چهارباغ کرج

شهر چهارباغ کرج یکی از قطب های گل و گیاه استان البرز می باشد. مجموعه باغ پرندگان آن نیز در خاورمیانه بی نظیر است.

شهر چهارباغ کرج

چهارباغ کرج در شهرستان ساوجبلاغ و نزدیک به منطقه سهیلیه قرار دارد. این شهر از جمله مناطق محبوب و توریستی استان البرز به شمار می آید. از آنجا که آب و هوای این منطقه مطبوع و معتدل است، باغچه ها، باغ ها و زمین های کشاورزی بسیاری در آن ایجاد شده. همچنین چهارباغ به خاطر نزدیکی به پایتخت ایران و نیز کلانشهر کرج، به عنوان یکی از مناطق ویلانشین این دو شهر تعریف شده و ویلاها و خانه باغ های بسیار خوبی در آن ساخته شده.

این منطقه همچنین برای سرمایه گذاری در ساخت گلخانه و دیگر موارد مربوط به گیاهان چون باغچه و باغ بسیار ظرفیت دارد. از این رو طبیعت دوستان بسیاری در این منطقه به کاشت گیاهان اقدام می کنند. گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی به طور گسترده در چهارباغ مشغول به کار هستند. در این ناحیه انواع فرآورده های کشاورزی در مساحتی به اندازه 1500 هکتار، کشت می شود. از این رو بسیاری چهارباغ را قطب گل و گیاه استان البرز می دانند.

چهارباغ کرج به عنوان یک منطقه باغ ویلایی در استان البرز بسیار شناخته شده می باشد. این شهر از قدیم الایام در نزدیکی کرج قرار داشته و بخشی از شهرستان های غربی استان البرز را تشکیل می دهد. بهترین مناطق چهارباغ کرج شامل شهرک های اقدسیه و الهیه، دهکده چهارباغ، گلستان، قوهه، بوستان و گلستان می باشد. چهارباغ کرج نسبت به کردان، با تهران فاصله کمتری دارد و قیمت های زمین های آن نیز مناسب تر می باشد. از این رو برای خیلی از سرمایه گذاران به چشم فرصتی مناسب تر و سودده تر دیده می شود. همچنین کامل بودن گازرسانی و برق رسانی به منطقه چهارباغ از دیگر مزایای این شهر می باشد.

چهارباغ کرج کجاست

باغ پرندگان چهارباغ کرج

یکی از دیدنی ترین جاذبه های چهارباغ کرج در نزدیکی سهیلیه، باغ پرندگان این شهر می باشد. این باغ با در اختیار داشتن دو هزار گونه کمیاب پرندگان، در واقع بزرگ ترین نمایشگاه دائمی پرندگان نادر و زینتی در منطقه خاورمیانه محسوب می شود. این مجموعه جذاب و دیدنی از پرندگان، از 65 کشور جهان، جمع آوری شده اند. وسعت این باغ 12 هزار متر مربع بوده که در طبقات مختلف آن پخش شده. این نمایشگاه دارای سالن های سرپوشیده، جزایر مختلف و برکه هایی می باشد که هم کاربری تفریحی و نمایشگاهی داشته و هم یک مرکز علمی، پژوهشی و آموزشی کشور در این زمینه به حساب می آیند.

در باغ پرندگان چهارباغ کرج، گونه های رو به انقراض و نیازمند مراقبت ویژه پرندگان نگهداری می شوند. در نمایشگاه باغ پرندگان، مجموعه بی نظیری از پرندگان شکاری، آبزی، کنار آبزی، طوطی ها و دیگر انواع آنها گرد هم جمع آمده اند. همچنین کتابخانه مجهز و تخصصی پرنده شناسی نیز در این پارک احداث شده. این باغ در اتوبان کرج به هشتگرد و در خروجی کردان، شهر چهارباغ و در نبش گلستان پنجم قرار گرفته.

دهکده چهارباغ کرج

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر چهارباغ کرج، دهکده ورزشی آن است که در سال1372 توسط استاد بهداد ایجاد شده. این دهکده با ارتفاع 1250 متر بالاتر از سطح دریا، داشتن آب های معدنی، فضای سبز فوق العاده و نیز هوایی بسیار پاک، محیطی بسیار مناسب برای ورزش و تفریح در استان البرز به شمار می رود. این دهکده دارای امکاناتی چون سالن غذاخوری، سالن همایش و زمین های فوتبال، والیبال، بسکتبال، بدنسازی، و نیز سونا و جکوزی می باشد.

باغ پرندگان چهارباغ کرج

امامزادگان فضل و فاضل

چهارباغ کرج دارای جاذبه گردشگری مذهبی نیز می باشد. آستان امامزادگان فضل و فاضل در جنوب غربی روستا و در سمت شرق جاده اصلی قرار گرفته اند. بنای ساختمان این امامزادگان بر طبق نظر مورخین متعلق به قرون 10 و 11 می باشد. در نواحی پیرامونی این امامزاده، قطعات سفالینی از دوره های بسیار کهن تر تاریخی نیز به دست آمده. در داخل بقعه امامزاده یک ضریح چوبی به شکل صندوق چوبی منبت کاری وجود دارد که بر روی آن عدد 1316 شمسی درج شده. علاوه بر این بر این ضریح، آیه هایی از قرآن کریم و نیز نام سازندگان این بقعه حک شده. این بنا در سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

چهارباغ کرج کجاست

چهارباغ کرج به عنوان یکی از دیدنی های سهلیه، از جنوب شرق به خط راه آهن و جاده قزلحصار می رسد. این شهر همچنین از شمال شرقی به مرز بین کرج و کمالشهر در خیابان صنعتکاران و از شمال به جاده قدیم قزوین کرج محدود می گردد. چهارباغ از جنوب نیز توسط دکل های فشار قوی انتهای چهارباغ و از جنوب غرب نیز توسط خیابان خراسان روستای قوهه و خط راه آهن محاصره شده. در نهایت نیز شمال غرب چهارباغ به خیابان تک ماکارون یا مرز مشترک با بخش مرکزی محدود می گردد. از تهران تا چهارباغ کرج، فاصله زمانی حدود یک ساعته راه می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید