دریاچه سد طالقان

دریاچه سد طالقان از دیدنی های بسیار محبوب شهرستان طالقان بوده که از ایجاد سدی بر روی رودخانه شاهرود در سال 81 ایجاد شده.

دریاچه سد طالقان

ساکنان پایتخت و کلان شهر کرج، با شهرستان طالقان به عنوان یک منطقه ییلاقی فوق العاده، آشنا هستند. این منطقه در میان کوه های البرز واقع شده و به ارتفاع بالا و قله های سرسبزش مشهور است. در این منطقه روستاهای خوش آب و هوا و آباد بسیاری وجود دارد. همچنین به تعدد آبشارها، چشمه سارها، باغ های میوه، یخچال های طبیعی و آثار تاریخی مشهور می باشد. از میان دیدنی های بی شمار این منطقه زیبا، یکی از محبوب ترین ها، دریاچه سد طالقان می باشد که بر روی رودخانه شاهرود احداث شده.

رود شاهرود از کوه های استان مازندران سرچشمه گرفته و پس از طی یک مسافت طولانی به دره ای دیدنی و خوش آب و هوا به نام دره طالقان می ریزد. دریاچه سد طالقان سکوت و آرامش بسیار زیبایی داشته و کسانی که در جستجوی طبیعت بکر و دنج هستند، اغلب در کنار این دریاچه آرام می گیرند.

دریاچه سد طالقان به منظور تامین آب شهرها و روستاهای اطراف احداث شده. نام این دریاچه را بر اساس عنوان منطقه ای که در آن قرار گرفته، سد طالقان نامیده اند. البته درباره معنای خود واژه طالقان نظرهای مختلفی وجود دارد. یکی از این روایت ها و نظرها چنین می گوید که نام این شهر در روزگاران دور، تالکان بوده که خود این نام از کلمه تالک که یک نوع سنگ معدنی (کانی) شفاف می باشد، مشتق شده.

آن چه ما به عنوان طلق می شناسیم در واقع از این سنگ سفید براق گرفته شده. با گذشت زمان تالکان بدل به طالقان شد. بستر دریاچه سد طالقان از خاک رس بوده که بسیار چسبنده می باشد. دمای آب در ماه مرداد 26 درجه بوده و در زیر آب میدان دیدی در حدود 2 متر خواهید داشت.

عمق دریاچه سد طالقان

پیشینه دریاچه سد طالقان

در سال 1348 برای آن که بتوانند آب منطقه طالقان را به دشت قزوین منتقل کنند، ساخت دو سد، یک تونل و مجموعه کانال های آبیاری به طور همزمان آغاز گردید. نخستین مورد، سد انحرافی سنگبان در طالقان بود. این سد، آب این منطقه را به سمت زیاران منحرف می نمود. در این طرح، مسیر بعدی جریان آب، تونلی به طول 9 کیلومتر برای انتقال این آب به زیاران بود. قسمت سوم این طرح، سد انحرافی زیاران و مجموعه کانال های آبیاری دشت قزوین بود. مطالعات اولیه مربوط به دریاچه سد طالقان در همان سال ها آغاز شد.

در این مطالعات تصمیم بر آن بود که سدی مخزنی برای ذخیره آب سیلاب های بهاره رود طالقان ایجاد شود. اما عوامل بسیاری از جمله شرایط سیاسی و اجتماعی کشور باعث شد که ساخت این سد و انجام این پروژه تا سال 1381 عقب بیفتد. در اولین ماه از سال 81، عملیات احداث سد شروع شد و پس از چهار سال، در سال 85، بهره برداری از سد آغاز شد و دریاچه سد طالقان نیز ایجاد گردید. در کنار این سد، نیروگاه آبی طالقان نیز احداث شده از که نوع نیروگاه های برقی آبی بوده و با توان تولید برق در حد 18 مگاوات کار می کند.

سد طالقان، سدی خاکی با هسته رسی می باشد که ارتفاع آن از سطح آب های آزاد، 1789 متر بوده. این سد 103 متر از سطح رودخانه شاهرود بلندتر است. طول دریاچه سد طالقان 15 کیلومتر بوده و ظرفیت مجموع مخزن این سد، 423 میلیون متر مکعب بوده که 329 متر مکعب آن قابل استفاده می باشد. این سد نقش مهمی در آبادانی و حیات این منطقه ایفا می کند. این دریاچه آب شرب شهر کرج را با سرعت 900 لیتر بر ثانیه تامین می کند. این آب از سد طالقان به تصفیه خانه محمودآباد کرج منتقل می شود. البته هنوز مردم طالقان از موهبت های این سد بهره مند نشده اند.

زیست بوم دریاچه سد طالقان

زیست بوم یک منطقه شامل پوشش گیاهی و جانوری مختص آن منطقه می شود. در مورد دریاچه سد طالقان ما با طبیعت بسیار زنده، بکر و آرام مواجه هستیم. طبیعت گردان و طبیعت دوستان، اغلب در اطراف این دریاچه، تجربه بسیار لذت بخش و زیبایی را پشت سر می گذرانند. جانورانی که در پیرامون این دریاچه دوست داشتنی زندگی می کنند مواردی همچون دم جنبانک، کبک، شغال، گرگ، شاهین و قوش هستند. در کنار اینها می توان ردپای بزهای کوهی، خرگوش ها، گرازها و کفتارها را نیز در این ناحیه پیدا کرد.

بسیاری از گیاهان و درختان اطراف دریاچه سد طالقان، خودرو، طبیعی و وحشی هستند. درختانی همچون زالزالک، گردو، گیلاس، زرشک، بادام کوهی و سیب از جمله درختان این منطقه هستند. انواع گیاهان خودرو و دارویی چون بومادران، آویشن، ریواس، شنگ، کاسنی، گون و شقایق های وحشی را می توان در دامنه کوه های اطراف این دریاچه مشاهده کرد. به دلیل آب و هوای بسیار مساعد، فراوانی آب و حاصلخیزی خاک این منطقه، کشاورزی در منطقه رایج بوده و باغات و زمین های زراعی بسیاری در آن مشاهده خواهید کرد.

مسیر دریاچه طالقان

تفریحات دریاچه سد طالقان

یکی از بهترین و مهم ترین تفریحات در اطراف دریاچه سد طالقان، پیک نیک و کمپینگ در زمین های سرسبز و طبیعت اطراف آن می باشد. با توجه به اینکه طبیعت این ناحیه بسیار استثنایی و زیبا می باشد، علاقمندان به عکاسی می توانند سوژه های نابی در آن گیر بیاورند. این سوژه ها را می توان از پوشش گیاهی خاص منطقه و نیز حیوانات آن شکار کرد. شب مانی در چادر در اطراف دریاچه نیز امکان دارد.

با این حال به دلیل خلوتی منطقه و حضور برخی حیوانات وحشی در آن بهتر است در اقامتگاه های شهر طالقان و روستاهای اطرافش، همچون ویلاها، سوئیت ها و خانه های روستایی اقامت نمایید. اقامتگاه بومگردی پانیذ در نزدیکی دریاچه نیز گزینه مناسبی خواهد بود. ماهیگیری در دریاچه سد طالقان یکی از جذاب ترین تفریحات این منطقه می باشد که بسیاری با تجهیزات آن عازم این دریاچه می شوند. ماهی های این دریاچه، قزل آلای رنگین کمانی، زردپر و کپور می باشد. علاقمندان به غواصی نیز می توانند در دوره های آموزش غواصی این دریاچه شرکت کرده و تجربه بسیار لذت بخشی را داشته باشند.

دیدنی های اطراف دریاچه سد طالقان

نخستین جاذبه دیدنی اطراف دریاچه سد طالقان، مسیر رسیدن به آن است. در مسیر این دریاچه باغ های زیبای روستای زیاران در برابر چشمان شما قرار می گیرد که می توانید ساعاتی را در زیر سایه درختان آن به گشت و گذار بپردازید. حدود 30 کیلومتر پس از این باغات، چمنزارها و دره های بسیار زیبایی قرار گرفته اند که دیدن آنها و اتراق کردن در آنها جذابیت های خودش را دارد. دشت های شقایق میان راه و نیز منظره و چشم انداز دیدنی گردنه ابراهیم آباد را بر فراز ارتفاعات فراموش نکنید.

از دیگر دیدنی های اطراف دریاچه سد طالقان، آبشار کرکبود است که با سد 25 کیلومتر فاصله داشته و حدود چهل دقیقه رانندگی زمان نیاز دارد. البته تا خود آبشار مسیر مستقیم ماشین رو وجود ندارد و باید ماشین را در روستای کرکبود گذاشته و ادامه مسیر را با سی دقیقه پیاده روی، طی نمایید. این آبشار بسیار مرتفع و زیبا بوده و حدود 30 تا 50 متر بلندی دارد و مسیر نهایی آن رودخانه شاهرود می باشد. روستاهای گوران و گلیرد نیز از دیگر مناطق خوش آب و هوا و محبوب در اطراف این دریاچه محسوب می شوند.

اگر به جاذبه های تاریخی علاقمند هستید، می توانید سری هم به ارژنگ قلعه در نزدیکی دریاچه سد طالقان بزنید. این قلعه یک بنای تاریخی در روستای میناوند است که از دوران اسماعیلیان به جای مانده و دژی برای محافظت در برابر تهاجم دشمنان بوده. از جاذبه های مذهبی منطقه هم می توان به آستان امامزاده قاضی میرسعید در روستایی به همین نام اشاره کرد. این امامزاده مربوط به قرون میانی و متاخر دوران پس از اسلام بوده و در زمره آثار تاریخی با ثبت ملی به شمار می آید. مراسم تاسوعا و عاشورای این روستا هم جزو جاذبه های توریستی مردم شناختی منطقه می باشد. نکته جالب آنکه همه مردمان این روستا یک نام داشته و از سادات هستند.

دیگر جاذبه دیدنی اطراف دریاچه سد طالقان، آبشار شله بن می باشد. اصولاً آبشارهای منطقه طالقان بسیار زیبا و محبوب بوده و همیشه گردشگران زیادی در اطراف آن حضور دارند. شله بن نیز آبشاری فصلی بوده که بیشترین آب را در ماه های اردیبهشت و خرداد دارد و بنابراین بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار می باشد. روستای ایستا در نزدیکی سد نیز بسیار شگفت و متفاوت می باشد. مردمان این روستا گویی در زمان دوره مشروطه ایستاده اند. این روستا به هیچ شکل از مظاهر تمدن همچون برق، وسایل ارتباطی، ماشین یا تلویزیون اعتقادی ندارند. آنها شناسنامه دریافت نکرده و با هیچ کس بیرون از خود ارتباطی ندارند. اسب های اهالی این منطقه بسیار گرانقیمت و مشهور هستند.

عکس دریاچه سد طالقان

نکات سفر به دریاچه سد طالقان

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه سد طالقان صبح زود می باشد، چرا که زیبایی آن چندین برابر می شود. فصل بهار نیز از جمله زیباترین زمان های بازدید از این دریاچه می باشد. البته پاییز و زمستان آن هم علیرغم سرمای هوای منطقه طالقان، از زیبایی ویژه ای از نظر مناظر برخوردار می باشد. تابستان هم که بهترین زمان سفر به یک منطقه ییلاقی می باشد. با توجه به آن که در این منطقه ممکن است دسترسی مناسبی به فروشگاه نداشته باشید، با خود مواد غذایی و آب نوشیدنی به اندازه کافی همراه ببرید.

از شنا و آب تنی در دریاچه به ویژه در زمان تنهایی بپردازید. با توجه به عمق بالای دریاچه، امکان دارد شنا کردن در آن برای شما خطراتی را به همراه بیاورد. همچنین با توجه به اینکه عمق دریاچه سد طالقان بالا بوده و شیب کناره های آن نیز تند می باشد، از نزدیک شدن به کناره های دریاچه خودداری کنید. به همین دلیل هم برای حفاظت از جان مسافران، بسیاری از قسمت های اطراف دریاچه را فنس بندی کرده اند. مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

دریاچه سد طالقان کجاست

دریاچه سد طالقان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری طالقان، از شهر کرج 10 کیلومتر فاصله داشته و زمانی حول و حوش یک ساعت و چهل دقیقه مورد نیاز می باشد که از کرج به طالقان برسیم. مسیر دریاچه طالقان از تهران نیز به این شکل است که باید وارد اتوبان تهران کرج و سپس خروجی به سمت قزوین این اتوبان بشویم. در این بخش از جاده 4 کیلومتر بعد از آبیک، به جاده طالقان (سمت راست به سمت شمال) خواهیم رسید. پس از گذر از زیاران و طی مسیری به اندازه 28 کیلومتر در بالای گردنه ابراهیم آباد، وارد دره طالقان می شویم.

از این گردنه که پایین بیاییم، سد طالقان خودش را به ما نشان خواهد داد. بعد از رسیدن به پست نیروی انتظامی در مسیر لار و جاده آسفالته آن رو به غرب حرکت کرده و با عبور از آبادی های کمپ سر و سنگ بن به دریاچه خواهید رسید. با وجود این که این جاده آسفالته است، پیچ های بسیار دارد و با چاله ها و دست اندازهای بسیاری در آن مواجه می شوید. برای سفر به سد اگر در روزهای آخر هفته یا تعطیلات اقدام می کنید، حواستان به ترافیک جاده و مسیر باشد. آدرس دریاچه سد طالقان به این شرح می باشد: اتوبان تهران کرج، به سمت قزوین، 100 کیلومتر بعد از شهر کرج، شهر طالقان.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید