روستای اهلم

روستای اهلم از توابع شهرستان محمودآباد بوده و جنگل اهلم و دریاچه اهلم در آن، از جمله دیدنی های زیبای این روستا محسوب می شوند

روستای اهلم محمودآباد

روستای اهلم در تقسیمات کشوری از توابع بخش مرکزی محمودآباد مازندران محسوب می شود. این روستا در دهستان اهلم رستاق شمالی واقع شده. در آمارگیری کشور در سال 95، این روستا 419 خانواده و 1579 نفر جمعیت داشته. از میان روستاهای محمودآباد، اهلم کهن ترین تاریخچه و پیشینه را دارد. از نظر جغرافیایی نیز اهلم، در 36 درجه و 35 دقیقه شمالی و 52 درجه و 13 دقیقه شرقی قرار دارد. اهلم دو مسجد داشته و از امکانات متداولی چون فروشگاه مواد غذایی بهره مند است.

برای اقامت در روستای اهلم، می توان خانه های روستایی را برای مدت زمان دلخواه از صاحبان آنها کرایه کرد. در واقع در این روستا 600 خانه روستایی وجود دارد که 100 تای آنها برای اقامت توریست ها در اختیارشان قرار می گیرد. همچنین کمپینگ و شب مانی در چادر در فضای جنگلی و نیز کنار دریاچه اهلم در ایامی از سال که هوا خوب است، گزینه ایست که بسیاری آن را انتخاب می کنند. در غیر این صورت اقامت در ویلاها، آپارتمان ها و دیگر اقامتگاه های دو شهر محمودآباد و نور با توجه به فاصله اندک آنها با اهلم، یکی از بهترین گزینه ها می باشد.

روستای اهلم 4 آب بندان دارد که در محدوده آن واقع شده اند. یکی از آنها در کنار روستا قرار دارد، دیگری در جنگل اهلم می باشد. این آب بندان ها ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری در این منطقه دارند. منبع اصلی تغذیه آب بندان ها، رودخانه هراز و همچنین بارش باران و سرریز زمین های بالا و زهکشی است.

تاریخچه روستای اهلم

نام تاریخی روستای اهلم، عین الهم بوده که در روایت های مختلف تاریخی و جغرافیایی، نحوه نگارش، خوانش و حتی جای دقیق آن، بسیار متفاوت ذکر شده. در این منابع، این شهر تاریخی، بندری در مازندران ذکر شده که قصبه ای در شمال آمل بوده و بندرگاه این شهر محسوب می شده و رود هراز از این بندرگاه به دریای خزر می ریخته. بر طبق این روایات، عین الهِم یا اَهلِم در نزدیکی ماهانه سر و در مصب رودخانه هراز بوده.

یکی از جغرافی دانان روزگاران کهن کشور مغرب به نام ادریسی که یک جهانگرد بوده و از نوجوانی به کشورها و مناطقی چون پرتغال، فرانسه، انگلستان، ترکیه و جزیره سیسیل سفر کرده بوده، در یکی از کتاب های مشهور خود درباره روستای اهلم مطالبی نوشته است. ادریسی می گوید که از آمل تا عین الهم که در لبه ساحل قرار دارد، یک مرحله می باشد و در مجاورت آن چشمه رود آمل به دریا می ریزد. به نوشته او این ناحیه الهم شهرکی در کرانه دریا بوده که مکان تاجران و کشتی بانان به شمار می آمده.

جغرافی دان دیگر به نام یاقوت حموی که در قرن هفتم زندگی می کرده، در کتاب مشهور معجم البلدان، دو شکل نگارش برای نام این شهر بیان کرده یکی اَلهَم ودیگری اَهلُم و گفته این منطقه شهرکی بر ساحل دریای طبرستان یا همان خزر امروزی بوده که میان آن و آمل فقط یک منزل راه است. دیگر منبع تاریخی چون گای لسترنج خاورشناس انگلیسی و نیر حسین علی رزم آرا هر کدام در آثار خود از روستای اهلم نام برده اند. این ها همه نشان دهنده قدمت و ارزش تاریخی روستای فعلی اهلم می باشد.

جنگل روستای اهلم

جنگل اهلم در روستای اهلم واقع شده و یکی از جنگل های بسیار زیبا و با چشم انداز عالی مازندران به شمار می رود. با توجه به دسترسی آسان به این جنگل و طبیعت بکر و دلنواز آن، گردشگران بسیاری همواره به این جنگل آمده و از تفریحاتی همچون کمپینگ و طبیعت نوردی در آن لذت می برند. جنگل اهلم پوشش گیاهی خاص و متنوعی داشته که از جمله آنها عبارتند از تمشک، پلم، سرخاب، چماز و اوجی. همچنین گیاهان دیگری نیز چون تلی گزنا، واش و شالدم در این منطقه فراوان می باشند. از منظر درختان این جنگل می توان اشاره به درختانی چون ممرز، زبان گنجشک، توسکا، انجیلی، نارون، راش و لرگ نمود.

دریاچه روستای اهلم

دریاچه اهلم یک دریاچه طبیعی است که در نزدیکی منطقه آزادمون در همسایگی روستای اهلم واقع شده و در حاشیه آن مکانی زیبا برای اتراق و پیک نیک چند ساعته گردشگران وجود دارد. مجاورت این دریاچه زیبا با جنگل ها و مناطق سرسبز پیرامونش باعث شده که طبیعت گردی در کنار این دریاچه بسیار مفرح و دلنشین باشد.

دیدنی های اطراف روستای اهلم

روستای اهلم بخشی از استان زیبای مازندران می باشد که در آن می توان در هر چند کیلومتر و حتی نزدیک تر، یک جاذبه گردشگری یافت. بنابراین می توان انتظار داشت در فاصله بسیار کمی از این روستا علاوه بر زیبایی های و دیدنی های خود این روستا، جاذبه های گردشگری بسیار زیادی یافت. برای نمونه می شود از روستای بونده و جنگل بونده در آن یاد کرد. در اطراف بونده مجموعه زیادی از روستاها همچون شومیا، گلیرد و تجکنار قرار دارند. همچنین جنگل تشبندان از جنگل های بسیار زیبای مازندران است که در نزدیکی اهلم قرارا دارد. آب بندان سرخرود که میزبان قوهای مهاجر می باشد نیز، یکی از زیباترین جاذبه های اطراف اهلم می باشد.

ساحل سرخرود و نیز تپه های باستانی سرخرود نیز بسیار دیدنی هستند. تاریخچه این تپه ها به دوران ساسانیان و حمله رومی ها به ایران بر می گردد. همچنین در تاریخ آورده شده که تیمور لنگ نیز در تلاش برای فتح آنها بوده. از دیدنی های بسیار زیبای نزدیک روستای اهلم، سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد است. این سقانفارها اتاقک ها یا آلونک هایی هستند که در کنار حسینیه ها، فضای گورستان ها و نیز مساجد احداث می شده اند. کاربری این سقانفارها برای برگزاری مراسم های سوگواری ثروتمندان بوده. البته گونه دیگری از این سقانفارها هم بدون تزئینات و تجملات آنها در مزارع برای نگهبان های محصولات ساخته می شده.

مسیر دسترسی به روستای اهلم

روستای اهلم به عنوان یکی از مناطق دیدنی محمودآباد در مسیر جاده محمودآباد به نور قرار داشته و از مرکز شهر محمود فاصله ای 11 کیلومتری دارد. برای دسترسی به این روستا، باید در مسیر نور به محمودآباد، در ابتدای خروجی شهر محمودآباد، بعد از امام زاده فضل، وارد جاده فرعی شوید. پس از آن باید دو کیلومتر در جاده فرعی جلو رفته تا به اهلم برسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید