روستای زشک

روستای زشک در مشهد، یکی از زیباترین ییلاقات اطراف این شهر است که چشمه ها و قله های آن بسیار معروف می باشند. همراه ما باشید برای سفر به این روستا.

روستای زشک در مشهد

شهر مشهد را همه ما به حرم مقدس امام هشتم می شناسیم. بر طبق آمارها هر ساله حدود 25 میلیون نفر گردشگر از این شهر بازدید می کنند. بخش عظیمی از این گردشگران، در واقع به خاطر زیارت بارگاه امام رضا، عازم این شهر می شوند. با این حال، جاذبه های دیدنی مشهد آن چنان زیاد می باشد که حیف خواهد بود در سفر به این شهر تاریخی و توریستی، سری به آنها نزنیم. یکی از این جاذبه های گردشگری مشهد که در نزدیکی این شهر واقع شده و از محبوبیت بسیاری برخوردار است، روستای زشک می باشد.

روستای زشک با مشهد 20 کیلومتر فاصله داشته و از توابع شهرستان شاندیز می باشد. این روستا جمعیت متغیری دارد. چرا که به علت ییلاقی بودنش، در تابستان ها تعداد زیادی به آن سفر کرده و چند ماهی در آن ماندگار می شوند. در این زمان ها جمعیت زشک تقریبا سه و نیم برابر شده و به حدود هشت هزار نفر می رسد. در حالی که به طور معمول و در فصل های سرد، جمعیت آن بر طبق آمار، به حدود دو هزار نفر بالغ می شود. زشک در سرچشمه دره شاندیز و امتداد جنوب شرقی کوه های بینالود واقع شده است.

آب و هوای روستای زشک

روستای زشک آب و هوای بسیار مطبوع و دل انگیزی دارد و همین امر، این روستای زیبا را در میان گردشگران بسیار محبوب کرده. همین آب و هوای مناسب و موقعیت جغرافیایی باعث شده که در این روستای ییلاقی، باغ هایی سرسبز و چشمه سارهای خودجوش و زلال شکل بگیرد. در واقع نام این روستا از این چشمه های جوشنده گرفته شده. اسم این روستا در اصل زو اشک بوده که در زبان محلی به معنای چشمه های جوشان می باشد. این چشمه سارها نیز آب کافی را برای رشد و نمو انواع گیاهان باغی و زراعتی در این روستا فراهم کرده اند. در این روستا یک رودخانه دائمی نیز در جریان است.

در باغات روستای زشک، میوه هایی چون گردو، آلوی قرمز، گلابی، سیب، هلو، زردآلو و گیلاس، به فراوانی عمل می آیند. از این رو بیشتر مردم این روستا نیز به مشاغلی چون باغ داری، کشاورزی و پرورش دام مشغول هستند. همین نوع آب و هوا در این روستا باعث شده که بهترین زمان گشت و گذار در آن، تابستان و اواخر بهار باشد. البته زمان های دیگر سال نیز در این شهر، جذابیت و زیبایی خودشان را دارند، با این حال، به علت سرمای هوا، شاید سفر به آن برای همه افراد دلپذیر نباشد.

عکس روستای زشک

جاذبه های روستای زشک

بسیاری از گردشگران تجربه طبیعت گردی در میان باغات میوه روستای زشک و استفاده از میوه های خوش طعم تابستانی آن را بسیار لذت بخش توصیف می کنند. افزون بر این میوه ها، محصولات خوراکی محلی که در این روستا توسط اهالی آن تهیه می شود، مانند نان محلی زشک نیز بسیار طرفدار دارند. از آن جا که این روستا همیشه توریست های زیادی را به سمت خودش جذب کرده، رستوران ها و مجموعه های گردشگری با کیفیت زیادی هم در آن ایجاد شده. قهوه خانه ها و غذاخوری هاس سنتی زشک نیز مشهور هستند.

روستای زشک به شهر شاندیز نزدیک بوده و با آن تنها 15 کیلومتر فاصله دارد. بنابراین می توانید در نزدیکی شاندیز و زشک، در اطراف روستای ابرده، رستوران هایی را بیابید که کباب ویژه شاندیز طبخ می کنند. رستوران های کوروش، ایرانیان و آفتابگردان ابرده نیز به مشتریان خود انواع مختلف کباب محلی را ارائه می دهند.

از جاذبه های پیش روی روستای زشک، تله کابینی می باشد که در این منطقه در حال احداث می باشد. این تله کابین قرار است نخستین تله کابین در ناحیه شمال شرق ایران باشد. بنابر پیش بینی ها، این تله کابین ظرفیت جا به جایی هشت تا ده هزار نفر را در طی یک روز خواهد داشت. ساخت این تله کابین به توسعه توریسم این منطقه بسیار کمک خواهد کرد.

دیگر جاذبه گردشگری روستای زشک، کوهنوردی و کوه پیمایی در فراز کوه های این منطقه است. در این روستا مسیرهای ویژه کوهنوردی وجود دارد که صعود کوهنوردان به این قله ها را تسهیل کرده و باعث شده هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان عازم این روستا شوند. برای نمونه یکی از اهداف صعود این کوهنوردان، قله چمن در رشته کوه بینالود می باشد که 3020 متر بلندی داشته و در تمام زمان های سال، کوهنوردان به بالای آن صعود می کنند. در کنار اینها نباید از بافت روستایی زیبای خانه های زشک گذشت که سقف های شیب دار چوبی و دیواره های سنگی دارند. این سبک معماری به دلیل بارندگی فراوان در این منطقه ایجاد شده

آب و هوای روستای زشک

قله ی چمن در روستای زشک

این قله از جمله قلل رشته کوه بینالود محسوب می شود که شیب ملایمی داشته برای کوه پیمایی وکوهنوردی سبک بسیار مناسب می باشد. قله ی چمن 3040 متر بلندی داشته و دامنه آن محل رویش انواع گیاهان دارویی و خوراکی روستای زشک محسوب می شود. در واقع دامنه کوه قله چمن تامین کننده گیاهان دارویی و سبزی های کوهی است که در این منطقه به فروش می رسد.

قله ی شیرباد روستای زشک

این قله در روستای زشک، بلندترین قله رشته کوه بینالود به شمار می آید. بلندی این قله 3339 متر از سطح دریا بود و راه صعود به آن در زشک قرار دارد. در این مسیر صعود، دو روستای زشک و حیطه، آخرین روستاهای راه هستند. این مسیر شامل یک مسیر پاکوب است که از کنار رودخانه جاری در زشک به سوی بلندی ها می رود. این قله در میان همه رشته کوه های سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی مرتفع ترین بوده و به همین دلیل به آن بام خراسان می گویند. جان پناهی برای کوهنوردان نیز به نام جان پناه شیرباد، در این مسیر و در بلندی سه هزار متری وجود دارد.

روستای زشک کجاست

چشمه قلقلی روستای زشک

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، روستای زشک به چشمه های جوشان فراوانش شهرت دارد. یکی از مشهورترین این چشمه ها، چشمه قلقلی می باشد که از پر آب ترین چشمه ها در ییلاق های اطراف شهر مشهد به شمار می آید. دلیل نامگذاری این چشمه به چشمه قلقلی آن است که جوشش آب این چشمه از دل زمین، حالتی قل قل مانند دارد. این چشمه، در ابتدای را صعود به قله های شیرباد، فلسکه و چمن واقع شده و با زشک 4 کیلومتر فاصله داشته که همه این مسیر، جاده خاکی می باشد.

دره نهل در روستای زشک

دره نهل روستای زشک دره ای سرسبز است که رودخانه زشک از آن سرچشمه می گیرد و در دامنه های شرقی قله شیرباد واقع شده. در این دره چشمه ای نیز به نام چشمه نهل وجود دارد که چشمه ای پر آب می باشد و در یک چمنزار که آن را اولنگ می نامند، قرار گرفته. برای صعود به قله شیرباد، کوهنوردان مسیر دیگری نیز دارند که از کنار چشمه نهل، شروع می شود. در کناره رودخانه زشک در این دره نیز گل های گیاه بابونه به فراوانی می رویند.

روستای زشک کجاست

روستای زشک به عنوان یکی از جاهای دیدنی شهر مشهد، با این شهر توریستی تنها به اندازه یک ساعت زمان فاصله دارد. برای رسیدن به زشک از شهر مشهد، جاده مستقیمی از پارک وکیل آباد مشهد به سمت شاندیز وجود دارد که باید وارد آن شوید. پس از آن نیز باید از شاندیز به طرف زشک حرکت کنید. فاصله میان زشک و شاندیز تنها 15 کیلومتر است. در این مسیر می توانید از روستای ابرده نیز که بین راه شاندیز و زشک قرار دارد، بازدید کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید