پل معلق فلزی بابلسر

پل معلق فلزی بابلسر، پلی نود ساله مربوط به دوره پهلوی اول می باشد که شرق و غرب شهر بابلسر را به یکدیگر پیوند می زند.

پل معلق فلزی بابلسر

بابلسر شهری است که همه ما آن را با سواحل دیدنی و محبوبش در کناره خزر می شناسیم. با این حال بابلسر زیبا غیر از این ساحل های جذاب، نماد تاریخی و زیبای دیگری نیز دارد. پل معلق فلزی بابلسر این سمبل می باشد. این پل بر روی رودخانه مشهور شهر یعنی بابلرود ساخته شده و 80 متر طول دارد. ارتفاع این پل 16 متر و عرض آن 8 متر می باشد.

این پل در 9 بهمن ماه سال 1386 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده. این پل اولین پل ماشین روی ایران می باشد که در حال حاضر بسیار پر تردد بوده و به عنوان مسیر ارتباطی بابلسر، فریدونکنار و بخشی از شاهراه شرقی – غربی مازندران می باشد. تصاویر پل معلق فلزی بابلسر نشان دهنده ترکیبی از معماری زیبا و مهندسی دقیق را در ذهن بازدید کنندگان تداعی می کند.

پل معلق فلزی بابلسر بر روی چه رودی ساخته شده

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، پل معلق فلزی بابلسر بر روی رودخانه بابلرود یا باوُل رود احداث شده که یکی از بزرگ ترین رودها در منطقه مازندران به شمار می آید. این رود، از ترکیب سه رودخانه کارسنگ رود، آذررود و اسکلیم رود در سد البرز به وجود آمده. این رود زیبای مازندران از سه شهر سوادکوه، بابل و در نهایت بابلسر می گذرد و به دریای خزر می ریزد. طول بابلرود با به حساب آوردن سرشاخه هایش، 109 کیلومتر می باشد. مصب این رود جایگاهی برای تفریحات آبی در منطقه مازندران گشته و عمق آن نیز در بخش های مرکزی آن متعارف و در جایی که به دریای خزر سرازیر می شود، زیاد است.

پیشینه پل معلق فلزی بابلسر

تصاویر پل فلزی بابلسر

طراحی پل معلق فلزی بابلسر، کار مشترک مهندسان سوئدی و آلمانی می باشد. این پل در دوره رضاخان و در سال 1313 و پیش از آغاز جنگ جهانی دوم ساخته شد. یکی از کارکردهای ساخت این پل در آن زمان، اتصال دو بخش شرقی و غربی بابلسر که بابلرود آنها را از هم جدا ساخته بود، در نظر گرفته شده بود. این پل پس از ساخت، تحت ضمانت 50 ساله شرکت های سازنده آن قرار گرفت. در حال حاضر حدود 90 سال از زمان ساخت پل می گذرد و این پل همچنان به کار خود ادامه می دهد.

با این حال کارشناسان امور شهری بر این باورند که استفاده بیشتر از پل معلق فلزی بابلسر، از دو جهت آسیب زننده خواهد بود. نخست آن که به دلیل گذشت زمان طولانی و فرسودگی ناشی از آن، پل دچار تخریب ها و آسیب هایی شده که به کارگیری از آن می تواند برای مردم خطرناک باشد. دلیل دوم هم آن است که این پل در حال حاضر ارزش تاریخی داشته و به کار بردن آن در حمل و نقل امروزی، باعث صدمه جبران ناپذیر به این آثار تاریخی با ثبت ملی شده.

در این ارتباط از طرف فعالین شهری شهرستان بابلسر نامه ای به مسئولان این شهر نوشته شده و در آن هشداری در ارتباط با این موضوعات داده شده و خواسته شده که دست کم از تردد وسایل نقلیه سنگین بر روی پل معلق فلزی بابلسر، جلوگیری شود. پیشنهاد برخی دیگر نیز ساخت پلی جدید در کنار این پل بوده. اما کارشناسان امور شهرسازی معتقدند ساخت یک پل جدید در کنار این پل از جهت پایه ریزی، فونداسیون و موارد دیگر و همچنین چشم انداز و زیبایی شناسی این پل، آسیب بیشتری خواهد زد. از این رو هنوز تصمیم مناسبی برای آن گرفته نشده است.

تفریحات پل معلق فلزی بابلسر

یکی از مهمترین و ساده ترین تفریحاتی که می توانید در کناره پل معلق فلزی بابلسر تجربه کنید، عکاسی از منظره زیبای رود و شهر بر فراز پل است. همچنین قدم زدن بر بالای پل تجربه دیگری می باشد که به ویژه در شب های دیدنی بابلسر و در میان چراغ های رنگی آن، بسیار خیال انگیز خواهد بود. علاوه بر این موارد می توانید در میان فضاهای سبز اطراف رودخانه در کنار پل، استراحت و پیک نیک داشته باشید. قایق سواری بر روی رودخانه بابلرود و در زیر این پل زیبا، از دیگر تفریحات جذاب این منطقه می باشد. رستوران ها و کافی شاپ های اطراف پل نیز، همواره پذیرای مهمانان و مسافران این شهر توریستی می باشند.

آدرس پل بابلسر

دیدنی های اطراف پل معلق فلزی بابلسر

از آنجا که پل معلق فلزی بابلسر در شهرستان بابلسر قرار گرفته، همه دیدنی های این شهر از جمله سواحل آن، به این پل نزدیک بوده و شما می توانید پس از بازدید از این پل، از آنها نیز بازدید کرده و تجره سفر خود را کامل کنید. از جمله این موارد روستای گالشکا در یک کیلومتری بابلسر است که آن را بهشت دامداران می نامند

تالاب عزیزک نیز که در آن حیواناتی مانند عروس غاز، خوتکا و اردک مرمری زیست می کنند، موارد دیگر هستند. امامزاده ابراهیم بابلسر و کشتی گردشگری صالحین نیز همراه شما در این سفر خواهند بود. در کنار همه اینها حتما از بازار محلی بابلسر با آن حال و هوا و عطر و رنگ ب نظیر بازارهای شمالی بازدید کنید. خرید در یان بازار پر از عطر تازگی گیاهان شمالی می توانید لذن قدم زدن بر فراز پل معلق فلزی بابلسر را دوچندان کند.

آدرس پل معلق فلزی بابلسر

پل معلق فلزی بابلسر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بابلسر در خیابان پاسداران این شهر واقع شده. این پل در کنار میدان خلیج فارس و در مقابل خیابان پاسداران هشتم واقع گردیده. مسیر دسترسی دیگر این پل، خیابان طالقانی می باشد. باید تا آخر خیابان طالقانی پیش رفته و سپس وارد خیابان فلسطین بشوید. در اینجا این پل را خواهید دید. آدرس پل فلزی بابلسر به طور خلاصه، بابلسر، میدان خلیج فارس، روبروی پاسداران هشتم می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید