارند که برخی از آنها عبارتند از چلاجور، سرکا، دیمو، ولشت، لرگان و سما.

بعضی از این روستاها، بدون سکنه می باشند و نزدیک ترین آنها به دریاچه ولشت، روستای سنار است که چهار کیلومتر با آن فاصله دارد. در حال حاضر نزدیک به 200 خانواده در این روستا زندگی می کنند. از هر کدام از این روستاها می توان به این دریاچه دسترسی داشت. لازم به ذکر خواهد بود که علم کوه نیز، در جنوب غربی دریاچه واقع گردیده.

مسیر دریاچه ولشت

بدریاچه ولشت به عنوان یکی از دیدنی های شهر چالوس، مطرح می باشد. برای رفتن به این دریاچه ابتدا باید به چالوس رفت که از تهران حدود 197 کیلومتر فاصله داشته که با رانندگی مستمر می توان آن را در 4 ساعت پیمود. برای دسترسی به این دریاچه بکر و منحصر به فرد، مسیری وجود دارد که در بخش اول آن جاده آسفالته است و انتهای آن خاکی می باشد. در جاده چالوس به سمت تهران، بعد 23 کیلومتر از پل کجور و 3 کیلومتر مانده به مرزن آباد، یک خروجی آسفالته به سمت دریاچه ولشت قرار دارد.

در طی این مسیر باید از جنگل های بسیار زیبا و سرسبز کاج و نیز روستای کردی چال (سنار) گذشت. از این روستا، یک جاده خاکی مستقیم به سمت بخش جنوبی دریاچه ولشت می رود. طول این مسیر خاکی، کوتاه و حدود 5 کیلومتر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید