سیاه بیشه

روستای سیاه بیشه در حاشیه جاده چالوس قرار گرفته و از دیدنی های جذاب آن دریاچه سیاه بیشه می باشد. همراه لوکس ویلا برای آشنایی با سیاه بیشه باشید.

سیاه بیشه کلاردشت

سیاه بیشه یکی از روستاهای بسیار زیبای استان مازندران بوده که در دشت کلاردشت قرار گرفته. این روستا از توابع بخش مرزن آباد شهرستان چالوس، در 40 کیلومتری جنوب آن و در حاشیه جاده چالوس قرار گرفته و به کلاردشت نیز بسیار نزدیک است. در واقع این روستا در دهستان کوهستان چالوس قرار گرفته و بر اساس سرشماری سراسری سال 1385 ایران، 32 نفر یا 11 خانوار در آن ساکن می باشند. ارتفاع این شهر از سطح دریا 2160 متر می باشد. این منطقه از جمله نواحی شکار ممنوع کشور می باشد. همچنین طرح منطقه نمونه گردشگری در بخش بالایی این روستا در دست اجرا می باشد.

جنگل های این روستا بسیار معروف بوده و از جمله جنگل های هیرکانی شمال ایران به حساب می آیند. مسیر رسیدن به این جنگل ها جاده چالوس می باشد. اما پس از این که به مجموعه حفاظت شده سد سیاه بیشه رسیدیم، باید اتوموبیل خود را پارک کرده و با کوهپیمایی و پیاده روی در طبیعت بقیه مسیر را طی کنیم، چرا که بردن خودرو به داخل این منطقه ممنوع می باشد.

آب و هوای سیاه بیشه

سیاه بیشه اغلب آب و هوایی مرطوب دارد. همچنین ابرهای پرپشت، متراکم، تیره رنگ و مه های همیشگی، آسمان این شهر را در بیشتر مواقع سال پوشانده اند. برخی بیان می کنند که از دلایل نامگذاری این روستا نیز همین تیرگی مدام آسمان آن می باشد. البته در تابستان ها هوای این روستا ابرآلوده یا خنک نیست. با این حال در آن فصل نیز رطوبت و نمناکی هوای سیاه بیشه بالا می باشد. بهترین آب و هوای این منطقه را می توان در سه فصل دیگر سال یعنی بهار، پاییز و زمستان تجربه کرد.

آب و هوای سیاه بیشه

منطقه حفاظت شده چهارباغ در سیاه بیشه

این منطقه از سیاه بیشه در مسیر ارتباطی میان جاده کندوان و جاده چالوس و در کیلومتر 90 جاده چالوس واقع شده. این منطقه کوهستانی است و آب و هوای آن نیمه مرطوب می باشد. چهارباغ از سال 1380 توسط سازمان های مسئول در استان به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد تا هم از محیط زیست و حیات گیاهی و جانوری آن محافظت به عمل بیاید و هم متخصصین و پژوهشگران بتوانند تحقیقات خود را در زمینه طبیعت منطقه بدون مشکل در آن به انجام برسانند.

طبیعت ناب و بکر این منطقه را گونه های مختلف و گوناگون گیاهی و جانوری، جنگل های هیرکانی، مرتع های ییلاقی و رودخانه ها تشکیل می دهند. رودهایی که در این منطقه جریان دارند شامل انگوران چای، مکارود و رود چالوس می شوند.

فاصله تهران تا سیاه بیشه

دره کمجل در نزدیکی سیاه بیشه

دره کمجل از جمله دیدنی های اطراف این روستا می باشد که در جاده چالوس و بعد از تونل کندوان و سیاه بیشه و نرسیده به روستای ولی آباد قرار گرفته. بهترین زمان بازدید از این دره در تابستان می باشد. از جذایت های این دره زیبا، جریان داشتن حدود 25 تا 30 آبشار در آن می باشد. سفر به این دره نیازمند مهارت های دره نوردی و بردن تجهیزات لازم برای کمپینگ در شب می باشد. در واقع سفر به این دره زمانی بیش از یک روز را نیاز دارد. انتهای دره کمجل به جاده هزارچم و در پشت رستوران های محدوده هزار چم می باشد.

سد سیاه بیشه

جاهای دیدنی سیاه بیشه

از دیگر دیدنی های سیاه بیشه، سدی در نزدیکی این روستاست که نیروگاهی نیز در کنار آن احداث شده. اگرچه این سد مربوط به بخش صنعت می باشد و کاربری آن تولید انرژی بوده اما باعث ایجاد یک دریاچه مصنوعی در پشت سد شده که منظره زیبایی را ایجاد کرده. این سد و نیروگاه در 10 کیلومتری شمال تونل کندوان واقع شده. این مجموعه دربردارنده یک نیروگاه تلمبه ذخیره ای و دو سد بالادست و پایین دست می باشد.

شیوه کار این نیروگاه به این شکل می باشد که در زمان پیک مصرف نیروگاه برق تولید کرده و در زمان هایی که برق کمتری مصرف می گردد، آب به سد بالایی پمپاژ شده و در آن ذخیره می شود تا به وسیله آن بشود بار شبکه سراسری مصرف برق را کنترل کرد. این سد بر روی رودخانه چالوس و در دامنه رشته کوه البرز احداث شده. دریاچه پشت سد بالایی سیاه بیشه 182 هزار متر مربع وسعت و دریاچه پشت سد پایینی 240 هزار متر مربع مساحت دارد.

طراحی این سد از حدود 50 سال پیش با همکاری دولت ایران و بلژیک شروع شد که با وقوع انقلاب وقفه ای در آن ایجاد شد و در نهایت در سال 94 بهره برداری از آن آغاز شد. این سد برق استان تهران را تامین می کند. همچنین طرحی به عنوان منطقه نمونه گردشگری سد سیاه بیشه کندوان در حاشیه این سد در دست اجرا می باشد. برای این طرح 680 هکتار زمین اطراف سد، زیر پوشش امکانات تفریحی چون مزرعه بادی، پارک آبی کودک، پارک ماجراجویی، صخره نوردی، بوم گردی، بازی های زمستانی و غیره می رود.

گردنه هزارچم سیاه بیشه

گردنه هزارچم تهران را به کجور پیوند زده و از بخش های پر ترافیک مرزن آباد محسوب می شود. در این گردنه پر رفت و آمد و پر بازدید، فروشگاه ها، دکه ها و قهوه خانه های بسیاری برای پذیرایی از مسافران میان راهی جاده شمال ایجاد شده. همچنین در این گردنه رستوران های معروفی نیز ساخته شده اند که از جمله آنها رستوران های صخره، چهار فصل، هزارچم، پرشین و آقاجون می باشند. پیچ های این گردنه منطقه سیاه بیشه، بسیار تند بوده و علاوه بر آن بسیار سرسبز و پر از درختان دیدنی می باشد.

بلندی های نقره سر در سیاه بیشه

قله نقره سر بخشی از رشته کوه البرز بوده که برای صعود به آن باید از سمت جاده هراز به طرف سیاه بیشه رفت و به دامنه این قله رسید. در واقع در کیلومتر 40 جاده هراز، در مجاورت جاده هراز در کنار رستوران باصفا از سمت آمل به طرف جاده چالوس باید توقف کرد. قله نقره سر در منطقه پنجاب جاده هراز واقع گردیده. بهترین زمان سفر به این منطقه اواخر بهار و تابستان می باشد که هوا خنک تر می باشد. در بلندای قله نقره سر می توان چشم انداز بسیار زیبایی از امامزاده قاسم، کلبه های کوهستانی، ارتفاعات دماوند و روستاهای پیرامون نقره سر را داشت.

ویلا در سیاه بیشه

دره اندرسم سیاه بیشه

تنگه اندرسم را برخی دره اندرس می نامند. دره اندرس در گویش مردمان سیاه بیشه، به معنای دره خرس های قهوه ای است، چرا که در زمان های دورتر این منطقه محل زیست خرس های قهوه ای بوده. این دره، دیواره های بلند صخره ای و آبشار های فراوان، بلند و بسیار زیبا دارد. برای سفر در این منطقه و تجربه این زیبایی ها باید تجهیزات کامل دره نوردی و صخره نوردی راهی منطقه شد. پوشش گیاهی منطقه شامل درختان بلوط، شمشاد، تمشک، راش، توسکا، آلوی جنگلی و توت فرنگی می باشد.

دره اندرسم در جنوب غربی سیاه بیشه در جاده چالوس واقع شده. باید پیش از عبور از تونل کندوان در این جاده، از زیرگذری که در سمت چپ جاده وجود دارد، رد شوید. سپس در مسیر گردنه کندوان به طرف بلندی ها، با یک ساختمان مخروبه مواجه می شوید. پس از آن دیگر مسیر ماشین رو وجود ندارد و باید حدود 5 ساعت پیاده روی نمایید تا به این دره برسید.

آبشار هریجان در نزدیکی سیاه بیشه

روستای هریجان 8 کیلومتر بعد از سیاه بیشه واقع گردیده و در آن آبشاری بلند و باریک و مناطق دره ای بسیار زیبا و سرسبز وجود دارد. در این روستا همچنین بافت روستایی و دلنشین مناطق شمالی که شامل تعداد زیادی کلبه های چوبی می شود نیز به چشم می خورد. برای رسیدن به آبشار هریجان در قسمت بالادست روستای هریجان، از این روستا باید 15 دقیقه پیاده روی نمود. این آبشار در حوالی گردنه هزارچم و با فاصله ای در حدود سه کیلومتر از شرق جاده تهران چالوس قرار گرفته.

آبشار هریجان در فصل بهار دارای بالاترین میزان آب بوده و برای بازدید از آن بهتر است این فصل را انتخاب نمایید. چرا که علاوه بر پر آبی آبشار، در این فصل، گیاهان این فصل و نیز گل های وحشی بسیاری در کنار آبشار می روید و منظره زیبایی را می آفریند. این آبشار 9 متر ارتفاع داشته و در پایین دست خود و پس از سرازیر شدن، به چندین آبشار تقسیم می شود. دسترسی به این آبشار آسان خواهد بود چرا که تا پایین آبشار راه ماشین رو وجود دارد. مسافران سیاه بیشه اغلب، در پایین این آبشار کمپ کرده و از طبیعت آن لذت می برند.

رستوران های سیاه بیشه

یکی از پر جستجوترین عبارات در گوگل درباره این منطقه، رستوران های سیاه بیشه است. از آنجا که این روستا یکی از مناطق دل انگیز جاده چالوس می باشد، بسیاری در میانه راه تهران به شمال، سفری به این روستا برای خود تدارک می بینند. بنابراین آگاهی از بهترین رستوران های این روستا برایشان اهمیت دارد. از جمله این رستوران ها، رستوران هزار چم، همسفر و دونا می باشد. رستوران دونا نه چندان لاکچری و لوکس اما با قیمت خوب و غذای باکیفیت در خدمت مسافران این منطقه می باشد. پرطرفدارترین غذاهای این رستوران، باقالی پلو با گوشت و ماهی قزل آلا می باشد. منوی صبحانه ای رستوران هم جذابیت های خودش را دارد.

رستوران آبی دیگر رستوران خوب سیاه بیشه است که چشم انداز فوق العاده آن به دره های این روستا و کوه هایش باعث شده که بسیار محبوب و مشهور باشد.این رستوران با سقف آبی رنگش در جاده چالوس و بعد از تونل کندوان دلبری می کند. بسیاری این رستوران را بهترین رستوران جاده چالوس می دانند. مزیت دیگر این رستوران علاوه بر چشم اندازش، قیمت مناسب غذاهایش و نیز تنوع منوی آن می باشد. بسیاری توصیه می کنند حتما ماهی سفید، کباب ترش و میرزا قاسمی آن را سفارش دهید. در این کافه رستوران نان تازه سرو شده و پیش غذاها و سوپ آن نیز عالی می باشد.

مسیر سیاه بیشه

سیاه بیشه به عنوان یکی از دیدنی های کلاردشت در کناره جاده چالوس واقع شده. فاصله تهران تا سیاه بیشه حدود 125 کیلومتر و فاصله سیاه بیشه تا کرج 104 کیلومتر می باشد. این روستا در 40 کیلومتری جنوب غربی چالوس قرار دارد و از توابع مرزن آباد محسوب می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید