دریاچه شورمست

دریاچه شورمست در نزدیکی سوادکوه، دریاچه ای کوچک اما بسیار زیبا و محبوب می باشد. امکانات رفاهی و اقامتی اطراف دریاچه نیز برای توریست ها مناسب است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست در پنج و نیم کیلومتری شهر پل سفید واقع شده و از توابع شهرستان سوادکوه استان مازندران می باشد. این دریاچه زیبا مکانی دنج، طبیعی و زیبا برای پیک نیک و گشت و گذاری چند ساعته می باشد. این دریاچه به عنوان تنها دریاچه طبیعی سوادکوه، 5 متر عمق داشته که یک سوم آن، ژرفای اندکی داشته و از جلبک و خزه پوشیده شده. این دریاچه در قیاس با دیگر دریاچه های طبیعی، دریاچه ای کوچک به شمار می آید چرا که وسعت آن 15 هزار متربع بوده و 300 متر طول و 70 متر عرض دارد.

از این رو دریاچه شورمست را می توان به شکل یک مستطیل در امتداد غربی شرقی تصور کرد که 940 متر نیز از سطح دریا بلندی دارد. منبع آب این دریاچه چشمه های آب زیرزمینی هستند که البته به تدریج با کاهش بارندگی در منطقه، کم شده اند و باعث شده که سطح آب دریاچه پایین بیاید. در سال های دورتر، اغلب حجم آب دریاچه به اندازه ای بود که سرریز آن به صورت رودخانه ای در اطراف جریان پیدا می کرده. اما طی سال های گذشته دیگر شاهد این رویداد نیستیم. این دریاچه چشم انداز بسیار زیبایی به نواحی جنگلی اطراف که پوشیده از درختان قدیمی و بلند قامت توسکا هستند، دارد.

دریاچه شورمست بر ارتفاعات مشرف به پل سفید، واقع شده و از آنجا که در مرکز ارتباطی تهران شمال قرار گرفته و دو مسیر جاده آسفالته و راه آهن از نزدیکی آن گذر می کنند، از موقعیت جغرافیایی خوبی برای جذب توریست برخوردار می باشد. همچنین چهاربانده کردن جاده تهران به سوادکوه و قائمشهر، دسترسی توریست ها را به شورمست تسهیل می کند. آب و هوای مطبوع و دل انگیز آن نیز مزید بر علت است. اما با این حال به دلیل عدم توجه مسئولین و عدم رسیدگی به این دریاچه از نظر امکانات گردشگری، زیبایی بکر و ناب طبیعت منطقه تا اندازه ای از دست رفته. ولی با این حال گردشگران همچنان به دنبال بازدید از این ناحیه هستند.

اقامتگاه دریاچه شورمست

یکی از پرسش های متداول گردشگران درباره دریاچه شورمست این می باشد که امکانات اقامتی این منطقه به چه صورتی می باشد. همچون دیگر مناطق توریستی در دل طبیعت، همیشه امکان کمپینگ و چادر زدن در اطراف این دریاچه وجود دارد. شما می توانید با اجاره سکوهایی که در کنار دریاچه برای چنین شکلی از اقامت ساخته شده، به راحتی در کنار آن بساط کمپینگ خود را راه بیندازید. البته برای مسافرانی که فرزندان کوچکی دارند و یا سالمندان این گزینه مناسب نمی باشد.

بنابراین شما می توانید به راحتی در شهرها و روستاهای اطراف همچون شورمست، سوادکوه و یا قائمشهر، اقامتگاه هایی از نوع ویلا، سوئیت، خانه و یا خانه روستایی کرایه کرده و بعد هم در طی روز به کنار این دریاچه بیایید. به این شکل شما دسترسی بهتری به دیگر مناطق دیدنی این نواحی نیز خواهید داشت. سومین انتخاب شما اجاره اتاق ها و کلبه های اقامتی می باشد که در اطراف دریاچه شورمست برای پذیرایی از مسافرین احداث شده.

مسیر دریاچه شورمست

امکانات رفاهی دریاچه شورمست

در دریاچه شورمست، طبیعت، هنوز بکری و نابی خود را حفظ کرده، با این حال امکانات رفاهی خوبی نیز در اطراف آن برای پذیرایی از مسافران ایجاد شده. از امکانات اولیه ای چون سرویس بهداشتی و پارکینگ گرفته تا مواردی مانند فروشگاه مواد غذایی، سوپرمارکت و رستوران در اطراف آن وجود دارد. فضای پارکینگ این دریاچه وسیع و خوب بوده و البته برای آن نیز باید هزینه ای بپردازید.

تفریحات دریاچه شورمست

مهمترین تفریح در اطراف دریاچه شورمست بی ترید کمپینگ و پیک نیک خواهد بود. پیاده روی و طبیعت گردی نیز در فضای سرسبز محیط اطراف این پارک بسیار جذاب خواهد بود. با این حال امکاناتی برای تجربه قایق سواری در این دریاچه نیز پیش بینی شده. یک اسکله شناور و نیز چندین قایق پدالی در این دریاچه وجود دارد تا بتوانید دقایقی خوش را در کنار خانواده و در میان آب های این دریاچه جمع و جور بگذرانید. برای علاقمندان به هیجان بیشتر نیز، شرایط اسکی روی آب در این دریاچه ایجاد شده.

همچون دیگر نواحلی ساحلی و کناره آب در شهرهای شمالی، می توانید سوار اسب هایی بشوید که بومی ها برای دقایقی کرایه دادن به کنار دریاچه آورده اند. یکی از تفریحات خاص و کودکانه در اطراف دریاچه شورمست، تاب سواری بر بالای آب های دریاچه است. چرا که تابی به این منظور بر روی دریاچه قرار داده شده. با اینکه شنا کردن در این دریاچه مجاز نمی باشد اما می توانید به ماهیگیری در آن بپردازید. دوچرخه سواری و نیز عکاسی، دو گزینه دیگر جذاب تفریحات اطراف این دریاچه دیدنی سوادکوه می باشد.

اقامتگاه دریاچه شورمست

بهترین زمان سفر به دریاچه شورمست

دریاچه شورمست یک جاذبه گردشگری طبیعی چهارفصل بوده که هر فصل از سال در آن جاذبه خودش را دارد. بسیاری معتقدند بهترین زمان بازدید از این دریاچه فصل بهار می باشد. استدلال آنها این است که در این فصل شادابی و سبزی طبیعت منطقه بسیار دل انگیز و استثنایی می باشد. با این حال فصل های دیگر آن نیز جاذبه های خودش را دارد. تابستان ها نیز با وجود گرمای هوا، به دلیل آنکه طبیعت منطقه به اوج سرسبزی خودش می رسد و همچنین وجود تعطیلات تابستانی، اولین انتخاب افراد برای بازدید از این دریاچه می باشد.

با این حال، نباید از پاییزهای سرخ و طلایی دریاچه شورمست و خنکای هوا در این فصل گذشت. البته سکوت و گاهی سپیدی برفی زمستانی این دریاچه نیز جذابیت های خودش را دارد. با این حال در فصول سرد که بارندگی ها زیادتر می باشد، امکان دارد مسیر ارتباطی این دریاچه بسیار مناسب نباشد و باید با تجهیزات لازم به طرف این دریاچه بروید. همچنین به دلیل آن که این دریاچه، تقریبا ارتفاع بالایی دارد، هوای آن عموماً نسبت به دیگر مناطق میان دره و دشت شمال خنک تر بوده و در فصول سرد سال باید پوشش گرم و مناسب همراه خود داشته باشید.

دیدنی های اطراف دریاچه شورمست

بازدید از همه زیبایی های دریاچه شورمست و تجربه همه تفریحات آن، اگر قصد شب مانی را نداشته باشید، نیم روز یا یک روز کامل، از شما وقت خواهد گرفت. اگر در کنار این دریاچه و یا در یکی از اقامتگاه های نواحی اطراف، اقامت کرده اید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما سری به دیدنی های منطقه سوادکوه هم بزنید و از آنها نیز بازدید نمایید. از جمله این موارد دریاچه لفور می باشد که طبیعت آن نیز بسیار زیبا است.دریاچه لفورو همچنین آب روستاهای مناطق اطراف از جمله بابل، خزرشهر و فریدون کنار را تامین می کند. جنگل توسکا نیز در کنار این دریاچه بود و جنگل نوردی گزینه جذاب تفریح در آن می باشد.

جنگل های لفور نیز دیگر دیدنی منطقه اطراف دریاچه شورمست به شمار می آیند. این ناحیه در مرکز دهستان شارقلت و لفور قرار گرفته و امکانات اقامتی و رفاهی مناسبی دارد. روستاهایی همچون چاکسر، گالش کلا و گشنیان نیز در این منطقه قرار دارند. دیگر جنگل دیدنی منطقه، جنگل راش می باشد. این جنگل محل رشد درختان نادر و کمیاب راش می باشد. آبشارهای جنگل راش نیز بسیار دیدنی و دل انگیز هستند. البته دیگر نواحی سوادکوه نیز آبشارهای زیبایی از جمله آبشار گزو، دارد. این آبشار با بلندی 48 متری اش در منطق لفور و در کنار امامزاده ای مشهور در جریان است. آبشار گزو خود از دو آبشار دیگر تشکیل شده و حالت پلکانی دارد.

نواحی اطراف دریاچه شورمست، همه گونه جاذبه طبیعی را در خود جای داده است. علاقمندان به غارنوردی هم می توانند تجربه کشف غار زنگیان، در روستای زنگیان را داشته باشند. برای پیمایش این غار دو مسیر متفاوت با زیبایی های خاص خود وجود دارد. سازه های آهکی این غار نیز بسیار دل انگیز و قدیمی می باشد. البته برای سفر در این غار نیازمند آن هستید که تجهیزات حرفه ای غارنوردی را به همراه داشته و با یک تیم غارنورد متخصص به سفر بروید. از غار زنگیان که بگذریم باید به پل ورسک برسیم. نمی شود از دیدنی های منطقه سوادکوه حرف زد و نامی از پل تاریخی و بسیار زیبای ورسک نبرد.

پل ورسک که نقشی مهم در پیروزی متفقین بر جنگ جهانی دوم داشته بخشی از یک طراحی مهندسی ناب و زیبا در سال های 13131 تا 1315 به نام سه خط طلا بوده. آخرین موردی که در این ناحیه، پیشنهاد بازدید از آن را به شما می دهیم، روستای آلاشت می باشد. اسم این روستا به معنای آشیانه عقاب بوده و دلیلش هم عقاب های بسیاری است که در کوه های بلند این روستا لانه دارند. این روستا به خاطر حیات وحش منحصر به فردش، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده. موارد دیدنی دیگر اطراف دریاچه شورمست، امامزاده عبدالحق، تاسیسات استخراج زغالسنگ، برج تاریخی لاجیم، قلعه کنگلو و کوه های صخره ای خروا و نروا می باشند.

عکس دریاچه شورمست

مسیر دریاچه شورمست

دریاچه شورمست به عنوان یکی از دیدنی های سوادکوه، در نزدیکی روستایی به نام شورمست در جنوب استان مازندران واقع شده. این دریاچه در 6 کیلومتری غرب شهر پل سفید، در جنوب غربی سوادکوه و در نزدیکی شهرک صنعتی شورمست، قرار گرفته. برای اینکه بتوانید از تهران به دریاچه شورمست بروید، باید از جاده فیروزکوه به سمت قائمشهر حرکت کرده و 65 کیلومتر پس از فیروزکوه و عبور از پل ورسک، به شهر پل سفید خواهید رسید. در مرکز این شهر، یک مسیر آسفالته به سمت روستای شورمست می رود.

هنگامی که وارد این جاده شدید و با عبور از پلی کوچک در ورودیه آن و طی یک مسیر تقریبی پنج کیلومتری به یک دوراهی می رسید. مسیر سمت راست به روستای شورمست می رود و مسیر سمت چپ به دریاچه شورمست می رسد. فاصله این دریاچه تا فیروزکوه 75 کیلومتر و تا تهران 200 کیلومتر می باشد. پیمودن این فاصله سه ساعت زمان می برد. از خود سوادکوه تا دریاچه نیز با رانندگی بدون وقفه، نیم ساعت راه می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید